Mamici de Pufuleti Ianuarie-Februarie 2010 (86)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:



decenuela, plateea, cris.dogarel, danyelana, al3csa, cris_mario, mariucasara, xela, cristies, multumesc mult pentru sprijin si incurajari! plateea, esti fenomenala cu energia si buna ta dispozitie!

cris.dogarel, n-am luat niciodata diazepam pentru depresie, este foarte bun impotriva contractiilor, le opreste rapid. Ca intamplator face bine si la cap, asta-i alta poveste.

aylin, cu scuzele de rigoare pentru intarziere, LA MULTI ANI! cu multa sanatate si tot ce-ti doresti! Stii ca greutatea lui bebe este stabilita aproximativ, marja de eroare e destul de mare...

dandanaG LA MULTI ANI!

evyme, nu-mi fac iluzii ca fetele mele n-o sa se certe si n-o sa se bata, dar sper sa ajunga la un moment dat cele mai bune prietene. Felicitari pentru vestile bune de la dr!

FELICITARI IRRINNAA!!! BUN VENIT VLAD!!!

larisel, ma bucur ca iti revii repede dupa operatie! Ai pompa manuala ISIS de la Avent? (eu asa tin minte). Daca da, incearca la inceput sa o pui pe san invers (cu fundu-n sus) si sa pompezi nitel pana simti ca "prinde", pe urma o intorci usor fara sa o desprinzi de san si asa ar trebui sa mearga.

catalutza, eu cred sincer ca bebe este bine si ca nu vor fi probleme. Un brat de pentru tine, incearca sa nu-ti faci ganduri negre... Daca vrei sa vorbim, poti sa ma suni oricand.

ayanna, bine ai venit! Nastere usoara si sanatoasa!

lorex De obicei dorm tun, am avut niste zile mai proaste, sper ca am depasit momentul... Subscriu la ce ai spus, ca e bine sa ai motive intemeiate sa nu faci nimic.

adina_bulina, sper din suflet sa rezolvati si cu formularul acela si sa fie totul bine pana la urma!

onitza, offf, inca ai stari de voma...? Nu-ti fie teama sa iei antispastice de fiecare data cand te supara contractiile.

cristies, am vazut poza cu burtica frumusica langa brad!

alexia28, ma bucur mult ca bebe e in regula cu rinichii acum!

ratusca, sa stapaniti sanatosi mixerul si hard discul si sa va bucurati de bradutul frumos! Ce mixer ai luat pana la urma?

Tanaion, imi pare rau ca ai avut de tras cu maseaua, bine ca a reusit dentista sa rezolve macar provizoriu, fara sa scoata nervul, nu-i deloc recomandata procedura asta acum, in ultimul trim, ca poate declansa prematur travaliul.

Ma duc sa ma uit cand am facut eco de trim III la nr 1 si daca s-a nimerit in sapt 32 revin cu datele.

fetele!

Nico de Isabela si 32+ cu Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

A, si acuma vad, sunt de la mortfo fetala de trim III, deci 31 saptamani teoretic dar 29 si 6 zile practic/clinic. Iti mai zic?

Ratusca 34+


uite ce ma intereseaza:

BPD=neurocraniu
HC=circ craniana
AC=circ abdominala
FL=femur
HUM=humerus
ULNA=ulna

nu neaparat masura ci carei sapt corespunde

sarumana!!

