Alaptatul - Help Line (12)

Raspunsuri - Pagina 54

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

MARINA

daca de luni bebe a inceput sa nu mai suga si tu ai postat joi, e foarte posibil ca si cantitatea ta de lapte sa scada. E un moment tare greu pentru amandoua.

Nu sunt adepta medicamentelor insa cred ca ai putea sa incerci in pic de nurofen, cat sa nu o mai doara asa tare si sa se poate gandi si la altceva, adica mancare. In timpul asta, daca tot nu suge bine, incearca sa te mulgi cat de putin, sa ai ceva mai mult lapte si sa iasa mai usor.

Cat de des suge pe zi? Noteaza o zi. Nu stiu daca e cazul sa te panichezi, insa trebui sa fii atenta sa nu se deschidrateze. Laptele praf oricum nu ar ajuta-o cu nimic, din contra, deci nu se pune problema sa renunti la alaptat. Insa ar fi o idee buna sa mentii un pic mai mult lapte decat are ea nevoie, sa ii fie mai usor sa suga.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulik spune:

Buna,

sunt o mamica de 10 zile...si am o intrebare.
In spital sanii mi s-au intarit la venirea laptelui..cand am ajuns acasa, sanii au fost moi.
Dar acum (de cateva zile) sanii imi sunt tari si grei intre alaptari. Este normal??? Dupa ce suge bebe sanul devine moale.
Dau cate un san la o masa pana se satura.

Multumesc

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mar_inna spune:

Miercuri a fost prima zi de tipete, dar a mancat. Joi si vineri a supt foarte putin, vad ca azi a supt tot asa mai putin, dar mai des- la 3 ore, la 2 ore. Ce ma bulverseaza de tot este ca noaptea suge mai bine. De dezhidratat nu cred, ca are 5-6 scutece ude pe zi si azi a avut si scaun normal(consistenta si culoare). Cred ca are ceva la burtica, cand plange se arcuieste de aproape cade din brate si icneste. Disperarea mea este ca tot de joi parca mi s-a injumatatit laptele si nu-si mai revine, nu stiu cum sa-l mai stimulez, dc as avea mai mult ca inainte cred ca ar suge si ea mai mult. Deja aud tot mai des de lp de la sot si de la mama mea si mi se infige ca un cutit in inima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

E normal sa fie sanii moi si sa nu mai faci atata lapte daca ea nu mai suge asa ca inainte. Posibil ca dupa vaccin sa ii lipseasca pofta de mancare, asta poate din pacate sa dureze ceva vreme. (la fetita mea cea mare, dupa vaccinul de 2 luni a urmat o perioada de vreo 3 luni cu lipsa poftei de manacare, am mai auzit de asta si la alti bebelusi al prietenelor mele sau de aici pe forum). Nelegat de vaccin dupa 2 luni e o perioada cand devin f interesati de mediul inconjurator si mancarea nu mai e pe primul plan, prin urmare mananca putin si nu mai au rabdare sa stea la san (si asta se vede de multe ori si la cantar).
Laptele praf nu se justifica, tu ai lapte suficient si daca nu introduci lp ceaiuri sau alte minunatii o sa ai suficient ptr nevoile ei. Cand o sa-i revina pofta de mancare va suge mult si f des, si o sa ai surpriza ca in o zi doua asa vei avea din nou sanii plini de lapte.
Daca vrei sa-ti linistesti constiinta poti incerca sa mulgi sanii dupa fiecare supt al ei (de fapt asta cat te tin nervii, chestia asta e consumatoare de timp) asa iti menti lactatia la nivelul primelor 2 luni si umpli congelatorul de rezerve.
Ce as mai recomanda eu e o vizita la pediatru sa vezi daca nu e vreo cauza ptr starea ei de acuma.
Mai poti incerca sa schimbi pozitia de alaptat (daca ii dai culcat incearca in sezut sau pozitia football american, sau in brate in timp ce te plimbi cu ea in brate prin casa, in sling, stati cat mai mult impreuna, dormiti impreuna, faceti baie impreuna si-i dai sa suga in cada, sa aveti cat mai mult contact piele la piele, in fine orice i-ar putea trezi din nou interesul ptr san.
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Marina, noaptea sug cei mai multi bb mult mai bine in primul rand ca ei sunt inca pe programul "invers" din perioada de sarcina, dar mai ales pt ca este liniste in casa si esti probabil si tu singura cu el. Daca asa ii place da-i in continuare si noaptea des, pt ca dupa nr de scutece scris de tine se pare ca-i prieste. Incearca si peste zi numai singura si in liniste sa-l alaptezi. Vezi ca multi bb seara plang si pentru ca prelucreaza informatiile asimilate de peste zi. Pt burtica pune comprese calde invelite in prosop ca sa fie temperatura mai usor fe reglat, masaj in sensul acelor de ceadornic pe burtica, leganat in pozitia zburator pe mana.
Si eu cred ca la voi s-au intalnit trei lucruri deodata, vaccinul, puseul si acomodatea corpului tau la alaptat. La noi in perioada fe crestere daca reuseam sa-l dezlipesc de mine sa fug la baie era tare mult. Sugea cat e ziua si noaptea de lunga, cate-o ora jumate, apoi dormea jumate de ora pe burta mea se trezea si o luam de la capat. Si la noi pompatul in ciuda pompei avent era imposibil atunci.
Evita stresul, culmea e ca desi majoritatea mamelor noastre ne-au crescut cu lapte praf si mai apoi cu lapte din alimentara, sunt foarte "darnice" la capitolul sfatutilor "bune" care iti garanteaza intarcatul. Si tot ele vor fi cele care se vor plange ca fetele lor n-au avut lapte. Iti garantez ca daca noi n-am fi auzit de lp ca optiune mult mai multe mamici ar alapta. Ai mai multa incredere in tine si in copilul tau, alaptatul este primul pas in care va trebui sa exersezi ca parinte sa te impui pt ceva care tu consideri ca pt puiutul tau e ceea ce iti doresti.
Of si cate mai urmeaza...de la aparut dintii la olita, cu diversificare si mersul...toti vor gasi cate un exemplu x si y care a fost muuuult mai rapid si mai bun ca si pruncul tau...si cate cutite in inima ti se vor mai implanta...
dar sti ceva? Al tau e cel mai si cel mai si sti de ce? Pt ca e al TAU si e UNIC! Eu sunt convinsa ca veti reusi, ca multe alte mamici de aici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine2009 spune:

