Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lala_D

Multumesc mult doamnelor

Dl Dragnea spunea ca este imposibil ca 1500-2000 de votanti sa completeze declaratiile si sa voteze in aceiasi zi, in aceiasi sectie. Sectia avand 5 cabine de vot.

Nu imi dau seama daca este sau nu adevarat.

Pe de alta parte vad ca BEC-ul le-a respins aceasta contestatie cu exceptia unei sectii de vot din Italia unde se face acum renumararea.


Ba e posibil, ptr ca s-a votat toata ziua si crede-ma ca cei de la consulat n-au avut timp nici sa respire. Erau cateva mese la care se semnau declaratiile inainte de a merge sa iei buletinele de vot, insa altii ca si mine au semnat declaratiile ale scriind nu la masa ci punand foaia pe perete.

Ce faci te si face. Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am auzit eu o remarca: daca numarau ultimele voturile din nu stiu ce sat, alegatorii din acel sat erau cei care il faceau pe Basescu cistigator

Eu cred ca si Ingrid ca cei din diaspora nu stiu mare lucru despre ce se intimpla aici. Sora mea era mare fan Basescu, nu am inteles niciodata de ce, nici ea nu stia prea bine. Daca e cineva de acolo simpatizant ii convinge usor pe altii pentru ca se vede diferit ce se intimpla aici. Dar au tot dreptul sa voteze cei din diaspora, si au si dreptul sa fie fanii oricui.

Faptul ca esti pro-Basescu sau anti-Basescu sau pro Geoana sau anti Geoana nu face pe nimeni nici mai bun nici mai destept sau mai prost. Garantat!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Sirimie, poate unii nu stiu mare lucru, noi citim presa, vorbim cu familiile macar o data pe sapt, am fost in vara asta in Romania si-am vazut cam cum stau lucrurile. N-am vazut mari schimbari, dimpotriva. Nu suntem fani Basescu insa Geoana si gasca vesela din spate imi dau mai multi fiori decat Basescu. La turul II nu se putea alege un presedinte bun, insa fiecare a decis care era raul cel mai mic din punctul lui de vedere. Cum am mai spus, romanii din diaspora n-au votat asa, ca n-aveam ce face, au votat gandidu-se la familiile lor ramase in Romania.

Ce faci te si face. Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am mai citit o remarca desteapta, ca la noi se voteaza emotional. Si ca asta nu e un lucru prea destept.

Brucan nu avea dreptate

Ar trebui sa se aleaga mercantil candidatul: te uiti la el si la "aparatul" lui si te gindesti ce e in stare sa faca sau nu, si atunci votezi.


Era diferenta dintre om si plan. S-a votat omul. Sau mai curând voievodul. Care se bate cu boierii cei rai. Si e înconjurat de boierii cei buni, a se citi obedienti, si de tradatori. Mentalitate de Ev Mediu.


O fi adevarat si pentru diaspora?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Sirimie, dar ai cumva impresia ca toti romanii din tara cu drept de vot,sunt informati pe teme politice? Sau ai impresia ca ´´ora de politica´´ ar trebui sa ne fie servita la micul dejun, cu teme pentru acasa?

Eu insami luasem o pauza luuunga, in care putin imi pasa de jocurile politice.Dar, vrand nevrand a trebuit sa recuperez acu, iarna asta.Io m-am dus la vot informata :-))

Ideea e ca, stii sau nu politica, ai dreptul sa votezi! E un DREPT pe care nu ti-l poate lua nici macar faptul ca nu stii cine e presedintele tarii tale(au fost si cazuri din astea) E un drept pe care un milion de Ciutaci nu il pot inlatura. Asa ca, n-au decat sa se zgarie pe fata.Impreuna cu alte voci (si de aici de pe DC) care urla de suparare si dau cu oua in Diaspora. Pune-ti mana si cititi constitutia.

