Salazion sau Chalazion

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Si noi suntem programati la operatie. Are doar 1 anisor si mi-e tare mila de el cand ma gandesc ca trebuie sa fie intubat pentru anestezie. Dar nu a scapat cu toate alifiile, desi il ung de 2 ori pe zi. Chiar exista acest risc sa apara iar? De la ce se fac?

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubulina1

Si noi suntem programati la operatie. Are doar 1 anisor si mi-e tare mila de el cand ma gandesc ca trebuie sa fie intubat pentru anestezie. Dar nu a scapat cu toate alifiile, desi il ung de 2 ori pe zi. Chiar exista acest risc sa apara iar? De la ce se fac?



off...pui mic! Exista posibilitatea sa mai apara, nu e insa obligatoriu! La noi, al doilea a cedat dupa ceva luni de tratament, iar pe primul l-am operat pt ca din 1 iulie si pana in sept. nu s-a observat nicio imbunatatire a situatiei.
Operatia nu e dificila, mai greu e cu asteptatul...puiul nu trebuie sa pape inainte de operatie si uneori se intarzie pana pe la pranz....deh, ca la noi! Ti-au spus ca il vor intuba? Te intreb pt ca atunci cand l-am operat pe al meu l-a adormit punandu-l sa sufle intr-un dispozitiv pe care il punea pe fata, peste guritza si nasuc, iti dai seama ca nu a suflat...era destul de strsat...insa a adormit. Pe mine m-au lasat cu el pana a inceput sa adoarma. Si am vazut ca si pe cei mici la fel ii adormea....pai mai mult ar dura intubarea decat operatia!Curaj...va fi bine! Cand e operatia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Operatia este miercuri, insa nu stiu daca mai este cazul sa fie operat. Acum 2 zile i s-a spart si a scazut mult in marime, acum este la jumatate fata de cat era si a facut si o coaja la suprafata. In interior cred ca mai este foarte putin fata de cat era. As mai consulta totusi un medic. Ce tratament ati facut voi? Noi avem Fucithalmic si de duminica Tobradex.

Mamica fericita de Raducu (11.04.2009)
Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_prodea spune:

buna ziua ma numesc diana prodea si sunt din timisoara si de curand am descoperit ca fetita noastra de 1 an si 3 luni are chalazion pe pleoapa superioara .Doctorita de la sp de copii ne a recomandat sa o operam si nu am fost de acord fiindca e prea mica,apoi am citit ce a patit copilul irinei si ne-am gandit sa incercam si noi cu patlagina.as dori sa vb personal cu irina daca vede mesajul ca sa o intreb mai exact cum se prepara patlagina nr meu de tel este:0745783461 va rog sa ma contactati va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonecica spune:

Anca, te rog din suflet da-mi si mie datele de contact al doctorului . fetita mea de aproape 3 ani e la al doilea salazion, primul l-am tratat cu homeopatia, dar vreau sa incerc si alta varianta. primul l-a avut la ochiul drept, pe pleoapa superioara, al 2-lea la cel stang, pe cea inferioara. te rog din suflet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna@lo spune:

pentru mamica lui raducu,vreau sa o intreb daca i-a trecut salazionul baietelului ca eu sunt disperata din acest motiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisinuca spune:

Buna,

Am citit si eu experientele mamicilor ce s-au luptat cu chalazionul iata ca si noi am ajuns sa ne luptam cu asa ceva la acest moment si ma dispera relaxarea medicilor, abordarea neprofesionista. Au trecut 3 saptamani si tratamentul cu Tobradex solutie+unguent, nu a avut niciun efect, chistuletul de pe pleoapa superioara s-a marit.Ai putea, te rog, sa ne transmiti si noua numele doctorului care v-a ajutat, un numar de telefon, poate adresa de la cabinetul dansului?
Iti multumesc mult pentru ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisinuca spune:

Buna,

Am citit si eu experientele mamicilor ce s-au luptat cu chalazionul iata ca si noi am ajuns sa ne luptam cu asa ceva la acest moment si ma dispera relaxarea medicilor, abordarea neprofesionista. Au trecut 3 saptamani si tratamentul cu Tobradex solutie+unguent, nu a avut niciun efect, chistuletul de pe pleoapa superioara s-a marit.Ai putea, te rog, sa ne transmiti si noua numele doctorului care v-a ajutat, un numar de telefon, poate adresa de la cabinetul dansului? Si noi suntem din Bucuresti.
Iti multumesc mult pentru ajutor!

Crisinuca

Citat:
citat din mesajul lui Anka74

Off..noi suntem patiti, a avut un salazion in iulie 2008…l-am operat, dupa ce aproape iI traumatizasem mergand la medici “foarte buni” cu recomandari, dar cu metode, ustensile invechite. Il chinuiau efectiv…si acum isi aduce aminte de dna respectiva si de cate ori zicem ca mergem la doctor la ea se gandeste! Pana la urma tot la operatie am ajuns, dar surpriza, dupa operatie, cand am mers la controlul de 7 zile … ii mai aparuse unul. Ce sa facem? Pai sa-l operam! Am crezut ca o iau razna…mai ales ca mi se spusese ca odata ce a facut unul cu siguranta va mai face…timp de 1-2 ani e foarte predispus. Apai eu ce fac, il operez de fiecare data? Anestezie generala…stresul spitalului de oftalmologie…Nici nu ma gandeam. Asa ca am cautat un medic care sa fie dispus sa trateze acest salazion si pe cale medicamentoasa…si l-am gasit! Cu picaturi si unguente am scapat, ne-a luat ceva timp…insa nu i-a mai aparut deatunci! Fara chin, fara tinut copilul de maini si de picioare la control…pursi simplu se uita cu o lanterna si lupa…vedea evolutia si schimba sau nu medicatia. Ne-au fost recomandate comprese calde, sa ajute la colectare…prima data ni se spusese de comprese cu rivanol, de se cruceau farmacistii cand e spuneam ce si cum, plus ca nici piticul nu statea cu ele pe ochi, oricat ma jucam eu de-a piratul! Am controlat si ochisorii, suntem OK, stam bine si cu vederea la distant…Un medic minunat, de ma intreaba copilul daca mai mergem pe la el! Dupa cate patimise…
Scuze …am postat gandindu-ma ca experienta noastra poate fi utila si altora care dau de medici 100% adeptii operatiilor. Cat despre cause ni s-a spus ca mana dusa la ochisori…cel mai probabil. Stiu ca i-am facut si exudatul la un moment dat, nu era insa nimic. Cat despre imunitate…stam foarte bine, nu racise zdravan pana atunci, nu luase antib. pt raceala…..era un mic “campion” la capitolul asta ( asa ii spunea medical pediatru).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

trimis mesaj privat Crisinuca. Tinem pumnii...sa fie bine! tratamentul e oricum de durata insa medicul iti poate spune daca evolueaza spre bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna@lo spune:

pentru CRISINUCA
te rog din suflet sa ma contactezi pt ca fetita mea aa avut salazioane multiple,am operat-o si are altele si poate rusim ceva impreuna

Mergi la inceput