Giulik, este absolut normal sa simti asa mai ales la inceput si mai ales cand intre alaptari trec mai mult cam de 3 ore. Senzatia asta o vei avea si dupa puseurile de crestere. Pentru ca acuma sanul produce pe stoc si nu numai cand mananca. Undeva e intre 2-4 luni de la nastere se va schimba dintr-o data, sanii sunt intr-una numai moi. Sa nu te sperii, da-i mai departe, a sosit momentul schimbarii in corpul mamei.
Mult succes in continuare si felicitari pt reusitele de pana acuma!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mar_inna spune:

Multumesc frumos,Diana! Sper sa mai pot face ceva...Cred ca mi-a scazut laptele de stres, azi dupa 3,5 ore in care nu a supt, a refuzat sanul drept(stangul l-a luat),am pus pompa si am scos doar 20 ml, acum 3 zile scoteam 80-100. Am tot auzit ca laptele nu dispare, ei uite ca se poate. Imi mai venise inima in piept, ca a vazut-o un pediatru si fetita e ok...dar acum nu ma pot opri din , mai ales ca am.avut experiente traumatizamts in prima luna, cand la sfaturi "binevoitoare" i-am dat lp si l-a vomitat in jet, apoi l-a refuzat cu incapatanare. Eu inca mai sper sa nu fie greva laptelui, ci doar o pasa din care va iesi, la fel si eu. Mi se pare ciudat doar ca exact in ziua cand mi-a scazut laptele dintro data a inceput sa refuze sanul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamat spune:

giulik

dureaza un timp pana ce sanii se obisnuiesc cu alaptatul, adica pana nu ii mai simti tari [as presupune ca in spital copilul a mancat ceva lp pana ti-ai simtit tu sanii tari si apoi a supt bine si i-ai simtit moi] si atunci vin puseele de crestere si iar ii vei simti cand prea moi, cand prea tari :). atat timp cat nu ai noduli, adica lapte blocat in canale, si bebe pare bine, eu zic ca poti sta linistita .


marina
atunci sunteti inspre bine . e ok sa suga mai mult noaptea, probabil e mai adormit si instinctul functioneaza mai bine, simte nevoia de hrana si atunci suge.

cred ca cel mai bun lucru ar fi sa uiti un pic de mama si sot si sa te asculti pe tine si pe copil.

