Albinutze de Mai-Iunie 2009(54)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Legat de diversificare ... Sara are doua mese de mancare solida: una de legume pe la 11 si una de fructe pe la 2. Noi i-am mai dat iaurt si cam atat, dar s-a "autodiversificat" cu paine si cozonac. Personal, ca tot au fost atatea discutii, consider ca e bine sa fim flexibile legat de mancarea pe care o mananca bebeii, insa fara excese.

LauraOana, Sara a mancat o data un borcanel de mar intreg pe la inceputurile diversificarii asa ca i-am cumparat vreo 5 ca sa am rezerve pentru pofticioasa. Ei bine, dupa data aceasta n-a mai mancat mai mult de o lingurita, doua ... Ma gandesc ca ai putea incerca alta data cand ii e foame.


Irina, mami de Sara Magdalena (19.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaela spune:

Buna ziua intregului stup,

vad ca bebeii vostri papa cam lafel cu ce papa si Darius, acum dimineata a papat par cu mar si biscuite si la o ora lapte 180 ml si acum e la nani.
Carla sa te faci si tu bine mai repede.
Roxi am vazut si eu pozele, ai niste copii superbi.
Cuscra am vazut ca esti racita si tu, ca si eu sunt nici pana acum nu mi-a trecut, sa te faci bine repede si pup noruta mea.
Am vazut ca tot intrebati de DAna si de Bubulina, din pacate Dana a vut o noapte de cosmar cu Bubu a vomitat tot ce a papat si a facut caca cu jet si cu mucus, a vorbti dimineata cu doctora pediatra si i-a spus sa se duca de urgenta la Grigore Alexandrescu, i-a recomandat ea doua doctorite de acolo unde sa se interneze cu Bubu, trebuie sa ma duc si eu pe la ea ca sa ii mai calc ceva hainute pt Bubu ca sa aiba in spital ca soacra ei nu poate sa se duca astazi s-a internat si ea in spital din cauza unei raceli puternice.
Sincer va spun ca sunt chiauna de cap, nici nu stiu ce sa fac mai repede ca sa ma pot duce la ele.
Scuze ca am mai omis pe cate cineva dar am scris doar din ce mi-am adus aminte.


Ana cu Darius Stefan Gabriel (29 iunie 2009)

http://picasaweb.google.com/chiriac.ana/Craciun20096Luni#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clodyac spune:

Irina sa iti traiasca comoara si cred ca e tare simpatica cand se joaca asa e si razvi va pup si sa fiti sanatosi cat despre vorbit felicitari razvan nu spune nici un nimic deocamdata dar eu astept doar se manifesta prin tipete cand nu ii convine ceva sau cand vrea ceva "maaaa" dar rar spre sa nu avem probleme cu vorbitul dar inca nu intru in panica

Carla sa stii ca si eu am tras-o cu durerea in gat si m=am tinut tare sa nu iau antibiotic dar pana nu am luat nu m-a lasat nici pace sper sa iti treaca raul cat mai repede

La noi razvan papa mar cu biscuite dar se stramba papa supita dar se stramba nu am gasit nimic care sa ii faca placere in afara de lapte dar eu am rabdare si i le dau si astept sa se obisnuiasca cu gusturile noi cred oricum ca o sa am de furca



mamica fericita si implinita de baietel frumos Razvan Andrei

www.flickr.com/photos/34943662@N02/3305358621/" target="_blank">poze clodya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Ah, si am o maaaaare rugaminte la voi .

Am nevoie de 5 minute din timpul vostru. Stiu ca asta inseamna mult pentru mamici, dar daca se poate sa ma ajutati m-as bucura tare.

Deci, care e problema: am luat un curs de Sociologie la Universitate (Sociologia n-are nimic de-a face cu domeniul in care lucrez eu, dar e poveste lunga ...) despre norme sociale si ca tema mi-am ales sa fac un sondaj. Un subiect m-a intrigat mult timp si acesta e este avortul, asa ca am decis sa fac un sondaj despre conditiile in care un avort poate fi social acceptat. Stiu ca e un subiect cam sensibil, insa ma gandesc ca ar fi interesant sa vedem un rezultat statistic. Daca aveti timp (sunteti de acord) va rog sa imi trimiteti un e-mail la adresa sondaj.avort@gmail.com si eu va voi trimite un formular cu instructiuni (sunt doar 25 de intrebari). O sa pun rugamintea aceasta si pe topicul "Sondaje de opinie". Multumesc anticipat!

Irina, mami de Sara Magdalena (19.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clodyac spune:

anaela multa sanatate bubulinei offff doamnee sa dea dumnezeu sa se faca bine cat mai repede si tie multa putere

stiu cum e la noi tata e in spital iar mama soacra e iar la bucuresti din cauza unor complicatii asa ca nu doresc decat sanatate sa dea dumnezeu la toti pt ca fara ea nu mai faci nimic



mamica fericita si implinita de baietel frumos Razvan Andrei

www.flickr.com/photos/34943662@N02/3305358621/" target="_blank">poze clodya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

bine v-am regasit fetelor!!

multumim de capitol nou, sa dea domnul sa fie unul doar cu bebei sanatosi, cuminti si jucausi!!

pentru matei darian, cu mami anamariacs

noi suntem bine, mancam destul de bine, dormim destul de bine. noaptea ne trezim cam des, dar asta e. bine ca mami sta acasa, ca altfel ar cam fi fost chioara de somn, dar asa, nu vede nimeni oboseala.

