Schimbare de macaz?-PNL

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

iileana se pare ca PNL va ramane in opozitie...dupa parerea mea nu ptr mult timp,probabil ca pana isi vor schimba forurile de conducere in partidhttp://www.impactnews.ro/Politic/Tensiuni-%C3%AEn-%C5%9Fedin%C5%A3a-PNL-pe-tema-condi%C5%A3iei-unui-premier-independent-25899

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Ai retinut tu gresit.
Nu intre tururi si-a exprimat Tariceanu parerea ca PNL-ul trebuie predat, pe tava si cu mar in gura, PDL-ului, ci dupa turul 2, dupa ce zarurile au fost aruncate, cind a fost imbiat la telefon de Basescu, proaspat re-uns in functia de voievod.


Apropo, ieri sau alaltaieri zicea Flutur ca o idee excelenta de prim-ministru ar fi... Boc.
...dap, bine i-ar mai sta PNL-ului intr-un guvern Boc 3, sau 4, sau al citelea o mai fi. .

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Tariceanu i-a luat fata lui Antonescu in dimineata urmatoare turului 1 si a declarat ca pnl asteapta propuneri din partea psd si pdl...la nici o jumatate de ora Antonescu a declarat ca exclude orice sustinere din partea pnl ptr Basescu...sursele spuneau atunci ca Tariceanu dorea alianta cu Basescu iar faptul ca nu a aparut deloc in campania dintre tururi confirma zvonurile...asta am inteles euupdate : pnl voteaza ptr inceperea negocierilor cu pdl...nu se stie inca rezultatul votului;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

In favoarea guvernarii, Tariceanu s-a exprimat, destul de vocal, dupa turul 2. Cind tu zici ca nu i-ai auzit vocea.
Intre tururi indemna, ca simplu membru de partid ce este, la asteptatul "licitatiei", care da mai mult, ceea ce ar fi fost penibil.

Ce ciudat...
Ma asteptam ca la acest topic sa domneasca armonia deplina intre noi, indiferent de tabara. Si anume PNL - opozitie.
Ma surprinde ca cineva care a votat Basescu ar accepta, fara noduri, intrarea PNL la guvernare. Remember: PNL, fariseii, tradatorii, ticalosii, aia care conspirau pentru re-aducerea comunismului in tarisoara noastra... Pai de asta i-ati dat voi votul lui Base? Ca sa-i aduca pe aia la putere??? Tz-tz-tz.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

update : pnl voteaza ptr inceperea negocierilor cu pdl...nu se stie inca rezultatul votului

zi si tu tot.
... in anumite conditii . De exemplu, fara prim-ministru PD-L.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

iileana eu sunt ptr unificarea fortelor de dreapta...vreau un partid puternic de dreapta care sa poata face fata psd-ului...ca-i Basescu,ca-i Antonescu mie imi este tot una...eu,recunosc ca nu-s votanta pnl dar daca dispare pdl ii voi vota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

...eu,recunosc ca nu-s votanta pnl dar daca dispare pdl ii voi vota

Daca intra in orice conditii acum la guvernare, PNL-ul dispare.

Hai ca ne zisera si conditiile: stau de vorba daca e desemnat un premier independent sau PNL, exclus PD-L. Ptr. separarea reala a puterilor in stat.

P.S.
Citat:
ca-i Basescu,ca-i Antonescu mie imi este tot una

. Ma intreb cum comenteaza alti votanti Basescu aceasta blasfemie :)).

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Pai stai asa...nu e nicio blasfemie,nu cred ca-s multi votanti Basescu care il vor presedinte pe viata...eu zic doar ca ptr mine,simplu alegator de dreapta, un partid care nu vine la guvernare cu un alt partid de aceeasi orientare ,nu ma intereseaza si nu-mi serveste la nimic...eu nu am timp sa astept nu's cati ani sa-i treaca supararea lui Antonescu...in fond, sa se supere pe el ca nu a reusit sa convinga decat 20 % din electoratul de dreapta sa-l voteze...pd a fost sub procentele pnl cand au intrat in alianta DA... de ce pnl a ramas incremenit tot in aceleasi procente iar pdl a crescut egaland psd?...eu cred ca din cauza de lider...pnl poate o vrea sa-si conserve alegatorii,nucleu dur, dar cum am zis eu vreau un partid de dreapta care sa aiba capacitatea de a obtine o reprezentare cat mai mare in parlament...eu as vrea ca pdl si pnl sa fuzioneze chiar daca risc sa va supar...cred ca ajunge UDMR ca partid anexa la guvernare
editez ca mai am ceva de zis
daca Antonescu intra in turul 2 poate ma mai gandeam cui sa-i dau votul desi sunt suparata pe pnl ca nu au fuzionat cu pd asa cum stabilisera atunci cand Stoica era la ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu cred ca PNL daca nu intra la guvernare va gresi mult. Cei multi dintre cei care l-au votat pe Basescu sint pro un guvern cu PNL

Daca nu intra la guvernare singura lor sansa e sa fie alegeri anticipate si sa cistige cit a luat Antonescu. Dar nu cred ca PDL sau PSD vor anticipate - PDL sigur nu va vrea iar in PSD se va schimba conducerea si nu e sigur ca vor mai vrea aliati pe PNL. Pina se linistesc apele in PSD o gramada de PSD-isti vor schimba barca cu PDL (din cauza doctrinei evident). Si nici nu cred ca PNL va lua cit Antonescu.

Si pina la urma nici eu nu vreau anticipate, m-am saturat de campanie electorala. Nu a iesit smecheria cu PSD (din cauza ca Geoana e atit de penibil), ar face bine sa se inteleaga cu PDL si sa guverneze naibii.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

eu vreau anticipate, deja circoteca asta cu m-a vrut poporul si tb sa fiu macar prim ministru dupa ce au pierdut 2 tururi de alegeri depaseste orice limita a penibilului. Eu vreau anticipate macar clarificam naibii situatia asta

Mergi la inceput