Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli
Citat:
citat din mesajul lui vikingaPS: Buli mesajul ala dramatic fu din putul adinc al gindirii si simtirii, ca am si eu unu din asta, oricum pe ici pe colo nu am zis eu chiar altceva decit ceea ce gindesc doar ca prea emotional si nu era cazul:)
eh, ma conversez si eu cu tine ... am pus si de cafeaacu, sincer vorbind, mie mi-e cam teama de basescu asta. e cam turbulent si s-a pus de-a batulea cu f multi. si daca ar vrea sa fie el cavalerul dreptatii pe cal alb, tot ar trebui sa aiba intelepciunea sa isi ia aliati. adica eu nu vad decit doua solutii - ori se bate cu toti, alegeri anticipate, nebunie generala si poate la final va avea o mica majoritate - desi putin probabil- ori face vreo alta alianta compromitatoare cu unii care abia asteapta sa ii traga presuloricum ar fi e greu de el (si de noi), dar sincer linistea pesedista si consensul in coruptie mi se par mai greu de digerat.www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@
Buli de era asa dupa preferinte, mi-as fi dorit si eu ceva mai altfel, de ce nu o Doamna Presedinte ca tot is inspirata de cancelara tarii in care traiesc, ori de ce nu un lider liberal adevarat fara de care Merkel nu ar fi citigat, Westerwelle, un lider politic adevarat cu proiecte clare care a ajuns la oameni indiferent ca e gay declarat cu partener stabil si prezent la felicitarile cu sampania si tortul . Asa ceva nu ar fi fost posibil in Romania, o femeie, un gay ori ia uite cum e in america! In Romania e altfel inca asa ca trebuie sa fim rezonabili. In vreo 20 de ani altfel o sa avem clasa politica si mentalitatea romanilor si nivelul lor de trai. Important e pe moment sa fie pe drumul cel bun, ca lapte miere si autostrazi ca-n vest nu or sa fie in urmatorii 5 ani. Insa plusul asta care a fost in 5 ani nu trebuie dat la schimb pe regresul cunoscut din guvernarile PSD foarte linistite si dosite.Apropos si de linistea asta, imi aminteste de mama care intoarsa acasa dupa citeva luni de stat aici si ceva bani dati pe la dr la cite o urgenta, dinti, o durere de spate, prefera linistea, prefera orice numai sa nu-si ceara dreptul, ca stim cu totii cum functioneaza asigurarile si ca nu vor sa plateasca, ehei cit imi trebuia sa o imping de la spate, sa-i zic ca e dreptul ei chit ca face reclamatii, chit ca face galagie. Si da pe urma ii priau sutele alea de euro in buzunarul ei si mai ales gustul dulce de a citiga un drept cuvenit! Daca ceva scandal a trebuit sa fie pentru pretul unor schimbari radicale, nu-i nimic. Din afara se vad schimbarile in bine asta tot pt ca aud ca inafara ar da bine doar presedintii cumintei, frumusei cu limbi straine si CV cuceritor care nu fac nimic si in dosul caruia nu miroase a bine. Ce a fost topaiala aia copilareasca si nepotrivita pt un presedinte, a lui geoana dupa primele rezultate din sondaje? basescu a fost mai precaut initial, ori mai adult. Ce a fost cu pupatul lui Geoana cu Gigi Becali aflat permanent in spatele lui dupa primele rezultate din exitpolluri? Cu citi se mai tot pupa omul asta la miez de zi, de noapte, la caderea serii pt un post?Eu una sper ca s-a invatat ceva si de catre Basescu si PDL, eu intuiesc ca se vor mai aseza lucrurile. Din primele delcaratii pe la tv acum vad ca-si doresc liniste, stabilitate, nu vor alte alegeri.Probabil va fi o coalitie, ma bucur ca se insista din partea PDL ca va fi una de dreapta, ba mai aud ca ar putea fi o coalitie si doar cu minoratitile, asa poate ar fi fara atitea vendete.Criza s-a mai dus, hai ca o fi mai bine si in Romania, macar un picut mai bine. Usor usor. Vikinga 37+ cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burticaAMR 3saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Natynic, foarte adevarat rationamentul tau.Vikinga 37+ cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burticaAMR 3saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Naty,
Witeflower,

De asemenea rationamente avem nevoie nu de praf in ochi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui ruxij

Ete nah, romanii cu domiciliul in Romania au vrut schimbarea. Daca chiar o voiau, votau 75% cu Geoana, asa cum a votat diaspora 78% cu Basescu, nu 50-50. Asa ca dorinta nu cred ca a fost asa arzatoare ca sa iti justifice generalizarea "Romanii cu domiciliul in Ro au vrut schimbarea". Generalizarea asta e trasa de par.



