MONTIGNAC (129)... ''STIL DE VIATA NU DIETA''

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yannia spune:

Iata si datele mele:
H: 1.70
Data I: 01.12.2009
G.I: 65
IMC: 22.49
G.T: 58
IMC: 20
G.A: 63
IMC: 21,8
Kg(-)-2
T(luni): 3 saptamani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Citat:
citat din mesajul lui Yannia

Dragele mele, am vazut ca m-ati pus pe listuta voastra si vreau sa va multumesc. Cat de curand va dau si eu datele mele. As vrea sa va mai intreb ceva:
1. Ce fel de smantana folositi voi pt frisca? Eu am vazut smantana dulce cu 15% grasime dar la ingrediente nu specifica, cu ce a fost indulcita si smantana(simpla) cu 30% grasime si de asemenea, la ingrediente era trecuta doar smantana.
2. Daca vreau sa fac paine wassa, pot pune orice fel de faina, la care adaug si tarate ca sa-i mai scada IG. Corect? Se poate manca si cu lipide?
3. Daca vreau sa fac o prajitura, la care nu pot pune tarate, ce fel de faina pot folosi? Presupun ca nu am voie faina de cereale (grau,orz,ovaz) fiindca au IG>40. Corect?

Alessandra (11 aprilie 2008)


frisca ... noi folosim putin mai slaba, acuma chiar nu stiu cat scrie pe ea , eu folosesc hulala sau megle .... nu o indulcesc cu nimic

la paine folosesc faina integrala si tarate .... dca vrei sa mananci cu lipide atunci trebuie facuta jumate jumate cantitatile de faina si tarate, da nu iese prea grozava in proportiile astea , io prefer sa mananc cu chestii degresate si sa fie calumea.... nu tin sa mananc cu paine carnea de ex , si oricum nu prea slabesc mancand carbohidrati

la praji faina ??? nu prea .... faina de soia e voie combinata cu grasimi .... eu fac praji care nu necesita faina vezi pe culinat fac fetele prajiturele , io nu prea stiu

ANDANII

"Licuriciul Emma din sufletul meu"

"Era odata un licurici frumos, cel mai frumos. Si era altfel decāt ceilalti, pentru ca licarea din ochii lui mari si negrii. Si licarirea lui era ca o vraja, pentru ca cine vedea lumina aceea uita tot ce stiuse pāna atunci si facea tot ce voia licuriciul. Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Povestea unui licurici"


s-au topit 22 kg, mai am 8 kg pana la targhet cu "MONTIGNAC- stil de viata nu dieta"

www.phenforum.com/ticker/img,44,81,0,kg,95,73,65,/weight.png" target="_blank"> "grasa devine slaba"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

s-a ales praful de meniul meu cumpatat de ieri. am ajuns acasa si am mancat o felie de paine cu masline[pofta, apoi pufuleti si inainte de culcare pomelo.

dar perseverez si iata meniul de azi

dimineata: nimic inca, ma doare capul rau de tot, astept sa-mi revin; am baut apa multa
pranz: ciorba de legume si piept pui la gratar
cina: paste integrale cu sos de rosii

catalishka si eu am rezultate superbe daca nu mananc dupa 18.00...dar nu reusesc decat 2-3 zile pe saptamana performanta si dupa aceea revin la obiceiul prost. am remarcat ca persoanele care-si mentin greutatea de ani de zile, nu mananca seara; deci mi se pare cel mai bun lucru de facut in viata.

scriam eu mai demult ca sunt tentata sa inghit ceva si mi-am cumparat: omega3+omega 6 si un altul care se cheama "complex antioxidant" (pe baza de catina, extract de samburi de struguri, afine, amarant). Totul este pentru tinerete si intretinere, si omega 3 pentru ca nu mananc suficient peste. In sarcini am avut colesterol ridicat dar medicul mi-a zis ca nu e relevant pentru ca e mai crescut la gravide...la ultimele analize mi-a iesit un colesterol superb dar eu tot am ramas asa, stresata, asa ca de-aia am luat si omegile astea.

eu am depresie de riduri...fac parte din familie care imbatraneste frumos pe ramura de mama, si cam uratel pe ramura de tata. ghiciti ramura pe care sunt eu

despre paine, pentru ca toata lumea are intrebari; eu am rezolvat simplu problema; mananc foarte rar, in general cumparata din magazin, urmatoarele tipuri:

- paine hipoglucidica (din orice supermarket, punga maro)
- painisoare cu tarate 4 buc(din cora)
- paine cu tarate (din carrefour)

nu sunt cele mai sanatoase variante, nu sunt nici cele mai monti, dar cu siguranta sunt mai bune decat ce serveam inainte, si sunt in cantitati mici.si de obicei, cand mananc paine, clar fac o abatere, ca aseara cu maslinele. si am remarcat, ca desi la carte spune ca painea nu ingrasa, eu slabesc mult in perioadele in care limitez drastic painea. si parca nici nu mai mi-e dor de paine ca pe vremuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalishka spune:

helou dragutelor...

intru pe viteza ca maraiciul meu se plictiseste rpd si ii trebuie ceva entertainment.

vreau sa va spun ca am facut prajitura asta www.culinar.ro/forum/continut/Diete-si-regimuri-alimentare/12641/Retete-Montignac-Cocoa-Brownies/" target="_blank">http://www.culinar.ro/forum/continut/Diete-si-regimuri-alimentare/12641/Retete-Montignac-Cocoa-Brownies/ de pe culinar.ro si a iesit BESTIALA. Desi am avut ceva emotii ca atunci cand am gustat coca avea un gust ciudat de la faina de soia, dupa ce am copt-o a iesit absolut delicioasa. Merge langa o cafea decaf in dupa amiezile de iarna

www.phenforum.com/ticker/img,44,75,0,kg,84,80,60,/weight.png" target="_blank">
vreau sa ajung

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Buna fetele!
Am intrat sa va spun Craciun Fericit,plin de bucurii si mese imbelsugate(monti)

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya_m spune:

vaii fetelor ce-mi placezapada muuulta ,alb peste tot...tocmai am ajuns acasa am fost de ne-am bulgarit eu cu baietelul meu am ajuns leoarca acasa...s-a rostogolit in zapada s-a dat pe burta... si acum e visiniu in obrajiorimai tarziu mergem cu sania...ne-am trezit tarziu astazi si-am luat micul dejun la 10[iaurt cu wassa] asa ca acum facem concurs cu portocale si clementine...intotdeauna castiga pofticiosu asta mic..las ciorba pe mai tarziu inainte de sanie...apoi sa vedeti voi pofta de mancare

va ..si sa va bucurati de zapada
am uitat -completez tabloul perfect de iarna cu muuulta caldura si STEFAN HRUSCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Buna ziua.
Dau si eu datele mele:
H 1.60
Data 14.12.2009
G.I. 65,4
IMC 25,5
G.T. 55
T 5 zile

Raportez si eu ieri:
MD:iaurt cu fulgi de ovaz
P:piept de pui+morcovi rasi+caju
C:piept de pui cu sos gorgonzola- ulterior am vazut ca nu se combina branza cu carnea
G:2 mandarine ,ce sa fac,nu rezist fara fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melany72 spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Buna fetele!
Am intrat sa va spun Craciun Fericit,plin de bucurii si mese imbelsugate(monti)

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea



Da de ce? Ne parasesti pana la anul de ne urezi cu o saptamana inainte?!

In alta ordine de idei, sunt dusa cu capul...imi propusesem sa ma cantaresc si eu azi,,,nu stiu de ce ca oricum am crescut nitel , nu ca as vedea, dar ma simt ca o purcea la cate dulciuri mananc...si am uitat.Complet.

In schimb azi am fost libera, m-am trezit si eu cu durere de cap dar a trecut intr-un tarziu, am fost cu sania de doua ori afara, dimineata am dat si zapada...deci m-am miscat!

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Andanii, multumim pt capitol nou! La cat mai putini si la cat mai multe

Io am reusit sa scap de kilul pus la loc saptamana trecuta. Am vazut ca's fete care rezista sa nu pape dupa 18. Io, daca ma culc pe la 1, zau ca nu rezist. Dar incerc sa bag seara numai fructe (pomelo, mandarine, mere) sau un iaurt simplu.

Am postat in cap trecut datele mele, caut imediat mesajul si le copiez.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Greutate initiala: 56
IMC: 22,48
GT: 49
IMC (GT): 19,67
GA: 54,5
IMC (GA): 21,68

inaltime: 157.

Ma rog, GA s-a modificat intre timp, am ajuns la 53 da' acum mi-e lene sa calculez IMC-ul pt asta. Ca neuronul meu e in pauza.

Daca mai era ceva probabil n-am inteles sigla.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput