Parinti adoptivi in asteptare * 2 *

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Ioana , nu-mi vine sa cred ce spui .Cum mai sa refuze cineva asa o frumusete de copil ?
pt Mihai


Ps:si Andreiul meu a fost refuzat ( cei ce l-au vazut voiau o fetita ) .Asta a fost norocul meu pt ca altfel nu l-as mai fi intalnit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy10 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanaalice

La ORA ati incercat? Acolo sigur exista o lista cu toti copiii adoptabili din sistem.
pupici tuturor fetelor noi venite!



Ioana, poti te rog sa fi mai explicita? Ce inseamna "la ORA"??? stiu ca este Oficiul Roamn pentru Adoptii, dar unde anume sa ne adresam? unde este? exista in fiecare judet sau doar in Bucuresti? Pe net gasesc adresa pe str. Muzeul Zambaccian ... aici se depune o cerere, prin posta??? telefonic? sau cum? care e metoda???
Multumim pentru sfaturi!

simona_1979 incearcati norocul, pote tu o sa fi mai norocoasa... adresele la toate DAGSPC-urile din tara le iei de pe site-ul lor. Noi vrem mic sub 2 ani, de aceea nu gasim asa repede. Primisem si un raspuns pozitiv cu o fetita de 4 ani, de etnie rroma si un raspuns cu un baietel ce urma sa implineasca 5 ani, ceea ce nu s-a incadrat la optiunile noastre. Poate totusi o sa gasim si ceea ce ne dorim, trebuie doar sa fim rabdatori.

6IA, 2FIV-nereusite
prin adoptie vom aduce bucuria in casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puffy10 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanaalice

La ORA ati incercat? Acolo sigur exista o lista cu toti copiii adoptabili din sistem.
pupici tuturor fetelor noi venite!



Ioana, poti te rog sa fi mai explicita? Ce inseamna "la ORA"??? stiu ca este Oficiul Roamn pentru Adoptii, dar unde anume sa ne adresam? unde este? exista in fiecare judet sau doar in Bucuresti? Pe net gasesc adresa pe str. Muzeul Zambaccian ... aici se depune o cerere, prin posta??? telefonic? sau cum? care e metoda???
Multumim pentru sfaturi!

simona_1979 incearcati norocul, pote tu o sa fi mai norocoasa... adresele la toate DAGSPC-urile din tara le iei de pe site-ul lor. Noi vrem mic sub 2 ani, de aceea nu gasim asa repede. Primisem si un raspuns pozitiv cu o fetita de 4 ani, de etnie rroma si un raspuns cu un baietel ce urma sa implineasca 5 ani, ceea ce nu s-a incadrat la optiunile noastre. Poate totusi o sa gasim si ceea ce ne dorim, trebuie doar sa fim rabdatori.

6IA, 2FIV-nereusite
prin adoptie vom aduce bucuria in casa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

ORA= Oficiul Roman de Adoptii.
Cred ca exista o prevedere prin care poti sa te adresezi ORA, daca primesti raspunsuri negative de la DGASPC(motiv pentru care trebuie sa aveti aceste raspunsuri negative in scris ). Cel putin asa tin minte, de acum 3 ani. Si tot in perioada aceea am stat de vorba cu o mamica (viitoare mamica) ce a apelat la un avocat ca sa se plimbe in hatisurile articolelor si regulamentelor si legilor pentru a vedea baza de copii adoptabili. Da' va trebuie un avocat bataios. Eu nu as fi apelat la calea asta, probabil ca as fi mers cu steagul alb din usa in usa.

...iar pe Mihai l-au refuzat, nu stiu din ce motive. Eu m-am bucurat. Daca am inteles bine erau familii care nu erau foarte hotarate sa adopte, chit ca isi facusera actele si evaluarile toate. Ajungeau sa-l vada si parca era prea mare, sau prea agitat, sau nu era imbracat in matase... Cine stie?!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

HELLO BRIANTIS!!!!!!!!!
Acum am vazut cine a pus intrebarea! Ce face Andrei? Si ce ma bucur ca mai treci pe aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Andrei in general face bine , dar acum suntem un pic raciti .


De citit , citesc la adoptii in fiecare zi , nu prea scriu ca nu am mari noutati ca sa zic asa .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

dragele mele,ramin la parerea mea justificata cu trimisul scrisorilor.am vorbit la telefon cu citeva viitoare mamici de pe forum si ce peripetii groaznice mi-au spus nu va puteti imagina.in bucuresti nu esti ascultat nici din alt sector dar in tara.cu siguranta se poate adopta copilas din tara dar trebuie sa stii de existenta lui din alte surse.nu cred ca vre-un dpc ar raspunde afirmativ pe calea asta.cred ca mai multe sperante ar fi insistind la directia de care apartine fiecare.sa roage sa se uite pe liste ,dar si asa este periculos ca te trimite ca pe o alta viitoare mamica la 500 km distanta te bucuri iti faci vise ai emotii si cind ajungi acolo lesini de groaza.mi se pare chiar deprimanta faza.sunt convinsa ca cineva va asteapta cautati.multa bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabriela42
..... si asa este periculos ca te trimite ca pe o alta viitoare mamica la 500 km distanta te bucuri iti faci vise ai emotii si cind ajungi acolo lesini de groaza.mi se pare chiar deprimanta faza.


lesini de groaza in ce context ? cand anume ? cand ajungi la destinatie ? cand vezi copilul ? explica putin, ca n-am vrea cumva sa intelegem gresit...

(exprimarea, in contextul in care se vorbeste despre copii, mi se pare cel putin deplasata)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Briantis

Andrei in general face bine , dar acum suntem un pic raciti .


De citit , citesc la adoptii in fiecare zi , nu prea scriu ca nu am mari noutati ca sa zic asa .




va pup pe amandoi cu drag, si ma bucur ca ai dat un semn de viata!
si chiar daca nu sunt noutati, mai intra din cand in cand si spune'ne ca sunteti bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_1979 spune:

Puffy10

Multumesc mult pt incurajare, la fel de norocoasa ii doresc sa fi si tu, pt. ca meriti (meritati), toate ne dorim ceea ce e mai bine si vrem ca ziua cea mare sa fie cat mai aproape.
o sa-ti ascult sfatul si o sa incerc si la alte Directii, sa vedem ce va fi, dar vezi tu, fetele spun ca trebuie insistat mai mult la directia de unde apartinem.

ioanaalice

Felicitari pt. micutul tau, e un baiat super frumos si dragalas. sa va dea D-zeu multe bucurii si sanatate multa.
Speram si noi celelalte fete, care inca suntem in asteptare, sa-ti aratam si noi cat de curand poze cu micutii nostri.

Pupici si salutari la toate fetele.



Mergi la inceput