Diaspora injurata. De ce pina la urma?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

o sa-mi aprind iar paie in cap, da ma risc.Si eu am votat , sunt din diaspora, dar nu ma erijez sa spun sus si tare ca eu stiu cel mai bine ce-i trebuie poporului roman.Este la fel cum ar trebui sa raman maritata cu un om, pe care-l detest, dar rudele spun ca e cel mai cel, iar eu sa raman cu el, ca asa spun si hotarasc rudele.
Cam asa si cu diaspora. Nimeni nu contesta dreptul nimanui de vot, dar de aici pana a spune ca tu care traiesti in alta tara, ai alte conditii stii cel mai bine ce-i trebuie celui de acasa ca el e prea prost si nu-si da seama e mult...
Iar sa spui ca Basescu e cel mai cel, in conditiile in care , poate doar eu vad asta, in vremea lui a inflorit nepotismul si punerea in pozitii cheie a tuturor celor care stiu sa-l pupe cand si cum trebuie, ca nimeni nu are nici o sansa sa ajunga in pozitii cat de cat daca nu e si pupu basescu, ca o Elena UDREA si-a facut si-si face inca CV-ul politic pe spatele nostru, o alde Riti si alta mis e in fruntea tarii, si cate si mai cate. Toata familia lui si-a pus-o cum nu se poate mai bine.Ati uitat cu totii campania electorala a lui fiica-sa la alegerile europarlamentare cum se jura ea micuta ca e independenta, mai mare rasu, da rasu de noi, ca ei nu aveau nici o strapungere sa ne arunce in fata ca ne ia de prosti.La fel ne vor lua si acum, cand au avut nevoie de noi doar de votul nostru acum, si 5 ani nici un 3 litere nu-i va durea de noi, aia multi si prosti in gandirea lor.
Dar noi sa ne bucuram ca de macar asa sa gasim motive daca reale nu avem...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga

Uite ca acum e vazuta tara noastra totusi nu atit de rea ori macar pe drumul cel bun.



Dar asa si este. Tara asta e dusa inainte de oamenii ramasi aici. Nu de politicieni. Ei nu fac decat sa incurce. Cu cat sunt mai 'jucatori' cu atat se pun impotriva oamenilor care trag cu greu inainte. Nu avem politicieni capabili in tara asta sa fie jucatori, deci mai bine unii care sa nu faca nimic, sa ne lase sa ne vedem de treaba. N-am nevoie sa apara Basescu la TV in fiecare seara (nu ma refer la ce s-a intamplat in camapnie, ci la mandatul sau) sa ma informeze ce si cum si care ar trebui sa fie grijile mele. Intentia asta a lui imi subestimeaza inteligenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:


Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Fara nici o aluzie subtila, fara nici un inteles subliminal, fara a 'trage de urechi' pe nimeni, intreb, daca se poate, si imi permiteti:"Este macar o persoana care crede ca Basescu este un pesedinte asa de bun, incat ar vrea sa traiasca intr-o tara condusa de el?



draga Laura, intrebarea ta este foarte justificata in lumina faptului ca, reflectand, prea putini diasporezi se vor inghesui sa vina sa traiasca in tara lui Basescu.
Raspunsul meu, sau al altora, ar putea fi dezarmant - si nu lipsit de cinism. Nu mai vrem sa fim santajati sentimental.
Eu, am inca 'radacini adanci' in Romania, si, cred ca toti cei care s-au hotarat sa mearga la vot, duminica, prin strainataturi, au aceleasi feluri de radacini.
Stiu cum arata Romania si m-a marcat. Nu e inca bine acolo. Tatal meu a murit in spital de cateva luni, acolo, si stiu ce inseamna sistemul sanitar de acolo. M-a marcat.
Am votat insa pentru acelasi presedinte pentru ca NU pot sa fiu convinsa ca alternativa lui Basescu era mai buna. De cinci ani, am simtit de la distanta o Romania democrata, care merge incetul spre mai bine. Poate prea incet, poate uneori sta pe loc... insa, stiu ca va fi bine. Nu cred in PSD. Poate din afara e mult mai usor sa observi ca discursul lui Geoana si al PSDului este plin de vorbe goale. Nu asa se merge inainte, cu promisiuni, cu promisiuni si cu promisiuni.
Nu va asteptati ca bunastarea sa vina de la un presedinte. Bunastarea se castiga in ani consecventi de munca si sacrificii.
Si am mai votat cu Basescu pentru ca m-a scandalizat campania mediatica indreptata impotriva lui. Cei care au semanat ura au cules vantul, pana la urma...

Bineinteles, e dreptul fiecarui roman sa aiba optiunea lui politica. Mi-aduc aminte insa, cum, in anii dinaintea revolutiei, ascultam si sorbeam fiecare cuvant - disturbat de bruiajul comunist - al diasporei de la Europa Libera. Ei, aveau mai demult raspunsul...

