Albinutze de Mai-Iunie 2009(53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clodyac spune:

Buna fetele

Va pupic din inima si va urez un an nou plin de sanatate,fericire si realizari pe toate planurile

Dani3lla multumim de capitol nou

Ely iti doresc multa sanatate si imi pare tare rau ca esti bolnavioara

Ioana imi pare rau de bebelina sa ii treaca repejor raul ufffff

Deea felicitari pt dintisori si pt cacuta mai mai dar ce flacau mare ai

Philip sa stapaniti sanatosi masinuta si noua casuta daca am inteles bine

Carla ce sa iti spun decat

Maria iti impartasesc opinia referitor la conflictul din grupul nostri si tare cred ca nu se procedeaza corect dar fiecare e liber sa aleaga asa ca ...

Noi am petrecut cu cumetrii revelionul a fost bine speram acum sa scapam si fara sa racim dar nu prea cred

Eu sper sa se aplaneze conflictul si cred ca s-a luat mult prea personal totul de foarte multe ori nu mi s-a raspuns si chiar nu am avut nici o problema daca nu am gasit aici raspuns am cautat alte solutii inteleg ca asa cum eu uneori nu am timp poate dispozitie nici altul nu trebuie sa fie ...

Ma rog eu va citesc cu mare placere pe toate si sper ca timpul sa le rezolve pe toate



mamica fericita si implinita de baietel frumos Razvan Andrei

www.flickr.com/photos/34943662@N02/3305358621/" target="_blank">poze clodya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminica spune:

carla , ffffff frumoase poze, ca de obicei!
noi suntem si mai in urma, n-avem niciun dintisor, si imediat implinim 8 luni!!!

philip, sa stapaniti sanatosi casa si masina!

ely, multa santate!

fericita de ELIZA (04.05.09)

http://lb1f.lilypie.com/f6Bzp1.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clodyac spune:


doamne citesc si nu imi sa cred mai fetelor ce dumnezeu doamneeee





mamica fericita si implinita de baietel frumos Razvan Andrei

www.flickr.com/photos/34943662@N02/3305358621/" target="_blank">poze clodya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinuza spune:

DRAGI ALBINUTE, in primul rand va doresc un AN NOU FERICIT, sa aveti parte de sanatate si mult noroc iar bebelusii sa va daruiasca numai clipe fericite.

Am citit si eu cu amaraciune despre despartirea buburuzelor. Nu stiu de ce la mai multe forumuri se intampla asta. E trist pentru ca urmare poate fi ca odiseea albinutzelor noastre sa ajunga un topic unde fiecare isi cere scuze de mii de ori de cate ori are o opinie diferita sau pur si simplu nimeni nu-si va mai exprima o alta opinie. Si va ajunge un loc in care doar felicitam bebicii de ziua lor sau ne exprimam compasiunea pentru vreo boala, nu ca ar fi ceva rau, din contra, insa putem invata atate din reusitele/nereusitele noaste. Eu una v-am citit mereu cu mare interes, si pe vremea cand nu postam, am invatat muuulte de la voi. Iar faptul ca azi INCA alaptez il datorez tot mamicilor de aici (Carla). Si desi sunt cadru medical (bine, nu sunt pediatru sunt stomatolog) am citit de f multe ori cu interes sfaturile mamicilor de aici (chiar cele din domeniul medical). Iar faptul ca eu le-am gasit aproape mereu corecte m-au facut sa le apreciez si sa le solicit la randul meu la nevoie. ASa ca va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Madalinuta, ce bine ca te-am prins Sa te iau la intrebari. Ce parere ai despre fluor? Baiatul meu cel mare are vreo 4-5 carii la masele, dar nu sta sa i le trateze, nu o lasa sa lucreze si se da jos, doar de cateva ori a reusit sa-i faca efectiv ceva. Si stomatoloaga la care mergem a zis ca recomanda neaparat fluorul pt ca alta sansa nu are, adica daca il ia acum pt maselele de 9 ani mai apuca sa actioneze. Ei, dar eu am tot citit si nu-s de acord sa-i dau, sotul insa ar vrea si uite asa trece timpul si nu facem nimic pentru el. Are si tartru, dar dr asta nu are instrumente speciale de detaetraj si el zice ca nu vrea la alt dr...

