Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Apropo de citatul ciutacian, iata un articol adineauri postat

http://voxpublica.realitatea.net/politica-societate/pe-mata%e2%80%a6-care-l-ai-votat-pe-basescu-20490.html


Si inca unul, fara legatura cu ciutatul, articol pe care l-am gasit extrem de interesant

http://voxpublica.realitatea.net/freestyle/vintu-filozofia-incotro-banii-incotro-intelectualii-in-cotro-20461.html


Julie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Citat:
citat din mesajul lui danny1

mi se pare anormal ca cei care nu locuiesc aici sa hotarasca cum imi va fi mie,cine ma va conduce.
m-am saturat de aerele celor care vin vara aici,merg cu mashinile turate,sunt badarani,dau muzica la maxim,ca sa vada lumea toata ca ei au venit de departe.
ca sa nu mai vorbesc de marsaviile care se fac aici si de care "diaspora"habar n-are.misto treaba.
bine ca a reushit sa ne invrajbeasca iar conducatorul mult iubit .
vorba lui voda Lapusneanul e crunta realitate,din pacate.
"Cum nu vii tu,Tepes Doamne"

mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

avort spontan(4s,5s,6s)mutanta:A1298 homozigot,C677 heterozigot-hihihi si bleah,bleah,bleah


Chiar ai impresia ca ei au fost la vot???Pun pariu ca nu!
Dar vorbesti si tu asa, ca sa te afli in treaba, nu-i asa?

Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Se tot vehiculeaza ideea potrivit careia diaspora a decis. Ce a decis diaspora? Nu pricep. La fel a decis si Clujul si Timisoara si alte orase in care a castigat Basescu. Dreptul de a vota este imuabil si nu vad potrivita abordarea unora ca vezi Doamne, ala e acolo in strainatate si n-are ce sa voteze. Ba da, are.
Doar ca, si raman la pararea mea, ar cam trebui sa treaca unii peste propriile frustrari si propiile spaime si nelinisti. Astea cu comunismul versus capitalismul lui Basescu. Astea cu vine inapoi starea de acum 20 de ani. Astea cu care au fost la fel de intoxicati si spalati pe cap ca si cei de Antene si Realitatea.
Pentru ca ei continua sa creada intr-o tara pe care o paste pericolul lui Dej si care, daca n-o ajutau prin vot, acusi se alipea de rusi. Calmati-va si reconsiderati-va pozitia. Pentru ca intoxicarea de care vorbesc s-a propagat nu doar in tara, ci si in afara ei.
Am o intrebare: nu v-a pus pe ganduri ca totusi multi au votat pentru schimbare? Oare de ce? De ce liberalii au adunat multe voturi si din alte parti, persoane care nu-l vroiau pe Basescu? Daca era asa de bine sub conducerea lui, cine era prost s-o schimbe?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
[Am o intrebare: nu v-a pus pe ganduri ca totusi multi au votat pentru schimbare? Oare de ce? De ce liberalii au adunat multe voturi si din alte parti, persoane care nu-l vroiau pe Basescu? Daca era asa de bine sub conducerea lui, cine era prost s-o schimbe?


Uite asta nu mi-e clar - schimbarea cu ce? Uita-te ce fac liberalii acum, ce faceau cu o saptamana in urma, ce faceau alaltaieri seara si ce faceau acum vreo luna. Ah, un tablou.... schimbator, intr-adevar. Dar poate ca multora asta le-o fi placand

J.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui Julie

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
[Am o intrebare: nu v-a pus pe ganduri ca totusi multi au votat pentru schimbare? Oare de ce? De ce liberalii au adunat multe voturi si din alte parti, persoane care nu-l vroiau pe Basescu? Daca era asa de bine sub conducerea lui, cine era prost s-o schimbe?


Uite asta nu mi-e clar - schimbarea cu ce? Uita-te ce fac liberalii acum, ce faceau cu o saptamana in urma, ce faceau alaltaieri seara si ce faceau acum vreo luna. Ah, un tablou.... schimbator, intr-adevar. Dar poate ca multora asta le-o fi placand

J.


