Mi s-a clasat dosarul de adoptie !!!

Mi s-a clasat dosarul de adoptie !!! | Autor: magura22

Link direct la acest mesaj

AJUTOOOR !
Astazi este prima zi de Craciun 25.12.2009 0ra 7.40, ma aflu in fata laptopului la locuinta mea din Germania.
Sunt cetateanca romanca cu domiciliul in strainatate. Totusi am proprietate in Romania, si mi-am facut si carte de identitate cu domiciliul in Romania. Asa ca ma pot considera cu domiciliul in Romania. Anul acesta mi-am depus dosarul de adoptie. La data de 09.09.2009 se implineau cele 60 de zile in care trebuia sa primesc un raspuns de la DGASPC Sibiu (directia Sibiu) si fiindca nu l-am primit, m-am adresat acestora personal. Pana aci pastrasem permanent legatura cu ei telefonic, personal etc. si speram ferm sa primesc un raspuns pozitiv. Na, de unde! Intai mi-au prelungit perioada de evaluare. In aceasta perioada mi-au venit inopinat la imobil pentru ancheta sociala. Ghinionul meu a fost ca tocmai atunci ma aflam in lucrari de montare a unei centrale termice si de schimbare-reinoire a instalatiei electrice. Asa ca la mine in casa era santier in toata regula cu doua firme si lucratori care isi vedeau de treaba lor. Cele doua madame de la directia Sibiu au vizitat incaperile casei mele si apoi au plecat. Am asteptat un raspuns de la ele, dar nu mi-au zis nimic. La cateva zile mai tarziu m-am dus la directie sa vad ce raspuns primesc. Doamna de la directie imi spune ca a fost extrem de socata de ceea ce a vazut in casa mea, ca este o casa veche, ca zugraveala este una veche si ca nu este adecvata pentru locuit. Am ramas perplexa cand mi-au auzit urechile o astfel de motivatie. Am rusit doar sa ingaim cateva vorbe in care i-am adus aminte ca nu am venit la directie sa cer sa-mi renoveze ei locuinta, si ca ar trebui mai degraba sa fie socata de modul precar in care isi duc viata miile de copii in orfelinatele din Romania. Nu prea ma las eu intimidata, si nici jignita nu suport sa fiu mai ales pe nedrept. Aceasta doamna de la directie mi-a spus ca se asteptase sa vada o locuinta ordonata, nu in renovare, si mai ales moderna pana in cel mai mic detaliu, fiindca vezi Doamne eu locuiesc in Germania de peste 19 ani. Da, asa este, eu sunt o fire conservativa, in sensul doar ca ceea ce am agonisit o viata nu schimb asa usor cu ceea ce este nou. Deci mi-am pastrat mobila veche din lemn masiv, am pastrat arhitectura arhaica a locuintei care dateaza de pe vremea sasilor din anul 1862, insa pe langa cele "vechi" introduc noul fara probleme. Dar, ce mai tura-vura, am inteles ca aceasta doamna nu are chef sa-mi rezolve cererea de atestate ca parinte apt sa adopte. Nu m-am inselat. O sapatamana mai tarziu am primit o scrisoare prin care m-au anuntat ca mi s-a clasat dosarul fiindca... mai lipsesc acte care trebuie sa le depun dar nu pentru completarea dosarului, ci sa depun un alt dosar nou cu intreg arsenalul de acte. M-am dus val-vartej la directie a doua zi in Sibiu si am rugat pe sefa serviciului sa isi revizuiasca hotararea, fiindca ceea ce imi cere este deja un abuz si nu poate sta in picioare. Aceasta doamna mi-a raspuns ca nu poate. Stiti ce-am facut? Fiindca eu sunt in anul 4 la drept in Sibiu, si mai stiu cate ceva din procedura civila m-am dus la judecatorie cu o cerere de ordonanta presedintiala prin care am solicitat instantei sa oblige directia Sibiu sa imi declaseze dosarul si sa continue procedura privind evaluarea de parinte adoptiv. Pe data de 08.ian.2010 am termen. Ma intereseaza pararea voastra, daca ati mai intalnit astfel de cazuri, in care sa se claseze dosarul? Sau cu ce am gresit eu in toata povestea asta? ... Va multumesc din sulfte pentru orice sfat, parere sau informatie. CRACIUN FERICIT SI LA MULTI ANI TUTUROR!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Draga Magura
In primul rand, Craciun fericit !
In al doilea rand vreau sa-ti spun ca nu stiu nimic despre dosare, dar hai sa-ti spun cum vad eu lucrurile: atata timp cat gravida si apoi mama poate deveni si ultima amarata care locuieste si intr-o rulota fara sa o evalueze nimeni ca sa-i permita sa fie mama, la fel e si cu copiii adoptati.
O familie ar trebui sa poata avea un copil indiferent de gusturi, conditie financiara sau sociala, etc. Atata timp cat are un acoperis si ce sa-i puna copilului de mancare si ...multa dragoste, nimic nu ar trebui sa le stea in cale.
Felicitari pentru ambitia cu care lupti pt puiul tau, deja uite astea sunt caracterisitici de mama care devine leoaica pt puiul ei
Mult succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAnca spune:

