Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zanabuna spune:

Eu nu fac parte din diaspora dar recunosc ca m-am simtit indignata cand am auzit cum vorbesc politicienii nostri de cei plecati din tara.Un singur lucru pt ei :Rusine.
Dragi forumiste data viitoare sa iesiti si mai multi la vot sa-i innebuniti complet sa se trezeasca la realitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
[
[b]
Repet intrebarea: cine a votat din diaspora? Cati?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues


Eu am votat. Si impreuna cu mine sotul si inca doi prieteni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

ingrid, ca tot ai intrebat, eu am fost la vot, am batut 150 de km ca sa pot vota la Berna si nu mi-e rusine sa recunosc ca am votat cu Basescu.
Iar legat de (ne)informarea celor din diaspora, ma abtin sa nu rid prea tare. Mai ales ca sintem intr-o asemenea era informationala incit accesul la informatie nu e asa de dificil cum era acum sa zicem cinzeci de ani. Exista ziare pe internet, televiziuni on-line, bloguri, forumuri, youtube, tot ce-ti doreste sufletul.
E-adevarat ca exista multi romani in afara care nu sint interesati de situatia politica din Romania, insa sint convinsa ca ei nu merg la vot pina la mama naibii. Sa nu uitam ca din milioanele de romani care traiesc in afara doar o foarte mica parte, 150000, au ales sa voteze. Sint convinsa ca cei care au facut efortul sa se deplaseze pina la un consulat au facut-o tocmai in cunostinta de cauza.

Si sa stiti ca aici in diaspora lucrurile se vad mult mai simplu decit in tara, probabil si din cauza ca noi traim in niste democratii functionale. Daca e sa aleg intre unul care promite ca lupta impotriva coruptiei, oricit de putin, si altul care e blindat fix de marii corupti, pai n-am nici un dubiu pe care sa-l aleg.

ps: irina, n-am de gind sa intru in polemici cu tine, dar exagerezi. Eu n-am vazut pe nimeni sa spuna ca cei de acasa sint scursuri ale societatii, analfabeti si alte apelative pe care nu ma mai deranjez sa le citez.

ps2: si da, ma mir si eu ca si vikinga, cum de aici se poate vota frumos cu plicul in posta si nu sare nimeni in sus sa vorbeasca de frauda, iar noi trebuie sa mergem sute de km, sa semnam declaratii peste declaratii si sa fim dup-aia acuzati c-am votat pt portocale

Mami de Mara (19.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zanabuna spune:

Atata timp cat esti cetatean roman poti sa votezi, nu conteaza ca ai plecat din tara sau ai ramas asta nu arata gradul de inteligenta al unui individ.
Tabara Geoana vad ca e tare bosumflata!lasati romanii din strainatate in pace ! PSD a uitat cand le promitea mii de euro sa revina in tara, a vazut ca nu a tinut si acum nu mai sunt buni romanii din afara-stilul PSD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Ingrid au votat destui in conditiile date si chiar de pe forum f multi, intra la verificat pe subiectele fetelor din afara, daca erau sectiile de votare de pe vremea PSD-ului ar fi votat si mai putini, in germania inainte erau 2 sectii cit este tara asta de mare si acum is 5, e spre bine totusi. Sper in urmatorii ani sa fie posibil si pt romani sa voteze prin plic, in tarile unde deja e o practica pt cetatenii straini ca sa fie totul mai simplu. Eu mai am putin si nasc si prima sectie e undeva la 250km. Pina in 7 luni m-as fi dus. Toate familia mea de prin strainataturi s-a dus insa la vot indiferent de distanta. E totusi remarcabil, in conditiile in care multi romani din Romania nu au binevoit sa treaca strada sa o faca, ori si-au anulat buletinul de vot. Dar fiecare cu optiunea lui.Uite chiar si in facilitarea si asigurarea votului in strainatate e o diferenta intre ce inseamna democratie si respect pt orice cetatean si ce inseamna ingradirea ori ignorarea drepturilor, vezi recatia PSD-ista. De ar fi fost dupa ei ramineam la stadiul de acum 10 ani...Vikinga 37+ cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burticaAMR 3saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

PSD-istii nu se gandesc ca declaratiile astea aiuritoare la adresa diasporei nu fac altceva decat sa le asigure la viitoarele alegeri de doua ori mai multe voturi impotriva ? Sau e doar un alt plan din putul gandirii lui Geoana ? Care zau daca a tinut cu el insusi daca ar fi sa ne luam dupa ultimele miscari din campanie ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturicaps2: si da, ma mir si eu ca si vikinga, cum de aici se poate vota frumos cu plicul in posta si nu sare nimeni in sus sa vorbeasca de frauda, iar noi trebuie sa mergem sute de km, sa semnam declaratii peste declaratii si sa fim dup-aia acuzati c-am votat pt portocale Mami de Mara (19.08.2008)
Lasa ca suntem fete tinere si sigur o sa prindem si ziua aia:) si sa te stii atunci la votat.Si amuzant e ca multi au contestat necesitatea inmultirii sectiilor de vot in d iasporasi considera ca cica o facu basescu ca sa adune voturi in favoarea lui de parca existenta forteaza lumea intr-un fel si nu arata de fapt mesajul romanilor din afara: da, multi doresc sa-si exercite dreptul asta si cu asta-i basta. Nu are dreptul nimeni sa mai comenteze absolut nimic.E ireal cind citesc unele reactii.Probabil trebuie sa traiesti citiva ani buni aici ca sa ai simtul asta al democratiei dezvoltat. La unii e natural in singe si ar merge oriunde in lume pt asta, unii il invata din mers, pt unii e bun si o jumatate de masura asa de umplutura, lasa frigiderul e important.PS: VINTU consemnat la granita, e oficiala si cererea de extradare a locotenentului din Jakarta. Treburile astea dau mai bine pt mine decit ca Geoana da bine la costum si vor cu totii liniste.Vikinga 37+ cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burticaAMR 3saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Sau e doar un alt plan din putul gandirii lui Geoana ? Care zau daca a tinut cu el insusi daca ar fi sa ne luam dupa ultimele miscari din campanie ...


Mie a inceput sa-mi fie mila de Geoana .Pai daca nu se agita acum,il dau astia afara din partid,o sa iasa in curind pe usa de incendiu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui turturica

ingrid,
ps2: si da, ma mir si eu ca si vikinga, cum de aici se poate vota frumos cu plicul in posta si nu sare nimeni in sus sa vorbeasca de frauda, iar noi trebuie sa mergem sute de km, sa semnam declaratii peste declaratii si sa fim dup-aia acuzati c-am votat pt portocale

Mami de Mara (19.08.2008)


Pai uita-te la cum au fost alegerile la noi si vei intelege.



***Fur is for petting**
http://www.xfactor.ro/#tp (produse eco)
http://www.adoptiicaini.ro/adoptii-virtuale/
http://www.adoptiipisici.ro/adoptii-virtuale/

http://freecycletm.ecosapiens.ro/

http://accesoriisihaine.blogspot.com/

http://www.4animals.ro/ajuta.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie


Era diferenta dintre om si plan. S-a votat omul. Sau mai curând voievodul. Care se bate cu boierii cei rai. Si e înconjurat de boierii cei buni, a se citi obedienti, si de tradatori. Mentalitate de Ev Mediu.


O fi adevarat si pentru diaspora?




o fi adevarat si ca basescu-i om si johannis plan? pentru ca altceva decat "johannis, johannis, johannis ... gaseste guvernul johannis bani" n-am auzit.

aaa, mint. am mai auzit niste chestii care puteau fi considerate "plan": cota unica si prima casa. si ce sa vezi, nu mi-au placut.

Mergi la inceput