Viata pentru Alexandra

Viata pentru Alexandra | Autor: catale

Link direct la acest mesaj

Numele meu este Ioana si sunt prietena unei mame disperate. Fetita ei are nevoie de ajutorul nostru.

Alexandra Mihaela Vasilescu are 6 ani si jumatate. In septembrie a mers pentru prima oara la scoala, insa acum, în loc sa învete sa scrie si sa socoteasca, Alexandra învata sa suporte durerea. În urma unui control de rutina, a fost diagnosticata cu leucemie mielomonocitara cronica juvenila în faza de transformare în leucemie acuta mielomonocitara M4 FAB. Cu alte cuvinte, viata Alexandrei depinde de transplant, dar pentru a avea sanse sa traiasca are nevoie de ajutorul fiecaruia dintre noi, costul transplantului fiind estimat la 130.000 de euro si urmand sa se faca la spitalul Gaslini din Genova.
Viata este nepretuita, si totusi are un pret ca Alexandra sa mearga din nou la scoala, sa creasca mare... Alexandra este internata acum la spitalul Fundeni, in grija dr. Anca Colita, si a inceput a doua cura de citostatice. Ne rugam sa raspunda adecvat la chemoterapie.

Alexandra trebuie sa plece urgent in Italia, pentru evaluari si pentru inceperea cautarii unui donator compatibil.

Orice suma cât de mica îi mareste sansele Alexandrei sa traiasca.

Banii pot fi donati în conturile deschise pe numele mamei, Elena Livadaru.

Numar de teledon pus la dispozitie de Romtelecom: 0900 900 273. Valoarea unui apel este de 3 euro. Numarul poate fi apelat doar din reteaua Romtelecom.

Conturi în lei:
RO89BRDE426SV34420524260
RO33RNCB0646097207720001
RO69INGB0000999901747803

Conturi în euro:
RO85BRDE426SV34420604260; swift BRDEROBU
RO06RNCB0646097207720002; swift RNCBROGU
RO52INGB0000999901747818; swift INGBROBU

De asemenea, avem si cont PayPal pe adresa alexmar.vasilescu@gmail.com, cu rugamintea sa specificati donatie Paypal.
Abia am creat contul paypal si sper ca am inteles cum functioneaza...

Pe site-ul facut pentru Alexandra www.alexav.ro se poate vedea spotul umanitar care este difuzat pe B1Tv. Povestea Alexandrei a fost prezentata si pe TVR, si in Evenimentul Zilei pana in prezent.
Daca nu se poate afisa site-ul pe forum, voi posta un link cu spotul pus pe youtube.

Alexandra va multumeste.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Multumesc moderatorilor.

De la 1 ianuarie vom avea si un numar de teledon,pus la dispozitie de Romtelecom.

M-am intors adineauri de la spital si azi Alexandra termina a doua cura de citostatice. Sa speram ca rezultatele analizelor vor fi bune dupa a doua cura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

Catale, la CNAS ati incercat sa mergeti? este formularul E112, am incercat si noi sa-l rezolvam dar autismul si epilepsia nu intra in lista de boli pt subventii. poate boala micutei se incadreaza, mergeti acolo si va zic ei exact.noi aveam toate actele necesare doar ca nu avea cine sa ne faca referatul medical si abia dupa ce am umblat si am mituit toti medicii ne-au spus ca de fapt nu se incadreaza
bafta la campanie cand o sa aveti teledon apelez si eu

ajutor pentru robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144576

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

Pisellino, va dorim si noi sanatate multa si va tinem pumnii.

Facem tot ce putem si cu celebrul formular, insa nu ne putem baza pe el nici daca va fi aprobat. Au fost cazuri cand nu s-a virat decat prima transa, pentru cautarea donatorului, pe motiv ca nu mai sunt bani... si au lasat copiii fara niciun ajutor. E o lupta lunga cu morile de vant, pe care chiar doctorii o recunosc si ei ne-au sfatuit sa nu ne bazam pe stat. Ducem si lupta asta, dar Alex are nevoie urgent de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Contul paypal functioneaza, va rog sa-l folositi!
O cunosc pe Alexandra, copiii mei s-au jucat impreuna cu ea...
E cumplit sa realizezi dintr-o data ca un copil pe care-l stii plin de viata si vesel poate avea o asemenea problema... Te gandesti cu groaza ca si viata ta se poate schimba intr-o secunda...
Stiu ca sunt multi copii cu probleme care au nevoie de noi... si totusi...1, 2... 5 euro nu inseamna mult dar pot face diferenta intre viata si moarte...

"In cresterea copiilor, cheltuieste cu ei jumatate din banii pe care ii
cheltuiesti acum si de doua ori mai mult timp." - Autor necunoscut
POZUTE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Cit de frumoasa e! O sa sun si eu imediat ce apar numerele de teledon si o sa trimit povestea mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davidoff spune:

Buna,o cunostinta de a parintiilor Alexandrei, din Irlanda mi-a povestit despre cazul ei,imi pare rau din suflet ca nu o pot ajuta,dar de cate-va zile am inceput sa trimit povestea ei mai departe(libertatea,cancan,click,emailu-ri,asociatii umanitare)ce vreau sa te intreb,stii cum se procedeaza la messenger sa trimit cazul ei la toti utilizatoriilor de mess romania?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Doamne ce dulce si frumoasa este! ar putea fi copilul oricareia din noi.

Catale - totul s-a descoperit la un control de rutina? Alexandra a mai avut vreo problema de sanatate? boala a debutat fara simptome?

O sa incerc sa ajut si eu cu ceva banuti si dau linkul mai departe.
Ma rog pt Alexandra sa se faca bine si sunt cu sufletul alaturi de parintii ei. Imi inchipui prin ce trec ei acum.
O pupam pe Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

GeorgetaR, Natasa, va multumim !

Davidoff, am vorbit deja cu toate acele publicatii mentionate de tine (lucrez in presa), rugamintea mea este sa nu trimiti si tu povestea pentru ca incercam sa facem o campanie mai agresiva incepand cu data de 15 ianuarie si sa apara povestea in acelasi timp in toate publicatiile. In afara de cele pe care le-ai mentionat, am mai vorbit cu Felicia, voi rezolva si la Jurnalul si pe Antene... In rest, daca poti sa trimiti tu la alte publicatii, ne-ai ajuta... Ideea e sa-i rogi si pe ei sa publice din 15 ianuarie... Nu stiu cum se poate trimite un mass email, imi pare rau.:(
PS Am sunat acum la Libertatea si Cancan si le-am spus ca ai trimis si tu si i-am rugat sa facem totul concentrat... Ideea ca pastrez anumite aparitii ca sa le pot trece in cererea catre Vodafone si Orange, unde e nevoie de o campanie mediatica organizata.

Mindy, da, la un control de rutina... Alexandra nu avea niciun simptom. Sau poate unul singur, caruia nici eu nu i-as fi dat atentie... Se plangea uneori ca o dor picioarele... In rest, nimic. Alexandra a fost un copil sanatos, fara probleme medicale, din cand in cand rosu in gat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA11 spune:

Sanatate multa!! Sa te faci bine Alexandra!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davidoff spune:

Natale,spune-mi te rog as putea si eu sa trimit sms pentru Alexandra din Irlanda?
P.S.imi pare rau daca am gresit cu ceva,ma refer ca am trimis poveaste ei la ziar...

Mergi la inceput