Fulgusori de nov-dec 2009 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Ancutza, dusa cu capul cred ca e putin spus...esti indulgenta cu ea...ar merita uite asta:

Sucuri la doua luni??? Diversificare de pe acum??
Chestia cu campania pt vaccin nu am inteles-o...stiu doar ca la doua luni trebuie sa se faca vaccinul. Pe noi ne-a anuntat inca de data trecuta ca ne asteapta luna asta si la vaccin (in afara de control).
Cat despre asteptatul pe coridoare prin microbi si frig, acum iarna, am ramas fara cuvinte, mai ales avand in vedere faptul ca locuiti pe aceeasi scara Eu intotdeauna merg cu programare exacta (ziua si ora) la pediatra. O singura data a trebuit sa asteptam pe coridor 7-8 minute (timp in care a si inceput sa planga bebe ) si cand am intrat si-a cerut iertare pt intarzierea si decalarea programului.

Fara suparare, eu as schimba-o urgent. Copilasii nostri merita tot ce e mai bun. Iar daca niste incompetenti au pretentia de a se numi medici...indiferent ce relatie au cu mine (de rudenie/vecinatate/prietenie), ma lipsesc de (de)serviciile lor!

Fetelor, citeam din urma, si m-am socat cat mananca copilutii vostri Nu mai retin cine spunea ca papa 190 de ml la doua luni??? Si cate mese pe zi are?
Pfiii...pai al meu are o luna jumate, si mananca undeva intre 100-130 ml la o masa, avand 7 mese/zi. Desi il alaptez, stiu cat mananca la fiecare masa, pentru ca il cantaresc inainte si dupa. Mi-am luat cantar special pentru copii, ca altfel nu aveam rabdare pana ajungem iar la control la medic. SI cum sunt eu paraonoia... trebuie sa contabilizez tot ce intra, se depune si iasa din el
Pana sa citesc nu mi-am facut griji, deoarece dupa o masa de 130 ml (seara de ex), doarme legat cel putin 4-5 ore, uneori si mai mult.
Ma puteti lamuri si pe mine, pliiiiiiz??? Cat trebuie sa manance in medie/zi un bebe de varsta lui, alaptat exclusiv la san?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

draguta mea smarandita asa i-as face si eu doctoritei

eu te sfatuiesc sa nu te consumi prea mult in legatura cu cantitatea de lapte pe care o papa puiutul tau

tu ai cantar acasa si ii faci testul suptului dar mamicile care nu au cantar si alapteaza exclusiv la san cum crezi ca stiu cat mananca puiutii? nu au de unde sti.
important este sa ia bine in greutate (~ 1 kg/luna) si daca zici ca doarme bine atunci clar nu trebuie sa iti faci griji...el mananca doar cat ii trebuie




Anca HAPPY MUMMY de SABINA IOANA

MI-AM DESCOPERIT

Fulgusorul meu iubit
"Mama este numele lui Dumnezeu pe buzele si in inimile copiilor"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

asa, daca m-ati vedea cum stau....cu fi-miu pe burta....el cu burta-n sus [)]...si dormind....de pe la 5..a mai dormit o tura dupa vaccin (3-4).....

a inceput sa planga cu juma' de ora inainte sa vina pedi....apoi dadea sa doarma...a trebuit sa-l trezesc, iar okans...am reusit sa-l linistesc putin...l-a intepat...a plans...eu cu lacrimile-n gat ....i-am dat eferalgan preventiv....pana la urma a adormit....

sper sa trecem cu bine peste noaptea asta. va pupic si va multumesc inca odata pt urari.



ah.....Flavours, si eu fac botezul in aprilie, asa ca relax[')]
Ancu, dc t-a zis sa-i dai sucuri? cumva ca e constipata..or what? ca am mai auzit azi aceeasi recomandare si am intrebat[o pe pedi a mea..care mi-a zis ca se poate da Lactogen 1 (de la Nestle) pana se regleaza scaunul) si apoi continuat cu laptele normal (in cazul de care povestesc eu, tot Nan de la Nestle)

_
Krelia, mami de printes Rares-Mihai

"Children make you want to start life over."
Muhammad Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Ancutza - fara nici un comentariu la cele mai multe tampenii facute / spuse in aceeasi sedinta de un singur pediatru, un singur lucru de facut - alt doctor! Si uita tot ce ti-a spus, e clar de pe alta lume, vici sa-ti ascuti drujba nu merita!


Smaranditza - eu zic ca proba suptului este unul din cele mai mari stresuri ale mamelor, alaturi de cel cu compararea copilului cu altii.
Eu nu mi-am cumparat cantar tocmai ca sa nu fac nevroza, desi am fost f f tentata, si de la nastere pana acum am cantarit copilul 1 singura data, la 1 luna si ma mai duc saptamana asta la inca o cantarire. In rest habar nu am cat mananca, dar e in forma, creste, e vesel, face kk si pp, doarme ore intregi si in plus, am ajuns sa-i cunosc plansul de foame si pe ala il are f rar. Eu zic sa nu mai compari copilasul tau si cat mananca el cu altii, care au alta mostenire genetica, alte gene, au fost mai mari / mai mici la nastere, mananca mai rar sau nu, papa altfel de lapte... si lista ar putea continua. E pur si simplu inutil si in plus, innebunitor pentru mama.

