Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Guestus

Citat:
citat din mesajul lui Ica 1975

Citat:
citat din mesajul lui hristina

Multumim, Diaspora!
Acum daca tot ati fost decisivi, nu vreti sa veniti si sa traiti cu el de gat?
Ca noi oricum emigram sa facem generatiilor urmatoare favoruri!

Si nu sunt geonista, dar mai mult amar ca-n astia 5 ani nu am vazut...si nu din cauza crizei mondiale, zau, asa...


Hristina, eu turul II n-am votat ca n-aveam cu cine Ptr a putea trai un om bine in Ro sau macar decent fara sacrificii mari ar trebui schimbati toti, din toate functiile nu numai presedintele.

Ce faci te si face. Ce spui sa si infaptuiesti!


da...trebuie sa alegi sefi si conducatori care sa munceasca in locul tau. ...asta e scopul alegerilor.


Guestus, sa ne zici care e tara in care se intampla asa, da nu la toti odata sa nu cada liniile telefonice ale agentiilor de voiaj ...

Ce faci te si face. Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25


Eu nu am zis ca nu au dreptul romanii din diaspora sa voteze (denizel, hai ca tot esti tu meseriasha la scobit in subiecte si dat citate, zi unde am intrebat eu de ce si-au permis sa voteze). Bravo lor ca au facut-o! Eu altceva am intrebat. Daca ei au votat cu atata convingere ca fac bine, cati dintre ei iau in considerare posibilitatea intoarcerii in tara sa traiasca sub acest regim macar cateva luni, daca nu 5 ani?



5 ani trec repede, mai ales cand nu ne asteapta nici o surpriza...nu fi suparata! Poate daca se schimba ceva as fi fost curioasa sa urmaresc evenimentele macar o scurta perioada dupa alegeri...asa...o sa mai stea televizorul oprit 5 ani si politica in afara vietii noastre. Nicio paguba! Putem sa traim si noi ca diaspora daca vrem...nu tre sa fugi prea departe sa te rupi de mizeria de aici, e suficient sa privesti in alta parte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
Eu nu am zis ca nu au dreptul romanii din diaspora sa voteze (denizel, hai ca tot esti tu meseriasha la scobit in subiecte si dat citate, zi unde am intrebat eu de ce si-au permis sa voteze). Bravo lor ca au facut-o! Eu altceva am intrebat. Daca ei au votat cu atata convingere ca fac bine, cati dintre ei iau in considerare posibilitatea intoarcerii in tara sa traiasca sub acest regim macar cateva luni, daca nu 5 ani?



ok, ok, reformulez intrebarea.

Mirela, daca tot ai votat, cum de-ti permiti sa nu te intorci poimaine in Romania?
Hai, curaj, Laura asteapta demult un raspuns.


Laura, te-ai gandit macar o clipa ca cei din diaspora au aici parinti, frati, surori? Te-ai gandit ca au o parte din familie in Romania?
Sau crezi ca au votat doar ca sa te supere pe tine?


denizel, cand o sa emigrezi, o sa te intreb si pe tine daca o sa am vreo curiozitate. Momentan nu te mai baga in seama atata, ca nu pe tine te-am intrebat.



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Laura, este o insulta pentru ca prin felul in care intrebati, adica retoric, puneti la indoiala dreptul nostru de a vota. Adica cumva cum va permiteti sa votati cu X cand voi nu stati aici sa suportati consecintele/mancati salam cu soia? Uite asa, ne permitem pentru ca suntem cetateni romani si chiar nu e problema nimanui unde locuim. Esti libera sa circuli si tu dc. nu iti convine in Romania.

Altceva ce vreau sa subliniez este ca va faceti voi iluzii ca de presedinte depinde cum se traieste in Romania. Romania este o tara mica, care pana la urma este in bataia vanturilor dinspre Vest si Est. Atunci cand mergea bine in Romania, cand isi luase ceva avant economia, cu venirea multinationalelor etc., pe forumuri se bateau unii cu pumnul in piept ca ei in Ro o duc mai bine decat noi amaratii aia din USA care tragem ca idiotii si traim prost bla bla bla. Cand le-am zis ca nu e meritul lor, ce e in Romania depinde de altii in primul rand si abia apoi de cat se mai fura/nu se fura pe acolo, au facut scandal. Acum va zic ca dc. e mai prost, nu e vina celor de acolo, ci in mare se decide in alta parte. Restul sunt amanunte. Dar cu comunistii eu nu o sa votez niciodata, si nu aveti voi cum sa ne luati dreptul de vot sub nici o forma, pe motiv ca nu mancam salamul ala cu soia ci altu' d'aci, modificat genetic sa fie mai baban

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui Laura25


Eu nu am zis ca nu au dreptul romanii din diaspora sa voteze (denizel, hai ca tot esti tu meseriasha la scobit in subiecte si dat citate, zi unde am intrebat eu de ce si-au permis sa voteze). Bravo lor ca au facut-o! Eu altceva am intrebat. Daca ei au votat cu atata convingere ca fac bine, cati dintre ei iau in considerare posibilitatea intoarcerii in tara sa traiasca sub acest regim macar cateva luni, daca nu 5 ani?