In tara nu au fost 50-50. Geoana a avut mai mult, e adevarat ca nu cu mult. Dpdv democratic 50,01 sau 75 tot aia e, majoritatea e majoritate...nu trebuie sa fie covarsitoare.



Atunci zi "50.01% dintre Romanii cu domiciliul in Romania l-au vrut pe Geoana, nu "Romanii l-au vrut pe Geoana". Asa ceva ai dreptul sa zici la majoritati mai ca lumea, la 50.1 e cam tras de par sa folosesti acest argument. Dar te inteleg ca te oftici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui natynic


2. Se zice ca in tara Geoana a avut 15000 de voturi in plus si ca, deci, PENTRu cei din tara asta era optiunea majoritara. Matematic, strict matematic, poate. DAR, cu o uriasa campanie mediatica; cu oameni de afaceri cu mari interese in spate; cu TOATE partidele care conteaza minus unul alaturi; impotriva unui om singur cu partidul lui, aflat dupa 5 ani de uzura de mandat, in plina criza economica mondiala: sa avem pardon-sa ai doar 15000 de voturi in plus e PENIBIL!!





Basescu isi face campanie de 5 ani. De fapt numai asta a facut tot mandatul. Sunt curioasa in cat timp va incerca sa modifice constitutia, sa mai poata candida odata. Altfel, ramane fara scop mandatul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Buna remarca lui Vladimir Tismaneanu: "si-au creat un sistem al presei mincinos si au sfirsit crezindu-l".Vikinga 37+ cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burticaAMR 3saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 75IrDa spune:

Diaspora nu a putut sa mearga masiv la vot (aproximativ 150.000 dintre milioanele de cetateni romani din lumea intreaga); este vina organizatorilor (si era sa ii coste, in conditiile unui rezultat atat de strans).

Spuneam: Dupa parerea mea pentru destul de multi a fi in Diaspora este un merit, nu o pedeapsa. Dupa cum ramanerea in Romania nu este un act de eroism, dar nici o dovada de prostie.

Am readus aceasta idee in discutie pentru ca am senzatia ca nu pentru toti plecarea din Romania reprezinta o abdicare/ renuntare, ci dimpotriva, o dorinta de afirmare; deci, nu cred ca au plecat nici de prea mult rau (pot sa mai aduc argumente in acest sens, dar cred ca sunt off-topic).


Citat:
citat din mesajul lui natynic
Si atunci nu ar trebui oricine sa-si puna intrebarea de ce "Diaspora" s-a dus masiv la vot si a votat zdrobitor pt Basescu? Dupa cum spunea cineva, nu neaparat cel care a plecat e un erou si cel care a ramas un las. SI INVERS. Dar ceea e clar e ca nimeni nu a plecat din Romania de prea mult bine.




IrDa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

in ce ma priveste e simplu. nu puteam sa votez cu comunistii (adica cu geoana). dupa 20 de ani de la revolutie, era prea de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Draga Hristina,nu mi-as permite vreodata sa judec fizic vreo faptura,departe de mine!Cind am zis de Iliescu si Nastase ca-mi par cosmaresti,nu m-am referit la aspectul lor fizic,ci la ceea ce evoca imaginea lor pt mine,efectiv mi-e frica de ei,ce vrei,am si eu traume.Deci nici vorba sa ma fi luat de aspectul oamenilor,imi pare rau ca poate s-a inteles asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Citat:
citat din mesajul lui patou

in ce ma priveste e simplu. nu puteam sa votez cu comunistii (adica cu geoana). dupa 20 de ani de la revolutie, era prea de tot.


Din pacate, vad ca memoria unora e de scurta durata...

Julie

Mergi la inceput