Cand D-zeu te rasplateste...rasplata a sosit !!!

Cand D-zeu te rasplateste...rasplata a sosit !!! | Autor: madalina84

Link direct la acest mesaj

Cred ca e timpul sa povestesc si eu nasterea printului meu
A aparut in urma unei singure dintr-o intamplare cu barbatul cu care statusem 6 ani ma despartisem de el,ne-am reintalnit dupa 2 ani si am mai incercat odata,in zadar dar cu o minune pentru mine.Asadar stiu clar cand a fost conceput iubitul meu,pe 5 ianuarie 2009.Din cauza problemei mele(am ramas fara picioare intr-un accident)trebuie sa plec in Germania sa-mi fac una din cupe la proteze.Am ajuns acolo,mergeam zi de zi la o clinica si asteptam sa ma intorc la sora mea in Austria.Dar cm nu imi venea,trecea o zi trece doua si nimic.M-am hotarat sa-mi fac un test si spre stupoarea mea a iesit pozitiv.Stupoare nu ca as face un copil ci ca e facut cu un om care nu merita dar cu ajutorul familiei si prietenilor am trecut peste si am incercat sa ma bucur de sarcina.Sarcina care am petrecut-o mai mult in casa,plictiseala mareee,si cu fetele pe DC care mi-au luminat zilele posomorate si m-au incurajat cand aveam vreo problema.Aveam DPN 30 septembrie,toata sarcina am avut frica unei pierderi(mai pierdusem una),citeam zeci de povesti despre nasteri premature si ma bucuram nespus cand mai trecea o saptamana cu bine.Prima oara mi s-a spus ca am o fata(la un cabinet) doctorul meu imi spunea ca am baiat..la cabinet fata si tot asa pana am ajuns la morfofetala si m-a asigurat ca am un putzos.Am trait cu intensitate maxima primele nasteri din odiseea noastra si toata ziua vb numai despre asta.Ajunsesem sa nu mai am rabdare sa-mi tin puiu in brate care imi dadea picioare si isi ridica curuletul ba in stanga ba in dreapta,ma culcam cu gandul ca poate mi se rupe apa in noaptea asta si ma trezeam tot asa,femeie nebuna.Ei bine m-am apucat sa-mi aranjez cuibusorul si am muncit vreo 2 saptamani zi de zi,apoi am avut niste reportaje de facut,asta se intampla martea,miercuri am alunecat pe covor in hol,nu m-am lovit la burtica dar ma durea piciorul destul de serios.Am ajuns pe la spital la un control de rutina,toate bune si frumoase.Trebuie sa relatez neaparat ca eu la una din proteze am un "dop" prin care imi iese aerul ca sa se formeze vidul,pe care l-am pierdut in ultima luna de sarcina si ma costa vreo 100 de euro unul nou dar mai aveam un altul de la o alta cupa care nu se potriveste perfect dar decat sa dau bani aia l-am folosit.Sambata dimineata am tras o cearta serioasa cu tatal copilului care ma trezit din somn cu nervi,apoi m-am dus la coafor ca doar trebuia sa merg la nunta.Vroiam sa ies din casa si am gasit ocazia perfecta...Dupa ce m-am ridicat de pe scaun i-am spus coafezei(prietena buna) ca acum pot sa nasc linistita ca sunt aranjata si coafata, se indragosteste fii-mio pe loc de mine,glumeam bineneteles caci chiar nu vroiam sa nasc in ziua aia.Am plecat la tara(caci acolo era nunta),am ajuns la niste rude si am mers la restaurant.Tot simteam ca am nevoie la toaleta si ca ma ud un picut dar am pus pe seama nevoi prea mare la toaleta.Dupa vreo doua randuri de facut cunostiinta cu baia restaurantului i-am spus mamei ca am impresia ca pierd un pic de lichid,hmm lasa asa,stam la nunta.Tata statea la masa si era cu mana pe obraz si il intreb ce-ai tata la care el zice:"m-ai pus pe ganduri".Am mers iarasi la toaleta cu o verisoara si in timpul pishului,hop si ceva mic si cu ceva rosu,cred ca e dopul imi zic,ii zic matusii mele care venise si ea si zice:"ce dop fata ca eu nu am auzit in viata mea de asa ceva"..ei lasa ca fii-ta stie mai bine(verisoara mea care e asistenta,la ortopedie) si o sun pe ea si ii zic"ALI am pierdut dopul..cum l-ai pierdut?...simplu la baie...care dop mada? si da-i si explica care dop,deh frate acum 5 ani nu exista internetul in floare sa stie lumea de dop.Ea saracuta crezuse ca am pierdut dopul de la proteza.Mai incerc o alta prietena,sa