Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Chiar si la renumararea voturilor nule, proportia se pastreaza... si sint sigura ca daca s-ar relua alegerile, prin absurd vorbind, ar fi ca si cum ne-am taia din nou craca de sub picioare... proportia ar ramine aproape neschimbata. Si asta se intimpla pentru ca 50 si un pic l-au vrut pe Basescu, restul de 49 si un pic se imparte intre Geoana si Antonescu, pentru ca cei care l-au vrut pe Antonescu, i-au dat apoi voturile lui Geoana, pentru ca votatul lor s-a dus si i s-a asezat in stinga lui Iliescu... ia ginditi-va cite voturi avea acum Basescu daca Antonescu s-ar fi dus frumusel sa dea mina cu neni-su Basescu!!

Acum ce-a fost a fost, diaspora de peste ocean a incheiat alegerile si a inclinat balanta numai datorita fusului orar, ca si daca ar fi votat dimineata, tot acolo se jungea... degeaba trag ei de timp acum, stii cum se spune, nu e adevarat, dar odata zvonul lansat, ramine asa o unda de indoiala in aer, dar nu intimplator, pentru ca PSD-ul a inceput deja sa-si adune capital electoral pentru urmatoarele alegeri. Basescu a cistigat, la treaba cu el, ar cam fi timpul, dar PSD-istii mai vor circ, ca piinea se da doar in electorale, Antonescu e presque terminat datorita propriilor greseli facute din imaturitate politica, iar Geoana este chiar terminat pentru ca PSD-ul, conform ideologiei de partid super-arhi-cunoscuta in spatiu mioritic si chiar si prin vecini, va trebui sa gaseasca un tap ispasitor pe coarnele caruia sa arunce toata mizeria electorala si din timpul celor doua tururi de vot.

Restul sint detalii si discutii...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Nelia, si eu cred ca cei doi sunt terminati dpdv politic. E numai chestie de timp. Antonescu a gresit mult (Tariceanu a fost mai smecher!). Spunea cineva ca a gasit in cutia postala o scrisoare plina de "bun-simt". Am primit si eu o asemenea scrisoare si nu-mi venea sa cred cat "bun-simt" emana!!!! Sunt curioasa a cui a fost ideea (tare proasta idee!!!) si sunt sigura ca si altii au avut aceeasi senzatie la citirea epistolei si nu vor mai pune stampila pe individ. Daca la Antonescu va dura putintel, la Geoana, eh, au grija rapid cei din partid de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

io am primit si scrisori si sms de bun simt. m-a scarbit sincer pentru ca mi-a trimis si o scriosare pe care trebuia doar sa o semnez si sa o depun la pdl....mi-a sugerat asa ca io sunt mai tampita si nu sunt capabila sa-mi exprim gandurile, tb sa dau doar cu semnatura si sa execut comanda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Marina, eu o citeam si nu-mi venea sa cred! Apoi m-am gandit ca-s disperati rau de tot!!!

Ma uit acum pe antena 3. Ca "ziaristii" lor mananca nu spun ce, nu mai conteaza. Dar Geoana e rupt complet de realitate!!!!! Doamne, bine ca nu e asta presedintele nostru, ca sigur nu ma mai intorceam in tara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

pe mine ma urmareste o intrebare: de ce a existat o diferenta atat de stransa???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitzulica spune:

O parere de bun simt ... cred eu:
http://www.reactii.ro/mage/de-ce-sa-nu-voteze-emigrantu-domle/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Chitzulica, si daca imigrantii ar fi votat in proportie covirsitoate cu Geoana sau cu oricine altcineva dar impotriva lui Basescu, pe care e clar ca nu-l place, Mage ar mai fi scris la fel!?!

Cetatenia este de trei feluri: politica, sociala si economica. Nelocuind in tara si neavind acolo proprietati, renuntam la drepturile sociale si economice, dar atit timp cit nu-mi ia nimeni cetatenia tarii in care m-am nascut, consider ca, respectind pricipiile unei democratii adevarate, e cit se poate de normal sa avem dreptul la vot. Daca in jumatatea de secol in care comunistii ne-au condus in mod dictatorial s-ar fi respectat acest drept fundamental al cetateanului roman si romanii stabiliti in alte tari ar fi avut drept de vot in alegerile din Romania, poate ca nu ar mai fi fost posibil ceea ce s-a intimpla pe teritoriul ei.

Si ati inghitit pastila celor invinsi din cauza lor, a faptului ca sint slabi parteneri politici (PSD$comp.) si acum, toata lumea ii da inainte cu aceasta placa. Eu nu cred ca diaspora a decis presedintele, ci romanii care sint in tara si au votat pentru sau impotriva... Daca va uitati bine, proportia a fost cam aceeasi, singurul lucru care nu se cunostea duminica in timpul circului de la televizor cu sint presedinte, nu sint presedinte era votul din partea romanilor care traiesc de partea cealalta a oceanului, unde ziua nu se terminase inca. Daca era invers, adica noi sa fi votat primii si voi ultimii, procentajul ar fi iesit acelasi si tot Basescu ar fi iesit presedinte. Oricum ai da-o, cu voturi renumarate, proportia intre voturile acordate unuia sau altuia dintre candidati iese cam la fel. Asa ca, mai incetati ca diaspora vi l-a votat si voi nu l-ati vrut, ca nu e deloc asa... ii jigniti in primul rind pe cei care au votat in tara pentru Basescu, ca si ei si-au lasat treburile acasa, ca si noi, din aceleasi motive: sa-si exercite un drept (si o obligatie in acelasi timp) si sa-si exprime o vointa.

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Nelia chiar nu se mai merita atitea explicatii, iti pierzi vremea cu vorbe mari.drepturi..ehei ce-s alea. Eu linckul ala l-am inchis dupa primul rind citit. Am zis eu ca e gluma la inceput, imediat dupa alegeri dar unii chiar au prea mult timp si chef de aberat.Vikinga 38+ cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burticaAMR 2saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui nelia
Asa ca, mai incetati ca diaspora vi l-a votat si voi nu l-ati vrut, ca nu e deloc asa... ii jigniti in primul rind pe cei care au votat in tara pentru Basescu, ca si ei si-au lasat treburile acasa, ca si noi, din aceleasi motive: sa-si exercite un drept (si o obligatie in acelasi timp) si sa-si exprime o vointa.


Exact.


allinta

SARBATORI FERICITE !





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
Am zis eu ca e gluma la inceput, imediat dupa alegeri dar unii chiar au prea mult timp si chef de aberat.



Asta este si impresia mea despre cei care posteaza mesaje artagoase, mai ales ca au trecut alegerile.

allinta

SARBATORI FERICITE !





Mergi la inceput