5 ani trec repede, mai ales cand nu ne asteapta nici o surpriza...nu fi suparata! Poate daca se schimba ceva as fi fost curioasa sa urmaresc evenimentele macar o scurta perioada dupa alegeri...asa...o sa mai stea televizorul oprit 5 ani si politica in afara vietii noastre. Nicio paguba! Putem sa traim si noi ca diaspora daca vrem...nu tre sa fugi prea departe sa te rupi de mizeria de aici, e suficient sa privesti in alta parte.






Asa ma gandeam si eu, ca ce ti-e 5 ani ... apoi am realizat ca urmatoarele alegeri o sa fie cand ai mei copii o sa fie deja la scoala de 2 ani. Si pt mine asta inseamna f. mult ca timp. Deocamdata eu mai sper doar sa mearga in continuare bine economia Norvegiei. In rest, nu mai am nici o speranta si nici o asteptare de la nimeni.



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu nu am zis ca nu au dreptul romanii din diaspora sa voteze (denizel, hai ca tot esti tu meseriasha la scobit in subiecte si dat citate, zi unde am intrebat eu de ce si-au permis sa voteze). Bravo lor ca au facut-o! Eu altceva am intrebat. Daca ei au votat cu atata convingere ca fac bine, cati dintre ei iau in considerare posibilitatea intoarcerii in tara sa traiasca sub acest regim macar cateva luni, daca nu 5 ani?



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Laura,
nu am raspuns la intrebarea ta, dar imi amintesc mereu de un gest al guvernului canadian pentru cetatenii sai in timpul razboiului din golf:
au cheltuit sume enorme sa organizeze transporturi sa-si scoata libanezii cu cetatenie canadiana de acolo din zona razboiului si sa-i repatrieze, cu toate riscurile; stii care-i culmea: era vorba de libanezi nascuti in Liban, care au emigrat aici, au stat vreo trei ani, au primit cetatenia-si toate drepturile cu ea si s-au intors in Liban; nu platesc Canadei nici impozite, nici taxe, doar au ramas pina si-au luat niste drepturi aici (un pasaport ce deschide orice granita, diplome recunoscute oriunde in lume) si s-au intors;
Culmea e ca nu i-a intrebat atunci nimeni de ce nu vin aici sa "produca" pentru economia asta, de ce nu ramin in Canada, de ce voteaza sau de ce nu voteaza etc; nu-doar au fost considerati canadieni si s-a considerat ca viata lor si a familiei lor este importanta;
de aceea cumva insultele astea romanesti, intrebarile despre drepturile noastre-dobindite in perioada aia cind am mincat salam de soia n-ar trebui sa existe; suntem cetateni romani, punct;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Roxi, te rog eu mult, nu mai trage asa tare cu 'dreptul la vot si luatul dreptului vostru' cand mi te adresezi, ca nu despre asta era vorba si cred ca am fost destul de clara ca nu la asta m-am referit. Bravo voua ca votati!



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij


Altceva ce vreau sa subliniez este ca va faceti voi iluzii ca de presedinte depinde cum se traieste in Romania.




Te rog sa nu te mai arunci la a face supozitii despre iluziile celor care traiesc aici. Personal nu am decat o singura asteptare de la presedinte...putina decenta! Nu se poate in urmatorii 5 ani, ok! Tocami ca presedintele nu are nici o influenta (sau nu ar trebui sa aiba constitutional, insa astia 5 ani ne-a demonstrat ca mult rau poti face agitandu-te ca un prost)...el reprezinta imaginea unei tari, este un simbol.

Pana una alta aici in teritoriu suntem majoritar o tara de 'ciuruiti'. Noroc cu diaspora...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Roxi, te rog eu mult, nu mai trage asa tare cu 'dreptul la vot si luatul dreptului vostru' cand mi te adresezi, ca nu despre asta era vorba si cred ca am fost destul de clara ca nu la asta m-am referit. Bravo voua ca votati!


Bun, atunci nu am inteles, la ce te-ai referit cand intrebi de ce nu ne intoarcem noi sa traim cu Basescu? Nu este asa nici o acuzatie aci? Nici o insinuare ca nu am avea dreptul moral sa decidem pentru cei ce au domiciliul acolo? Poate vrei sa reformulezi atunci o intrebare care are ceva sens, ca prima nu are sens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Fara nici o aluzie subtila, fara nici un inteles subliminal, fara a 'trage de urechi' pe nimeni, intreb, daca se poate, si imi permiteti:"Este macar o persoana care crede ca Basescu este un pesedinte asa de bun, incat ar vrea sa traiasca intr-o tara condusa de el?

Ruxi, da, stiu ca nu presedintele da salarii si legi si pensii si reforme. Dar acest presedinte numeste primul ministru si indiect (prin primministrul ales) guvernul. Apoi acest pesedinte ar trebui sa fie un punct echilibru intr-o tara, sa dea o directie de mers. Ori in ultimii 5 ani, presedintele s-a certat cu toti, a dat apa la moara si a incurajat la greu abuzuri ale PDL-ului la nivel local, a creat tot felul de scandaluri, s-a straduit sa submineze parlamentul si sa se implice mai mult decat trebuie in ce face guvernul (cand nu a putut, cu Tariceanu, a avut grija sa creeze scandal dupa scandal), si-a 'facut' fiica europarlamentar prin fraude etc,etc,etc.



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput