Ghiocei Martie-Aprilie 2009 *120*

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Buna

La multi ani Maria Cristiana ,Maria Natalia,Nicholas Claudiu
Ramona ,nu e aerul prea uscat in camera in care doarme noaptea?Time a avut cateva nopti cand mi-a tusit cand dormea si am pus o oala mica cu apa pe calorifer ,bine ei nu-i curgea nasucul.Iar ca leac babesc mi-a spus o mamica sa-i pun in jurul gatului cand tuseste intr-o batista cartof ras cu un strop de spirt,inca nu am incerca ca am scapat de rosu in gat


Monica mami de Timeea Alexandra , avem 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saby spune:

Salutare!!!
Am venit de la doctor, si avem un super diagnostic...enterocolita acuta, facuta se pare de la antibioticul dat aiurea cand a avut rubeola . Asa ca suntem la regim si mai facem o analiza la kk, o coprocitograma asta ca sa fim siguri de diagnostic.
Am fost la o doctorita la Medlife care mie mi-a placut tare mult, sper sa nu-mi insele asteptarile si sa nu faca ca pediatra mea care s-a aruncat cu antibio degeaba.

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ramona7575

Fetelor, VA ROG sa imi spuneti si mie ce ati facut la bb-ii vostri cand au tusit... Stefan al meu ii curge nasul (aspir cu batistuta bb) iar de 2 nopti tuseste, numai cand doarme, daca sta in casa sau il scot afara e ok...
Este vre-o pozitie mai buna la somn?? Perna mai sus etc...
Ii dau oscilo. si sirop Stodal... Voi ce ati mai dat? Leacuri babesti ... Nu are rosu in gat si nici temperatura (a fost la dr.)
Excursionistelor, Drum bun si distractie placuta !!!
Merci !!!

http://community.webshots.com/album/571784515YijojX?vhost=community&start=96


probabil tuseste de la secretiile care se scurg in gatut si il incurca atunci cand sta culcat. Pana acum noi le-am rezolvat tratand raceala (cu paracetamol supozitoare, aspirat nasuc de 5-6 ori pe zi) si cateodata cu sirop eurespal. Leacuri babesti nu stiu



Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

Citat:
citat din mesajul lui saby

Salutare!!!
Am venit de la doctor, si avem un super diagnostic...enterocolita acuta, facuta se pare de la antibioticul dat aiurea cand a avut rubeola . Asa ca suntem la regim si mai facem o analiza la kk, o coprocitograma asta ca sa fim siguri de diagnostic.
Am fost la o doctorita la Medlife care mie mi-a placut tare mult, sper sa nu-mi insele asteptarile si sa nu faca ca pediatra mea care s-a aruncat cu antibio degeaba.

Sabina mamica fericita de Maia Andreea ( 07 apr 2009)

www.flickr.com/photos/39734204@N04/" target="_blank">Printesa Maia



imi pare tare rau, n-am crezut ca este atat de grav
tinem pumnii sa treaca repede
inafara de regim, ti-a prescris si vre-un tratament?

la ce medic ati fost?

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

Buna fetelor!

Am si eu un pic de timp, ca a mai atipit piticot, probabil tot pana intr-o ora, ca iar a luat modelul asta, da, na, zic mersi si pt atat.
Am incercat sa iesim afara, de fapt am si iesit, dar am fost doar pana la farmacie si inapoi, ca bate un vant, brrrr

ALINA, doctorita a zis ca momentan nu e nevoie de kineto, ca e ok ca dezvoltare, doar ca e lenesa

SHASA, . E posibil sa fie si anxietatea de separare, desi daca e cu altcineva si plec eu nu face urat, doar daca nu e bagata in seama si uneori plimbata, dusa de colo colo face. Cred ca e curiozitatea si dorinta de a se misca, accentuata de neputinta de a o face deocamdata. O vad cat se suceste si se arunca pe burta si e clar ca e disperata sa se deplaseze, oricum ar fi. O sa vina si vremea ei

GAZA, o sa incerc sa aplic si metoda asta, numai ca mie mi se pare ca Ana nu reactioneaza deloc la ce spun. Zicea o mamica pe aici (nu retin cine acum) ca ii da bebele jucaria daca foloseste un ton ferm. As, Ana nu le are pe astea cu tonul ferm sau cu "comenzile" de genul "da-i lui mami x", ďa y chestie, etc. Sper insa ca, cu timpul, sa reactioneze daca insist

JOANNA, bine ai revenit. Eu mereu am zis ca Ana e varianta "soft" a berbecutului. Adica nici ea nu se omoara cu jucatul singura, dar are momente cand o face, nu se omoara cu dormitul ziua, dar doarme bine noaptea (cu mici exceptii), ma solicita pe mine, dar sta si cu altcineva, important e sa aiba companie, etc. Iti doresc multa putere sa treci peste aceasta etapa si, vorba Elei, te mai asteptam pe aici, macar sa te mai descarci