spun cuiva ca am pierdut dopul si sa stiu ce sa fac,ii spun si Anitei ca am pierdut dopul la care ea zice:"aoleu,iar o suta de euro sa iei altul,de unde faci tu rost de bani?" Buna dimineata chiar nu realizeaza nimeni ca eu am pierdut dopul gelatinos si trebuie sa-mi spuna ce sa fac?!?!Imi sun dr care nu raspunde imediat si ii zic ca am pierdut dopul ma intreaba de dureri,ii spun ioc si spune sa iau niste nospa si sa stau linistita in pat pana maine dimineata ca intra in garda.Pai stiti domnule doctor ca eu sunt la nunta la care saracul dr a amutit pret de cateva secunde si m-a intrebat ca, cum adica sunt la nunta? sa-i dau drumu acasa,sa stau in pat si sa revin daca e ceva .Pai tuta de mine nu a plecat imediat ca de imi parea rau de nunta si am mai stat vreo 40 de minute in care am incercat sa-mi conving parintii sa ramana ei la nunta ca eu plec sg cu masina ca vine prietena mea sa stea cu mine,nu au vrut sub nici o forma(era si normal) si am plecat acasa.O sun pe vara-mea asistenta si ne intindem la povesti,scriu pe forum la fete si asteptam,tata se culcase intre timp.Eu eram atenta la miscarile mandrului,care nu avea nici o treaba cu dopul meu si misca de zor.Deja trecuse vreo 2 ore si incepuse sa-mi fie rusine de verisoara mea care isi lasa-se si barbat si copii acasa ca sa vina cu mine si ii zic sa se duca acasa si o sun,ea imi zice sa stau linistita ca nu o deranjeaza.Nu stiu daca a trecut 15 minute si fac pe mine,da fac nu gluma...hopa asta e apa,le Zic repede sa-mi dea un prospop si sa se imbrace ca gata.Mama il scoala pe tata,ea se imbraca,vara-mea suna la spital sa ne pregateasca un carut...tata incremenise in baie,mama "hai mariane"...tata "hoo emilio"...mama"hai ca naste mada aici"...saracu era asa emotionat si cred ca ii era frica incat nu mai vroia sa iasa din baie.Bun iese si tata mama zice hai mada...pai hai mama dar eu sunt in chiloti,da-mi haine sa ma imbrac,ea era cu geaca,geanta tot si eu nimik.Intr-un final dupa vreo 30 minute in care a fost toata harababura asta,timp in care imi sunasem si dr si a zis sa ma duc ca il suna fetele daca e ceva am ajuns la spital,am mai stat la urgente la ortopedie sa fumez o tigare si sa-mi fac curaj,imi tot curgea apa si eu intrebam baietii de erau de garda,e normal sa curga asa si ei spuneau ca e normal.Am ajuns sus,m-a controlat o asistenta de am simtit fiecare mm de deget al ei si mi-a zis sa stau linistita,sunt dilatata 2 cm si daca nu evolueaza e perfect ca dim la 5-6 apare dr.Am avut noroc cu dr care era de garda ca o stia pe vara-mea,era "alba ca zapada" a lui si a venit sa ma controleze,finut dr nu ca vaca aia si a zis sa stau linistita,a luat detalii cand vine dr si a dat sa iasa.Se intoarce si intreaba cand mi s-au rupt membranele si asistenta ii spune ca acum vreo ora si o pune sa-l sune pe dr meu ca nu rezist pana dimineata si e pacat sa intru in travaliu daca fac cezariana.Eee,acum dr meu era la vreo 65 de km de oras,pana venea el aveam timp sa sun pe toata lumea si o sun pe sora-mea sa-i spun ca intr-o ora doua nasc si ca o sun inainte sa intru in sala de operatie.Pai nu trec 30 min si apare dr,cand ma vede imi spune"fir-ai tu sa fi te-ai dus la nunta a ?!!"..."haideti domn doctor ca eu nu am dansat am stat pe scaun ".Pleaca si ne intalnim la sala,pe drum imi pup parinti si ii vad cu fetele lor de emotionati,fricosi si nerabdatori,mi s-a rupt sufletul de ei,erau singuri pe ditamai holul.Am intrat in sala si vara-mea aranjeaza cu anestezista sa-mi faca rahie ca vreau sa vad baiatul,comenteaza ea putin ca o sa ma doara capul,imi spune ca ea m-a anesteziat si la accident si ma pupa pe frunte.In timpul asta ma gandesc numai la copilul meu,caci daca nu va plange eu o sa mor pe masa aia si ii zic anestezistei sa-mi faca totala,vara-mea ramane socata si ma pune sa ma gandesc la ceva frumos...pai ce altceva decat sa am un copil sanatos Tata cu mama pe hol langa sala vorbeau cu sora-mea la tel,mama ii zice lui tata"auzi ce plang copii de sus"...tata sa dat langa usa"bai emilio cred ca e a lui mada ca aud eu aici"...mama "n-are cum ca e prea repede"...trec 2 minute si iese cu el,nu l-au putut pupa dar au plans amandoi ca niste copii,erau fericiti ca aveau un nepot si ca era sanatos...Aud in soapta "sa va traiasca,aveti un baietel de 3 kg si 52 de cm"...intru la terapie,incearca sa ma trezeasca,o aud pe mama si o intreb daca e copilul sanatos,spune da.Vine dr,il intreb acelasi lucru si ii spun ca ma doare burta sa-mi dea sacul ala jos.N-a vrut frate sub nici o forma sa mi-l dea jos nici el,nici asistentele sau cine sa mai perindat pe acolo,imi era groaznic de greu cu el caci si vomam.Pai vreo 2 ore a fost la capataiul meu vreo 7 persoane,stateau la povesti si m-a ascultau pe mine cum deliram,le-am spus de accidentul meu,mi-am facut dr sa planga cand ii povesteam de fraza cu" stau sa-mi faceti orice numai sa-mi spuneti ca am picioare"...am implorat pe toata lumea sa-mi spuna ca copilul e sanatos cred ca de zeci de ori si tot nu credeam,o auzeam pe mama ca plangea si ma gandeam ca poate cine stie ce are copilul meu,dar ea saraca plangea de fericire .Intr-un final am adormit cu tot cu sac pe mine,ma mai trezeam din cand in cand si incercam sa ma misc.Am nascut la 2:31 printul si la ora 9:30 ma puneam in carut sa urc la el,dureri erau dar trebuia sa vad ce am ascuns 9 luni.Am ajuns sus si mi l-au adus in niste scutece care il facusera mai lung de 3 ori de cat era,era mic mic si buzat(pisica mea era mai mare ca el).Ma uitam la el si nu realizam ca eu facusem minunea asta.Am bufnit in plans instantaneu si nu ma puteam opri,era asa de mic si asa de frumos.I-a facut vara-mea o poza si ajunsa in camera plangeam si pupam poza,spunand la toata lumea ca e prea mic(pentru mine).A doua zi mi-am pus protezele,am urcat la baiat si tot asa in fiecare zi pana am plecat acasa.Sora-mea a venit si ea luni dimineata,ca plecase din Elvetia de cand i-am zis ca ma duc la spital si a condus non stop vreo 2200 km (e nebuna stiu),eram la copil si am vazut un cos imens de flori si apoi pe ea,i-a aratat asistenta copilul si am plecat amandoua plangand in salon.Doctori au ost niste draguti si nu mi-au luat nici un ban desi ma pregatisem,le-am facut eu mici pachete dar oricum am apreciat mult gestul lor.Pai ete ca vine si ziua sa plecam acasa,precizez ca nu il vazusem pe Irinel dezbracat decat in niste poze pe care le facuse un ziar local, am urcat sus sa-i ducem hainute si sa ne luam minunea acasa.Pai cand l-au dezbracat si am vazut eu ce manute mici are,ce slabut e m-a apucat plansul.A vrut asistenta sa mi-l dea si eu i-am zis s-l puna in scoica la care saraca asistenta a zis"pai stiti intai se da la mama".Ok l-am luat in brate i-am multumit si i l-am dat inapoi.Am ajuns cu el in masina si m-am pus pe jelit ca ce fac eu cu el acasa ca e mic rau da mic nu gluma.Ai mei ma incurajau si spuneau ca o sa fie bine,mi-au trebuit vreo cateva ore sa-mi revin si vreo cateva zile sa invat tot ce e de facut la un bebelus.Am invatat atat de bine incat aveam impresia ca numai eu stiu ce sa-i fac daca se ineaca,daca plange etc.Stateam seri intregi(in care am lipsit de pe forum ) si plangeam uitandu-ma la el,la cat e de frumos si multumindu-i lui D-zeu ca mi-a dat asa minune.
Acum dupa 3 luni si 5 zile,pot spune ca nu exista dragoste mai mare pe pamant,mulumire sufleteasca si implinire mai satisfacatoare ca ceea ce am realizat prin nasterea printului meu.Sunt fericita ca m-am implinit pe mine ca femeie,am devenit mama, ca mi-am facut parintii bunici si pe sora-mea matusica,nasica si mamica nr 2.Am fost o familie unita,am trecut peste toate greutatile si acum suntem o familie implinita prin prezenta ariciului,printului,gogosicului,iubitului nostru fiu,nepot si finut IRINEL ANDREI
Asadar,pe langa fiul meu m-am nascut si eu a doua oara si alaturi de el o sa invat sa merg a treia oara

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI
BOTEZ IRINEL

o perioada din viata mea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Felicitari Madalina!
Frumoasa povestea.
Ti-am vazut si printisorul, este tare frumos.


www.glitter-graphics.com/users/monika21m" target="_blank">Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)
and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)
My baby, my joy, my heart, my gift from God
Light a candle for Alma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NelaM spune:

Mada, foarte frumoasa povestea ta, o stiam partial de la dovlecei.
Mi-a placut tare mult cum ai incheiat.
Iar Irinel, fala bunicului, o sa fie mandru de o asa mamica deosebita ca si tine.


SARBATORI FERICITE!_
Nela, mamica de Ana nazdravana (19.09.09)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

o mamica curajoasa si un pritisor minunat Sa va dea Dumnezeu sanatate si fericire toata viata

Monica de Minune Dragos Alexandru (26.08.2009)
Povestea noastra
Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce",
trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte
Ingerasul Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MangaGirl spune:

draga mea,

inutil sa spun ca m-am apucat de plans. sa va traiasca si sa fie sanatos! tu esti o mamica fantastica si curajoasa si implinita. mi-am adus aminte de serile in care stateam cu el in brate si plangeam de fericire si frica sa nu pateasca ceva. pupam familia implinita.

MangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009
Asteptandu-l pe Mos Craciun...

www.mariaciubotaru.blogspot.com

Micul nostru Foc a venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

sa-ti traiasca printisorul, esti un exemplu de curaj si optimism pt toata lumea, si sunt sigura ca si Irinel va fi mandru cu asa mamica



VOTATI-NE, VA RUGAM! MULTUMIM!

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina84 spune:

Fetele
Sper ca baiatul meu sa fie mandru de mine si sa nu-i fie rusine niciodata cu mine...daca va semana cu mine la caracter va aprecia curajul si nu aspectul

D-ZEU MI-A TRIMIS RASPLATA
IRINEL ANDREI
BOTEZ IRINEL

o perioada din viata mea Rasplata a sosit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia79 spune:

Madalina, foarte frumos ai povestit . Sa-ti traiasca printul si sa aduca intregii familii numai bucurii. Sunteti cu totii niste frumosi si aveti o familie de vis

Mamy de Sofia scumpa (20 septembrie 2009)
Pozici Sofia botez
www.monitorulsv.ro/Local/2009-11-23/Primul-bebelus-botezat-in-costum-popular-bucovinean" target="_blank">Sofia bucovineanca
Photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodana spune:

mada, cu tot dragul !

, de Ama
Maestrii se dovedesc in lipsa mijloacelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

felicitari mada pentru printisor sa iti umple inima de bucurie pt tot restul vietii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Mada, cu o mama ca tine orice copil ar fi super fericit! sa fiti sanatosi si fericiti amandoi.

http://picasaweb.google.com/joanadane

Mergi la inceput