Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Ellej, si spune tu ce persoane competente are Baselu??? Cu solutii concrete, viabile, fara circ, scandal, tupeu si prostie cat casa, mojicie si proasta crestere, hahaiala si restul te las sa le completezi tu...



Tehnocrati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Ca sa se schimbe ceva in Ro, trebuie sa se schimbe in primul rand mentalitatea oamenilor, si nu presedintele.
Toata lumea se vaita ca ce greu o duce, ca nu se ajunge cu banii, etc.
Pe cati dintre acestia i-ati auzit ca isi cauta si al doilea job, tocmai ptr ca nu mai fac fata?
In Ro se traieste pe principiul: care pe care.
Cum , cat si pe cine sa mai pacalesc, sa mai fac o spaga.
De-aia sunt gauri in sistemul de de sanatate si se moare cu zile. Sa nu mai zic ca daca te aud ca locuiesti in strainatate se schimba foaia imediat si instant devin maleabili, saritori, etc. in speranta unei spagi mai groase.
Nu generalizez dar in mare asta e si spun din experienta.
Cand simti ca nu mai poti suporta asa ceva si simti ca vrei si meriti ceva mai bun, te hotarasti sa pleci, la mama naibii.
Chiar daca e inmiit de greu, traiesti ca in Lost, esti rupt de socializari, etc.
Iar snobii care vad doar partea financiara a celor care sunt plecati din Ro, vad numai asta ptr ca asta e tabela lor de valori.
Pe cati dintre cei pe care-i stiti voi, care au prieteni plecati, i-ati auzit interesandu-se de ei, de sanatatea lor , etc?
Nu, nici nu o sa vedeti?auziti. O sa auziti doar: uite-l si pe-asta, s-a ajuns de cand a plecat din Ro.
Si de ce? Ptr ca asta e mentalitatea.

Faza ca diaspora nu e informata e frectie la piciorul de lemn.
De nshpe ori m-am convins ca noi astia de aici suntem mult mai informati decat cei de-acasa.
Ca una e sa functioneze tv-ul cu stiri si sa faci altele prin casa, si alta e sa deschizi Mediafax si sa citesti ptr ca te intereseaza.





Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Si ce ministrii ar fi avut Johannis? Dar nu vreau sa aud de "tehnocrati" ci de personaje concrete, animate si vertebrate.



Sincer, nu stiu! Daca nu faceam pe noi de spaima comunistilor am fi putut afla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Ma uimeste foarte tare atitudinea din ambele tabere : ati votat cu Base care e asa si pe dincolo si a facut sau n-a facut aia si cealalta, ati votat cu Goana care e nu stiu cum si se ajunge pina la insulte si trimis la culcare sau la plimbare in lipsa de argumente.

Consider ca cei din diaspora au dreptul sa voteze si, fara indoiala, o fac informindu-se cit pot de bine. E un drept si nu un moft.

Eu nu am mai votat niciodata pentru alegerile din Ro caci nu-i cunosc pe protagonisti si nici in Ro nu am mai fost din 2005, am avut un "zvic" electoral pe vremea cind nu mai stiu cine era in turul doi cu vadim tudor - nu, nu merita majuscula- si am vorbit politica in Ro la telefon.
Daca tot vorbesc despre mine : aici in Mexic sunt inscrisa pe listele elctorale franceze. Si da, francezii de aici voteaza si ei pentru prezidentialele din Franta. Evident ca lucrurile nu se vad identic, insa politica unui regim e importanta pentru toti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 75IrDa spune:

Nimeni nu merita sa fie injurat pentru ca si-a exercitat un drept fundamental, acela de a vota. La urne toti suntem egali, indiferent de rezidenta, etnie, varsta, sex, studii, etc.

Toti cei care am fost la vot meritam felicitari, pentru ca am demonstrat politicienilor ca nu-si mai pot permite sa ne ignore.
Atat cei care au pierdut, dar mai ales cei care au castigat, trebuie sa ne arate ca ne respecta.

Multumesc romanilor din afara tarii pentru ca nu si-au ignorat drepturile

IrDa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui ellej

Si ce ministrii ar fi avut Johannis? Dar nu vreau sa aud de "tehnocrati" ci de personaje concrete, animate si vertebrate.



Sincer, nu stiu! Daca nu faceam pe noi de spaima comunistilor am fi putut afla.




Deci ai votat fara sa te intereseze viitorul cabinet. Atunci de ce o tin unii una si buna cu "ce ministri are Base"? Tot pe aia pe care ii avea johannis!

In alta ordine de idei, nu stiu cum e la tine, dar vezica mea e de nadejde, nu ma lasa la greu :). Problema e ca greata de a-i vedea pe ilici.hrbe.cozmanca.vaca.micutitulescu.vanghelion.felix.bombo.mickibacsis.etcaetera era prea mare. Ficatul e problema, ce sa-i faci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.clau spune:

Ce bine ar fi ca toti cei cel sustin pe Geoana sa emigreze,eventual in Rusia!Ne-ar fi asa de bine ,fara cei care asteapta sa le dea statul bani fara sa munceasca,sau 'muncesc' la stat si-i tinem noi in carca(ma refer aici strict la bugetarii inutili,nu la profesori,doctori,etc).Acestia l-au votat pe Geoana,pt ca Basescu nu i-a platit stand degeaba.
Mie personal mi-a mers foarte bine in ultimii 5ani si multor cunoscuti la fel(chiar si in criza),dar am muncit in adevaratul sens al cuvantului,la privat,si s-au platit milioane grele luna de luna la stat pt munca mea.
Dar dupa cum il cunoastem noi pe roman,cam lenes din fire,cred si eu ca a preferat in minciunile sfruntate al lui Geoana ca le va da bani stand acasa la TV.

alina+ANDRA MARIA(26.08.2007)
POZE cu Andruta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 75IrDa


Multumesc romanilor din afara tarii pentru ca nu si-au ignorat drepturile[/font=Verdana]

IrDa



Ai dreptate! Iar daca vrem sa nu ne decida soarta diaspora trebuie sa iesim noi la vot. Altfel nu avem dreptul sa ne plangem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

dupa unii ar trebui sa aiba drept de vot doar cei care sunt manipulati asa cum i s-a intamplat sambata surorii mele cand la spovedanie preotul i=a spus sa -l voteze pe geoana presedinte.........si mai revoltator a fost ca preotii de la manastire s-au imbracat in haine rosii si le-au spus oamenilor la predica sa voteze schimbarea!!!1toate acestea s-au intamplat intr-un oras din Moldova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Eu am fost mindra de diaspora aseara.Erau oameni care aveau copii mici mici,bebelusi,oameni care plecasera de-acasa in graba,care urmareau situatia pe net sau care primeau mesaje din tara sa fuga la vot,sa dea o mina de ajutor.Noi am mers la vot pt ca nici nu concep sa nu mergem.Si pentru ca sintem informati.Eu una va spun sincer:mie mi-e frica sa mai aud de PSD,mi-e frica sa vad vreo poza cu Nastase sau Iliescu,sint cosmaresti.
Oricum,diaspora chiar a fost de treaba.

Mergi la inceput