Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Incep prin a spune ca nu am votat din motive administrative, dar daca as fi facut-o as fi anulat votul.

Nu-s din diaspora, dar am fost... am locuit 9 ani in Canada si niciodata nu am votat pentru alegerile din Romania. Asa mi s-a parut mie corect. Am ales sa plec, sa-mi fac o viata in alta parte, mi s-a parut normal ca cei care au ramas sa-si aleaga liderii.

Acum sunt in Romania, am si cetatenie canadiana ...mi se pare la fel de incorect sa votez pentru Canada.

Dincolo de asta ...legea spune ca orice cetatean roman are dreptul sa voteze... asa ca declaratiile fulminate sunt deplasate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui ruxij


Altceva ce vreau sa subliniez este ca va faceti voi iluzii ca de presedinte depinde cum se traieste in Romania.




Te rog sa nu te mai arunci la a face supozitii despre iluziile celor care traiesc aici. Personal nu am decat o singura asteptare de la presedinte...putina decenta! Nu se poate in urmatorii 5 ani, ok! Tocami ca presedintele nu are nici o influenta (sau nu ar trebui sa aiba constitutional, insa astia 5 ani ne-a demonstrat ca mult rau poti face agitandu-te ca un prost)...el reprezinta imaginea unei tari, este un simbol.

Pana una alta aici in teritoriu suntem majoritar o tara de 'ciuruiti'. Noroc cu diaspora...

Prea ii crezi pe hotomanii aia din PSD, ce sa spun ce imagine minunata ar da ei. Ei se agita ca prostii, ar tb sa se lase de obiceiurile lor alea bune, fara sa se mai lupte atat , dc chiar vor liniste. Da' nu vor, ei vor ciolanu In rest, ai dreptul sa te oftici cat vrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Fara nici o aluzie subtila, fara nici un inteles subliminal, fara a 'trage de urechi' pe nimeni, intreb, daca se poate, si imi permiteti:"Este macar o persoana care crede ca Basescu este un pesedinte asa de bun, incat ar vrea sa traiasca intr-o tara condusa de el?


Da, eu m-as intoarce sa traiesc intr-o tara unde e Basescu presedinte in loc de o tara unde e presedinte un reprezentant PSD. Familia mea din Romania a votat 100% cu Basescu. Deci si ei au ales sa traiasca intr-o tara condusa de Basescu, nu de PSD. Dc. ei au ales asa, de ce n-as crede si eu la fel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Eu nu am zis ca nu au dreptul romanii din diaspora sa voteze (denizel, hai ca tot esti tu meseriasha la scobit in subiecte si dat citate, zi unde am intrebat eu de ce si-au permis sa voteze). Bravo lor ca au facut-o! Eu altceva am intrebat. Daca ei au votat cu atata convingere ca fac bine, cati dintre ei iau in considerare posibilitatea intoarcerii in tara sa traiasca sub acest regim macar cateva luni, daca nu 5 ani?
Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!
Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi 'Cos what I feel is the only truth for me
Chiar nu stiu de vreo statistica in acest sens, dar cu siguranta eu una am f multi cunoscuti care s-au intors in Romania in ultimii 2-3 ani si nu le merge chiar rau, ba din contra, au planuri, mici afaceri, sanse bune, nu-i viitorul chiar negru.Multi au parasit si parasesc Canada pt ca e prea frig si se intorc acasa aproape de familie. Pai asta e un mare lux! Inainte niciunde nu era frigul prea frig ca sa zic asa:), toti vroiau cit mai departe de Romania si nu se mai uitau in urma. Uite ca acum e vazuta tara noastra totusi nu atit de rea ori macar pe drumul cel bun.Apoi sunt multi romani din Italia si Spania care vor sa se intoarca in Romania, unii din cauza crizei, altii din cauza campaniei contra romanilor din acele tari ori a unei atmosfere pur si simplu apasatoare in tarile respective pt romani.Fratele meu e de 20 de ani acolo, a votat cu Basescu si e unul din cei multi nostalgici inca dupa Romania, multi au cite o casuta ridicata mai pe la tara, mai asa prin afara zonelor scumpe si isi viseaza macar pensionarea inapoi pe pamint romanesc. Trebuiesc ei luati la rost ca de ce nu vin exact de miine acasa?Dar oare daca votarea incepea in diaspora cu o zi inainte si ultimele 100.000-200.000 de voturi veneau de pe la pensionarii de la tara pt care PSD-ul e si va sfint, si voturile alea ar fi dat emotii celor pro basescu erau cumva normale intrebari si remarci de genul: "ce dreaq mai voteaza si aia ca-s si asa cu un picior in groapa""ar trebui sa li se ia dreptul la vot""hotarasc ei niste tarani batrini din sosonii lor de pensionari ce rate platesc eu la banca ori fara habar de frigiderul meu"...?! Treceam cu vederea nush ce politician care sa-i numeasca voturi/ segment negativ, neimportant? Faceam pensionarele curve si pensionarii hoti? Ori rideam aprobator la astfel de vorbe? Uite aici cind pierdu SPD-ul alegerile, acum o luna doua, politicienilor de stinga le-a stat cu mare atentie mintea la "de ce oare pierduram colo colo?", nu au dat 2 bani pe alegatori ci au inteles ca problema a fost la ei, la mesajul lor, la oamenii din partidul lor care nu au convins ori care au fost minjiti de una alta. Ce tot vreau eu sa zic, e ca macar romanii pro sau contra basescu, geoana sa inteleaga ca problema e la ei la politicieni nu la alegatori. Simplu ca buna ziua!PS: Buli mesajul ala dramatic fu din putul adinc al gindirii si simtirii, ca am si eu unu din asta, oricum pe ici pe colo nu am zis eu chiar altceva decit ceea ce gindesc doar ca prea emotional si nu era cazul:)Vikinga 37+ cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burticaAMR 3saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

