Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Acum antena 3 critica diaspora prin vocile Gabrielei Firea si Victor Ciutacu ,si elegantul Crin ranjeste enigmatic...zicea Firea ca daca canadienii l-au votat in proportie de 80% nu vor sa-l ia cu ei acolo in Canada...basca ca jignesc cele 5 milioane de romani care l-au votat in tara...pana unde va merge oare mojicia acestor oameni?...oare ce vor?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna
[...oare ce vor?...







Ei, dar stim toti ce vor
Problema este daca sau nu vor obtine ce vor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dyannna

Acum antena 3 critica diaspora prin vocile Gabrielei Firea si Victor Ciutacu ,si elegantul Crin ranjeste enigmatic...zicea Firea ca daca canadienii l-au votat in proportie de 80% nu vor sa-l ia cu ei acolo in Canada...basca ca jignesc cele 5 milioane de romani care l-au votat in tara...pana unde va merge oare mojicia acestor oameni?...oare ce vor?...


urat din partea lor
Nu numai in Canada s-a votat impotriva lui MG ci cam in toata diaspora, asta nu le zice chiar nimic? Sau cei din Romania care au votat cu Basescu - chiar asa nu exista cum spunea Mircea Badea?

Ce faci te si face. Ce spui sa si infaptuiesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Pai da ...s-a votat impotriva lui Mircea Geoana in diaspora dar cica i-a cumparat William Branza...vor sa demonstreze ca votul diasporei s-a fraudat...nu vor putea demonstra asta dar impresia generala probabil ca va ramene asa ...mojicia nu are limite iar eu cred ca sunt masochista de ascult asemenea oameni de nimic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Romanii sufera in continuare de un complex de inferioritate fantastic.Acum fata de concetatenii lui nu fata de americani, nu fata de UE, nu,nici gand. Fata de altii din neamul nostru care sunt insa peste gard.De ce nu sunt inauntrul lui cu noi? De ce poate le e bine? Ceva trebuie sa ne casune.Si ne-a "casunat" asta.Pur si simplu.Si stiti de ce? Sa va spun eu: pentru ca suntem "inteligenti".Doar stiti voi ce mandri suntem cand citim cati romani lucreaza la NASA, la IBM, etc.Asta insa, bineinteles ca este alta discutie , cu totul alta..De aceea suntem primii din Europa carora ne-a trecut prin cap modul acesta de ciuntire a democratiei."da dastapti ce suntem"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Bai, diaspora, ce sa-ti fac daca n-ai mancat salam cu soia!
Si nici la antene nu te uiti, ntz, ntz, rusine, n-ai dreptul sa votezi!

si pt Accept92, care poate se mai alege cu un avertisment:
Oamenii aia care au plecat nu au platit forfetar, da' au trimis bani in tzara o gramada si cu banii lor s-a stabilizat cursul leu-euro de ai reusit sa faci si tu afaceri. Asa ca lasa rosiile.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

ce branza dyanna? Branza a fost pe costulmul lui Iliescu cand a vizitat Montréalul, asa un mic cadou de la un roman, si bineinteles ca din lumpeni si alte denumiri dragastoase n-a mai fost scos nici un roman din diaspora Montrealeza Nu mai pune la suflet, te rog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyannna spune:

Acesta este Branza http://www.williampdleuropa.eu/Ica1975edit:gresisem linkul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zgrebenel spune:

Daca va interseaza subiectul animozitatii dintre diaspora si o parte dintre romani:
http://stoica.hotnews.ro/din-diaspora-pentru-victor-ciutacu.html

Nu ma refer la articol care mi se pare scris fara prea mare talent. Dar multe din comentariile pro si contra mi s-au parut cele mai pertinente in aceasta problema enuntata de acest topic. Argumente solide de o parte si de cealaltla, nu numai ideologii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Bai, diaspora, ce sa-ti fac daca n-ai mancat salam cu soia!
Si nici la antene nu te uiti, ntz, ntz, rusine, n-ai dreptul sa votezi!


Incepand de duminica trecuta, exista o noua formula pentru valoarea unui vot din diaspora:

(1-x)*Geoana - x*Basescu,

unde x = 0, 1 pentru absent/prezent la vot. Dl. Nastase si alti intelepti ca el au decis ca asta e formula optima. In formula folosita in trecut era un semn gresit ... Dl. Vanghelie a descoperit eroarea, pe cand incerca sa rezolve ipoteza lui Riemann.

Mergi la inceput