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

chiar sunt bebelusi care la 9 luni stau pe olita si fac caca ? cum spun francezii, "chapeau"...al meu Marc la 3 ani aproape inainte de scoala a inceput si am avut emotii ca nu l luau daca nu era curat...aici sunt foarte cool cu copilasii, de la 2 ani juma li se pare normal sa i puna pe olita...e drept ca e imparatia copilului...totul e facut sa nu i bruscheze, totul e psihologie ca cateodata ma si enerveaza...

Coralyam vorbit prostii, da e bacteriana ca am citit prospectul si e antibiotic ce mi a dat sa i pun in ochi, nu stiu de ce mi a vorbit de virus...

Carlalumineaza ma si pe mine, virusii astia variati unde sunt vara? de ce apar asa inversunati iarna si unde traiesc in restul timpului daca pot supravietui doar in "gazde"....

o seara linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinuza spune:

Citat:
citat din mesajul lui coraly

Madalinuta, ce bine ca te-am prins Sa te iau la intrebari. Ce parere ai despre fluor? Baiatul meu cel mare are vreo 4-5 carii la masele, dar nu sta sa i le trateze, nu o lasa sa lucreze si se da jos, doar de cateva ori a reusit sa-i faca efectiv ceva. Si stomatoloaga la care mergem a zis ca recomanda neaparat fluorul pt ca alta sansa nu are, adica daca il ia acum pt maselele de 9 ani mai apuca sa actioneze. Ei, dar eu am tot citit si nu-s de acord sa-i dau, sotul insa ar vrea si uite asa trece timpul si nu facem nimic pentru el. Are si tartru, dar dr asta nu are instrumente speciale de detaetraj si el zice ca nu vrea la alt dr...

Coraly, Sergiu (3 ian 2005) si Dominic (11 mai 2009)

www.flickr.com/photos/13756075@N03" target="_blank">poze

Alaptatul - Help Line

CORALY, asa cum stii si tu, parerile legate de fluor sunt f impartite. Sigur ca fluorul e bun pentru smalt insa eu una nu cred ca conditiile in care se testeaza administrarea fluorului pot fi chiar reproduse in realitate. In primul rand trebuie monitorizat f atent consumul de fluor din alte surse, mai ales din apa. Sunt zone cu apa bogata in fluor si zone cu apa saraca in fluor.Eu am vazut cazuri de fluoroza care se datoreaza excesului de F iar un caz era asa grav ca bietul copil urma sa-si piarda cam toti dintii in timp scurt caci sub smalt dentina era moale-moale... Si intr-adevar daca incepi sa-l dai tb continuat fara intrerupere pana la 12 ani pt ca altfel face mai mult rau. Nu afirm ca fluorul nu e bun sau ca face rau (desi nu sunt convinsa de consecintele pe plan general) eu insa NU il dau copiilor mei. Si in general nu-l indic pacientilor.
Acum referitor la cariute, ele tb tratate caci in dintii de lapte avanseaza repede. Probabil ca nu va fi tratata cate o cariuta/sedinta si vor fi necesare sedinte mai numeroase insa cu rabdare multa din partea medicului eu nu cred ca nu se pot trata. Eu am avut si pacienti de 3 ani si am putut sa le lucrez, e drept ca zapacitu' meu nu ar fi stat nu din cauza durerii ci pt ca e f incapatanatGaseste un medic care sa stie sa se poarte cu copiii, nu tb traumatizat si tinut cu forta ci convins cu vorba buna, tb explicate toate actiunile, prezentate instrumentele astfel incat sa nu se mai teama.Si nu tb mintit ca nu o sa-l doara daca manevra presupune durere caci copilul isi pierde increderea.Eu cred ca o sa reusiti. E destul de mare sa coopereze treptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamsy spune:

Am intrat sa va spun noapte buna!!!!
stupului

mami fericita de Maia Riana (13.05.2009)

http://img189.imageshack.us/img189/8828/dsc04898g.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2000_ro spune:

La multi ani fetele! Sa aveti un an nou fericit , plin de bucurii si impliniri!

Imi vine sa plang ca nu mi-a mers netul luna asta si am cateva cap bune necitite...desi la cum au fost ultimele pagini cu tensiune poate e bine Imi pare rau ca s-a intamplat asa dar fiecare stie cel mai bine unde apartine*ma refer la fetele care nu mai vor sa scrie aici.