Nu Julie, ma uit acum la Berceanu pe realitatea si ma minunez de cat cersesc atentie pedeleii. Mai ameninta un pic, mai fac misto un pic...de fapt le trebuie un guvern ca apa de baut.
Reiterez spusele lui Iileana: Tariceanu are memorie scurta si e flamand. Din ce in ce sunt mai dezamagita. Doar ca singur Tariceanu nu poate duce tot partidul dupa el. Sic!
Din pdv al lui Antonescu, nu ma pronunt ca nu s-a decis nici el.
Probabil a avut ceva certuri in interiorul partidului.
Ha, ce minte cu nerusinare Berceanu...scarbos, ei nu au spart nicio guvernare.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dry_votka spune:

Nu doar diaspora a decis.
Insa eu personal nu ii inteleg de ce sunt asa de "inversunati"...de parca cine stie ce minunatii ar fi facut Basescu in ultimii ani...

http://verze.ro
simtul umorului inca nu a murit
femei cu simtul umorului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S


Am o intrebare: nu v-a pus pe ganduri ca totusi multi au votat pentru schimbare? Oare de ce? De ce liberalii au adunat multe voturi si din alte parti, persoane care nu-l vroiau pe Basescu? Daca era asa de bine sub conducerea lui, cine era prost s-o schimbe?




Ingrid, daca Geoana era singur, asa cum era Basescu, nu cred ca ajungea la acest remarcabil scor. Voturile pro Geoana au fost date, in mare parte, de simpatizantii lui Crin si a celorlalti aliati. Multi dintre cei care au votat Geoana au avut mari sperante in CEILALTI, nu in psd.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Ideea e ca nu s-a intamplat nimic bun in ultimii ani (desi au fost anii cei mai buni financiari ai acestei tari) si, desi multora nu le place neaparat ideea de PSD, dar isi pun sperantele in Geoana ca ar putea schimba ceva.
Poate da, poate nu.
Insa vedeti, la Basescu s-a tot vazut ca nu ...

Apropos, ati observat ca a inceput sa creasca Euro ?...

Ei, lumea e suparata pe diaspora pt ca multi considera ca stau la bine in alta tara si voteaza dupa cum le place figura unuia sau altuia din candidati, fara ca votul lor sa-i afecteze direct.

Ce mi se pare trist e faptul ca am devenit doua tabere si suntem f inversunati unii impotriva altora. Pentru ca evident, fiecare avem convingerea ca alegerea noastra e buna iar cei care au ales altceva sunt intr-o mare eroare

Insa nu va suparati, la optiunile pe care le-am avut, cred sincer ca ... nu prea am avut ce alege, nici intr-o parte, nici in cealalta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Citat:
citat din mesajul lui Julie

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
[Am o intrebare: nu v-a pus pe ganduri ca totusi multi au votat pentru schimbare? Oare de ce? De ce liberalii au adunat multe voturi si din alte parti, persoane care nu-l vroiau pe Basescu? Daca era asa de bine sub conducerea lui, cine era prost s-o schimbe?


Uite asta nu mi-e clar - schimbarea cu ce? Uita-te ce fac liberalii acum, ce faceau cu o saptamana in urma, ce faceau alaltaieri seara si ce faceau acum vreo luna. Ah, un tablou.... schimbator, intr-adevar. Dar poate ca multora asta le-o fi placand

J.


Nu Julie, ma uit acum la Berceanu pe realitatea si ma minunez de cat cersesc atentie pedeleii. Mai ameninta un pic, mai fac misto un pic...de fapt le trebuie un guvern ca apa de baut.
Reiterez spusele lui Iileana: Tariceanu are memorie scurta si e flamand. Din ce in ce sunt mai dezamagita. Doar ca singur Tariceanu nu poate duce tot partidul dupa el. Sic!
Din pdv al lui Antonescu, nu ma pronunt ca nu s-a decis nici el.
Probabil a avut ceva certuri in interiorul partidului.
Ha, ce minte cu nerusinare Berceanu...scarbos, ei nu au spart nicio guvernare.


am mai intrebat si inainte...aia din pnl faceau reconciliere si uniune nationala dar numai cu cine aveau ei chef? .

si acum sa te apuci sa faci glume ca uite-i ce penibili sint e chiar comic....vulpea cind nu ajunge la struguri

deci e clar ca pdl nu o sa se destrame acum sa faca loc psd si pnl....e la minte cocosului...ci psd sau pnl trebuie sa se faca placuti sa intre in carti.
sau cum vezi tu?...a cistigat basescu alegerile si guvernul e antonescu si geoana ..nu?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UnPacatos spune:

Il citez pe Badea:

Daca va place asa mult de Basescu, veniti aici, sa stati voi cu el!

Mergi la inceput