Catalutza 32+ Irina


Eco la 32s 0 zile dupa UM
BPD 34w2d (8.5 cm)
HC 34w1d (30.6 cm)
Ac 30w4d (26.50 cm)
Fl 32w 2d (6.23 cm)
Hl 33w 2d (5.74 cm)
Ulna 34w 6d (5.56 cm)

Mamica Sarei Maria (22.11.2006) si 35+ Sebastian Petru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aylin_tarcan

mamidepuiuti, mersi!

onitza, dar daca stau pana la 40 saptamani si o scot cu 4500??? eu sunt obisnuita cu alma, nemancacioasa, vesnic slaba....parca nu ma vad cu un bb bucalat! desi la eco am vazut niste falcute care atesta greutatea!

tana, multumesc mult pentru urari!
offf, cu contractiile astea. eu stiu ca tu stai cumintica, dar trebuia sa te duci la dentist! dar uite ca ai facut 37 de saptamani!

catalutza, dar doctorul 2 era pus in garda despre ce a zis doctorul 1 sau pur si simplu s-a uitat pe masuratori si a zis si el acelasi lucru?

eu am facut ultima eco cu biometrie la 29 saptamani si iti redau rezultatele masuratorilor:
BPD: 7,32 cm 29s+3z
AC: 24,83 cm 29+0z
FL: 5,67 cm 29s+5z
in afara de astea 3 nu am nimic. tu cred ca ai mai multe masuratori decat mine.

pana acum, la celelalte eco pe care le-ai facut cum erau masuratorile? de ce sa se fi vazut abia acum? doctorul ce a zis? ce inseamna exact "risc"? care ar putea fi cauzele?

Petra mamica de Alma (20.08.2007) si 38+ cu




nu se cunosteau si eram prima data la ea, de aia am si ales-o ca sa poata da uc parerea doar pe eco si pe cele anterioare.

pana acum nu s-a vazut nimic, ultima mea eco cu masuratori riguroase fiind cea de la 21 sapt cand toate pupau. Problema e asa: oasele late (adik circ craniana si circ abdominala) indica 31+2 zile varsta eco, femurul 30+2 iar oasele de la maini humerus si ulna indica varsta de 29+0. deci diferenta de 2 sapt intre manutze si cap si corp. Ceea ce in limbaj medical indica risc de nanism. doamna de azi mi-a zis ca riscul creste pe masura ce diferenta intre masuratorile astea avanseaza. A zis ca e posibil sa fie si mai mica pur si simplu. Mai ales ca nu am avut nicio atentionare pe eco de 21 sapt privind pozitii vicioase ale membrelor sau dizarmonie. Da mi-a bagat mortu in casa acuma...si nu e ca si cum a zis doar ea, si ecografista mi-a zis ca pe ea tot asta o ingrijoreaza, dar e bine ca copilul se hraneste normal...vb dr tau IR sunt beton, placenta gr1 si lichid amniotic in cant normala.

Asa ca as vrea sa ma culc azi si sa ma trezesc pe 7 ian cand am eco urmatoare...as incerca sa fac rst de programare la herghelegiu, numa ca am gasit locuri libere in martie auzi....deci cade si varianta asta. Stau cumintica si astept 7 ian ce sa fac!

Catalutza 32+ Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_rain spune:

Cataluta, sper ca totul sa fie bine.
Uite datele mele de la eco de 30 de saptamani:

DBP =80 SS 30+2
DTT 72 SS 28+ 4
LF 57 SS 29+ 6

Circumerfinta abdominala e mai mica - a zis ca e normal. Nu o sa fie dolofan :( Da' cum si eu sunt mica - asta e. Acelasi lucru mi l-a spus si la ecografia de 34 saptamani - bebele e mai micut, dar e bine - inca nu avea 2 kg, ci in jur de 1800 grame.



tzontzo manager 35
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Fetele va multumec din suflet pt incurajari si masuratori!!! maine o sa tin eu locul Plateei cu tort de mere pe care il am in cuptor!!!

