Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui petra

[quote
Mi-as dori ca PNL-ul sa accepte mina intinsa de PDL, un guvern liberal chiar suna bine la momentul asta.

PLD-ul a aruncat aceasta propunere pentru a detensiona momentul cu contestarea alegerilor. S-a vazut ce usor i-a fost PNL-ului la guvernare alaturi de PLD si BAse.

La toti numai bine!


eu as prefera ca PNL sa nu se compromita facānd o astfel de pirueta.
o fi politica prostituata, poti sa te sucesti de 100 de ori, dar nu chiar la diferenta de 24 de ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 75IrDa spune:

Subliniez pentru a evita confuziile: cetatenii din Diaspora au exact aceleasi drepturi pentru ca le merita, in calitate de ROMANI.
Stiu ca pasiunea a fost mare la acest vot, dar ar fi bine sa ne ferim de idei discriminatoare (vezi referirile la tigani, betivi, prostituate, si mai nou Diaspora)

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui 75IrDa


Multumesc romanilor din afara tarii pentru ca nu si-au ignorat drepturile[/font=Verdana]

IrDa



Ai dreptate! Iar daca vrem sa nu ne decida soarta diaspora trebuie sa iesim noi la vot. Altfel nu avem dreptul sa ne plangem.




IrDa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Nu am mers la vot si imi pare rau (pasaport expirat, 200 km de sofat)
Imi pare tare rau, da, as fi votat cu Geoana, pentru ca Basescu nu a demonstrat nimic in cei 4 ani de domnie. As fi vrut sa vad ce face Geoana.
Am urmarit presa, am urmarit dezbaterile, si cred ca as fi luat o decizie cat de cat informata.
Apoi ma gandesc ca oricine iesea, nu traiam eu in regimul respectiv, pana la urma presedintele are puteri limitate. Dar e imaginea Romaniei in afara. Si as fi vrut pe cineva cu ceva cunostinte de diplomatie, pe cineva de care sa fim siguri ca nu face gafe diplomatice...

Acu imi pare rau, tocmai cand citesc asa postari. Daca e asa de buna Rusia, de ce nu pleci dragutza acolo? Ai citit platforma politica a celor 2 candidati? ai idee cat de la dreapta e Basescu fata de Geoana?

Citat:
citat din mesajul lui alina.clau

Ce bine ar fi ca toti cei cel sustin pe Geoana sa emigreze,eventual in Rusia!Ne-ar fi asa de bine ,fara cei care asteapta sa le dea statul bani fara sa munceasca,sau 'muncesc' la stat si-i tinem noi in carca(ma refer aici strict la bugetarii inutili,nu la profesori,doctori,etc).Acestia l-au votat pe Geoana,pt ca Basescu nu i-a platit stand degeaba.
Mie personal mi-a mers foarte bine in ultimii 5ani si multor cunoscuti la fel(chiar si in criza),dar am muncit in adevaratul sens al cuvantului,la privat,si s-au platit milioane grele luna de luna la stat pt munca mea.
Dar dupa cum il cunoastem noi pe roman,cam lenes din fire,cred si eu ca a preferat in minciunile sfruntate al lui Geoana ca le va da bani stand acasa la TV.

alina+ANDRA MARIA(26.08.2007)
POZE cu Andruta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui 75IrDa


Multumesc romanilor din afara tarii pentru ca nu si-au ignorat drepturile[/font=Verdana]

IrDa



Ai dreptate! Iar daca vrem sa nu ne decida soarta diaspora trebuie sa iesim noi la vot. Altfel nu avem dreptul sa ne plangem.




Serios vorbind, ai dreptate. Daca participarea la vot pe teritoriul tarii are fi crescut de cel putin un procent si toti ar fi votat cum zici (ceea ce e destul de putin probabil) ar fi fost un alt rezultat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cait spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina.clau
Ce bine ar fi ca toti cei cel sustin pe Geoana sa emigreze,eventual in Rusia!Ne-ar fi asa de bine ,fara cei care asteapta sa le dea statul bani fara sa munceasca,sau 'muncesc' la stat si-i tinem noi in carca(ma refer aici strict la bugetarii inutili,nu la profesori,doctori,etc).Acestia l-au votat pe Geoana,pt ca Basescu nu i-a platit stand degeaba.
Dar dupa cum il cunoastem noi pe roman,cam lenes din fire,cred si eu ca a preferat in minciunile sfruntate al lui Geoana ca le va da bani stand acasa la TV.

alina+ANDRA MARIA(26.08.2007)
POZE cu Andruta

Sincer nu-ti dai seama ce vorbesti.Nu sunt pro Geoana deloc dar nu stii cati din partidul lui Base au intrat in administratie in 2004 dupa alegeri.Fiecare partid cand vine la putere isi baga oamenii lui peste tot si uite asa creste nr de bugetari.Nu mai spune ca Base nu i-ar plati sa stea degeaba ca sunt atatia de la el din partid care sunt platiti si nu fac nimic..Noroc ca Elenuta in Parlamentu European nu e platita de noi ca cc la ce munca depune saraca.

