Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Aloooo....de unde scoateti ideea ca diaspora nu este bine informata? Voi cei din tara, de unde va informati? va uitati ca si noi la televiziuni, cititi ziare, urmariti talkshow-uri, nu cred ca stati la taifas cu politicienii si asa va formati parerea!

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Cei pro Geoana, cu cine ati votat in 1990?

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina.clau

Citat:
citat din mesajul lui hristina

Citat:
citat din mesajul lui alina.clau

Ce bine ar fi ca toti cei cel sustin pe Geoana sa emigreze,eventual in Rusia!

alina+ANDRA MARIA(26.08.2007)
POZE cu Andruta


Dragutza, daca Geoana era sustinut de Rusia, zau ca ar fi iesit..fii tu sigura ca nu dormeau ei, stiind ce neam DEGEABA suntem.
Dar vad ca Dl Base fu votat de dnii de peste Prut care pentru ei insisi nu au fost capabili sa-si alege presedintele; venira repede sa ni-l aleaga pe-al nostru!


Te rog ca acest apelativ-dragutza-sa-l folosesti cu cei apropiati tie.Noi nu ne cunoastem si tinand cont de optiunea ta politica nici nu mi-as dori.
Iar cei de peste Prut l-au votat pe Base pt eu stiu cu varf si indesat ce e comunismul!Noua,sau mai bine zis unora din noi,nu le-a fost de-ajuns Ceausescu si Iliescu,il mai vor si pe Geoana...



OMG, unii chiar cred ca Base e anticomunist
si ca pesedeii nu provin din aceeasi susha cu pesedeii
[:)))] [:)))] [:)))]
vaaaai, câta buna-credinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Acum antena 3 critica diaspora prin vocile Gabrielei Firea si Victor Ciutacu ,si elegantul Crin ranjeste enigmatic...zicea Firea ca daca canadienii l-au votat in proportie de 80% nu vor sa-l ia cu ei acolo in Canada...basca ca jignesc cele 5 milioane de romani care l-au votat in tara...pana unde va merge oare mojicia acestor oameni?...oare ce vor?...



fara suparare , dar nu ti se pare ca esti putin cam teatrala, dyannna?

ahh, dar cum de n-ai bagat-o pe aia cu << mi-e scârba, mi'e greata, mi-e sila, am nevoie de lamâi, unde e emetiralul, ...>>, adica seria de chestiuni elegante care se gasesc de la o vreme la tot pasul pe subforumul Alegeri de pe DC .
sau: "...mojicia nu are limite iar eu cred ca sunt masochista de ascult asemenea oameni de nimic".

how nice

edit:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

OMG, unii chiar cred ca Base e anticomunist
si ca pedeleii nu provin din aceeasi susha cu pesedeii
[:)))] [:)))] [:)))]
vaaaai, câta buna-credinta

Dap.
Frauda morala e cit casa, dar juma' de natie crede sincer ca Basescu este exponentul pur-singe al anticomunismului.

Si chiar intreaba, acuzator:
Citat:
Cei pro Geoana, cu cine ati votat in 1990?

R: cu Radu Campeanu.

Alte intrebari?



Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Si eu tot cu Radu Campeanu, nu inteleg de ce v.ati intors la 180 de grade,acum sant buni FSN-istii?

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana
Frauda morala e cit casa, dar juma' de natie crede sincer ca Basescu este exponentul pur-singe al anticomunismului.

Si chiar intreaba, acuzator:
Citat:
Cei pro Geoana, cu cine ati votat in 1990?

R: cu Radu Campeanu.

Alte intrebari?


R: cu Ratiu si liberalii.
iar in primul tur cu CA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui maraki

Si eu tot cu Radu Campeanu, nu inteleg de ce v.ati intors la 180 de grade,acum sant buni FSN-istii?

Mi se pare cumva inutil sa reiau ce s-a mai spus de o mie de ori pe-aci si ce au mai spus si altii de milioane de ori prin alte parti.

Am avut ales intre un fesenist si un alt fesenist. Eu as fi preferat alt tur 2.
L-am ales pe cel de la care mai aveam o bruma de speranta ca va permite functionarea statului intr-un mod ceva mai apropiat de regulile jocului democratic.
Acum s-a dus si aia. Bruma de speranta.

Afara ploua.
In Romania, ca la voi banuiesc ca nu.



Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Un calcul simplu imi arata ca Geoana a obtinut majoritatea voturilor pe tara, iar diaspora a facut diferenta. Am gresit eu initial. Intrebarea e daca e moral ca romanii de afara sa ne decida noua presedintele. E moral, legal si democratic, dar ca ar fi frumos ca sa se informeze corect, faptul ca multa lume din afara il vede pe Basescu salvator, nu inseamna ca e si adevarat.
Eu crezusem ca a castigat Basescu pe tara, caz in care faza cu voturile diasporei nu-si avea rostul.



cam cu o saptamana inainte de alegeri am vazut o mostra din poporul roman rezident aci si bine informat: reporterul intreba intr-un sat oarecare daca stiu numele celor doi candidati. ridicat din umeri. ok, dar pe presedintele actual stiti cum il cheama? ... hmmm... incepe cu Ba... .... aaa, da, Balcescu

cine e oare mai bine informat? cineva din diaspora, sau cineva din exemplu de mai sus. si pana una-alta nimeni nu le contesta astora dreptul la vot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_melli spune:

Maraki pai stii ce ce nu suntem noi bine informati , noi cei care locuim aici ? Pai pt ca suntem cu 4 clase , agramati , conmunisti,prosti , inculti.Cam asa ne-a caracterizat pe noi diaspora, asta taman pt ca nu am votat pe cine trebuia sau pt ca pur si simplu traim in tara pe care ei au lasat-o insa pe care acum o alimenteaza cu banii trimisi prin moneygram.Pentru simplu fapt ca nivelul de nteligenta creste cu cat te indepartezi de granita tarii.Ai impresia citind aici ca noi astia din tara suntem prostii universului,suntem legati de maini si de picioare, santajati , schingiuiti.Iar dc crezi ca informatia provine doar din presa si tv, realitatea insemana ca provine din...tomberon.
Are vreo relevanta cu cine ai votat acum 20 de ani>? Sau sa intelegem ca o data ce ai votat pe cineva ramai consecvent pe viata ? Pai atunci cand il votai pe Ceausescu , vrand-nevrand?- de ce nu votezi si acum cu comunistii dc tot ai ramas pe aceeasi unda?

Irina 33+ cu

Mergi la inceput