Draga Magura22,

Poti trimite si o sesizare la Oficiul Roman pentru Adoptii, care este obligat sa revizuiasca dosarul. In cazul in care esti nemultumita de decizia ORA poti inainta instantei cererea. Parerea mea este ca in cazul acesta ar trebui sa ceri si daune semnificative.
Iti urez An Nou fericit si cu vise implinite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona14 spune:

Magura 22,sunt de acord cu MihaelaAnca.Succes si mult curaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora@ spune:

magura22, suntem alaturi de tine. esti foarte curajoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy10 spune:

Buna!
Magura, probabil ai suparat pe cineva "mare" de au putut face asemenea demers... sau cei din Sibiu au ceva la mana cu care sa se poata justifica pentru decizia lor. Nu am mai auzit de astfel de intamplari. Bafta multa in rezolvarea situatiei si sa ajungi o mamica fericita!

6IA, 2FIV-nereusite
prin adoptie vom aduce bucuria in casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

desi sunt jurista de profesie..sincer sati spun nu am avut astfel de spete..
dar atat dupa exeperienta mea...si potrivit procedurii. AI TOATE SANSELE SA CASTIGI IN INSTANTA...

asa este dupa cum au spus si celelate fete...crec ca vreouneia din individe de la directie nu ia convenit ceva..

dar sincer nu a respectat LEGEA ADOPTIILOR...

succes ca ai treb sa reusesti

mai devreme sau mai tarziu......minunea va aparea si pe strada mea..............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Maguraai ceva de pledat! IN primul rand nu aveau dreptul sa vina pe neanuntate ca nu snunt de la politie, SRI, etc. si nu aveau mandat de perchezitie. Toate intalnirile se fac de comun acord cu ei. Nu ai avut decat o intrevedere cu ei la tine acasa? La ei ai fost pentru alte evaluari, teste psihologice, iscutii si toate bazaconiile? Sa nu fii sarit intentionat ei si peste aceste etape. Ce sa zic....Ai dubla cetatenie, poate "trebuie" eliminatii unii ca tine pe motivul sa fie 100% romani - discriminare bineienteles, zic si eu ce sa stiu.
Dar stii cum e cu statul....un exemplu pe scurt: mie mi-a luat carnetul pe ditamai Bulevardul Magheru cica am trecut pe rosu. Eu am stat la stop si ghinion ca am plecat prima de la stop, in intersectia care era filmata. Dupa 1 si 1/2 ani de judecata, imi da sentinta ca nu s-au putut pune de catre mine la dispozitia lor probe de aparare, iar camerele de laut vederi nu au pus la dispozitie inregistrarea. Punct. Adica, de ce nu au pus-0 ca doar de aia sunt puse acolo sa inregistreze?Dcaa ar fi spus ca nu mai au inregsitrarile, ceea ce s-o fi intamplat, nu mai putea sa spuna ca nu am adus eu dovezi, deci era vina lor....Deci, acum ma mai judec putin ca s-o lungesc si in final probabil ca va trebui sa dau acrnetul pentru un dobitoc care are painea si cutitul in mana ca sa taie. Asa si "doamnele" tale de la DPC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Magura cum a fost la proces?

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput