Fiv in Ungaria 85

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_vreau

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

buna fetelor

gata cu petrecerea, pe unde umblati, samira, cornelia, violeta, espe, kitta, karla, goggy, hai la raport.
pupi fetelor

eu am facut o eco azi, cica endometru de 12,6 si ar trebui sa-mi vina......si din prima zi de cm sa iau estrofem si in loc de aspirina sau aspenter sa iau clexane.
bine bine, eu le iau, dar de unde le cumpar, e nebunie, de 2 luni cica e criza, poate mi spuneti si mie vreo farmacie de unde as putea sa le cumpar.

pupi




mire
banuiesc ca estrofem nu gasesti! ca am vazut ca la sensiblu au clexane! Nu vreau sa iti dau sperante false dar ma uit diseara ca parca mai am eu o cutie de estrofem de la fiv anterior acasa! Daca am, vedem cum facem sa ti-o trimit!

Laura




mami
sarumana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui violeta70

Buna dimineata fetelor!

Eu sunt la servici...., fara chef, dar asta este. Bine ca momentan il mai am, insa nu se stie ce se preconizeaza.

didiloo stai cuminte in pat si ai grija de . Doamne-Ajuta sa fie bine.

mirela2

Va pup si va doresc un An plin de succese, pe toate planurile

Dumnezeu are grija de noi

Adriana


pupi vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui didiloo

buna tuturor!
va doresc ca acest an sa fie un an plin de bucurii si impliniri. la multi ani!!!
va doresc tuturor succes si sper ca anul asta fiecare sa reuseasca.
eu nu am inceput tocmai bine anul....am avut vineri noaptea o sangerare usoara si sambata m-am internat in spital pentru ca am un hematom mare de cca67mm situat chiar langa embrion. sarcina are 7 sapt, se dezvolta normal, doar ca prezenta hematomului este foarte riscanta pentru sarcina. mi-a facut injectii cu clexane si azi scazuse putin dimensiunea hematomului, adica la cca40mm. dr. crede ca am proble de coagularea a sangelui si azi am facut aceste analize, dar oricum pana vin rezultatele iau in continuare clexane. nadajduiesc ca va fi bine.
va pup


trebuie sa fie bine pana la capat! sunt o multime de cazuri de sarcina duse pana la capat in situatii similare! tu stai cat mai cumintica si asculta-l pe nenea dr. -ici multi

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patricia spune:

LA MULTI ANI FETELOR!
Nu am mai intrat demult ptr. ca nu mi-a mes netul. Eu am fost ieri la eco si bebelasi mei la 8 sapt.(de la ultimul CM) au 2 cm. Dr. a spus ca e o valoare buna. Greturile nu mi-au trecut deloc, am stat o perioada si pron spital, iar maine cred ca ma internez iar.
Didloo ma bucur ptr. bebelas, dar in acelasi timp imi pare rau ptr. hematom. Trebuie sa fie bine pina la sfirsit.



BUNUL DUMNEZEU SI MAICUTA SFINTA SA NE AJUTE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

Citat:
citat din mesajul lui KiraClara
Eu fac Fivul la Budapesta cu Kovacs. Pregnylul nu e in schema data de doctor, dar am citit despre el ca ar ajuta la fixarea sarcinii daca il iei dupa ET si ma gandesc sa incerc. Inteleg ca rau nu prea are ce sa faca. Daca are cineva mai multe info pe tema asta, poate ni le impartaseste si noua.

Postez un citat din teza de doctorat a cezarei muresan in care sunt explicate motivele pentru care se foloseste hcg dupa punctie (hcg = injectii pregnyl sau ovitrelle):

"La 8 zile dupa inducerea ovulatiei se constata o scadere marcata a concentratiilor serice de estrogeni si progesteron. (...) Agonistii se leaga de receptorii prezenti la nivel folicular (la nivelul celulelor granuloase) si au ca efect o scadere a productiei de progesteron. Acest fenomen a fost demonstrat pe baza studiilor in vitro. Tot prin studii clinice s-a demonstrat impactul negativ al agonistului-GnRH asupra corpului galben si a functiei luteale. (...) Este deci obligatorie o sustinere a fazei luteale. Aceasta se face prin administarea progesteronului – direct sau indirect – si prin administarea HCG. Uneori se adopta amandoua modalitatile. Progesteronul se administreaza pe cale orala sau vaginala. Dezavantajul administrarii HCG este faptul ca poate produce sau accentua sindromul de hiperstimulare ovariana, daca acesta este deja existent, situatie in care se prefera administrarea de progesteron. Concluziile asupra ratei sarcinilor (mai crescute) si numarului avorturilor (mai scazute) in urma sustinerii fazei luteale cu HCG se bazeaza si pe faptul ca HCG are rol in implantarea embrionara prin producerea unor factori specifici.
Administrarea progesteronului se incepe in ziua punctiei foliculare si se continua pentru 14 zile. Administrarea HCG pentru sustinerea fazei luteale sau asocierea sa cu progesteronul se decide in functie de situatia clinica si nivelul estradiolului seric. De obicei HCG se administreaza in zilele 1,4,7 dupa punctia foliculara."

kitta tu tot in zilele 1,4,7 ti-ai administrat hcg? cum era schema avaloanei (daca ne poti spune, bineinteles)?

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

samira, violeta, patricia, kitta -ici

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Espe spune:


Va doresc sa aveti parte de zile minunate in 2010 si in anii care vor urma ! Cele mai bune gânduri, uari de bine, zile fericite si tot ceea ce înseamna frumos !


Espe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Espe spune:

Mirela2, eu am 13 injectii Clexane 4000 u.i. Le-am cumparat din Campina in decem 2009. Le vrei?
... vei avea muuulte vanatai...

ESpe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

mami tu cum ai luat estrofem, cate zile, adika din ce zi si pana in ce zi?

espe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_vreau spune:

mire eu am luat din ziua punctiei pana in ziua testului, una pe zi... dar tu ai o schema diferita deoarece faci et cu crio!

Laura

Mergi la inceput