Cait
Home is where heart is...
http://picasaweb.google.com/caitlin83490/HainuteInscriptionate#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.clau spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Ellej, si spune tu ce persoane competente are Baselu??? Cu solutii concrete, viabile, fara circ, scandal, tupeu si prostie cat casa, mojicie si proasta crestere, hahaiala si restul te las sa le completezi tu...



Imi permit sa-ti raspund si eu.Oamenii competenti din jurul lui Base sunt Boc,Blaga,Monica Macovei,Prigoana...

alina+ANDRA MARIA(26.08.2007)
POZE cu Andruta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Julie

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
[Eu ma retrag de pe subforumul politic, ca sa imi pot intoarce privirea in alta parte (cum bine mi-a sugerat accept), sa am impresia ca de fapt nu e asa de mizerie si nu e asa de rau cum mi se pare.
Sa traiti bine, oriunde ati fi!



Retrage-te si fa muuuuuulta liniste.
Gud-bi si n-am cuvinte *ca cei cu spinarea dreapta si constiinta curata traiesc bine, oriunde ar fi*

Julie


Ai putea, te rog sa imi explici pt ce a fost asta? Cu ce te-am deranjat asa de tare? Imi cunosti tu coloana vertebrala si constiinta? Ma cunosti de undeva? Chiar te rog sa justifici ceea ce ai spus. Azi a fost prima zi cand am postat ceva la subformulul asta dupa mult timp (si inainte am avut 3-4 postari maxim) si nu mi se pare ca am ajuns nici la degetul mic in ceea ce inseamna agresivitate in mesaje fata de alti useri sustinatori frenetici ai unui candidat sau altul. Asa ca te rog sa imi raspunzi.



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 75IrDa spune:

Hai sa vedem lucrurile altfel:
Daca sibienii s-ar fi sustinut produsul lor cel mai bun, ma refer la KJ, rezultatul ar fi fost pe dos!
Cateva mii de alegatori din Sibiu era de ajuns sa voteze invers (TB a castigat cu peste 60% in Sibiu)

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui 75IrDa


Multumesc romanilor din afara tarii pentru ca nu si-au ignorat drepturile[/font=Verdana]

IrDa



Ai dreptate! Iar daca vrem sa nu ne decida soarta diaspora trebuie sa iesim noi la vot. Altfel nu avem dreptul sa ne plangem.




Serios vorbind, ai dreptate. Daca participarea la vot pe teritoriul tarii are fi crescut de cel putin un procent si toti ar fi votat cum zici (ceea ce e destul de putin probabil) ar fi fost un alt rezultat.



Mik.


IrDa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui Julie

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
[Eu ma retrag de pe subforumul politic, ca sa imi pot intoarce privirea in alta parte (cum bine mi-a sugerat accept), sa am impresia ca de fapt nu e asa de mizerie si nu e asa de rau cum mi se pare.
Sa traiti bine, oriunde ati fi!



Retrage-te si fa muuuuuulta liniste.
Gud-bi si n-am cuvinte *ca cei cu spinarea dreapta si constiinta curata traiesc bine, oriunde ar fi*

Julie


Ai putea, te rog sa imi explici pt ce a fost asta? Cu ce te-am deranjat asa de tare? Imi cunosti tu coloana vertebrala si constiinta? Ma cunosti de undeva? Chiar te rog sa justifici ceea ce ai spus. Azi a fost prima zi cand am postat ceva la subformulul asta dupa mult timp (si inainte am avut 3-4 postari maxim) si nu mi se pare ca am ajuns nici la degetul mic in ceea ce inseamna agresivitate in mesaje fata de alti useri sustinatori frenetici ai unui candidat sau altul. Asa ca te rog sa imi raspunzi.


Mai citeste o data, compara, si ti-ai raspuns singura.
Pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 75IrDa spune:

Toti avem merit/vina in mod egal!
Sper sa nu continuam sa ne aratam cu degetul, nu e constructiv.

IrDa

Mergi la inceput