Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 43

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexandrueduard

Beren, sa fiu sincera , nu cred ca de la Nastase sau doar de la Nastase a inceput totul. Am auzit o gramada de oameni care a spus acelasi lucru: de ce sa aleaga pentru noi ce care nu traiaesc aici, iar Roxy a descris exact ceea ce cred o parte a romanilor de acasa si ceea ce traiesc ei aici, lucruri ce nu se vad de dincolo.

Magda si Alex(4 ani si 6 luni)
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se īnsele! Nu folositi cuvinte cānd actiunea, faptul īnsusi sunt posibile!#8217;#8217;




E posibil, nu pretind ca Nastase e mai mult decat un "zvoner". Dar atunci revin la concluzia anterioara: in momentul in care diferentiem diaspora, cutia Pandorei e deschisa: e la fel de corect sa punem la indoiala capacitatea Moldovei de a vota responsabil; sau a Banatului; sau a "provinciei" fata de Bucuresti; sau a Giulestiului, sectorului X sau Y, etc. Ca sa nu mai spun de Harghita si Covasna!

Pana cand cetateanul de rand nu va intelege - cu adevarat - ca a pune in discutie dreptul fundamental al oricarui alt cetatean este un atac direct asupra propriei persoane, nu putem avea incredere in societatea noastra: azi dreptul la vot, maine la libera exprimare, apoi proprietatea privata, apoi orice. Chavez merge cu succes pe drumul asta, deschizand din nou beciurile intunecate ale istoriei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Cred ca a fost vorba doar de mahnirea ca nu s-a facut o schimbare, la care sperau foarte multi si nu cred ca diaspora este dispretuita de romani. Cum am spus...a fost ceva de moment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Daca ar fi un cat de mic adevar in argumentele ca diaspora sa nu voteze atunci o parte din argumente s-ar putea aplica si pentru:
- cei peste 70 de ani, nu prea mai platesc cine stie ce impozite, poate nici nu mai apuca mandatul de 5 ani complet
- copii de 18 ani, la cati "iresponsabili" am vazut eu la varsta asta zau daca as dori ca ei sa decida pentru mine, in plus o parte dintre ei inca nu lucreaza, deci taxe ioc !
- persoanele cu un IQ foarte scazut, nu cred ca au capacitatea necesara pentru a se informa corect si complet si a alege in cunostinta de cauza

Si exemplele ar putea continua.

Este o profunda eroare acest mod de gandire si ne trimite undeva la inceputurile secolului 19 !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexandrueduard

Cred ca a fost vorba doar de mahnirea ca nu s-a facut o schimbare, la care sperau foarte multi si nu cred ca diaspora este dispretuita de romani. Cum am spus...a fost ceva de moment.

Magda si Alex(4 ani si 6 luni)
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se īnsele! Nu folositi cuvinte cānd actiunea, faptul īnsusi sunt posibile!#8217;#8217;






Nah, daca esti mahnita, imi pare rau. Totusi un pic peste 50% din romani nu-s.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Nu Monvas, nu-s mahnita. Dar o gramada de oameni sunt. Si nu pt ca nu a iesit Geoana, ci pt ca le este si le va fi din ce in ce mai greu. Eu, de bine de rau ma voi descurca in orice situatie, nu ma plang, dar, spre deosebire de altii ma intereseaza si de cei de langa mine si nu este usor cand aproape jumatate din colegii cu care ai lucrat mai bine de 10 ani sunt disponibilizati, fara speranta unui nou loc de munca. Asa ca nu imi spune tu mie ca 50% nu sunt mahniti. Sa nu crezi ca lor le va face Base sau Boc o viata mai usoara, doar pt ca i-au votat.
SARBATORI FERICITE TUTUROR SI SA AVEM UN AN MAI BUN!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexandrueduard

Nu Monvas, nu-s mahnita. Dar o gramada de oameni sunt. Si nu pt ca nu a iesit Geoana, ci pt ca le este si le va fi din ce in ce mai greu. Eu, de bine de rau ma voi descurca in orice situatie, nu ma plang, dar, spre deosebire de altii ma intereseaza si de cei de langa mine si nu este usor cand aproape jumatate din colegii cu care ai lucrat mai bine de 10 ani sunt disponibilizati, fara speranta unui nou loc de munca. Asa ca nu imi spune tu mie ca 50% nu sunt mahniti. Sa nu crezi ca lor le va face Base sau Boc o viata mai usoara, doar pt ca i-au votat.
SARBATORI FERICITE TUTUROR SI SA AVEM UN AN MAI BUN!


Magda si Alex(4 ani si 6 luni)
,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se īnsele! Nu folositi cuvinte cānd actiunea, faptul īnsusi sunt posibile!#8217;#8217;







Disponibilizarile si toate problemele generate de criza cred ca ar fi existat indiferent de guvernare. Din contra, am vazut niste incercari de a reduce cheltuielile bugetare si un respect pt evaluarile facute de FMI. Pe vremea pesedacilor auzeam numai "ce stiu aia de la FMI", iar in guvernarea liberala se dadea cu flit rapoartelor europene pe justitie. Io cred ca in situatia data guvernul Boc s-a descurcat cat de cat si nu cred ca un guvern pesedist ar fi reusit mai multe.

Sotzul meu a fost nevoit sa isi schimbe serviciul, victima a crizei. Deci stim si noi ce-i aia.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:


Citat:
citat din mesajul lui Lali

Daca ar fi un cat de mic adevar in argumentele ca diaspora sa nu voteze atunci o parte din argumente s-ar putea aplica si pentru:
- persoanele cu un IQ foarte scazut, nu cred ca au capacitatea necesara pentru a se informa corect si complet si a alege in cunostinta de cauza


Exact, sa dea teste pt permisul de alegator.




Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:




Disponibilizarile si toate problemele generate de criza cred ca ar fi existat indiferent de guvernare. Din contra, am vazut niste incercari de a reduce cheltuielile bugetare si un respect pt evaluarile facute de FMI. Pe vremea pesedacilor auzeam numai "ce stiu aia de la FMI", iar in guvernarea liberala se dadea cu flit rapoartelor europene pe justitie. Io cred ca in situatia data guvernul Boc s-a descurcat cat de cat si nu cred ca un guvern pesedist ar fi reusit mai multe.

Sotzul meu a fost nevoit sa isi schimbe serviciul, victima a crizei. Deci stim si noi ce-i aia.



A trebuit sa isi "schimbe" serviciul sotul tau. E bine ca a avut de ales.
Ma rog...nu pot decat sa sper ca ai dreptate si sa asteptam sa vedem ce va urma.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena67 spune:

"Disponibilizarile si toate problemele generate de criza cred ca ar fi existat indiferent de guvernare. Din contra, am vazut niste incercari de a reduce cheltuielile bugetare si un respect pt evaluarile facute de FMI. Pe vremea pesedacilor auzeam numai "ce stiu aia de la FMI", iar in guvernarea liberala se dadea cu flit rapoartelor europene pe justitie. Io cred ca in situatia data guvernul Boc s-a descurcat cat de cat si nu cred ca un guvern pesedist ar fi reusit mai multe. "
s-ar putea sa fi existat si cu un nou guvern disponibilizari, dar probabil nu la un asemenea nivel, si nu te supara unde ai vazut scazute cheltuieli bugetare, la amaratii care castiga in jurul la 10 mil. pe luna si din aia i se retin 15,5%?
cand ajungi acasa ca cativa banuti? crezi ca , din asa ceva scad cheltuielile bugetare?
intra pe site de licitatii si vezi unde se duc banii nostri, cum se repara instalatii de frig cu milioane de euro, cum se prapadesc bani pe parcari inutile pentru mariile sale , cati bani de combustibil sunt alocati, si pe urma sa iti pastrezi aceeasi parere despre acest guvern.
nu a afirmat nimeni ca ne-ar fi fost mai bine sau mai rau cu ceilalti, dar macar se incerca.
asa ne va sfida inca timp de 5 ani basescu cu toata haita lui, nu va face absolut nimic pentru aceasta tara, asa cum nu a facuto nici pana acum.marea majoritate a persoanelor o duc din rau in mai rau, dar suntem fericiti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrueduard spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

"Disponibilizarile si toate problemele generate de criza cred ca ar fi existat indiferent de guvernare. Din contra, am vazut niste incercari de a reduce cheltuielile bugetare si un respect pt evaluarile facute de FMI. Pe vremea pesedacilor auzeam numai "ce stiu aia de la FMI", iar in guvernarea liberala se dadea cu flit rapoartelor europene pe justitie. Io cred ca in situatia data guvernul Boc s-a descurcat cat de cat si nu cred ca un guvern pesedist ar fi reusit mai multe. "
s-ar putea sa fi existat si cu un nou guvern disponibilizari, dar probabil nu la un asemenea nivel, si nu te supara unde ai vazut scazute cheltuieli bugetare, la amaratii care castiga in jurul la 10 mil. pe luna si din aia i se retin 15,5%?
cand ajungi acasa ca cativa banuti? crezi ca , din asa ceva scad cheltuielile bugetare?
intra pe site de licitatii si vezi unde se duc banii nostri, cum se repara instalatii de frig cu milioane de euro, cum se prapadesc bani pe parcari inutile pentru mariile sale , cati bani de combustibil sunt alocati, si pe urma sa iti pastrezi aceeasi parere despre acest guvern.
nu a afirmat nimeni ca ne-ar fi fost mai bine sau mai rau cu ceilalti, dar macar se incerca.
asa ne va sfida inca timp de 5 ani basescu cu toata haita lui, nu va face absolut nimic pentru aceasta tara, asa cum nu a facuto nici pana acum.marea majoritate a persoanelor o duc din rau in mai rau, dar suntem fericiti.



stoian

Si sa mai vezi acum cand s-or mai disponibiliza zecile de mii de bugetari...Nici nu vreau sa ma gandesc ca pot fi si eu printre ei

Mergi la inceput