Esenta zambetului sau zambetul esentei

Esenta zambetului sau zambetul esentei | Autor: joklk

Link direct la acest mesaj

Fetelor, pentru ca esentele noastre au crescut vreau sa va propun un nou subiect. Un subiect despre cum descopera lumea piticii nostrii, un subiect despre cum ne aduc zilnic zambetul pe buze micii nostrii luptatori.

O sa incep eu sa va povestesc despre Karla....acum un omulet de 76 cm care umple toata casa. In ultimele trei saptamani a devenit foarte matura. Cand ridic tonul la ea stie ca o cert, ia figura omul spasit si totusi ochii mari verzi-caprui ascund in ei licarirea unui zambet smecher. In afara de "mama", "tata", "papa" care le zicea si pana acum vocabularul nostru s-a marit: uitu - uite, hopa, kalakala - Karla, apa, ama - bunica, alo, caca, nana - daca a fost rea si ar trebui pepsita, nenu - sanul, pupu, taitai - daca plecam la plimbare.
Cand e liniste mare in casa stiu ca a facut ceva si o gasesc s-au bagata jumate in masina de spalat scotand haine, sau in camara carand spre camera ei ceapa, cartofi si ce mai gaseste pe acolo.
Pamantul de la flori si cenusa din soba au fost descoperite demult....
Acum inainte de sarbatori in religia noastra (lutherana) exista o coronita de brad cu patru lumanari care se aprind pe rand pana la Craciun. Ceva incantator pentru Karla. Desi i-am explicat ca flacara lumanarii arde a trebuit sa testeze....si-a intins un deget peste flacara, cand a vazut ca arde l-a tras inapoi, s-a uitat mirata la ine si a spus "au au". De atunci se uita doar fascinata la lumanari.
Ultima gaselnita a imaginatiei ei bogate a fost legata de brad care a incantat-o. Fiind cald in casa bineinteles ca bradul a inceput sa se scuture si sa fie tot ace pe jos. Dupa o sedinta de explicatii "Karla astea sunt ace de brad nu e voie sa le bagi in gurita" imi gasesc intr-o dupa-masa copilul sub brad. Ce facea? Aduna acele de bard si incerca sa le puna la loc pe crengute .

Sper sa va placa ceea ce va propun si astept sa spuneti si voi cum descopera lumea esente voastre.


Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre
Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza
universul meu de copil - poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns c.valy spune:

Frumos subiect,citit,emotionat as povesti si eu dar nu prea am...cum sa-i zic nu ma prea pricep dar sa incerc

Nici nu imi vine parca a crede ca a trecut 1an si ceva decand ,,esenta,,noastra a venit pe lume,la inceput a fost un copil cuminte,s-au asa il vedeam eu,acuma...of.of sa ma tin,mergem prin toata casa si ne face mare placere sa scotocim sertarele,sa le golim si de se poate sa ne cataram in ele,de vorbit lene mare vorbeste doar cand vrea si ce vrea,zice mama,tatata,dii adica da,face pa numai cand doreste,bate palma si da noroc la cerere in rest alte cuvinte...le intelege dar de vorbit,poate mai tarziu in schimb mare placere ii face sa asculte muzica si sa danseze,mai bine zis sa dea din cap,sa lalaie dupa muzica,pasiune mare la noi acuma este demontatul avem 2 masinute la activ fara roti si una si fara usi dupa ce o strica mi-o arata si face iii si imi arata ridicand capul ca si cum ar zice uite cum sa intamplat oare? e asa comic,ce pot sa-i fac iau masina o pun sus si gata,a invatat in concediu sa ,,bata,,mai mult sa ridice palma,de il cearta tacsu rade de-l cert eu zicandui ca nui voie,nui frumos pune un bot si urla...(nu plange)doar joaca putin teatru,apropo mari actori sunt copii astia de mici,pai pana se fac mari de-i lasam ne joaca pe degetele cum vor ei.In rest asteptam sa vina caldura ca sa putem iesi mai mult sa putem descoperi pe propriile picioare si lumea de afara ca pe asta din casa o cunoaste deja pe derost.A inca ceva in concediu a devenit un alintat,sa faca toata lume ca el,cum vrea el de el vrea acolo acolo sa-l lasi,o faza comica si nu prea am fost in mool cu fratemiu,cumnatamia si sotul repede Luca ma dus la scarile rulante,ne-am plimbat sus,jos,sus,jos de ma luase ameteala el nimic,l-am luat de acolo sa pus pe urlat de se uita toata lumea la noi,ce sa-i fac de rusine du iar copilul la scari numai sa taca si uite asa copilul meu comanda si noi exexutam nu zic tipete,urlete cand am fost nevoiti sa plecam de acolo...de acuma am zis ca am sa fug cat voi putea de ele.

Luca Daniel
aici cu mine



Mergi la inceput