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25
Fara nici o aluzie subtila, fara nici un inteles subliminal, fara a 'trage de urechi' pe nimeni, intreb, daca se poate, si imi permiteti:"Este macar o persoana care crede ca Basescu este un pesedinte asa de bun, incat ar vrea sa traiasca intr-o tara condusa de el?
Eu m-as fi intors poate. Daca si sotul era roman si vroiam sa traim acolo alaturi de o familie mare pe care sa zicem o aveam si daca nu eram integrati deplin in alta tara. Basescu nu putea fi o piedica. Dar PSD-ul cu siguranta. O piedica morala mult prea importanta. Mi-as dori ca PNL-ul sa accepte mina intinsa de PDL, un guvern liberal chiar suna bine la momentul asta.Vikinga 37+ cu cei mai frumosi vikingi: Aldo, Nadja si Letizia mica din burticaAMR 3saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Stiu cum arata Romania si m-a marcat. Nu e inca bine acolo. Tatal meu a murit in spital de cateva luni, acolo, si stiu ce inseamna sistemul sanitar de acolo. M-a marcat.



Te-a marcat asa de tare incat te-ai temut sa nu cumva sa se schimbe ceva. Am inteles.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui vikinga
PS: Buli mesajul ala dramatic fu din putul adinc al gindirii si simtirii, ca am si eu unu din asta, oricum pe ici pe colo nu am zis eu chiar altceva decit ceea ce gindesc doar ca prea emotional si nu era cazul:)


eh, ma conversez si eu cu tine ... am pus si de cafea

acu, sincer vorbind, mie mi-e cam teama de basescu asta. e cam turbulent si s-a pus de-a batulea cu f multi. si daca ar vrea sa fie el cavalerul dreptatii pe cal alb, tot ar trebui sa aiba intelepciunea sa isi ia aliati.

adica eu nu vad decit doua solutii
- ori se bate cu toti, alegeri anticipate, nebunie generala si poate la final va avea o mica majoritate - desi putin probabil
- ori face vreo alta alianta compromitatoare cu unii care abia asteapta sa ii traga presul

oricum ar fi e greu de el (si de noi), dar sincer linistea pesedista si consensul in coruptie mi se par mai greu de digerat.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Despre intors, fiecare traieste acolo unde crede ca el si familia lui au mai multe sanse de viitor. De exemplu in cazul meu, lucrand in cercetare, Romania este o tara prea mica, indiferent de cine este presedinte, pentru a putea practica o astfel de meserie bine si in conditiile unui venit decent. Pentru ca o tara mica nu poate sustine o cercetare puternica. Pentru cercetare cam trebuie sa lucrezi intr-o tara puternica. Dar daca se pune problema doar la nivel teoretic, 100% as prefera sa fiu "out" dintr-o tara condusa de reprezentanti PSD si "in" dc. e condusa de unii care privesc spre Vest.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

[quote
Mi-as dori ca PNL-ul sa accepte mina intinsa de PDL, un guvern liberal chiar suna bine la momentul asta.



[/quote]

PLD-ul a aruncat aceasta propunere pentru a detensiona momentul cu contestarea alegerilor. S-a vazut ce usor i-a fost PNL-ului la guvernare alaturi de PLD si BAse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

Laura, nu ma intorc atata timp cat 50% din Romania voteaza inca Geoana si comunistii, in parlament cei corupti reprezinta peste 50% din totalul nr de parlamentari. Nu ma intorc ptr ca acum 5 ani am luat o decizie, ce se intampla in Romania nu ma reprezinta, nu imi cresc copii acolo. Libera circulatie e in vigoare din cate stiu. Daca as fi in tara si l as uri atat de mult pe Basescu, imi faceam bagajele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli


oricum ar fi e greu de el (si de noi), dar sincer linistea pesedista si consensul in coruptie mi se par mai greu de digerat.





Ce draq inseamna 'linistea pesedista si consensul la coruptie' mai omule? Concret, adica! Vad ca au inceput toti sa vorbeasca precum politicienii. Vorbe goale! Mai grav e ca probabil asa si gandesc, poezie si metafora...

Chiar sunteti orbi?

V-ati uitat un pic la Iohannis azi? Chiar nu observa nimeni ca am pierdut sansa unui premier care se distinge clar ca fiind departe de toata clasa politica cu care am avut de-a face pana acum? Asta era important, tocmai ca stiu si eu ca presedintele nu conteaza. Insa omul asta pus in functia de premier chiar ar fi putut face diferenta.

Da la Basescu v-ati uitat aseara? Un om care se autoproclama presedinte cand tu te uiti la niste cifre pe ecran...si te intrebi...mai ce draq se intampla...pai de ce nu zisasi taica de saptama trecuta ca matale esti presedinte? Ne lasi sa fierbem ca niste prosti, cand matale stiai oricum ca esti presedintele reales? Da de ce mai facuram alegeri, nu puteai matale sa iti prelungesti mandatul si gata? Ce am castigat...divizarea societatii? Iar la faza cu ciuruitul...ce pot sa mai zic? Banuiesc v-a placut!

Dar stam linistiti, urmeaza 5 ani cum au mai fost 5!

Mergi la inceput