Puiuti de Randunici 2008!(343)*Sanatate-Muff!!*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

luny, de frectie stiam si eu...eu cu aia clasica (Galenica) sau alcool mentolat, insa, nu mai stiu prin peregrinarile mele nocturne la spital, mi-a subliniat clar una din dr. ca nu se face la copii mici, caci patrunde alcoolul ala in pori si ca paote face intoxicatie alcoolica. eu am incercat atunci o gluma, i-am zis ca am facut sute de frectii si ca nu m-am imbatat niciodata , mi-a aruncat o privire crunta si mi-a zis: " tu ai 60 de kile, asta are numai 10...!) (asta era cand era alex mica, cam la 1 an)...acum nu stiu de la ce varsta este permisa frectia...
la fel, am inteles ca in mediile medicale este controversata ideea de sosete cu otet...la noi a mers mereu, dara "intoxicatii" si recunosc, am folosit-o in mod curent. eu ma mai bazez pe acel cocktail (nurofen cu algocalmin), care in toata "cariera" mea de mama de bolnaviciosi, a dat 1data data gres...atunci, la iasi, la botez, cand avea alex 41...culmea ironiei!!! atunci i-a scazut febra de la o banala aspirina...si nici nu a mai revenit. dr de la spital a zis ca f bine am facut ca i-am dat, insa farmacisa mi-a tinut ditai teoria ca ii dau, ca e la "limita" cu varsta...nu se da sub 6 ani.
ce am mai obs eu, ca la febra peste 39, nurofen, panadol sunt vax albina...la noi nici novocalminul nu ajuta, ci doar algocalminul fiola, lui teo 6-7 pic cu 5 ml nurofen, lui alex 1 ml de algocalmin....ptiuuu! ca mi-e groaza!
anca, nu stiu cat te vei tabaci, caci te va afecta mereu sa-ti vezi puiul bolnav, insa in timp, vei invata muuuuulte din propria experienta (a ta si a lui muffy), vei vedea la ce metode reactioneaza puiul bine si...vei capata incredere si stapanire de sine. la mamici, se aplica de minune zicala aia: " ce nu ne omoara, ne intareste".
tin minte, prima febra urata a lui alex, cu cianozare, frisoane si in final cu convulsii. nici acum nu pot sa-l iert pe omul meu ca s-a dus la rahatul ala de petrecere de craciun de la servici! bine, el saracul plecase cand alex nu avea mai nimic, dar logic, nu auzea porcaria aia de telefon si cred ca l-am sunat de cel putin 20 de ori. in final am inceput sa plang isteric, am cazut in genunchi si ma rugam sa se faca o minune sa treaca...a venit in final (dupa 2 ore) si salvarea, au zis ca e bine, ca nu mai are nimic, dar ca NICIODATA sa nu mai permit febrei sa creasca peste 38.5, ami ales seara, ca ajung la convulsii...normal, a mai crescut de o gramada de ori de atunci, insa Slava Domnului nu a mai facut convulsii. Asta si crizele de laringita, ma termina psihic pe mine, sunt niste imagini de cosmar...dar, cum ziceam, am invatat sa trec si de ele...
ufff, ca mame o sa (mai) vedem multe.....Dumnezeu sa ne apere puii si sa ne ajute sa rezistam.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicol_conte spune:

Luny- iti doresc o noapte usoara si multa multa sanatate Mufarinului!

Mami de Antonia(23apr2008) si Alexia(24aug2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Luny, eu retinusem ca nu Stanciu v-a zis de BV (poate ma insel), si ma interesa daca este pro sau nu.

Nicoleta, mama lui Stefan si a lui Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mstela spune:

Doamne ajuta Mateiului!
Anka,sa aveti o noapte linistita si sa se repare cat mai repede Mufy..

NB si sanatate tuturor.

mami de TEA (1.04.08)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Nu mi-a venit sa cred de Mufarin! off tare rau imi pare.. sper sa fi fost bine noaptea asta! multa sanatate!

restul fetelor!




Mica dansatoare
www.onetruemedia.com/shared?p=88ed9962aab40888261d95&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul anisor
Hoinarii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Buna dimineata!

Luny, sper ca v-ati trezit cu bine .

Olga mamica de Sophie, 25 feb 2008

Magazin de modelism

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

Buna dimineata!
pentru toata lumea!
Sanatate lui Mufa, mie mi se pare absolut incredibil prin ce trece copilul asta!

Si daca stau sa ma gandesc ca nu e in colectivitate, nu-l plimba nimeni toata ziua prin locuri aglomerate.....cred ca ar putea sa aiba o mare legatura cu Bronhovaxonul.

Acum 2 ani i-am dat Ilincai Ribomunyl.
Urma sa se nasca Seb, ea intra la gradi( anul urmator) si ma gandeam sa o pregatesc!
Asa invatatsem si eu la pediatrie de la proful meu, era mare fan Ribomunyl.
I-am dat vreo 3 luni , fara nici o problema, insa in ianuarie, cu 2 saptamanai inainte de a naste eu, a facut cea mai groaznica raceala ever.
Ea oricum face febra si zace, dar ca atunci niciodata.
Am tras 10 zile de ea, pana la urma s-a terminat cu bine.
Ribomunyl nu i-am mai dat, pentru ca n-am mai avut chfe, fara sa ma gandesc ca exista neaparat o legatura.

Acum, imi dau seama ca ceva n-a fost in regula atunci, cumnu e acum in regula cu Mufa acum.
Si vad ca si Nico are aceeasi parere.

Multumesc lui DD ca n-am ajuns niciodata cu ei in asa hal.
Cu Seb am tras-o mult cu otitele, dar mergea in contextul in care se afla( sora-sa primul an de gradi).

Acum e intr-un muc si-o tuse de peste 3 saptamani, febra nu face, nu-i mai dau nik!
Ii aspir mucii si bag Pivalone si-atat.

Sper sa auzim numai vesti bune!
Va multumesc pentru imbratisari si pupicei, o sa-mi treaca mutenie si o sa redevin si eu vorbareata, promit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

Olgutz, voi cum sunteti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Tuc, suntem ca noi, Slava Domnului! Ce o fi fost....nu stiu. Eu ma uit la Nasteri neobisnuite pe Zone reality, imi aduc aminte cum ma uitam in disperare cand eram gravida, adica acum 2 ( ?!?! ) ani.

La Ploiesti a nins azi-noapte, e putina zapada pe jos si pe masini, la voi cum e? Ce ma fac, ca Sof nu vrea sa se incalte cu ghetutele mele faimoase ?

Olga mamica de Sophie, 25 feb 2008

Magazin de modelism

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

Si mai zic una medicala, nedocumentata stiintific....eu nu cred ca e bine sa alergam dupa atat de multe remedii de stimulare a imunitatii.
Niciodata nu stim ce alte substante mai au plantele acelea in ele, cu efecte necunoscute si nestudiate.

Lasand la o parte faptul ca stimularea exagerata a sistemului imunitar poate declansa alte boli mult mai grave decat o simpla raceala.( sunt multe boli autoimune cu cauze necunoscute, in care sistemul imunitar o ia razna si lupta impotriva propriului organism!)

Sunt de acord cu vitamina C in raceli....si cam atat!




Mergi la inceput