tiroidita in sarcina

tiroidita in sarcina | Autor: cristina97

Link direct la acest mesaj

Dragi viitoare mamici,
Se confrunta vreuna dintre voi cu aceasta problema: tiroidita?
Ce putem face, ce tratament luati astfel incat aceasta afectiune sa fie tinuta sub control?
Si mai important: la ce varsta a sarcinii a fost diagnosticata afectiunea si in urma caror analize?

Eu am intrat in saptamana a 6-a de sarcina acum si am fost operata de nodul tiroidian in urma cu aprox 10 ani, iar cu aceasta ocazie mi-a fost scoasa si jumatate din glanda tiroida.
Mi-am facut TSH, FT3 si ATPO si sunt deocamdata in limite normale (cu exceptia ATPO care, desi e inca in limite, a inceput sa creasca fata de valoarea pe care o avea inainte de sarcina, adica 0).

va si astept raspunsuri


cristina 5+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

eu am ramas cu hipotiroidism dupa prima nastere, la cateva luni, de atunci iau eutirox 50, acum de cand sunt gravida fac analizele de tiroida mai des si mi.au urcat doza la 75 o singura data in primul trimestru, apoi analizele au iesit bune si am ramas cu aceeasi doza

roxana 23 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina97 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dayanara

eu am ramas cu hipotiroidism dupa prima nastere, la cateva luni, de atunci iau eutirox 50, acum de cand sunt gravida fac analizele de tiroida mai des si mi.au urcat doza la 75 o singura data in primul trimestru, apoi analizele au iesit bune si am ramas cu aceeasi doza

roxana 23 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE


Draga Roxana,
Saru'mana de raspuns. Deci ai luat tratament practic pe toata durata sarcinii. Eu acum nu iau tratament pentru ca analizele au fost ok, dar merg saptamana viitoare si la endocrinoloaga sa vedem ce zice.



cristina 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinushka spune:

Cum te simti cu eutirox in sarcina, pt ca si eu sunt cu hipotiroidita si medicul a zis ca va trebui sa iau mai tarziu si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

irinuska eu n.am probleme
il iau ca intotdeauna cu jumate de ora dimineata inainte de masa si asta e tot, mie mi.a dat si supliment de iod dar nu l.am suportat
in februarie am analizele de tsh si t4 care sunt cele mai importante , de fapt le repet si in plus o analiza care arata respingerea iodului nu stiu exact cum ii zice, dar mi.a recomandat.o sa vada de ce nu am suportat suplimentul de iod

roxana 24 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinushka spune:

salut draga dayanara. eu azi am luat rezultatele si nu sunt prea bune.Eu sunt insarcinata in 6 sapt si medicul a zis ca va trebui sa iau Eutirox pe tot parcursul sarcinii. Zici ca ai luat aceste pastile si tu in timpul sarcinii? Spune-mi te rog, cum te-ai simtit, cum s-a dezvoltat bebele? Iti multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinushka spune:

la cat timp iti faci analizele la hormoni tiroidieni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinushka spune:

un medic mi-a zis ca sa nu iau nimic pana in 12 sapt. dar tu la ce varsta a sarcinii ai inceput cu eutirox?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna

Eu am fost diagnosticata cu hipotiroidie in urma cu un an. De atunci am luat fara intrerupere euthirox. De cand am aflat ca sunt insarcinata am facut analiza hormonilor in fiecare luna. Am crescut doza de la 37,5 mg la 50 mg la 16 saptamani. Ma simt normal, palpitatii inca nu am facut.

ATENTIE...tratamantul nu se intrerupe in sarcina, BB va fi afectat daca gravida nu se trateaza.

Nu stiu ce sa zic de tiroidita, ce tratament faci?

Roxy 18+ cu Natalia


www.r.studio-x.ro/" target="_blank">Site-ul meu

www.studio-x.ro/" target="_blank"> Site-ul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

irinuska eu am hipotiroidism si eutiroxul e un tratament pe viata adica trebuie sa.l iau mereu si mai ales in sarcina, in primul trimestru cand copilul ia de la mine aces hormon, pe urma prin trim 2 incepe sa produca si el
analizele l.a inceput le.am repetat lunar , apoi ultima a fost luna trecuta si ma mai duc in februarie
de la 50 pe durata sarcinii mi.a urcat la 75 ...poate dupa ce nasc o sa.mi scada , sa vedem analizele

roxana 24 silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinushka spune:

am intzeles, deci e sigur dar trebuie mereu monitorizata stare hormonilor. maine merg si eu la medic si imi va zice ce tratament sa incep. sper sa fie bine.

Mergi la inceput