Bobocei de sep-oct 2008 (231)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Bey, centura chiar au latit-o, intre Mogosoaia si iesirea spre Tunari, acolo stiu sigur, mai mult nu stiu ca n-am fost.... dar ceva ceva tot s-a facut....

Ada Teo e bestial ca de obicei! imi place de el de moooor!!



mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei Tudor (11.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

acum in weekend, la botez, mi-am tras o usa peste un deget de mi s-a invinetit fff tare. Stiti vreun remediu babesc sa scap de nebunia asta, in sensul sa nu ma mai doara, sa se desumfle, stiu ca unghia va fi neagra mult timp, pina va creste. Insa as vrea sa scap cumva de umflatura si de durere. Imediat dupa ce s-a intimplat am pus degetul in gheata, insa in afara de a-mi amorti degetul nu s-a intimplat mare lucru.
Merci.

Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Piolica, am gasit pe net asa:

Neplacuta durere, dar mai ales neplacutele echimoze (vanatai) si edeme (umflaturi) ce apar in traumatismele de orice natura beneficiaza de un minunat remediu preparat din "carul zanelor" - arnica montana. Planta din flora ocrotita, este cunoscuta in medicina populara pentru capacitatile de vindecare a ranilor, dar nu inlocuieste desigur tratamentul local (curatirea plagii). Util in orice situatie, de la echimoze pana la fracturi, remediul se poate folosi si in prevenirea febrei musculare. Remediul homeopat se administreaza mai des in momentul accidentului (de 3-5 ori/zi) iar apoi in priza unica zilnic sau la cateva zile inca 1-2 saptamani in dilutii medii (CH7). In traumatismele inchise, echimoze si entorse se poate folosi si local sub forma de unguent sau ulei (cand pielea este intacta).


Nocom, si pt Daria:

Deshidratarea ce poate sa apara in cursul unei calatorii, datorita expunerii bruste la o clima calda, aportului lichidian insuficient dar si ca urmare a unei hemoragii sau a diareei se poate trata cu China C200 se administreaza 3 granule de 1-3 ori/zi. Remediul este util si in starile febrile cu deshidratare.

Alaturi de China, Sarurile schussler D6 se administreaza 6 granule/zi 3-5 zile in starile de deshidratare cu pierderi de saruri minerale, dupa diarei, dupa pierderi de lichide vitale prin hemoragie, transpiratie, varsaturi, atunci cand bolnavul prezinta stari de slabiciune, hipotensiune, crampe musculare. Este si un tratament de intretinere deosebit de util in perioade de canicula.

linkul este: http://sanatate.ele.ro/Homeopatie-de-vacanta_--a2957.html
Evident, nu strica sa verificati info la un farmacist homeopat, sau medic.

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

piolica pe cosmonauti nu i-am imbracat INCA in cosmonauti, dar aveau geci pantaloni de fas amandoi... si da, a fost ff frumos afara, si am facut si noi tobogan iar matei s-a dat pe el cu saniuta si cu un camion imens. daria se chinuia si ea sa urce, dar nu ii reusea neam. Astia zic ca mianinge inca o zi si o nopate!! iti dai seama um o sa fie maine, poimaine.....

pt deget eu zic ca poti incerca arnica - bilute homeopate. Sper sa-ti treaca repede!

mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei Tudor (11.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nocom spune:

Ada wow ce documentata esti!!! Sarumana!! Sper sa nu mai fie cazul, vad ca daria a facut astazi caca o singura data, este adevarat ca era apa, s-a absorbit tot in pampers dar i-am bagat repede pe ceai de menta cu smecta, supa cu morcovi si pilaf. Sper sa se refaca si matei, caci el a tras ieri rau de tot. Oricum informatia ta e ff valoroasa, o sa mi-o notez

ai vazut ce tare sunt? am zis si eu de arnica!!



mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei Tudor (11.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Ada, Nocom, merci mult de tot, eu mi-am pus niste crema cu arnica pe unghie, insa nu stiu daca are vreun efect, avind in vedere ca nu pun direct pe vinataie, ci pe unghie.... O sa ma duc sa-mi iau de la farmacie arnica montana - bilute. Inca o data va multumesc, tare nasoala e chestia asta, degetul imi pulseaza ff tare plus ca nu ma mai pot folosi f bine de mina stinga.

Deci, Nocom, pe linga toate hainutele astea frumoase de fis mai aveti si adevarati cosmonauti? wow, chiar ca ma simt prost... trebuie sa fac ceva in acest sens pt Lizucu. Noi nu avem nimic.

Piolica si Lizuca (12.09.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nocom

Bey, centura chiar au latit-o, intre Mogosoaia si iesirea spre Tunari, acolo stiu sigur, mai mult nu stiu ca n-am fost.... dar ceva ceva tot s-a facut....


Da, stiu ca au latit-o pe portiunea respectiva (uraaa! pina se marita Cipi poate-o latesc pe toata), dar e degeaba cita vreme ai cedeaza trecerea la toate intersectiile, numai in Romania am vazut asa ceva. Imi imaginez cum ar fi sa cedezi trecerea pe centura Vienei, sau a Budapestei. Macar niste sensuri giratorii dac-ar face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

E cosmar in oras, sotul are biroul la 5 minute de casa si a facut 45 minute pina acasa. Trebuie sa fie cumplit pentru voi, cele care lucrati si sinteti nevoite sa mergeti cu masina zilele astea. Eu am de facut miine un drum pina in centru si o sa ma duc cu metroul, clar.

Ma uit acum la stiri, se vorbeste despre deszapezire, evident, despre ce altceva? Ieri au aratat masinile de interventie aliniate regulamentar, cu farurile aprinse. Si azi e dezastru, in afara de citeva bulevarde principale nu s-a dat cu nimic antiderapant, tot ce se depune acum ingheata bocna. Ar putea, lejer, sa fie stirile de anul trecut, sau de acum un an, nimic nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

mda... si eu as avea un drum in centru de facut, dar cu Teo dupa mine nu prea ma incumet la metrou...
mai degraba cred ca aman...

pe radu nu l-am scos azi din casa, pentru ca m-am temut de vantul spulberat care semana bine a viscol... pe de alta parte... nu cred ca bunicul era foarte dispus sa stea jumatate de ora in frig cu caruciorul, sa-l spulbere vantul...

ma uit la poze cu bobocei care merg, chiar si prin zapada, si ma apuca nervii!!!! Radu nu si nu si nu!!! Si mai rau e ca nici in carucior nu mai sta

Gaia, mumã pentru voi:
Bebeloi si Bebedoi , poveste despre inceputuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nausica spune:

Ada, ce dragutz totusi ca Teo e interesat de masini si de condus. Asa eram si eu, cred ca de la 5 ani deja stiam toata teoria condusului, o intrebam pe mama tot si imi faceam scenarii cum intervin eu daca e nevoie si cum salvez situatia. Din experienta stiu ca oamenii care au o pasiune pentru condus devin soferi buni si atenti, asa ca bucura-te, mai bine sa fie asa, cu pasiune, ca sofer devine oricum.

Mergi la inceput