celule stem putine, cum se calculeaza tarifele?

celule stem putine, cum se calculeaza tarifele? | Autor: angelli

Link direct la acest mesaj

La mine au recoltat 13 kg si au trimis factura pt 13 mil, cum se calculeaza?

Adriana mami fericita de Andreas(28.07.2006) si Nicholas(02.10.2009)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

probabil e vorba ca acele celule recoltate sunt suficiente pt un copil de maxim 13 kg

ele in sine nu au cum sa aiba 13 kg - ar insemna ca tu sa slabesti cu atat + vreo 6 kg in urma nasterii doar. si sa iti ia 13 kg de sange.

ai ales plata in rate? pt ca stiu ca nu conteaza cantitatea de celule recoltate, tariful e unic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Am inteles ca celulele recoltate sunt compatibile pana la 13 kg greutatea pacientului, dar tarifele nu sunt unice, pe mine ma va costa 13 milioane in rate, au facut ei reducere de la 30 mil.Tariful nu este unic. depinde de cantitatea recoltata, asta am vazut mai tarziu din cateva cazuri

Adriana mami fericita de Andreas(28.07.2006) si Nicholas(02.10.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Angelli, si eu stiu la fel ca cristi_2003. Nu conteaza pana la ce greutate a copilului sunt valabile celulele stem, tariful este unic.

De curiozitate, ce firma ai ales? Poate politica firmei alese de tine este alta fata de firma care mi-a recoltat la baiatul meu. Desi ma indoiesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Eu am avut tot putine pana la 7 kg si nu am platit decat transportul 50 de ron si depozitarea 100 de ron pe an. Acum astept sa se poata multiplica...probabil pe aceasta procedura voi plati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

imi pare bine ca am gasit acest subiect. cat se plateste pt recoltare de celule stem? se poate plati in rate? va rog sa ma lamuriti si pe mine daca nu deranjez. deja ar trebui sa sunam ca am 31 sapt dak e sa ne hotaram, dar cu banii e mai greu... eu o sa fac cezariana ca la primul tot cezariana si ne trbuiesc niste banuti.
desi mai am o nelamurire: eu am rh negativ, sotul pozitiv. primul copil are rh negativ, dak al doliea are rh pozitiv nu il pot ajuta cu nimic celulele stem pe primul, nu?. in fine va rog sa imi dati un raspuns cume cu plata si pe la ce firme ati facut lucrul asta.
mihaela, mami de andrei_gabriel(02.05.2005) si 31+ cred ca petru catalin(ink ne mai gandim la alt nume....)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Nu vreau sa fac reclama, prin urmare uite www.cordcenter.ro/tarife_ro.html" target="_blank">aici firma din Cluj, tarifele si modalitatea de plata; este aceeasi firma cu care am colaborat eu. Am sunat la ei pe cand aveam 33 de saptamani si s-au miscat repede.

Nu trebuie sa platesti decat in momentul in care iti dau rezultatele, perioada care variaza intre 10 si 14 saptamani, timp suficient, spun eu, pentru a reusi sa strangi banii necesari (castigul de la botez in cazul nostru! )

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Cum vine asta ca sunt bune doar pana la o anumita greutate a copilului? Nu stiam asta. Adica daca e adolescent nu mai pot fi folosite, ca a depasit greutatea? Cum se pot multiplica? Daca se multiplica atunci pot fi folosite si la greutati mai mari?
Si chiar ma intereseaza si pe mine daca nu corespunde grupa de sange sau RH, daca celulele mai pot fi folosite si pentru frati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

roxie - asta cu cantitatea e dupa cum ai noroc. daca sunt multe ajung pana la o greutate ok (la noi sunt pana la 64 de kg) daca nu sunt mai putine.

si pe mine ma intereseaza cu rhul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Mie mi s-au colectat pentru 103.5 kg si am platit suma de care discutasem initial. Stiu ca daca iti colecteaza kg f putine puteti discuta sa nu le mai achitati deloc (eventual doar o cota transport) daca renuntati la ele.

Ele pot fi folosite pana la kg recipientului (copilului) scrisa in formular cand il primiti acasa dupa nastere si recoltare. In cazul meu eventual si pana la o varsta destul de inaintata in conditiile in care un om ajunge la 100 kg la varsta adulta.

De multiplicat inca nu cred ca e vorba sigur..ci inca in cercetare..sau sunt eu in urma cu noutatile medicale

Mami de Eva Ilinca 25.07.09

"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo
Bubi mic poze...din burtica si din afara ei

Nunta noastra 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Da deocamdata multiplicarea de 10 ori a celulelor e in stadiul de cercetare...Eu sper sa devina si realitate, de aia le pastrez. Si eu tot cu firma din Cluj am recoltat si nu am platit decat taxa de transport si pastrare...Celulele mele cred ca sunt la Bratislava...acum stiu ca se pot pastra la Cluj.


Mergi la inceput