Mi-a fost asa dor de voi!nu mai stiu nimic dar o sa incerc sa recuperez.pana atunci sa scriu despre noi:
am crescut si noi, sta tzutza mea*asa-mi place cand o aud pe Ely cum o alinta pe fetita ca mine)singura in fundic, e cumintica dar o supara rau dintii ca nu i-au iesit inca,cu papa stam bine, adica 2 mese una de fructe si una de cereale.Si de aici rugamintea mea de ajutor:cum sa o fac sa pape legume, le refuza total, simple ori combinate,supe sau pireuri, strange tare din buzite si da din cap ca nu vrea.Ma stresez, i-am facut n-spe feluri, nimic, in ce o sa-i pun carnita?

A fost bolnavioara, cu febra 40.1 muream cu diazepamul langa ea, dar m-a salvat baia in apa calaie si sup de paracetamol, acum sper ca suntem peste, de doua zile ne-am linistit.
De rev am fost la prieteni cu copii, Ruxi a ramas cu buni,pana am pregatit-o sa o las cu toate deja eram obosita.Sebi a suportat bine noaptea nedormita.am baiat mare ce mai!
Va las si va urez somn usor !Va pup dulce dulce pe toate!A si pentru ca am vazut atatea nume noi, vreau sa va urez bun venit si va pupicesc.
abia astept sa ma uit la poze...

http://community.webshots.com/user/roxi2000_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Ana, multumim mult de urari. Am vazut pozele cu craciuneii, frumosi, dragalasi si delicati. Eu nu am apucat sa ii urez ginerelului sa creasca frumos si sanatos, norocos si iubit, asa ca o fac acum.

Carla, cap spart si taietura? Pai ce ai facut tu acolo? sa treaca si raceala si celelalte. Cu ce tratezi taietura? La Sandra tot la o taietura adanca pana la os, in palma, a fost de folos spalarea cu betadina a ranii si ungerea cu propoderm (parca), un unguent pe baza de propolis. Nu a ramas nici un semn.

lavinia, si mie imi pare rau.

Laura, ma bag si eu in grup hug

Betty, bv micii Alexandra. Stie ce vrea! Si Alexandra mea ii lua jucariile lui frate-sau. Chiar si cand a crescut nu a vrut sa stie de papusi, trebuia sa le iau la amandoi masinute, trenulete si avioane. Iar acum mi-a spus ca ea nu vrea papusi ci "papusoi" (e la prima ei iubire...)

Ioana, sanatate multa tuturor

Iry, frumoasa urarea. Cifrele alea apar de la diacritice. Nu-i bai, ca s-a inteles. Daca vrei sa iti apara totusi un mesaj cum trebuie, il copiezi in word, dai find/replace pe diacritice a, tz, sh (intelegi tu) si abia apoi il postezi. , data viitoare va iesi bine, intentia conteaza

Coraly, sa treaca zmeii mai repede

Dici, multumesc. Din pacate el a inceput noul an in pat, cu o recidiva serioasa la hernia de disc si deplasarea de vertebre de care sufera. I-a amortit tot piciorul stang, nici nu il mai simtea si eu ma gandeam cu groaza unde ma duc cu el in prag de an nou. Acum 2 ani, cand i s-a pus diagnosticul, i s-a spus ca asta e ultimul simptom al bolii inainte de paralizie si ca o operatie in stadiul acesta are putine sanse de reusita. Sper totusi sa isi revina cat mai repede, ca altfel nu vad un an prea bun din nou. Sa vedem de luni daca il pot programa iar la un rmn

Ely, sanatate multa.

Deea, felicitari pt "achizitiile" micutului

Carla, nici Ioana nu are vreun dinte. Eu tot sper sa apara, ca mi se rupe sufletul la cat se chinuie. La copila mea nu am observat nimic la pupile, e drept insa ca ea are ochii aproape negri si nici nu m-am uitat cu atentie.

Coraly, am vazut intrebarea pusa Madalinuzei si daca nu te deranjeaza o opinie in plus, iti spun eu ce am patit cu Tavi. Si el a avut probleme cu cariile, ni s-a spus sa ii dam fluor, i-am dat. Cariile le-am tratat dar dintii definitivi au iesit f mari si lati fata de cei dinainte si eu sunt sigura ca din cauza fluorului. Sandrei nu i-am mai dat si in consecinta ea are dantura normala.

Madalinuza, sa iti traiasca flacauasul Luca, sa fie norocos, sanatos si iubit de toata lumea si tot ce va doriti voi pt el sa se implineasca.




http://community.webshots.com/user/annadana1

http://ganduri-de-mama.blogspot.com/

http://paul-mihaita.blogspot.com

Mergi la inceput