I se innegresc dintii!!

I se innegresc dintii!! | Autor: madaluta

Link direct la acest mesaj

lui darius au inceput sa i se innegresca dintii ( toti) Intai am crezut k poate a bagat creioane in gura, alta data am zis k nu s-a spalat bine, alta data k e din cauza cerealelor cu cacao, dar vad k nu e asta pur si simplu se innegresc!!!Ce poate fi?? Se pot caria asa toti deodata?????
sau ?
Am auzit de carii de biberon, dar el nu mai foloseste biberonul de mult timp.
Stiu ca trebuie sa merg neaaprat la stomatolog, dar as fi vrut sa stiu si de la voi daca v-ati confruntat cu asa ceva si mai ales daca si cum ati rezolvat.
_________________


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna, cum adica se inegresc, inauntru, sau ii apar depuneri negre pe ei.Pentru ca daca e a doua varianta, e vorba de tartru, nu de dinti stricati.Tartrul nu se poate indeparta prin simplu periaj, ci doar stomatologul poate.Eu am fost de curand cu cel mare la curatare de tartru, si ii are acum iar albi , dar e doar tartru nu carii.
Vezi la un stomatolog, da cauta unu de copii, e foarte importnt cum incepe relatia cu dentistul.Eu am ramas cu o groaza de dentisti, si din pacate merg doar cand pic de durere, pe cand pe copii i-am dus si au o placere nebuna sa mearga, dar doctorita numa in fund nu le sufla si le arata tot ce vor pe acolo numa sa stea sa deschida gura.
Alta varianta ar putea fi, dar nu sunt sigura, ca i-ai dat o perioada flor, si apoi ai oprit brusc administrarea.Asta e pericolul la administrarea florului pe cale orala prin pastile , ca da o explozie de carii daca se opreste prea repede.Dar sper ca nu e decat varianta usoara cea cu tartrul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

ii dai fier?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea23 spune:

Madaluta,hai sa-ti povestesc ceva...
Nu stiu cauza si nu pot nici sa-ti dau vreun sfat din pacate,dar imi aduc aminte de baiatul vecinei noastre care inainte sa schimbe dintii de lapte,avea o dantura de efectiv nu te puteai uita la bietul copil.Pe la 6 ani mai avea doar niste "urme" negre ...groaznic.

Dupa ce i-au cazut si au inceput sa-i creasca dintii,nimanui nu-i venea sa creada.Iti spun sincer ca asemenea dantura frumoasa am vazut doar pe la actori...Impecabila ...

Acum nu stiu daca este o regula,caci este singurul pe care-l stiu,dar vroiam asa....sa te mai linistesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

da, da, da, are dreptate anisiap, am uitat, fierul inegreste foarte rau dintii daca ii dai si atinge dintii cand e luat.Se da asa mai in interiorul gurii pentru a fi inghitit direct sa nu clateasca gura cu el si nici sa nu atinga dintii din fata ca nd il dai.E bine de avut in vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Aceiasi problema am avut-o si eu cu fi-miu (acum s-a mai diminuat). Este tartru depus pe dinti. Periajul zilnic este obligatoriu. Si daca poti, du-l la dentist sa-i faca un detartraj.
Si eu initial am crezut ca sunt carii de biberon, insa nu era asta.
Roxi, spune-mi te rog la ce dentist ai dus tu copilul?


Elle

http://www.immunocalromania.blogspot.com/
http://www.immunocal.md

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Elle cu placere iti raspund, eu am fost cu cel mare la stomatolog de copii, dar eu locuiesc in München si nu cred ca-ti e de folos daca spun la care.Ideea e sa fie cineva cu o rabdare infinita.Al meu cel mare e mai fricos si nu-ti deschide gura nici sa-l pici, deabia daca vede pediatra in gat cand e racit, si asta cu muuulte straduinte.Deci ideea e sa poata avea timp , nu sa fie pe fuga ca stau altii la usa, si sa vorbeasca cu copilul, sa-l incante, sa-i arate ce are pe acolo si chiar sa-l lase sa puna mana , supravegheat fireste.Aici nu mai spun ca se pune si un filmulet de desene, pe un ecran deasupra capului, copilul stand intins pe spate, asa ca sa fie absorbit de desene si sa nu mai bage de seama ce ii face.
Detartrajul la al meu a durat cam o ora cu tot cu explicatii, jucat cu utensilele pe acolo, demonstrat cu periuta pe o jucarie cum functioneaza...etc.
Probabil in tara e mai greu sa gasesti asa ceva, eu de asta am ramas cu oroarea de stomatolog si am dintii vraiste, bine acum sunt reparati da puteam sa-i am buni, dar nici acum cu toate ca stiu ca nu ma va durea nu reusesc sa-mi inving frica.
Depinde foarte mult cum isi incepe relatia cu stomatologul, pentru ca ii va folosi o viata intreaga si nu va merge doar cand nu mai poate de durere.
Aici se fac visite de doua ori pe an, doar asa de control, esti anuntat prin sms ca ai de mers, o data in preajma zilei de nastere a copilului si apoi dupa 6 luni.
Cam asta e, detartrajul nu doare , e o simpla spalare pe dinti cu o periuta electrica, dar facuta cu o pasta speciala si de catre stomatolog (aici a facut asistenta, nu pierde doctorita timpu cu asta) cu multa migala si insistenta pana se duce tot.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielatt spune:

si eu cam aceeasi problema cu Matei care are 2.5 anisori.
Doar ca la el, parca se fac gri asa cumva prin interiorul dintelui.
Nu i-am dat fier dar la recomandarea pediatrului, i-am dat calciu la greu pentru ca a crescut foarte tare intr-un interval de timp fosrte scurt (eu avand 1.80 cm).
Ma gandesc si eu la un control stomatologic insa este complicat in conditiile in care Matei nu sta nici la pediatra lui, care este o draguta dealtfel, sa se uite in gat.
Experientele celorlalte mamici sunt de mare folos, macar sa reusesc sa identific oarecum o eventuala problema..sper sa-i creasca ceilalti dinti sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andreea23

Madaluta,hai sa-ti povestesc ceva...
Nu stiu cauza si nu pot nici sa-ti dau vreun sfat din pacate,dar imi aduc aminte de baiatul vecinei noastre care inainte sa schimbe dintii de lapte,avea o dantura de efectiv nu te puteai uita la bietul copil.Pe la 6 ani mai avea doar niste "urme" negre ...groaznic.

Dupa ce i-au cazut si au inceput sa-i creasca dintii,nimanui nu-i venea sa creada.Iti spun sincer ca asemenea dantura frumoasa am vazut doar pe la actori...Impecabila ...

Acum nu stiu daca este o regula,caci este singurul pe care-l stiu,dar vroiam asa....sa te mai linistesc



Off topic...

Asa a fost fratele meu,dintii de lapte aratau ca niste cioturi negre.Ingrozitor.Acum are o dantura...dintii drepti,foarte bine aliniati si albi.

Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">


Perle de shef!!
*Miracolul nostru*



[b] "If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a change!"
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

buna,

innegrirea dintilor poate sa apara si din cauza excesului de fluor !!
asadar, daca ii dai baietelului zymafluor si il speli pe dinti cu o pasta cu fluor, este posibil sa fie vorba despre un exces de fluor. daca tot ajungi la stmatolog, intreaba-l si despre aceasta varianta.

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1068 si http://concurs.pampers.ro/gallery_details.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fugi la un cabinet de stomatologie. Iti va spune pe loc despre ce e vorba

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput