Dialog cu medici: vitamine, minerale pentru copii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui DrCMandric

Citat:
citat din mesajul lui NanaMotoc

Bine ati revenit!

In luna iulie i-am facut si eu analizede sange lui Andrei.
A reiesit ca este un pic anemic si ni s-a prescri , ptr 3 luni Calciu gluconic 10ml/zi timp de 10 zile pe luna si Fier Tot'hema 10ml/zi timp de 10 zile, 3 luni, alternativ.
Am apucat sa-i dau doar o singura luna, ptr ca pe urma a intrat la gradinita si au aparut raceli, pneumonii, etc.
Intrebarea mea este:
- calciu gluconic este similar cu gluconat de calciu solutie perfuzabila? (ca eu tot nu am fost convinsa ca e corect sa-i dau solutie perfuzabila in loc de buvabila)
- cum pot creste imunitatea organismului, pentru ca acum il tin acasa pana in ianuarie, in urma a 2 pneumonii.
Ce recomandati pentru intarirea sistemului imunitar?

Multumesc anticipat!

Edit: De aproape 2 saptamani, ii dau zilnic o lingurita de ulei de peste. Este ok daca i-l dau dimineata pe stomacul gol?



buna ziua!

intr-adevar, este acelasi preparat, utilizat in ambele moduri, chiar daca nu scrie pe fiola si administrare orala (la fel se intampla si in cazul fiolei de vitamina D3 care se poate administra atat injectabil, cat si per os); este cel mai utilizat preparat de calciu in perioada de sugar si prezinta o absorbtie intestinala buna.
cat priveste uleiul de peste, depinde de care tip aveti (simplu, sau asociat cu vitaminele A si D); oricum,ar fi necesar, dupa varsta de 2 ani sa administrati calciu si vitamina D in perioada rece. atentie la uleiul de peste, caci necesita asocierea unui antioxidant (de tipul vitaminei C - 1 cp 100 mg sau un pahar de suc prospat de fructe), iar administrarea se face intre mese, deci nu dimineata, pe stomacul gol.
cu imunitatea, este mai problematic; nu s-a descoprit pana acum nici un panaceu universal (un medicament super-minune); la o parte din opii merg anumite scheme, la altii altele, deci, fiecare parinte este multumit sau nu de o anumita schema de tratament.
o schema de imunizare ar fi:
Isoprinozina cp 500mg (doza se stabileste in functie de greutatea copilului), 10 zile/ luna, 3 luni (protectie impotriva infectiilor virale)si Luivac, 1cp/zi, 28 zile, apoi 28 zile pauza, si iar se repeta schema, 28 zile cate 1 cp (protectie impotriva infectiilor bacteriene);
de tinut cont ca, pana la varsta de 6-7 ani, copii din colectivitate pot prezeta diverse infectii respiratorii (in special in sfera ORL), cu o frecventa de pana la 1/luna, fara sa ne ingrijoram suplimentar. aparitia acestor 2 pneumonii, necesita o monitorizare suplimentara din partea medicului dumneavoastra pediatru.
sanatate multa!


Multumesc frumos!

Uleiul e peste este Lysi, special pentru copii, si contine si vitaminele A, D si E.
Am retinut, o sa-i dau uleiul la pranz, impreuna cu 1cp de 100mg vit C.
Va multumesc inca o data!
Sanatate si numai bine!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

"Nu-i nimic, ce daca... Tot ce-i rau o sa treaca!
Nu-i nimic.... Cad si mereu ma ridic!" Laura Stoica


Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna ziua

am inceput imnunizarea cu sana sol 2 saptamani -apoi 2 saptamani pauza si iarasi 2 saptamani de sana sol. ce urmeaza acum?? se mai repeta "schema"??


happy mom & ladybird Iasmina Alissa 2+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Buna seara,

pentru varsta de 6 ani si jumatate ce tip de calciu recomandati ?
Nu stiu daca este corect sau este doar o fixatie a mea dar mie mi se pare ca in momentul in care incep sa-i dau calciu (i-am dat pastile de 500 mg - 1 pe zi) isi pierde pofta de mancare si asa deficitara...poate fi efectul calciului sau este doar parerea mea ?
Mie, de ex, calciul pe care-l iau lunar imi face o pofta de mancare de nestapanit.