Eu nu ma pronunt in legatura cu (,) catelul vorbiotor. I l-am luat, dar il va primi sambata la petrecerea de copii de la serviciu de la mine. Eu am mai zis, imi plac ca si idee jucariile FP, dar mi se pare ca toate fac aprox aceleasi chestii. Noi din gama Laugh and learn avem cartea (mare fas), primita de Mos de la cumnati, catelul, si, daca nu mai primim, ne oprim aici. In schimb am tot de la Fisher o jucarie primita din State, pe aici nu am vazut-o, e ca un soi de clepsidra cu bile, bagi bilele pe sus, apesi pe un buton si cad pe jos, insotite de o melodie si luminite. Ana e f incantata, desi cand sta in fund jucaria e mai mare ca ea

Am facut o pauza (ma apucasem demult de mesaj) ca mi-a venit masina noua de spalat (cea veche s-a stricat iremediabil). Acum il astept pe sot ca pe Sfintele moaste sa o monteze, ca pe urma cred ca dispar de pe forum la cat am de spalat. Asa ca trebuie sa profit

Mamica minunii Ana Bianca (20.02.2009)

www.copilulvedeta.ro/voting.php?cid=1670" target="_blank"> Un vot, va rugam

Pozele noastre

Fotografii profesionale evenimente





Buna fetele!
PISIK, eu ziceam de tonul mai ferm (a se intelege ton normal, nu pisicit si iubaret cum vorbesc eu cu el in 99,99% din timp). Eu zic sa nu te stresezi. Alti copii la varsta lui Calin merg la scoala... vorba vine... am tot citit pe aici ca sunt multi copii are au facut multe lucruri cu mult inainte de a le face si al meu. Dar fiecare copil are ritmul lui - stiu ca poate ai mai auzit propozitia asta de vreo 100 de ori. Dar asa e, nu e banc. Eu am mers la 1 an si 4 luni... So? Va face si pitica cand va considera ca vrea si poate toate lucrurile pe care le astepti tu. Iar educatie nu se poate face la varsta asta, oricum. Just go with the flow... si bucura-te de fiecare moment. Ca acu' se marita si atunci sa vezi

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

simina - nu cred ca fetele au vrut sa arunce cu rosii. La cat s-a vorbit despre alimentatie aici pe forum cred ca stim toate fffff bine ce si cum trebuie sa facem si, eu una, nici prin gand nu mi-a trecut ca tu ai face altfel cu bebele tau. Toata discutia a fost a fost pentru a sublinia inca odata ce s-a tot vorbit aici. Stiu ca nu toate aplicam fix aceeasi schema de diversificare dar principiile sunt aceleasi pentru toate (cu f putine variatiuni pt bebelusii mai speciali).
Nu te-a "certat" nimeni ca doar am vazut ca era o gluma.
Chiar nu e cazul sa te superi in halul asta.
Doar stii cat de mult tinem noi la tine

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin

Am impresia ca sunt luata peste picior. Nu inteleg de ce? N-am scris destul de clar ca a fost prima si singura data cand am incercat ceva pe gurita fetii??..Referitor la pedi , nu cred ca-i singura care recomanda 'pune copilului pe buzite aia si ailalta", am mamici in zona cu care vorbesc si stiu asta , am chiar si la mine in bloc. Chiar ieri vb cu o mamica care imi spunea ca ai da fetitei cateva picaturi de suc de portocale/mandarine cand sughite (in loc de lamaie)..ei, eu nu dau asa ceva, ai dau putin ceiut, asa ca nu cred ca sunt eu aia denaturata care e in stare sa dea sarmale la 4 luni.
V-am citit mereu si stiu cand si cu ce se incepe diversificarea.
Am zis destul de clar ca scult sfaturile si parerile pediatrei si a altor mamici din jur , dar asta nu inseamna ca pun si in practica.Cand am pus acea bucatica de mar pe buzitele ei nu i-am pus pt ca "am voie de la pedi',nu, pur si simplu asa am vrut eu, sa vad daca ai place, dar mai bine nu spuneam ca, vad ca e rost de "mistocareala"



fericita poze Maya Andreea
Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=TBPTDO-GMV0" target="_blank">Pentru sotul meu! TE IUBESC!!


MARIANA Nu te supara. Stiu cat au stat fetele cu sufletul la gura cand ai nascut. La fel si eu. Pana la urma, tu esti mama ei si DOAR TU DECIZI ce, cand, de ce.

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

SABY sa ai grija la deshidratare. Sanatate multa!

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

uitasem sa zic - am admirat de dimineata pe "ucenicii" lui Mos Craciun - fff scumpei
asteptam si sedinta foto cu ucenicul mutzunel, ca am inteles ca se pregateste, asa-i?



Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina2008 spune:

Eu am aflat azi dimineata "scopul" noptilor albe si al maraielii incontinuu: al doilea dintisor de sus, care abia se zareste si care, sper ca pana la Craciun sa se vada ca lumea. Celalalt se vede bine si deja se simte. Ca azi noapte, a vrut, n-a vrut, i-am bagat mana in gura sa-i dau cu Dentinox. I-am dat si Panadol si pe la 12 am reusit sa-l culc. Pana la 3 jumate cand s-a trezit iar. Dar, anyway, am prins 3 ore si ceva de somn.

Gina2008, mami de CALIN NICHOLAS
www.picasaweb.google.ro/goodzilla2006

Mergi la inceput