in primul rand , nu stiu cati din cei care spun ca ce bine e afara si ce rau e in tara, ar putea face fata vietii in afara romaniei.
numai daca ne gandim cate libere si cum se lucreaza in romania si deja multi vor fugi innapoi in romanika!
in al doilea rand, la fiecare votare dorim schimbare, dar din cate s-a demonstrat pana acum , schimbarea nu a adus nimic nou sub soare!
in al treilea rand, si cel mai important de fapt, cu toate ca fac parte din putinii romani care nu se pricep la politica, ( pentru ca asa cum stim cu totii, romanul este nascut poet, politician si fotbalist) numai faptul ca , din pura intamplare, am asistat la dezbaterea finala, m-a decis sa imi dau si eu votul.

de ce? pentru ca am ramas cu gura cascata ...nu pot sa imi imaginezi ceva mai de prost gust ca prestatia d-nului geona si a echipei lui.
si sa stiu ca in echipa ce conduce tara se afla si acest domn crin , a fost prea mult pentru mine.
deci daca vreti sa o luati asa... daca nu vedeam confruntarea finala nici nu votam...vazand-o , mi s-a facut pur si simplu frica si am votat. si nu pentru ca vreau sa ma intorc in romania ( eu am plecat pentru ca l-am crezut pe cel care a prezis cati ani ne trebuie ca sa fim o tara civilizata, si se pare ca s-a inselat) , am votat pentru ca ce am vazut eu in cel ce se vrea noul presedinte mi s-a parut un mare circ si zau de nu am vazut si eu atele care atarnau ...
si ca sa fiu sincera pana la capat , mi-a adus aminte de ceausescu .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Prea ii crezi pe hotomanii aia din PSD, ce sa spun ce imagine minunata ar da ei.