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

ginette, bine ai venit! multumim de cafea!
carla,
inca nu am terminat de citit cap precedent, dar am vazut ca se discuta despre mancare. matei a papat azi mango cu mar aburite si amestecate cu o lingura de branza de vaci. si 4 doze de lapte. pt amiaza i-am pregatit piure de dovleac turcesc, simplu. pt ora 18 are tocanita de cartofi cu muuulte legume si carnita de pui, facute special pt el, adica fara sare si condimente. diseara, la culcare va servi o sticluta de lapte cu cereale somn linistit. peste noapte, doar lapte, atat cat cere el.
in mare, am cam introdus toate fructele care se gasesc momentan pe piata, mai putin rodiile, pe care le vom incerca maine. mancam carnita de pui si manzat. dintre legume, toate radacinoasele albe, morcov, sfecla, rosie, ardei gras, capia, brocoli, frunze de patrunjel, telina, leustean, sfecla rosie. inca nu am introdus conopida, spanacul (ca nu am gasit proaspat), oul. de duminica, mancam si iaurt de la tnuva, dar azi am pus eu sa-i fac din lapte de vaca si o lingurita de smantana. vom vedea ce va iesi...

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Buna dimi fetelor!

Oof, Dana, cand am citit ca vomita fata cu jet si ca este moale, am vrut sa scriu sa mergeti la medic si apoi am citit ca sunteti deja la spital. Doamne, sa se faca fata bine repede si sa reveniti acasa! Multa, multa sanatate...

Lucky, frumoase vesti despre tiza noastra. Bine ati revenit! Am trimis mailul, nu stiu daca il primesti tu, asa ca am fost scurta.

Carla, am luat cerealele de la Plafar, o sectiune de pe langa Centrofarm, am vaut ca mai mereu sunt apropiate. Bio solaris producatorul. Multa sanatate! Sa treaca gatul mai repede.

Laura, probabil ca nuu ii place gusrtul si atat, cred ca va trebui sa incerci peste cateva zile din nou. Sara nu prea vrea niciun fruct... V pupam, suparaciosilor!

Fetelor, ne apar si noua 2 dintisori jos. Si daca atata scandal a fost pana acum, urlete,, nesomn, etc... ma gandesc cu groaza ca mai sunt atitia de aparut...
In rest, este ca o liana, se agata de mine si vrea sa stea numai in picioare. A invatat in sfarsit sa se ridice in fund. Acum roade o hartie, incerc sa i-o iau fara sa urle. Pt ca, mai nou, se oftica tare daca ii iei lucrurile din mana. Nu mai stiu ce am vrut sa mai scriu, pt ca ma zapaceste copila, revin.

La multi ani sarbatoritilor nostri de astazi.

Relusha, Ramona, unde sunteti fetelor?
Ertina? Ely, cum te mai simti?

Nu au mai scris de mult timp Mamica Oana, Anamariacs, Voicu_bebi, Mh, Nemora, Otilia, si mai sunt oo multime....

Aaa, apropo de mancare. sara suge noaptea. Ultima oara ii dau pe la 7, 7.30. Eh, la ora 10, 10.30 nici nu vrea sa vada fructele in fata. Abia pe la 12 si ceva, dupa ce se trezeste, ii pot da sa manance. Si astazi i0am dat prima oara putina portocala in mar, sa vad daca mananca mai bine. Si a fost mai bine. Se pare ca ii place mai mult acrul decat dulcele.

Ioana, Rebeca (16.05.2004) si Sara (17.04.2009)
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luckyblue spune:

Clody, multumesc!

anaela, sanatate multa! Prin cate mai trec Dana si bubu!!!

Sa nu uit, legat de sondaj: raspunsurile sunt anonime. Pentru acest tip de sondaj sunt importante raspunsurile, nu persoanele care raspund. Multumesc din nou!

Irina, mami de Sara Magdalena (19.06.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliap spune:

roxi2000, multa sanatate bebelinei!
flobaby, felicitari pt dintisorul 2! si al nostru e tot la capitolul chiuieli. in plus, daca vede ca sora-sa nu e in campul lui vizual, incepe AIA, AIA (adica arina, arina) , iar cand o vede e cu gura pana la urechi. cand il vede pe tati, incepe sa chiuie de bucurie. tati reprezinta jucaria favorita a lui matei. iar mami e persoana car e se ocupa cu restul...

[mamica fericita de [bebe] matei george (20.05.2009) si arina (22.04.1998)

Mergi la inceput