stii ce stimuleaza cel mai bine sanul? copilul! suptul lui te face sa produci mai mult lapte. deci atat timp cat el va suge, tu vei avea lapte.

in momentul in care ii dai lp, sanul tau nu mai e stimulat si va produce mai putin. deci formula e, de cele mai multe ori, calea cea mai sigura spre intarcare. daca suge la 2-3h e foarte bine, tine-l la san cat vrea de mult, fara ceas, si la amandoi si la unul singur, exact cum vrea el, si vei avea suficient lapte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

m-am prins io ca va pricepeti si va zapacesc cu intrebari
deci piscotica mea are colici , de ceva zile si singurul lucru care o calmeaza este tatica (sta cu ea in gura si 3-4 ore) ; nu prea mi se pare bine ca nu da timp sanului sa refaca "productia" de lapte pt masa ce urmeaza ;dr pediatru mi-a zis ca e un cerc vicios , si ca la san se calmeaza dar in acelasi timp trage si mai mult aer care ii "alimenteaza" cumva colicii.. voi ce ziceti?

intrebarea nr 2:cat lapte reusiti voi (daca ati incercat) sa scoateti cu pompa (manuala) din san ...io in 5 min scot 20 ml..mi se pare extrem de putin (ma urmareste gandul ca inca am ceva canale infundate , eu trecand prin 2 mulgeri f dureroase ca sa mi se desfunde canalele)

intrebare nr 3:exista alimente (pe care sa le fi incercat si sa fi dat rezultate) care sa mareasca productia de lapte?

vedeti ce indarjita sunt cu alaptarea


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgia_c

m-am prins io ca va pricepeti si va zapacesc cu intrebari
deci piscotica mea are colici , de ceva zile si singurul lucru care o calmeaza este tatica (sta cu ea in gura si 3-4 ore) ; nu prea mi se pare bine ca nu da timp sanului sa refaca "productia" de lapte pt masa ce urmeaza ;dr pediatru mi-a zis ca e un cerc vicios , si ca la san se calmeaza dar in acelasi timp trage si mai mult aer care ii "alimenteaza" cumva colicii.. voi ce ziceti?

intrebarea nr 2:cat lapte reusiti voi (daca ati incercat) sa scoateti cu pompa (manuala) din san ...io in 5 min scot 20 ml..mi se pare extrem de putin (ma urmareste gandul ca inca am ceva canale infundate , eu trecand prin 2 mulgeri f dureroase ca sa mi se desfunde canalele)

intrebare nr 3:exista alimente (pe care sa le fi incercat si sa fi dat rezultate) care sa mareasca productia de lapte?

vedeti ce indarjita sunt cu alaptarea


Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca






Sa stii ca si dr fetitei mele imi atragea atentia la inceput cu programul de supt. Tot timpul imi spunea sa nu o tin mai mult de 20 de minute, sa ii dau la 2 ore, ca o doare burtica din cauza mea. nu a reusit decat sa ma streseze, pana la urma am facut cum mi-a cerut copilul si a fost mai bine. Daca pe ea o linisteste suptul, nu vad cum ar putea sa ii faca rau. Daca trage aer, il poate scoate usor. Eu o mai opream cateva minute si o puneam pe burtica sa ragaie. Si stai linistita, productia de lapte creste, pe masura ce copilul sta mai mult la san. Sanul produce lapte si in timpul suptului, nu e nevoie de timp sa il "stocheze" pentru masa urmatoare.
Cu pompa manuala eu am scos maxim 10-20 ml, dar nu e relevant. Fetita mea, alaptata exclusiv, lua cate 1 kg pe luna si suge si acum, deci lapte este. Pentru situatii de urgenta, cand trebuia sa plec de acasa, sau cand simteam ca am canale infundate, reuseam sa scot cate 90-100 ml mulgand cu mana, iesea laptele mult mai usor si era si mai putin neplacut decat cu pompa.
Despre alimente, nu am auzit, eu am avut o alimentatie normala. Am baut ceai pentru lactatie, dar nu am observat nici o diferenta. Suptul mareste cu siguranta productia, asta e reteta perfecta. Imi amintesc ca, in maternitate, cand ii spuneam doctoritei ca nu am lapte, imi dadea exemplu cersetoarele de pe strada, care abia au ce manca si tot isi alapteaza copiii pana la 3 ani.
Sanatate fetitei tale!


Mergi la inceput