Schimbare de macaz?-PNL

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui conchita

Iileana, nu te mai autosugestiona pana si-n al paispelea ceas: nu ai avut de unde sa alegi. ai crezut ca e de datoria ta sa alegi. ai fi avut optiunea de boicot la vot sau de implicare activa in viata politica sau de vot acordat unui independent, la fel de anonim ca si tine.

Conchita, eu gindesc asa:
- vot exotic catre un independent = vot pierdut. E un moft, asa nu rezolv nimic, imi adorm doar constiinta.
- implicare personala - ntz .
- boicot - intotdeauna se poate face o diferenta, chiar si intre doua nuante de negru, daca le studiezi cu lupa. Teoria ca "vai, toti sint la fel" eu o consider un simptom al lenei de a gindi. Nu, nu sint la fel. Desi sint constienta ca politica din Romania se face la un nivel bizantin, sub-mediocru si vai-de-capu'-ei. Asta avem pe moment, cu asta defilam, las' ca-i ajungem noi si pe nemti din urma. In 200 de ani :)).


daca ai rabdare 200 de ani, atunci da, considera un "moft" acordarea sansei unor independenti. de ce ar fi independentii o solutie proasta, ma rog? n-ati mai avea circ la televizor si farfurii sparte in cap reciproc? ati avea discutii pe DOCTRINE SI PROGRAME SI FAPTE, nu pe DISCURSURI? vai, ce pierdere, lacramez de empatie.

iti adormi constiinta? dar cat de treaza e atunci cand ghideaza mana cu stampila catre 3 cripto-whatever? abia in cele trei situatii prezentate de mine ti-ar sari de trei metri, ca dupa cinci cafele.

e diferenta intre a vrea sa crezi in ceva, a crede ca trebuie sa crezi in ceva si a crede ca nu crezi in nimic. eu iti doresc sa ajungi la al treilea stadiu de "lene a gandirii" in mai putin de 200 de ani, iileana. e pacat de Dumnezeu.

eu m-am uitat la mine in oglinda si serios ca n-am mutra de om care e lenes intr-ale gandirii. abtinerea de la vot, in situatia de la alegerile astea, boicotul intregii clase politice romanesti adica, mi s-a parut singurul gest rezonabil si cu scaun la cap. un vot de blam tuturor impostorilor, crinutul inclusiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui conchita

de ce ar fi independentii o solutie proasta, ma rog?

a, nu nu nu, cred ca m-am exprimat gresit.
Conchita, la noi e cam asa: independentii care candideaza la prezidentiale, fara a avea o structura puternica de partid in spate, nu "sar" niciodata de 2%. Se invirt, ca rezultate, in zona "marjei de eroare" a sondajelor. De aceea ziceam ca-i un vot pierdut, pentru ca e un vot care nu-si produce efectul.
Acuma, nu stiu, daca s-ar gasi un independent care sa fie o personalitate cu totul speciala, poate altul ar fi rezultatul. Nu-mi trece prin cap nici un exemplu autohton, cine ar putea fi, ma gindesc la ceva asaaaa, gen Havel. Insa pina acum nu s-a intimplat asa ceva in Romania.
De fapt, singurul candidat independent de care stiu ca a avut succes(uri :) la vre-un fel de alegeri in Romania, a fost.... Eba. :)). Aia mica a lui Base.

Iar scena cu cautatul cu lupa a diferentelor era o figura de stil, o situatie ipotetica.
Acum nu a fost cazul.
Nu stiu cum se vad lucrurile de pe strada ta :), dar de pe a mea ele erau destul de limpezi, apropo de ce tip de presedinte ar fi fiecare dintre principalii pretendenti, si de cum s-ar fi incadrat la indeplinirea fisei postului, asa cum e ea prevazuta de Constitutie.
Chiar nu mi-a fost de loc greu sa aleg, pe cuvint de pionier, ba chiar am votat pozitiv, in contextul actual, in care cel mai important lucru mi s-a parut a fi pastrarea regulilor jocului democratic, asta ca sa mai avem fro' sansa. Fie si peste 200 de ani.

A, ca poporul nostru mioritic a ales, 50% + un vot, si ala cam suspect, ce a ales, asta-i alta poveste. Bad karma.

