nasterea

nasterea | Autor: antonella01

Link direct la acest mesaj

buna seara fetelor,eu sunt o viitoare mamica 23 saptamani si sunt curioasa cum e la nastere

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Scrie repede 10 mesaje sa scapi de moderare.
Atat pot sa-ti spun ca la nastere nu e deloc placut dar imediat dupa-aceea uiti prin ce-ai trecut
Sarcina usoara in continuare!

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Doare. Dar dureaza foarte putin.

Vei auzi povesti despre travaliu de 10-12 ore. Asa e normal la prima nastere. Numai ca, la inceputul celor 12 ore durerile apar la o jumatate de ora si dureaza cateva secunde. De fapt, trec 2-3 ore pana cand te asiguri ca ai intr-adevar contractii regulate si chiar nasti (eu m-am prezentat repetat cu bagajul la spital, ca nasc si m-am intors acasa fiindca nu nasteam...). Apoi incepi sa te agiti, iti iei bagajul (care ar fi bine sa fie facut) si mai dureaza ceva pana ajungi la spital. Si din cand in cand, tot mai des, ai contractii, dar nu sunt deloc asa groaznice. La un moment dat devin mai puternice, dar tot au o pauza importanta intre ele, cand nu te doare nimic...

Uite un gand care mie mi-a facut bine: cu cat te doare mai rau, cu atat inseamna ca nasterea e mai aproape si cu cat durerile sunt mai mari cu atat contractiile sunt mai eficiente, deci lucrurile vor decurge mai bine.

Una peste alta, nu te teme, suntem "construite" pentru nastere...

Mergi la inceput