RamonaC - bravo mami pentru aranjamentul de la restaurant, ai mai scapat de o grija . Abia astept si eu (si ca tot ai zis, maine iau la smotocit hainele sa vad cu ce ma imbrac )

monis si piticutzul Santiago (Iulian 02 nov '09)

poze de azi de ieri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Ancutza si pedi a mea pare dusa rau dar nu mi-a zis de sucuri..totusi.Cand i-am zis ca-i constipata , pe langa ceiutul de musetel, mi-a zis ca la 4 luni scapam de problema ca bagam suc de morcovi.........deci la 4 nu la 2

Eu astept sotul sa plecam in cercetare de minirestaurante pt botez ceva ca pt max20pers.....pe 6 feb

fericita poze Maya Andreea
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broscuta_80 spune:

rgagapie nu-mi iese din cap ca copii nostri seamana intre ei...
Ancuta Bro zic sa ii faci vant la doctorita asta ... adormita ( a se citi imbecila )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Pfoaiiiii...imi vine sa le tai capu' la pediatrele astea ceausiste. Din cauza lor am inceput sa-mi cresc copilul cu internetul. Cand doarme el, in loc sa dorm si eu caut tot felul de explicatii pe net, combinatii si posibile cauze si tratamente. Eu asteptam sa vina asistenta acasa, sa-l vada si pe el sa-l examineze si ea nici nu ii daduse macar adresa la care sa vina . Nu...nu merita nimic. Chiar daca suntem vecini. O mana stransa ...in usa poate, doar atata. Dupa botez, las copilul cu mama o zi si ma duc la toate cabinetele de pediatrie si intru sa vb cu dr, ii spun ce asteptari am de la un pediatru si el sa-mi zica daca poate sa fata fata, sau nu... Daca nu, ne ducem la altii, ca noi le dam lor bani si nu invers. Cred ca trebuie sa-i facem de rusine in mass media, ca sa redevina si ei umani.
Mi-am adus acuma aminte si de Andre, cu laptele expirat. Nu pot sa cred ca se intampla din astea si noi, majoritatea din noi plecam capul. Bravo Andre! SI eu eram asa ca tine si sper sa redevin, ca destul i-am lasat pe toti sa ne calce in picioare si sa isi bata jic dee noi pe banii nostri.

Ramona,
MAMICA DE BROSCOI - PRINTISOR DOMINIC ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Krelia, Simina nici vorba de constipatie, chiar Saby face kk singurica de vreo 3-4 ori pe zi...la ea asa se incepe diversificarea, la 2 luni

Monis ma gandeam eu ca nu's nebuna la cap...ma gandesc serios s-o schimb

Floricik


Anca HAPPY MUMMY de SABINA IOANA

MI-AM DESCOPERIT

Fulgusorul meu iubit
"Mama este numele lui Dumnezeu pe buzele si in inimile copiilor"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns broscuta_80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui smaranditza

Fetelor, citeam din urma, si m-am socat cat mananca copilutii vostri Nu mai retin cine spunea ca papa 190 de ml la doua luni??? Si cate mese pe zi are?
Pfiii...pai al meu are o luna jumate, si mananca undeva intre 100-130 ml la o masa, avand 7 mese/zi. Desi il alaptez, stiu cat mananca la fiecare masa, pentru ca il cantaresc inainte si dupa. Mi-am luat cantar special pentru copii, ca altfel nu aveam rabdare pana ajungem iar la control la medic. SI cum sunt eu paraonoia... trebuie sa contabilizez tot ce intra, se depune si iasa din el
Pana sa citesc nu mi-am facut griji, deoarece dupa o masa de 130 ml (seara de ex), doarme legat cel putin 4-5 ore, uneori si mai mult.
Ma puteti lamuri si pe mine, pliiiiiiz??? Cat trebuie sa manance in medie/zi un bebe de varsta lui, alaptat exclusiv la san?


Draga mea, mai rau iti faci... nu conteaza cati ml mananca ... ei nici macar nu mananca la fel de la o masa la alta ... dar sa il mai si compari cu altii??? Tim are ritmul lui... Chiar daca eu am imprumutat cantar de la un prieten nu am facut proba suptului, ar fi fost prea mult. M-a interesat daca ia in greutate numai cu sanul meu, si o cantaresc in fiecare Luni. Pana acum, nota 10. ( m-a speriat o alta prietena care s-a strasuit sa alapteze exclusiv si la sfarsitul primei luni copilul slabise !!!!!, dar ea nu s-a gandit sa o cantareasca, asa ca mai bine sa fiu sigura )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

pt fetele cu problema impartirii patrului/camerei cu bebe, am gasit ceva interesant www.desprecopii.com/info.asp?id=104" target="_blank">Impartirea patului sau camerei cu copilul


Ralu mamica implinita de Remus Andrei (8 nov '09)Primul an de peripetii
www.popasmusic.com" target="_blank"> un strop de placere
poze bubu

Mergi la inceput