Desi e tardiv iti amintesc ca anul acesta am avut alegeri prezidentiale nu parlamentare. Am avut de ales intre doi oameni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


pe mine ma blocheaza mereu gindul ca romanii sunt din nou suparati ca n-a cistigat alianta de sub obladuirea iliesciana; chiar am nevoie de lamii cind ma gindesc la iliescu si la ce reprezinta ei, la reintoarcerea lui nastase la o bucata de ciolan si alianta asta care satisfacea toate interesele mafiotilor imbogatiti peste noapte in Romania; am votat pe cel mai putin rau pentru Romania, pentru ca cel mai bun, chiar nu exista in situatia data;


http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Da, sa se bage pumnul in gura diasporei ca a refuzat sa plateasca shpagi, sa faca gheb in fata unui sistem corupt in care nu e loc de coloana vertebrala, ca a intors spatele unui sistem de valori rasturnat, ca a avut curajul sa evadeze doar pentru a respira, ca face donatii si contribuie la PIB - cat au adus capsunarii in tara in 2008, 8 miliarde de euro, sau 9 - prin sistemul bancar, nu cu carca sau buzunarul - doar ca sa creasca afacerile la termopan si termoizolatii si usi metalice in ro!

Eh, latratul de pe dupa jaluzele verticale la geamuri luate in rate in apartamente *loft* cu bolti si spoturi luminoase platite la suprapret * atentie eufemism!* - oare ce le lipseste unora? Linistea mormantala sau latratul la unison?

Julie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Nu voturile diasporei au facut diferenta ! ci trepadusii lui BAse care l-au asigurat atat de mult pe tataucul lor ca vor frauda cat or putea , asa incat BAse a iesit cu 3 minute inainte de inchiderea urnelor si a declarat ca a invins !
Voturile diasporei au venit ceva mai tarziu decat ora Romaniei si portocalii au scos-o ca diaspora i-a votat, un fel manta pentru a-si acoperi fraudele. NU zic ca diaspora nu l-a votata pe BAse, doar ca nu voturile diasporei au fost decisive !
Din afara nu se vede la fel de bine hahaiala lui BAse, injuraturile si apelativele care din care mai "prezidentiale" adresate ziaristilor numai pentru faptul ca acei ziaristi iau salariul de la Voiculescu. Nu-mi aduc aminte sa jigneasca pe vreo unul de ai lui care -i ridica osanale.
Nu consider ca Geoana ar fii un inger, ca cei din spatele lui ar fii niste apostoli dedicati binelui tarii, dar Basescu asta a facut si a desfacut numai dupa bunul lui plac in Romania in ultimii 5 ani.
Acum a mai prostit romanii ca reduca numarul de parlamentari intr-un parlament uni-cameral, pentru ca sa poata el mai bine controla si parlamentul, care l-a suspendat si era cat pe ce sa -l vanture, parlamentul care nu l-a lasat pe micul Boc- Poc, sa faca ce-i zice BAse, si i-a aplicat o motiune de cenzura si cate si mai cate bete in roate i-a pus parlamentul asta !
Ideea in sine de a reduce cheltuielile cu parlamentarii nu este rea si a prins la populatia lehanetita de atata mizerie in politica, dar daca ii pasa atat de mult lui Base , de ce nu a propus aceasta reducere anul trecut inaintea alegerilor parlamentare ??? DAr marinelul a tinut chestia asta in campania electorala pentru a da praf in ochi romanilor si a-si aranja el linistit inca un mandat pe placul lui : fara sa tina cont de nimic si nimeni ! Un fel de Putin de Romania !Basescu are model comunist sadea ! Cine este comunist ??
Usturoi nu a mancat nici gura nu-i miroase.

Oricum dupa parerea mea, faptul ca au iesit in turul doi BAsescu cu Geoana , nici ca se putea mai rau !

DAr sa vedem ce se v-a mai intampla in Romania noastra si sa speram ca totusi D-zeu nu si-a intors chiar cu totul fata de la romani !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Prea ii crezi pe hotomanii aia din PSD, ce sa spun ce imagine minunata ar da ei.



Desi e tardiv iti amintesc ca anul acesta am avut alegeri prezidentiale nu parlamentare. Am avut de ales intre doi oameni.



Care sunt reprezentantii a doua ideologii/grupuri diferite. Sau crezi ca presedintii sunt asa de capul lor?

Mergi la inceput