Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Julie

Citat:
citat din mesajul lui patou

in ce ma priveste e simplu. nu puteam sa votez cu comunistii (adica cu geoana). dupa 20 de ani de la revolutie, era prea de tot.


Din pacate, vad ca memoria unora e de scurta durata...

Julie


www.badin.ro/2009/12/9/cum-am-nvins-comunismul-n--decembrie--lista-activi.html" target="_blank">Cum am invins comunismul in 6 decembrie


Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Citat:
citat din mesajul lui Julie

Citat:
citat din mesajul lui patou

in ce ma priveste e simplu. nu puteam sa votez cu comunistii (adica cu geoana). dupa 20 de ani de la revolutie, era prea de tot.


Din pacate, vad ca memoria unora e de scurta durata...

Julie


www.badin.ro/2009/12/9/cum-am-nvins-comunismul-n--decembrie--lista-activi.html" target="_blank">Cum am invins comunismul in 6 decembrie



Ma faci sa rad - ai ajuns la argumentul antenei 3
Daca-mi bagai un blog al unui jurnalist de la BBC, de pilda, mai discutam, asa,....

Julie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Dupa alegerile astea am zis ca emigrez si eu in...Transilvania ca Bucurestiul se inroseste. Macar la noi in sectorul 3 a castigat Base.
Multumiri diasporei si ardelenilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa cum am mai scris cei din Ardeal sunt un pic mai atenti la cine ce spune, la cine ce face, nu le poti vinde orice gogoasa, te pot ierta daca gresesti, insa NICIODATA nu uita chiar daca nu o vor spune in gura mare. Adica ori esti OK, ori nu esti deloc. Pare cam drastic dar asya e mentalitatea. In plus, exista in mod cert influente dinspre vestul Europei care isi pun amprenta. Orase ca Timisoara, Cluj, Arad si de ce nu Oradea au un fel specific de a vedea lucrurile, asa incat trebuie sa fii foarte clar in ceea ce spui, sa ai spirit de fair play si mai ales sa fii corect. Cum umbli cu gogomanii, cum esti taxat ireversibil.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Am impresia ca noi suntem si de data asta cei care totdeauna vom gasi tapul ispasitor in ograda celuilalt.
Imi cer scuze de la inceput pentru ca am citit pe sarite cele 18 pagini si poate s-a mai raspuns la intrebare.Citind, eu ma tot gandeam, daca mai exista vreo tara in UE in care diaspora SA NU VOTEZE?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanadara

Am impresia ca noi suntem si de data asta cei care totdeauna vom gasi tapul ispasitor in ograda celuilalt.
Imi cer scuze de la inceput pentru ca am citit pe sarite cele 18 pagini si poate s-a mai raspuns la intrebare.Citind, eu ma tot gandeam, daca mai exista vreo tara in UE in care diaspora SA NU VOTEZE?



Din cate am citit eu nu cred ca exista...doar ca alte tari au facilitat mult accesul la vot al celor din diaspora, in sensul ca pot vota printr-o scrisoare...la noi se deplaseaza romanul sute de km fie ploaie fie vant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Este cel putin ciudat faptul ca altii se chinuie chiar sa "faciliteze accesul la vot" al diasporei iar noi vrem sa le luam dreptul de a vota ,nu?Sau poate mi se pare mie doar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Putina www.ciutacu.ro/articol/asta-nu-mai-e-%c8%9bara-mea/" target="_blank">incalzire de dimineata ontopic, ciutez:
"Daca mai aud pe cineva cu grija noastra fata de soarta romanilor de la Chisinau, il scuip intre ochi! E valabil si pentru cei care propavaduiesc necesitatea democratica de a da unora care traiesc in afara granitelor dreptul de a decide soarta celor care traiesc inlauntrul acelorasi granite."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Asa ceva ma depaseste. Recunosc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Asa cum am mai scris cei din Ardeal sunt un pic mai atenti la cine ce spune, la cine ce face, nu le poti vinde orice gogoasa, te pot ierta daca gresesti, insa NICIODATA nu uita chiar daca nu o vor spune in gura mare. Adica ori esti OK, ori nu esti deloc. Pare cam drastic dar asya e mentalitatea. In plus, exista in mod cert influente dinspre vestul Europei care isi pun amprenta. Orase ca Timisoara, Cluj, Arad si de ce nu Oradea au un fel specific de a vedea lucrurile, asa incat trebuie sa fii foarte clar in ceea ce spui, sa ai spirit de fair play si mai ales sa fii corect. Cum umbli cu gogomanii, cum esti taxat ireversibil.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa



Nu v-ati plictisit de sutele de pagini in care demonstrati ca optiunea voastra a fost cea corecta? Eu da. Nu exista optiune corecta sau nu, exista optiunea fiecaruia si optiunea majoritatii de care se tine cont. Punct. Va rog sa nu mai deturnati si subiectul asta spre 'lectia cu castravetele'. Campania s-a terminat.

Mergi la inceput