Catalutza 32+ Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

nikole, mersi! stiu ca sunt aproximative masuratorile. doar acum doua saptamani avea cu un kil mai putin, adica imposibil sa fi luat atat intre timp. dar deh, nu mai vreau sa stau inca 2 sapt, ca imi pocneste burta si alta nu!

catalutza, la alma ultima biometrie am facut-o cu ocazia unei morfologice la 27 sapt. avand in vedere ca eco de 32 sapt e optionala...
iti zic si la 27s+2z clinic) lor iesindu-le cf eco 26+4 si apoi in paranteza RANGE:
BPD 26+5 (+- 2s2z)
OFD 26+4 (+- 1s3z)
HC 26+0 (+-2s1z)
AC 25+4 (+-2s2z)
TTD 26+6
FL 27+4 (+-2s1z)
TIBIA 27+1 (24s1z - 30s0z)
HUMERUS 26+6 (24s1z - 29s5z)
ULNA 26+0 (23s0z - 29s1z)
CEREBELLUM 27+3 (25s1z - 30s0z)

Petra mamica de Alma (20.08.2007) si 38+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

A, si acuma vad, sunt de la mortfo fetala de trim III, deci 31 saptamani teoretic dar 29 si 6 zile practic/clinic. Iti mai zic?

Ratusca 34+


uite ce ma intereseaza:

BPD=neurocraniu
HC=circ craniana
AC=circ abdominala
FL=femur
HUM=humerus
ULNA=ulna

nu neaparat masura ci carei sapt corespunde

sarumana!!

Catalutza 32+ Irina


Deci: sarcina clinica 31w 0d; sarcina ecografica: 29w 6d

BPD=30w 5d
HC=29w 5d
AC=29w 3d
FL=29w 5d
HUM=nu am
ULNA=nu am

Dar indiferent ce ne iese noua, eu zic sa stai calma. Chiar crezi ca o asemenea problema scapa nedetectata pana in saptamana 32 de sarcina? Sincer acuma!

Ratusca 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Citat:
citat din mesajul lui catalutza81

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

A, si acuma vad, sunt de la mortfo fetala de trim III, deci 31 saptamani teoretic dar 29 si 6 zile practic/clinic. Iti mai zic?

Ratusca 34+


uite ce ma intereseaza:

BPD=neurocraniu
HC=circ craniana
AC=circ abdominala
FL=femur
HUM=humerus
ULNA=ulna

nu neaparat masura ci carei sapt corespunde

sarumana!!

Catalutza 32+ Irina


Deci: sarcina clinica 31w 0d; sarcina ecografica: 29w 6d

BPD=30w 5d
HC=29w 5d
AC=29w 3d
FL=29w 5d
HUM=nu am
ULNA=nu am

Dar indiferent ce ne iese noua, eu zic sa stai calma. Chiar crezi ca o asemenea problema scapa nedetectata pana in saptamana 32 de sarcina? Sincer acuma!

Ratusca 34+


stiu si io Ratusca...nici nu am am mai facut eco de la 21 sapt asa ca aia e singura cu masuratori cu care pot compara. Iar acolo erau toate perfect. Si nu pot sa zic ca dr de ieri de la eco nu ar fi masurat si paramasurat...ca femeia a stat 40 min pe ceas sa intoarca sonda in toate felurile...ca deh nici pustoaica nu stea prea normal...si dr a zis ca sta intr-o pozitie ca nu isi poate explica. A fost o aventura sa prinda macar un picior...ca de al doilea nu a fost cazul! nu l-a aratat nici cu rugaminti

Catalutza 32+ Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_bulina spune:

catalutza, stai usor, nu te speria, mai du-te si la alt dr. sa mai ceri o parere, nu strica. Stressul e cel mai mare dusman al sarcinii. Roaga-te mult la Dumnezeu, la Maica Domnului, la Sf. Stelian care este protectorul copiilor si vei vedea ca va fi din ce in ce mai bine. Oricum masuratorile astea ecografice nu sunt foarte precise. Mult succes!

34+ Maria Dalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_bulina spune:

Fetele, daca vrea cineva intalnire cu dr. Pop de la Diagnosis. Am programare la dansul pe 28 dec. la ora 13 si nu cred ca pot sa mai ajung. Cine vrea sa mearga in locul meu astept raspuns pe PM.

34+ Maria Dalia

Mergi la inceput