Multumesc anticipat,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DrCMandric spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

buna ziua

am inceput imnunizarea cu sana sol 2 saptamani -apoi 2 saptamani pauza si iarasi 2 saptamani de sana sol. ce urmeaza acum?? se mai repeta "schema"??



buna seara!

se poate ca exista o confuzie, nu cred ca este vorba de o schema de imunizare in tratamentul cu sana sol; din cate stiu eu, sana-sol este doar un complex de vitamine; bineinteles, orice complex de vitamine regleaza organismul, acoperind anumite lipsuri din alimentatie, ajutandu-l sa lupte mai bine cu infectiile, insa nu poate fi considerat ca stimulator al imunitatii; este bine de administrat periodic un anumit supliment alimentar,pentru efectele sus mentionate,insa sa nu ne asteptam la mai mult decat este.
in ce priveste utilizarea unor diverse scheme de imunizare, trebuie tinut cont de anumiti factori in alegerea uneia dintre acestea, si anume: varsta copilului, starea de sanatate si integrarea in colectivitate.
numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DrCMandric spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Buna seara,

pentru varsta de 6 ani si jumatate ce tip de calciu recomandati ?
Nu stiu daca este corect sau este doar o fixatie a mea dar mie mi se pare ca in momentul in care incep sa-i dau calciu (i-am dat pastile de 500 mg - 1 pe zi) isi pierde pofta de mancare si asa deficitara...poate fi efectul calciului sau este doar parerea mea ?
Mie, de ex, calciul pe care-l iau lunar imi face o pofta de mancare de nestapanit.

Multumesc anticipat,






buna seara!

trebuie sa mentionam faptul ca preparatele de calciu, cat si orice alt medicament, poate avea anumite efecte adverse, mai mult sau mai putin resimtite de catre cei care le utilizeaza; pentru calciu, sunt mentionate anumite efecte adverse; rar, dar exista, citez: " Rareori si numai în cazul unui consum exagerat de comprimate, pot apărea fenomene de greată, dureri abdominale, constipatie sau diaree, scaune colorate în negru"; parerea mea este ca in cazul de fata ar putea exista si o componenta psihologica (impunerea unui tratament periodic nu este placuta nici pentru un adult, cu atat mai putin un copil care, la varsta aceasta are deja o personalitate puternica constituita); poate ar trebui abordata intr-un alt mod problema: explicatii ca exista anumite medicamente care-l ajuta sa devina mare si sa fie rezistent, sau orice credeti ca-l poate stimula(dumneavoastra-l cunoasteti mai bine) si cereti-i sfatul cu privinta la ce fel de preparate ar trebui cumparate(in primul rand, faptul ca ar fi de ales intre preparate injecatabile si cele pe cale orala, apoi diferenta intre un comprimat simplu si o tableta efervescenta, etc). implicarea in aceasta decizie s-ar putea sa-l stimuleze; iar, in caz ca nu merge nici asa, exista si variante ajutatoare: pisati comprimatele si amestecati-le in suc de fructe sau altceva, ca sa nu simta ca le primeste si va veti lamuri daca exista intr-adevar o diferenta de apetit.
bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Multumesc frumos pentru raspuns. Nu este vorba de forma sub care-i dau calciul...inghite orice ii dau eu, sub orice forma i-as da. Problema este ca isi pierde vizibil din apetit.

Ma gandeam sa nu fie vorba de concentratie sau de momentul din zi cand i-l dau...
Apropo de asta: cand este cel mai bine de administrat calciul, vit. A+D2 (ii dau in lunile reci)??? Ma refer la perioada din zi optima.

O duminica frumoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalynutza spune:

Buna ziua!!..sunt mamica unei fetite de 4 luni si o saptamana..este alimentata cu lapte praf..si nu accepta diversificarea..adik nu vrea sa primeasca lingurita in gurita..iar dak am apucat sa ii bag putin in gura..il scote cu limba..cum sa procedez..VA multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Nu sunt medic insa din experienta mea de mamica iti pot spune ca am avut aceeasi problema ca si tine. Pediatra noastra respectiv, dna. Dr. Denis Stanescu ne-a confirmat faptul ca excesul de vitamina D duce la inapetenta adica pierderea poftei de mancare. Deci se poate sa aiba legatura cu administrarea de ca si vit. D.
Mare atentie si la administrarea calciului, noi facem parte din probabil putinele exceptii dar la 6 luni avea calciu in excces, acum facem anual analizele (avem 9 1/2 ani) si i se administreaza ceea ce este necesar si ce ne recomanda medicul.
Iti doresc sanatate maxima!




Citat:
citat din mesajul lui geniest

Buna seara,

pentru varsta de 6 ani si jumatate ce tip de calciu recomandati ?
Nu stiu daca este corect sau este doar o fixatie a mea dar mie mi se pare ca in momentul in care incep sa-i dau calciu (i-am dat pastile de 500 mg - 1 pe zi) isi pierde pofta de mancare si asa deficitara...poate fi efectul calciului sau este doar parerea mea ?
Mie, de ex, calciul pe care-l iau lunar imi face o pofta de mancare de nestapanit.

Multumesc anticipat,






[poze]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Buna ziua! Sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns. Am un baietel de 2 ani si jumatate care mananca foarte prost, in sensul ca abia gusta cate putzin la fiecare masa, lapte bea de asemenea f putzin -cam 250 ml pe zi. Cu greutatea nu stam bine deloc, are doar 11.7 kg ( s-a nascut cu 2.5 kg, a avut 8.5 kg la un an, 10.5 kg la 2 ani).I-am facut analize - hemoleucograma, urocultura, coproparazitologic - nimic, nici macar anemie. Este foarte slab, numai piele si os, nu se simte carnea pe el. Ca si istoric, singura problema de cand s-a nascut a fost o serie de infectii urinare, 3 la numar, de care am scapat in primul an de viata (am repetat uroculturile mereu si nu au mai revenit). Am incercat sa ii dam vitamine, inclusiv Pikovit, dar nu am obtinut nici un rezultat in schimbarea apetitului.Va rog sa ma sfatuiti ce mai putem face, suntem de-a dreptul disperati, din vara nu a mai luat deloc in greutate(ba chiar a scazut in urma unei viroze).Multumesc anticipat pentru raspus!

M. cu Mihnea Gabriel
si fericita 35+ cu Codrin Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DrCMandric spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Multumesc frumos pentru raspuns. Nu este vorba de forma sub care-i dau calciul...inghite orice ii dau eu, sub orice forma i-as da. Problema este ca isi pierde vizibil din apetit.

Ma gandeam sa nu fie vorba de concentratie sau de momentul din zi cand i-l dau...
Apropo de asta: cand este cel mai bine de administrat calciul, vit. A+D2 (ii dau in lunile reci)??? Ma refer la perioada din zi optima.

O duminica frumoasa !





Craciun fericit! La multi ani!

se poate ca copilul dumneavoastra sa se numere printre cei care fac un cumul de efecte adverse. cand nu ti se intampla personal, nu iei in serios datele din prospect, insa cand se intampla, nu este deloc placut. prea multe nu aveti ce face ca atare. ca si perioada de administrare, pentru o mai buna absorbtie intestinala, este indicata administrarea in cursul diminetii, alaturi de vitamina D, insa cu multe lichide. daca nu primeste asa, atunci impreuna cu alimentele.
cat priveste cantitatea de calciu, nu mi-ati precizat cat ii administrati, ca sa ma pot pronunta daca este mult sau putin. insa nu cred ca este o cantitate exagerata, cat sa determine hipervitaminoza D si implicit scaderea secundara a apetitului de care vorbea conlocutoarea mea, fania.

SARBATORI FERICITE!



Mergi la inceput