Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Sabina, asta e si cosmarul meu. Dar imi propun sa fiu o mama apropiata de copilul ei, fara a fi pisaloaga, astfel incat sa aiba incredere cat de cat in mine (cat poti avea in parinti la adolescenta...), iar eu la randul meu sa pot sa imi dau seama de "semne" si sa pot interveni inainte de a fi prea tarziu!

Cris, nu-ti fa probleme, iubeste-l si dragaleste-l la maxim, pt ca el singurel va incepe incet, incet sa limiteze excesele de afectiune, cu replici de genul "mai lasa-ma in pace ca nu-s bebelus!". Plus ca te va ajuta mult si sotul in privinta asta. Pe de alta parte invata-l sa se descurce cu treburile casnice (gatit, curatenie, spalat de vase) cand va veni timpul, iti va fi si tie mai usor, iar el va fi in stare sa se descurce singur, si nu sa depinda de viitoarea nora . Asta era planul meu in caz de bebe cu putzica

Nana 18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_09 spune:

OOOOO bun plan nana,cred ca e o idee buna..si cu treburile casnice si sotul e obisnuit cu ele,deci cred ca ma va sustine.Si imi suna cunoscuta replica "mai lasa-ma ca nu sunt bebelus",deci e confirmata teoria;ma va opri el la timp
O sa ne descurcam noi fetele,timpul le rezolva pe toate.

poze
Seby 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Cris , eu la inceput mi-am dorit fetita, pe urma pur si simplu nu am mai avut nicio preferinta, cum se spune: sa fie orice dar sa fie sanataos. M-am obisnuit cu ideea de baietel, ii si gasisem nume: Codrin Andrei, si m-am suparat pe toata familia ca tot timpul imi spuneau ca isi doresc fetita (ai mei pentru ca sunt numai fete in familie, ai lui ca sunt numai baieti...). Pentru fetita stiu doar al doilea nume: Elena - se va naste in luna mai (sa speram!!!) cand se sarbatoresc Sf. Constantin si Elena, si mama mea este Elena, insa am vre-o 6 variante pentru primul nume, si cel pe care il vom folosi defapt, si nu ma pot decide... Deci deocamdata raspunde la numele de Iubirici

Nana 18+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Acum am terminat si eu de gatit, mai am de pus rufele la loc dupa spalat/uscat.
Dar fac o pauza.

Nana, ai dreptate cu copii altora care mai pleaca si acasa....Insa si pe ai tai o sa ii iubesti de o mie de ori mai mult...


E asa de fina linia intre a reusi sa ii si educi si sa ti-i si faci prieteni. Pana la urma stiti cum e cu prietenii: te accepta asa cum esti. Insa in relatia parinte copil nu are cum sa functioneze efectiv regula de prietenie, cel putin nu pe perioada educarii. Cand or fi mari mari sigur se poate insa pana atunci..
Ca tu stii ca trebe sa, de ex, sa nu topaie cand mananca din o mie de motive. Insa cand ii zici si ii explici si vorbesti frumos si degeaba....
Apoi ma supar si se supara si el si imi tranteste un: "da de ce trebuie sa fac cum spui tu, ce, tu esti seful universului??" de-mi trec toate cele.
Nu ma astept sa fie mai usor sau mai greu cu fetita, o sa fie la fel pentru ca ea va invata si ii va copia pe ei, o sa faca intreceri cine e cel mai cel si la bune si la rele. Oho, cate ne asteapta.....

Pana una alta, vineri avem Pijama Party la scoala. Si sunt invitati si parintii. In vara au avut o asemenea party in tabara de zi in care mergeau si am facut si eu front comun cu ei si m-am dus si eu in pijama.
Insa vineri nu ma vad mergand prin zapada-n pijama....


Aici fulguie usor, e frig dar e frumos.