Iar un partid care pune sub semnul intrebarii DREPTUL Diasporei de a vota,(??????????????????????) este un partid caruia i se rupe de democratie si de Constitutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Eu zic ca dimpotriva, Brucan a avut dreptate. Romanii au avut nevoie de exact 20 de ani ca sa gandeasca cu capul lor si sa nu se mai lase manipulati de media si de o campanie bazata pe minciuni murdare si calomnii. A avut dreptate in sensul ca 20 de ani au fost suficienti. Slava Domnului ca nu am avut nevoie de mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Romania celor din diaspora e una mai frumoasa decit Diaspora romaneasca vazuta dinauntru tarii, facem Craciunuri romanesti, sotii nostri invata romaneste, ne aducem carti, autori romani, fotografii, ne straduim ca si copiii nostri sa vorbeasca romaneste(pina si puiul de neamt vecin a invatat niste cuvinte si numara fluent pina la zece fara accent), sa aiba idee de traditiile noastre (de toata insula asta stie de sarmalele noastre), vorbim celor din jur despre Romania noastra...e totul atit de altfel decit ce a trebuit sa citesc aici si nu numai in astea 2 zile..E un sentiment apasator oricum, nu stiu daca l-a mai simtit cineva din afara citind inversunarea, ridiculizarea, minimalizarea statului de roman a celui de afara.Cred ca e unul din cele mai urite subiecte de pe DC, dar mai bine sa fie aici totul la gramada decit in spatele cuvintelor si printre rinduri. Ma asteptam ca politicienii afectati de votul diasporei ori jurnalistii lor sustinatori sa iasa cu asemenea texte, oricum eu una ma asteptam sincer sa fie mai voalate nu asa pe fata si atit de directe si agresive(!!!) dar pina si romanii simpli sa vorbeasca asa? Dar fiind pe fata in rindul celor vazuti la tv, sigur ca sa formeaza un curent ce intra in normalitate pt toti. Adica e f ok ca romanii de acasa sa gindeasca asa, ba chiar isi gasesc motive care le par lor f valide!Si apoi stam nas in nas sa vorbim dragalas de copilasii nostri, ne felicitam de nasteri si alte chestioare dulcele. Si ia uite ce zace de fapt in spatele vorbelor astora...Vikinga 37+ cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burticaAMR 3saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Am mai citit o remarca desteapta, ca la noi se voteaza emotional. Si ca asta nu e un lucru prea destept.

Brucan nu avea dreptate

Ar trebui sa se aleaga mercantil candidatul: te uiti la el si la "aparatul" lui si te gindesti ce e in stare sa faca sau nu, si atunci votezi.


Era diferenta dintre om si plan. S-a votat omul. Sau mai curând voievodul. Care se bate cu boierii cei rai. Si e înconjurat de boierii cei buni, a se citi obedienti, si de tradatori. Mentalitate de Ev Mediu.


O fi adevarat si pentru diaspora?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei




Sirimie, asta da subtilitate

Ce faci te si face. Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

Romania celor din diaspora e una mai frumoasa decit Diaspora romaneasca vazuta dinauntru tarii, facem Craciunuri romanesti, sotii nostri invata romaneste, ne aducem carti, autori romani, fotografii, ne straduim ca si copiii nostri sa vorbeasca romaneste(pina si puiul de neamt vecin a invatat niste cuvinte si numara fluent pina la zece fara accent), sa aiba idee de traditiile noastre (de toata insula asta stie de sarmalele noastre), vorbim celor din jur despre Romania noastra...e totul atit de altfel decit ce a trebuit sa citesc aici si nu numai in astea 2 zile..
E un sentiment apasator oricum, nu stiu daca l-a mai simtit cineva din afara citind inversunarea, ridiculizarea, minimalizarea statului de roman a celui de afara.
Cred ca e unul din cele mai urite subiecte de pe DC, dar mai bine sa fie aici totul la gramada decit in spatele cuvintelor si printre rinduri.
Ma asteptam ca politicienii afectati de votul diasporei ori jurnalistii lor sustinatori sa iasa cu asemenea texte, oricum eu una ma asteptam sincer sa fie mai voalate nu asa pe fata si atit de directe si agresive(!!!) dar pina si romanii simpli sa vorbeasca asa? Dar fiind pe fata in rindul celor vazuti la tv, sigur ca sa formeaza un curent ce intra in normalitate pt toti. Adica e f ok ca romanii de acasa sa gindeasca asa, ba chiar isi gasesc motive care le par lor f valide!
Si apoi stam nas in nas sa vorbim dragalas de copilasii nostri, ne felicitam de nasteri si alte chestioare dulcele. Si ia uite ce zace de fapt in spatele vorbelor astora...

Vikinga 37+ cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burtica
AMR 3saptamini




Ce faci te si face. Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ica 1975

Sirimie, asta da subtilitate

Ce faci te si face. Ce spui sa si infaptuiesti!


Recunosc ca nu la subtilitate ma gindeam cind am scris. Deloc.
Deci esti de acord sau nu?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput