Urgent sfaturi despre masina de spalat vase!!!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Multumesc Mianda. Cred ca am si vazut ambele modele, dar nu stiam ca asa se numesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Eu spal oalele la temperatura de 70gr, iar programul dureaza cam doua ore si jumatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

b eu am spalat niste vase la programul de 30 minute,,si fara s ama uit daca le-a spalat sau nu,i-am mai dat odata drumul fara pastila,sa se cpalteasca ca inca nu am luat pastile mai "slabe" care sa mearga la programul asta.Si nu erau spalate mai deloc vasele.Nustu ce pisici marinati o avea,ca am mai spalat la programul asta si s-au spalat ok


Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Reduceri si noutati...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

As avea niste intrebari legate de masina de spalat.
Folosesc (deocamdata) tablete 3 in 1, dar butoanele legate de de lipsa sarii si a detergentului de clatire tot sunt aprinse...In cartea tehnica scrie ca in ciuda acestui fapt, masina isi alege ciclul de spalare potrivit.

Totusi nu ar trebui sa pun sare si detergent suplimentar, chiar daca folosesc tablete?

Imi poate explica cineva babeste cum setez in masina gradul de dedurizare al apei? Cu cartea tehnica nu m-am lamurit, adica nu stiu daca am inteles bine cum se face.

Masina e Bosch.

Merci mult!


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

nu stiu la bosh insa a mea are un buton sub care este desenata o tableta. in momentul in care decizi sa speli cu pastila , trebuie sa apesi si acest buton sa "isi dea ea seama" ca i-ai pus tableta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Am si eu o intrebare. Cate farfurii incap in masinile de 9 seturi si cate in masinile de 12 seturi, adica este o mare diferenta? Noi suntem 4 persoane si as vrea, din cauza lipsei de spatiu sa-mi iau o masina de 9 seturi, ca este mai ingusta, dar ma gandesc ca e prea mica avand in vedere ca in curand vom fi 5 persoane. Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Eu stiu ca la programele scurte nu se folosesc pastile pentru simplul fapt ca nu au timp sa se dizolve.La programele scurte se foloseste detergent plus clatitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

da, la prog scurte se merge pe componente(detergent, sol de clatire si sare).
pentru 4-5 pers ...sigur ai nevoie de masina de 12 seturi. este mult mai mare decat cea de 9.e adv ca ocupa si spatiu mai mult insa cu cea de 9 risti sa speli de 4-5 ori pe zi. noi suntem 3 si bag zilnic atunci cand suntem plecati restul zilei, dar daca stam acasa, gatesc...atunci sigur merge de ceel putin 2 ori.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

In cartea de instructiuni spune ca la masina mea (beko) daca folosesc programele scurte cu temperatura sub 40 grade risc ca pastilutza sa nu se topeasca. Asa ca folosec pastilute la programele lungi (temperaturi ridicate), iar la cele rapide solutie pulbere+ lichid clatire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Multumesc mult gogosel. Sigur imi iau cu 12 seturi ca sa n-o bag de 2-3 ori pe zi.

Mergi la inceput