O seara placuta


Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Mama-mama cata activitate ati avut astazi in lipsa mea ( ce sa faci...fiecare cu scarbiciul sau)!!!
In primul rand urez sarcina usoara noilor venite, nu le mai enumar ca se stiu ele ( in plus am trecut rapid peste mesajele voastre casa apuc sa va citesc).
Pe mine ma apuca groaza cand ma gandesc la educatia copilului. Nu pot sa imi fac acum un program de educatie pentru ca mai intai trebuie sa vad ce personalitate are ,cu cine seamana (tata sau mama). In orice caz, cei 7 ani de acasa trebuie musai sa ii aiba, restul cred ca vine pe parcurs.
Nu vreau sa ma gandesc deocamdata nici cu cine il voi lasa , nu m-am bagat in discutia voastra cu indemnizatia ca nu am avut ce sa spun deoarece voi sta acasa doar 4 luni.Momentan il bat pe sotul la cap sa isi ia el concediu de paternitate dar nu cred ca voi reusi mare branza. Mama este in Bistrita, momentan cu scarbici si nu pot sa ii cer sa se pensioneze mai devreme mai ales in timpurile acestea de criza in care cei cu servici sunt fericiti ca il au. Soacra ... nu te poti baza deloc pe ea, nici pe socru ( nu stiu ce bunici sunt astia dar nu sunt de loc in grafic... ii vad cum se comporta cu unica lor nepoata (momentan)... nu tu cadouri de ziua ei, de Craciun etc, la serbari prezenta 0, ganditiva ca fata face balet de 3 ani si nu au fost la nici un spectacol si etc). Asadar varianta cu bona sau cresa momentan sunt in plan. Vom trai si vom vedea ca de descurcat sau descurcat cu totii pana la urma. Parasesc subiectul asta ca ma iau nervii pe socrii si nu vreau sa ma enervez !!!


R_ocsy 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madamar spune:

Bun gasit dragele mele!

Imi pare rau ca nu am reusit sa mai intru astazi, cit a fost ziua de lunga... insa imediat ce m-am vz cu picioarele in zapada am simtit ca ma aflu descult in zapada, si nu incaltata: nu stiu de ce am resimtit atit de puternic frigul. Si in zapada nu am stat decit pina sa urc/cobor din masina... Am crezut ca senzatia de frig se va opri acolo... insa dupa ce am ajuns acasa au inceput niste intepaturi in burtica... cu o frecventa pe care am constatat-o la 8-10 secunde. M-am tot intrebat ce-o fi, de la ce-o fi... mi-am dat o serie de raspunsuri needificate bineinteles; am spus asa: in prima faza, plina de negativism: e posibil sa fi fost mici contractii dureroase cauzate de frig, iar in faza a doua am spus ca e posibil sa fi resimtit dilatatia fireasca a uterului, care saracul se mareste pe parcursul sarcinii de 400 ori. Ce spuneti voi, care varianta este cea plauzibila:)??? Ideea este ca m-am mai potolit pentru ca nu mai doare asa si am astfel puterea sa va cer parerea.

Nana, imi cer scuze pentru cele scrise mai sus, mi-e rusine si-mi vine sa sterg: ce temeri am eu... in conditiile in care tu ai trecut peste toate, si cu atit de mult optimism! Te felicit si iti doresc sanatate multa in continuare!!! Iar daca e cu adevarat nevoie sa nu te sperie cezariana, sunt atitea burtici care termina asa... o alta parte, din care faci parte si tu, au insa curajul sa nasca natural, si sunt de apreciat din nou!

Cristina_26: foarte frumoasa pagina, multumim!!!

Moni_or: nu exista urit in sarcina! Totul e frumos! O sa mai pun si eu poze imediat ce mai facem:)!

Ely: sanatate si sa auzim de bine!

Anamaria, azi cind am vb-it nu stiam prin ce ai trecut tu cu o seara inainte!:)... Nice rau! Felicitari pentru tri test!:)

Annna35: bine ai venit si pofta la scris! Sarcina frumoasa si bebe sanatos!

NicoletaB SPER ca te simti bine si nu mai resimti si altfel cazatura!

Cusa, la noi ninsoarea asta a fost ca un orgasm fara preludiu, in sensul ca fulgii nu au existat, a fost o zapada marunta, marunta... insa finalul merita! CHiar daca nu a impovarat copacii, nu e acea atmosfera absolut mirifica! Este insa alb si zapada multa!


Nana, dak citesc bine, printre rinduri, vad ca te confrunti si tu cu problema constipatiei. Azi mi=am sunat dr. sa il intreb in lehgatura cu Duphalac (fetele spuneau ca merge in sarcina) insa doc. nu mi-a recomandat nimic ce e laxativ, purgativ si exista riscul sa "curete" prea tare, insa mi=a indicat, asa cum si Andrada o facea, zilele trecute supozitoare cu glicerina. NU stiu cit de familiara esti cu supozitoarele, eu una nu, dar decit efortul evacuarii... mai bine efortul inserarii:)! Succes asadar!
Si inafara de prune uscate, aud ca si smochinele au efect echivalent.


Va doresc o noapte frumoasa si ne gasim miine, functie de timp!:)


Mary 16+

evolutia lui bebe

„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Hello,

si eu pe aici, suier ca vantul de afara de la noi.

Mary, ma gandes ca o fi fost de la efort, frig, oboseala..
Si pe mine ma apuca uneori niste stari si dureri si intepaturi. Insa trec.
Sper sa nu fie nimic grav nici la tine.
Am tot cautat pe aici prune uscate insa nu am gasit. Am gasit doar smochine, nu m-am gandit ca sunt in locuitor.. Multam de informatie.

Rocsy,
eu tot 4 luni am stat acasa dupa ce am nascut. Insa am rezolvat cu bone. 2 bone super, gasite prin agentii. Insa bone care acum sunt ca si bunicile pentru baieti. Desi nu mai stam aproape.
Poate te gandesti si tu sa gasesti pe cineva.

Cum va pregatiti de Craciun? Noi suntem invitati pe 25 la cineva in vizita asa ca trebe sa ne pregatim cu cadouri doar.
O sa incerc ptr prima data sa fac si eu un cozonac. O sa incerc maine-poimaine ca sa nu ma intristez in Ajun daca nu-mi iese.

Sa aveti o zi frumoasa.

Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Baietii nostri la 9 luni:

http://family.webshots.com/album/203112805HxhTlb

p.s. sunt facute pe bune, cu costume speciale ptr ei, in studio. Sunt lunile anului.


Ioana,
Philip 6ani, Yann 6ani, Sabina 20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Neata fetelor!
Acu' iar manac covrigi cu sare!
Referitor la constipatie, eu am renuntat la pastila de Fe.
La mine fasolea boabe mancata in orice combinatie nu are efectul super cunoscut. Insa efectul acesteia e determinat de ceapa.
Daca manac ceapa cruda sau fiarta (2 cepe la o supa) ma umplu de gaze si merg automat la toaleta pt treburi serioase. asa ca nu mananc ceapa decat cand sunt in concediu si singura acasa.
Referitor la simtul propietatii si egoism. eu am o sora cu 7 ani mai mica. desi mi-am dorit-o (aruncam dintii scosi pe casa si rugam barza sa-mi aduca o sora) mi-a fost greu cu impartitul lucrurilor.
Tin minte o faza de m-a marcat toata viata si cred ca mi-a mai indrepatat elanul egoist: Ma trimite mama la cumparaturi (sora a avut probleme grave la nastere, asa ca mama era in continuu langa ea, iar eu faceam cumparaturile)si cumpar 3 pachete de biscuiti. ma gandesc eu: 1 1/2 pachet de fiecare, nasol, asa ca ma asez pe banca din fata blocului mananc un pachet si ma duc sus cu 2 astfel eu mananc 2 pachete si sora-mea 1. Ajuns sus plina de firimituri si spun ca nu am luat decat 2 pachete. Mama se prinde si mi-a dat o lectie morala de nu mi-a mai trebuit sa mananc vreodata mai mult de 1/2 din ce mi se cuvenea.
Oricum despre zodia Gemeni se spune ca sunt cam egoisti, acum eu spun ca mi-a mai trecut. Dau cu drag haine (donat), bani, jucarii singurul lucru la care tin ca la ochii din cap sunt cartile. Dau ce am dubluri, dar ce imprumut vreau sa mi se restituie in aceeasi stare.



12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Eu si sora-mea ne iubim mult, dar nu impartim aceleasi pasiuni. Plangeam cu lacrimi cand imi rupea, manzgalea cartile.
Dar o iubesc pt ceea ce este ea, desi alor mei le scoate fire albe (suntem foarte deosebite una de alta).
Copilaria mi-am petrecut-o avand grija de ea tot timpul: dus/luat de la cresa, gradinita, carat dupa mine la joaca in carucior, ajutat la teme.
Inchipuiti-va cum e sa joci Fata-ascunselea sau Castelul cu un carucior dupa tine. dar nu-mi pare rau, ma bucur ca si-a revenit si nu a ramas cu urme/sechele din cauza unui medic incopetent.
Din cauza faptului ca a fost mai bolnavicioasa mereu a fost cineva care sa o ajute la teme, la responsabilitatile care i se cuveneau, asa ca nu prea se descurca de una singura, mereu cere ajutorul, lucru care e enervant.
Eu la 6 ani stateam la cozi cu orele, ma plimbam cu troleul cateva statii sa iau paine calda (stiti cum era pe vremurile celelalte). La 10 ani taiam Bucurestiul in 2 sa ma duc la bunici si nu aveam nici telefon fix, dar mobil.
Mie una mi-a prins tare bine.

12+

Mergi la inceput