Pe calea spre o democratie autentica am "reusit", ca natie, gindind in termeni de Piticot, nu numai sa sarim inapoi cu citeva casute, dar si sa o luam in sens invers, mai spre feudalism, ashea.... Ca urmare e posibil sa fi fost cam optimista cu aia 200 de ani. Ca si raposatu' Brucan, cu aia 20 de ani ai lui.

C'est la vie .

Si nu, nu-mi da mina sa stau pe margine, pentru ca tot eu suport consecintele, ca traiesc aici.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

si ala mare a' lu basescu tot ca candidat independent a canditat ca asa-i legea pe la noi


pe de alta parte, de acord ca un independent nu are sanse, ca un independent "special" care sa fie o forta suficienta prin el insusi sa coalizeze o mare masa de rechini devoratori bine organizati imaginatia mea nu poate sa conceapa (si sunt un om cu imaginatie); DAR un vot spre orice fel de candidat NU este un vot irosit. Este o optiune. si un drept.

c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

margele, margelute si chestiute

MARGELUTE NOI_NOUTE DE TOAMNA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui corap

si ala mare a' lu basescu tot ca candidat independent a canditat ca asa-i legea pe la noi

, coreeect, uitasem ca Basescu e independent! :))))))
Da' era totusi "asumat" de un mare partid.

Eba, teoretic, nu era sprijinita de nici o structura politica, ea si-a cistigat singura-singurica, prin propriile merite, locul .


Mai, e irosit in sensul ca nu-si produce efectul, adica programul/ideologia pe care le votez nu se pun in practica.

Dar... daca stau acu' sa ma gindesc... nici programul pe care l-am votat eu nu va fi pus in practica intrucit candidatul ales de mine a pierdut, asa ca, de fapt, si eu mi-am irosit votul. Ups .:)))
dap, cam subreda teoria mea. Ma mai gindesc :)).


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

De fapt, singurul candidat independent de care stiu ca a avut succes(uri :) la vre-un fel de alegeri in Romania, a fost.... Eba. :)). Aia mica a lui Base.



Si Oprescu la primarie. La fel de independent.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Conchita din pacate Iileana are dreptate. Fara masinaria de partid nu se pot castiga alegerile. Gandeste-te cati bani sunt necesari (sa zicem ca i-o avea din alta parte), plus guerilla din teritoriu. Ca poa' sa bata omul tzara-n lung si-n lat, daca primarul apartine unui anumit partid, va trage votantii inspre partidul respectiv. Prin mijloace mai mult sau mai putin ortodoxe - vezi ce se zicea despre ajutoarele de somaj (si nu ma sfiesc sa citez exemple cu primari PDL). Ca sa nu mai vorbim ca presedintele trebuie sa-si construiasca o echipa cu sustinere parlamentara. Daca lui Base, care are un partid cu greutate in parlament, i se reproseaza ca n-are sustinere, daramite unuia care nu este asumat de nicio forta politica?

Adevarata schimbare va veni cu timpul, cand partidele vor promova altfel de oameni. Din pacate nu "pe vrute", ci tre' sa mai moara o generatie de politicieni.

Poate fiu-meu va prinde vremuri mai curate.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

A, si cu discutiile astea poate ar trebui sa ne mutam, ca nu prea mai pricep ce-are a face "schimbarea de macaz" cu "independentu'"

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Tariceanu ramane consecvent...numai vrea razboi...asteptam hotararile delegatiei permanente PNLhttp://www.tariceanu.ro/Blog/CalinPopescuTariceanu/art/242/Ce-va-alege-PNL-razboiul-sau-pacea%E2%80%8E.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Cu ce ramine consecvent Tariceanu? Cu ce-i susura la telefon noul sau amic?

Uof, am inghetat cind am citit, acum citeva ore, asta: http://www.pesurse.ro/2009/12/14/pnl-va-intra-la-guvernare-sau.html , varianta initiala.


Noroc ca dupa ceva vreme articolul a fost reactualizat, cu "...sau..." in titlu, cu update la final...

Mai vedem.


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Pai nu-i mai auzisem vocea in ultima saptamana si d-aia zic ca ramane la parerea exprimata intre cele doua tururi...acu'are si el dreptatea lui,el s-a batut cu Basescu 4 ani...ca daca-si depunea mandatul de premier PNL nu ar mai fi primit alt premier de la Basescu never,ever...Din ceea ce vad la Realitatea pnl-istii, care ies din cand in cand din sedinta, si-au mai nuantat opiniile...acu'nu vor premier pnl ,vor premier independent ...

Mergi la inceput