Parinti adoptivi in asteptare * 2 *

Parinti adoptivi in asteptare * 2 * | Autor: simo_75

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

Continuam aici acest subiect care ne poate ajuta sa ne sustinem si sa ne spune oful.
Sa avem credinta si sa fim optimiste ca visul nostru va deveni realitate iar atunci cand va deveni realitate le vom putea sustine si pe fetele care vor fii la inceputul acestui drum .

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

sorilea- o sa fim patru! ca e si bichonelul nostru
Sa dea Dumnezeu ca toate fetele care sunt in asteptare sa isi implineasca visul si sa vina ziua cand ne vom bucura impreuna si vom trai toate sentimentul matern.


Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

mihaelaanca- 3 ani de asteptare??
wow.
Nu ai depus pana acum in nici un judet?nu te-a indrumat nimeni ?
Mie mi-au spus din start cei de la sector sa fac treaba asta si dupa nici o luna de la atestat deja luasem harta la hasurat
Depune in toata tara ,prin fax,email,posta etc si dupa aceea poti da si un telefon sa te asiguri ca au primit atestatul tau.
Eu am trimis si la fundatii si acum trecem la varianta manastiri.
bafta!

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi75 spune:

mihaelaanca , sigur ca se pot depune cereri si in alte judete, doar ca sansele sunt destul de slabe sa se rezolve ceva , intrucat prioritate au cei din judetul respectiv.Noi am depus cereri si am primit raspunsuri amabile dar...negative, nu sunt copii adoptabili.Dar sunt fete care au avut mai mult noroc si au adoptat din alt judet, deci ...mult noroc si voua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAnca spune:

AS ne-a spus ca in nici un caz sa nu cautam noi ca intram sub incidenta legii penale la vanzare/cumparare copii. la ultima vizita chiar ne-a spus: "doar nu o sa ma apuc eu sa fac prunci pentru voi". daca m-as cobori la nivelul ei ar trebui sa ii doresc sa treaca prin tot ce am trecut eu in 7 ani de tratamente esuate, o inseminare artificiala si o operatie. in martie trebuie sa ne reinnoim atestaul pentru a treia oara si ma gandesc daca o sa fac pasul sau nu. prea multe sperante si vise distruse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi75 spune:

MihaelaAnca , imi pare rau ca a trecut deja atata timp dar nu renunta, ca legea se va schimba in 2010 si poate ca o sa ne fie un pic mai usor.Stati linistite fetelor ,nu imi fac iluzii ca de la anul vor fi copii pe alese, dar ceva in bine se va schimba.Reinnoieste atestatul , ignora vorbele ....dulci ale AS si daca trebuie cauta-ti copilul ,ca tot la limita legii este si cand stai trei ani si cei de la DPC nu isi fac treaba .Partea frumoasa este ca mie imi zicea cineva zilele trecute ca la Baia Mare ar trebui sa incerc , ca sunt mai multi copii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

MihaelaAnca sa inteleg ca in doi ani nu ti-a aratat nici un copil? sau am inteles eu gresit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAnca spune:

Da Denisa, ai inteles bine. In 2 ANI DE ZILE NU AM VAZUT NICI UN COPIL. Am citit toate mesajele de pe acest forum si in nici unul nu se mentioneaza o durata atat de mare pentru adoptie. Nici nu stiu ce sa mai cred. de fiecare data cand am contactat DGPC mi s-au dat motive care mai decare mai tampite: alegeri (europarlamentare, parlament, director, etc.), legislatie, nu sunt copii (greu de crezut pe un interval atat de mare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

mihaelaanca- din pacate stiu ce inseamna aceste "vorbe dulci" ale AS.
Multa lume insa nu ma credea ,din pacate.
Eu am renuntat sa ma lupt cu ele asa ca merg mai departe si imi caut singura ca vor ca nu vor
Normal,conform legii nu avem voie sa ne cautam copilasul dar daca stam dupa DPC ne cade parul din cap,ne cad dintii....

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

miahelaanca- tu ai vazut ca noi toate de pe forum am vorbit despre cautarea copilasului.Deci inseamna ca se poate dar probabil ca judetul tau respecta 100% legea si atunci daca ti s-a spus ca nu ai voie sa trimiti in alte judete e cam nasol.Daca stau insa sa ma gandesc : daca DPC-ul tau nu a facut nimic atunci datele tale sunt trimise la ORA si ei trimit datele tale in toata tara.Eu asa stiu.
Doi ani e cam mult,macar daca vedeai un copilas ,nu ti-ar fii placut dar macar stiai ca te-au bagat in seama,dar asa.....
Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu altcineva de la DPc-ul tau.Nu sta dupa AS.Mergi la sefa lor,stai de vorba cu ea.
Bafta!

Copilul nu datoreaza parintelui viata, ci cresterea! - Nicolae Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaelaAnca spune:

AS care s-a "ocupat" de dosar a ajuns director adjunct, dar asta nu inseamna ca ceva s-a schimbat.

Mergi la inceput