ajutor!

ajutor! | Autor: tonikana25

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca a mai fost dezbatut subiectul...
Am un baietel de 9 ani care sta cateva ore pe zi la calculator,se joaca cu masinute..este (credeam eu) normal pentru varsta lui
Si acum sa mi zic problema.Are adresa de mess plus arhiva facuta de mine.Astazi am gasit o discutie intre el si o fata ..in care zicea ca vrea sa moara...si multe alte prostii:(..Plus alte discutii care cuprindeau cuvinte foarte urate..care sincer nu banuiam ca le stie
As avea nevoie de niste sfaturi...oricum la calculator nu va mai avea acces,animeurile de la tv sunt blocate de mult...nu stiu..
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Grav mi se pare asta:

Citat:
Astazi am gasit o discutie intre el si o fata ..in care zicea ca vrea sa moara...

Cu el ai stat de vorba?
Nu stiu daca privarea de calculator total, in conditiile in care pana acum statea ore/zi este o solutie. EL o va percepe ca pe o pedeapsa si daca si asa este frustrat, nu cred ca este cazul unei late frustrari.
Trebuie sa aveti o discutie despre gandurile lui, sa faceti de comun acord un program.
Dar la joaca afara nu iese?
Poate nu ar fi rau sa mergeti si la un psiholog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

In locul tau as fi foarte atenta si deschisa cu el, prieteneste i-as spune ca am descoperit curiozitaile lui si ca ii stau la dispozitie sa il ajut sa inteleaga tot ce ar vrea sa stie. Spune-i ca nu ii interzici discutiile cu copii de varsta lui dar ca ti-ar place sa te intrebe in legatura cu orice ar fi interesat. Nu e de gluma cu ideea de moarte despre care cel mai probabil nici nu stie ce inseamna cu adevarat. Si cine stie ce-i trece prin cap ca sa vada cum e.... Iar cuvintele "urate" explica-i-le pe intelesul lui si spune-i ca aceea e forma lor populara dar ca ar fi mai elegant sa le foloseasca cu atentie fiindca el este un copil educat si civilizat...





"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonikana25 spune:

afara iese..problema e ca afara are un vecin care ii este si coleg de scoala cu care se c am cearta.Este si o fire mai...cuminte nebataios,iar celalalt foarte rau...am vazut ca ii zicea fetitei pe mess in afara de mine nu l place nimeni ca e prost:(...
inca nu am vorbit cu el..este la scoala.Astept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Parerea mea e ca nu faci decat sa-l indepartezi mai mult de tine prin "pedeapsa" cu interzisul calculatorului. Nu e normal sa stea cateva ore insa consider ca e ok sa aiba poate 30 min de activitati pe zi.

Ar trebui sa discuti cu el, cuvintele urate... nu ti le-a adresat tie, iar daca nici fetei respective nu i le-a adresat ci le-a folosit doar asa ca sa fie "cool" eu zic ca nu are rost sa le discuti, adica poti sa mentionezi ca le-ai vazut si ca nu ii fac cinste insa e problema lui. Pentru ca oricum le va folosi fara stirea ta daca doreste.

Despre episodul cu moartea... sunt doua posibilitati, ori a dorit sa o impresioneze pe fetita respectiva cu o astfel de afirmatie, ori chiar are o problema. Daca aveti o comunicare deschisa in general poti sa il intrebi ce poveri sufletesti are, insa daca aveti o cumunicare intrerupta mergi direct la psiholog si nu uita sa-l reasiguri pe fiul tau ca tu isi esti mereu alaturi, iti poate spune orice, fara ca tu sa-l judeci.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonikana25 spune:

"nu mai vreau sa mai traiesc nu mai suport viata asta toata lumea are ceva cu mn"
"
am traito 9 ani am traito e destul"
"dar eu sunt un prost care nu merita sa traiasca pe lumea asta frumoasa"

ca sa intelegeti de ce m am speriat....
cuvintele urate..asta e,la urma urmei
Dar ce a scris acolo..chiar ma sperie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Deci, "zgaltaie-l" un pic si spune-i ca nu e cazul sa se gandeasca la masuri extreme fiindca oamenii in general nu sunt din cei mai buni, va mai intalni multi rai sau rautaciosi care vor cauta sa il descurajeze si cu cat el se va arata mai afectat cu atat mai mult aceia il vor jigni si vor pune presiune pe el. El trebuie sa stie ca pentru voi el este cel mai bun copil, iar daca chiar are o problema cu cineva sa va spuna sa il puteti ajuta eventual cu medierea unei neintelegeri. Intreaba-l daca, murind, stie ca nu va mai vedea pe parintii sai si ca va fi dus intr-un loc unde se pune pamant pe el. Stiu ca e dura imaginea dar il poate trezi la realitate, iar pe baiatul care ii face probleme sa-l ignore fiindca nu e cu nimic mai bun decat copilul tau doar ca e foarte rau el din fire.





"Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Chiar este de speriat.

Sfatul unui psiholog ar ajuta foarte mult.

Faptul ca are o parere proasta despre el iar este un semnal de alarma. Cred ca trebuie luata legatura si cu invatatoarea, sa intrebi ce fel de relatii are cu ceilalti colegi. Sa afli de ce considera ca "nu il place nimeni". Sa-i vorbesti deschis despre faptul ca a te sinucide nu este o rezolvare. Sa inteleaga ca-ti poate cere ajutorul in orice problema si oricand.

Si baietelul meu are aproape 9 ani si trece prin manifestari de independenta si de atragere a simpatiei celorlalti copii.

Cu notele cum sta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonikana25 spune:

Am vorbit cu el...a zis ca a glumit,ca nu mi spune mie mereu toate alea "ca e baiat mare" ...i am explicat cat de grav e sa zica cineva ca vrea sa moara..ca nu i de gluma,sa vina sa mi spuna cand se i a cineva de el,ca tot mami o sa fiu si la 30 ani
I am "interzis" sa mai vorbeasca cu vecinul care il chinuie..nu stiu..daca aveti idei va astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonikana25 spune:

la note sta binisor...nu e nici cel mai bun nici cel mai..rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Of, si eu as fi foarte inrijorata si as lua masuri imediat - as merge cu el urgent la un psiholog.

Trebuie sa il abordezi cu mult calm si cu dragoste (daca se vede certat se poate inchide si mai mult in el).

Pt ca a spus ca e un prost si are asa putina incredere in sine, eu as lipi o poza de-a lui pe o foaie mare alba, si in jurul pozei as scrie cu litere mari toate calitatile lui: simpatic, cel mai iubit, creativ, destept, ochi frumosi....etc si as lipi foaia asta pe frigider la vedere.

Nu il scapa din ochi absolut deloc perioada asta, eu as merge sa il astept la scoala, as vorbi cu invatatoarea. Ea iti poate spune daca a vazut ceva schimbari in ultimul timp, daca are vre-un conflict cu vreun coleg. Au psiholog la scoala?
Fii tot timpul pozitiva in preajma lui, spune-i cat de des ai ocazia ca il iubesti. Lauda-l, incurajeaza-l. Roaga-te cu el cand mergeti la culcare. Rasfoiti impreuna albumul cu poze de cand era mic, povesteste-i cum a aparut in viata voastra si cata bucurie v-a adus. Faceti activitati impreuna. Sotul tau e ingrijorat?

Numai bine

Mergi la inceput