Demineralizare

Demineralizare | Autor: anaemi

Link direct la acest mesaj

Fetelor va rog mult daca m-ati putea ajuta... Acum ceva timp am observat pe dintisorii Anastasiei (pe cei 4 incisivi de sus) niste pete albe la baza gingiei. Am fost cu ea la pediatru si ne-a spus ca este demineralizare si sa-i dam calciu.

I-am dat insa fara nici un rezultat, ba mai rau : smaltul de la baza dintisorilor a inceput sa se macine si sa se macine , incat acum la incisivii laterali superiori i s-a macinat pana la dentina + ca i s-au si spart intr-un colt jos (smaltul fiind ff subtire si se macina ca o creta).

O spal pe dintisori si dimineata si seara (atat cat pot pt ca este un maaare chin, pt ca banuiesc ca o dor si plange saracuta si nici nu prea deschide gurita...ce sa mai, numai spalat nu se cheama!)

Am fost cu ea la doi stomatologi si mi-au spus ca nu au ce sa-i faca, ci doar dupa 3-4 ani ar putea sa-i faca o fluorizare, dar ideea e ca pana atunci o sa ramana fara dintisori . Au spus ca nu recomanda Zymafluor ci doar fluorizari locale prin spalare pe dinti.

Si am mai observat ca incisivii laterali inferiori , care i-ai iesit pe la 1 an, aveau o structura transparenta, deci un smaalt f subtire .

Va rog, daca a mai trecut careva dintre voi prin asa ceva sa-mi spuneti si mie ce ati mai facut in afara spalatului pe dinti.

Ma doare sufletul si parca nu as sta sa ma uit cum i se duc dintisorii fara sa incerc tot ce este posibil sa ii salvez.

P.S Am uitat sa spun ca dintisorii nu si-au schimbat culoare in nici un fel in afara petelor albe de la baza, care acum nu mai sunt ca nu mai este smalt acolo si cum am mai zis i se vede dentina.

Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Buna.

Draga anaemicu durere in suflet iti pot spune ca si eu am trecut prin aceleasi momente cu fetita mea ca si tine. In jurul varstei de 2 ani am observat aceleasi pete pe care le desrii si tu. Am dat iama pe internet si am realizat de fapt ca este vorba despre caria de biberon , de fapt o infectie cu o bacterie. Diagnosticul a fost confirmat si de stomatolog. Deoarece era prea micuta pentru tratament mi s-a recomandat sa-i dau cu un gel cu fluor. Acesta a avut efect pentru moment. L-am folosit timp de 3 ani. Acum la varsta de 5 ani am avut (spun deoarece le-am tratat, vezi mai departe) 4 carii majore si dintii de sus afectati dar fara sa necesite un tratament, deoarece se vor schimba curand. Asa ca ne-am hotarat sa mergem din nou la medic (dar la alta clinica), dar deoarece micuta mea avea oroare de scaunul stomatologic am descoperit ca exista acum si la noi o metoda noua de tratament pentru copii fricosi inhalosedarea cu protoxid de azot. Tratamentul este destul de costisitor, dar pentru a scapa copilul de eventuale dureri si de agravarea cariilor merita efortul. In 4 sedinte am tratat toata gurita, curatat, sigilari, obturatii si in plus avem si o coronita pe o maseluta.
Iata clinica unde am lucrat, la dr Amiel Stroianu. Daca doresti sa mergi cu copilul acolo trebuie sa faci programare din timp deoarece acest dr. lucreaza in Israel si vine in Romania o singura data pe luna.
Vezi aici detalii http://www.dental-med.ro/inhalosedare-cu-protoxid-de-azot-anestezie-copii-stomatolog-dentist-48.htm

Va doresc multa sanatate si sa aveti dinti frumosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

gabi, dar tratamentul cu gel cu fluor ce efect a avut? i-a stopat distrugerea asta a smaltului? Mai are dintisorii ? Ce fel de gel ai avut?

P.S. De clinica stiu, pt ca intamplarea face ca noi sa stam chiar in bloc cu ei . (ma rog deasupra lor)

Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mgabi spune:

Gelul folosit este acesta http://www.medicam3.ro/index.php?page=produs&id=158
Produsul l-am aplicat la inceput o data pe saptamana cateva luni dupa care aproape in fiecare seara, dar pur si simplu il amestecam cu pasta de dinti. Efectul:petele au disparut. Daca faceam o pauza de cateva zile apareau din nou.
Dar in timp cariile au aparut cu tot gelul.
Dupa tratamentul stomatologic de care am vorbit am primit de la Amiel contracost, un gel se pare ceva mai bun care nu se distribuie in Romania , are o concetratie mai mare de fluor si il aplicam 1 data pe saptamana timp de sase luni.
In concluzie de ficare data dupa ce aplicam gelul cu fluor petele dispareau dar nu in totalitate. Probabil ca nici periajul nu era facut prea bine.
Multi medici nu sunt de acord cu aplicarea gelului cu fluor si nici a Zymafluorului (nici eu nu am fost de acord).

Sfatul meu: rapid la medic pentru ca este prea micuta si dupa cate ai spus tu stadiul este destul de avansat. Fetita mea la 5 ani are incisivii de sus intregi doar ca sunt putin negrii pe dedesupt, nu sparti sau macinati.
Tratament exista nu te lua dupa unii medici. Ei spun asta pentru ca nu fac asa ceva la copii. Cariile se trateaza si la copii asa de mici. La acesta clinica Amiel trateaza copii de toate varstele.
Nu trebuie sa mergi neaparat aici cu copilul dar cauta alte clinici speciale pentru copii, nu merge la medici de adulti ca ei nu stiu prea multe despre copii. Eu am avut sansa ca atunci cand fetita mea avea 2 ani desi am fost la medic de adulti el stia ceva despre caria de biberon. Pe atunci nu exista aceasta metoda si copilul nu ar fi stat cu gura deschisa, dar macar ne-a spus de gelul cu fluor. Altfel cred ca acum era un dezastru in gura.

Mamica de Bianca Ioana (29.09.2004) si Mihai Alexandru (18.10.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Octavian87 spune:

Contrar a ceea ce spun unii medici stomatologi, fluorul nu este bun, nu ajuta cu nimic dintii ba mai mult in cantitati mai mari duce la fluoroza (aparitia de pete gri pe smaltul dintilor), si provoaca aparitia mai multor boli si cancere. Pentru cei cunoscatori de limba engleza va recomand urmatorul mic documentar :
http://www.youtube.com/watch?v=Q3y8uwtxrHo , vizionati toata partile.
Fluorul provine din industria aluminiului, este toxic , acestia nu au unde sa-l depoziteze si au reusit sa il bage in paste de dinti sau in america in ape potabile pe motiv ca este bun pentru dinti , ESTE FALS . repet fluorul este toxic dati un search pe google si veedti efectele fluorului consumat pe termen lung

Mergi la inceput