Circulatia in giratoriu

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Hai ca iar m-am zapacit de tot! Cred c-o sa iau autobuzul! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui diuna

Nu le ocoli!
De fapt nu e "de stanga" ci, pur si simplu are prioritate cel care, fata de tine, e deja in sens, tu fiind intr-un cerc concentric exterior lui.


Dar de unde regula asta? Nu ar trebui toti sa respectam aceeasi reguli de circulatie, tocmai ca sa nu existe lucruri care se bat cap in cap si de aici sa rezulte niste accidente???
Daca in regulament scrie clar ca la schimbarea benzii trebuie sa ma asigur ca fac asta fara sa-i pun in pericol pe cei care circula pe banda lor, iar daca eu nu respect regula asta, intru peste ala din cercul exterior, cum ii zici tu... insa el respecta regula in codul rutier si nu se da la o parte, ca n-are unde, ca nu vrea, ca nu te vede, ca n-are timp suficient sa te evite etc. pai nu eu sunt vinovata ca inventez reguli???


Citat:
citat din mesajul lui diuna

@soleil, de ce sa pui semnalizare dreapta cand intri in cerc? Toti se invart spre dreapta...Semnalizarea se pune stanga, tocmai ca sa se vada ca ai de gand sa te invarti, nu iesi imediat. Se pune dreapta cand iesi, tocmai ca sa te vada toti si sa-ti acorde prioritate.Mi-e foarte greu sa explic, cred ca tine si de experienta in giratorii.


Si eu pun tot semanl dreapta, pt. ca merg in dreapta... E problema ta cat te invarti in cerc sau nu... Daca te invarti mai mult si nu poti intra de la bun inceput pe banda care vrei tu, intri intai pe prima banda, apoi cand poti intri pe a doua si asa mai departe...


Citat:
citat din mesajul lui diuna

Si inca ceva: nu stiu ce legatura are cu prioritatea la schimbarea benzii. Nu schimbi banda. Daca te-ai inscris pe cea din mijloc, sa zicem, atunci cand stai la intrarea in sens, te vei inscrie in cerc tot pe cea din mijloc. Pastrarea benzii e alt lucru foarte important sa nu se creeze dezordine. Parasesti giratoriul tot pe banda din mijloc a bulevardului in care iesi.


Si ce faci in situatia asta, cand iesi direct de pe banda doi, dar vine cineva ca aiamoni pe prima bada, si face aproape sensul giratoriu doar pe prima banda, ca sa nu schimbe benzile, la iesirea cu pricina, ce faci? ca tu o iei in dreapta si ea merge pe banda ei inainte... si e doar vina ta daca ea intra in tine cand tu schimbi banda fara sa te asiguri si sa dai prioritate...


Aiamoni ideea e ca trebuie sa te adaptezi la fiecare situaite in parte... Daca cineva schimba benzile de pe banda 3 pana pe banda 1, ca asa considera ca are el prioritate, acum n-o sa intri in el, normal ca eviti un accident pe cat posibil...
Nu trebuie sa ramai pe banda 1 ca sa nu fie nevoie sa schimbi benzile... in giratoriu nu se merge f. tare, poti schimba banzile, una cate una... s-o gasi careva, dintre toti care circula, sa te lase sa treci... important este sa pui semnalul ca sa vada si restu ce intentii ai, si sa astepti sa iti faca loc...




Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Pentru cine circula pin 16-18 giratorii pe zi, cazul meu, si pentru cei ce stiu exact cum arata aceste giratorii,cazul celor ce circula mult prin Brasov, nu e greu, crede-ma @elyanne!
Cand iesi din sens iesi pe aceeasi banda pentru ca in Bv sensurile sunt noi si facute cu cap, deci nr. de benzi de intrare=nr. de benzi in giratoriu=nr. benzi pe care sa iesi, la fiecare exit in parte, si la fiecare intrare in parte. Daca, de exemplu, folosesti sensul ca sa intorci, te inscri pe banda de langa axul drumului, cedezi trecerea celor aflati in giratoriu si, cand e liber, te inscrii pe cercul central, sa-i zicem cel mai mic. Pui semnalizare stanga pentru ca iei curba. In momentul in care ajungi la iesirea care te intereseaza pui semnalizare dreapta. In momentul acesta cei care sunt pe cercurile exterioare tie vad semnalizarea si reduc viteza ca sa ai loc sa iesi. In majoritatea cazurilor nu e nevoie sa opreasca. Tu iesi linistita exact pe banda de langa axul drumului si continui vesela calatoria. Mentinez ca giratoriile sunt relativ mici, nu prea ai cand si de ce sa schimbi banda. Pur si simplu schimbi doar directia de mers.
Am observat ca in Bucuresti sunt semaforizate giratoriile.Poate de aceea pare altfel.Si, repet, chiar daca, sincer, nu vreau nici sa fac pe desteapta, nici sa ofensez pe cineva, e nevoie de o oarecare experienta privind circulatia prin giratorii.
Drum bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Soleil

Diuna, nu-i chiar asa cum spui tu.
ea stiu ce sa spun, parerea mea personala e ca trebuie semnalizat.

Daca tu ai un giratoriu cu 2 sau 3 benzi, tu te afli pe banda centrala, iar strada in care iesi are o singura banda, ce faci?
Dupa cum ai expus lucrurile, as zice ca din banda centrala de pe giratoriu intri direct in strada adiacenta si n-ai nicio treaba cu prioritatea pentru cei care se afla pe o banda exterioara...
Apai uite de-aia casc eu ochii chiar si si cand am prioritate...

Iar asta cu "parasesti giratoriul tot pe banda din mijloc a bulevardului pe care iesi"... E obligatoriu?
Exemplu: iesi intr-un bulevard cu 3 benzi, iar la 5 m de iesirea din giratoriu vrei sa cotesti dreapta din bulevard, pe o strada laterala. Ce faci? Conform expunerii tale, devine cam complicat sa ajungi sa faci dreapta pentru ca te-ai incadrat pe banda 2.

Regulile sunt cele expuse de elyanne:
- la intrarea in sens, acorzi prioritate celor deja aflati in sens
- in sens, acorzi prioritate cand vrei sa schimbi banda

Pan' la urma, giratoriul ala e o sosea cu 1,2,3 benzi, doar ca e in curba, nu? Asadar semnalizezi si acorzi/prioritate ca atare.


Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.


Da, @soleil, tu ai drptate privind faptul ca suntem toti in giratoriu, nu "unii mai in giratoriu decat altii". Acolo am folosit descrierea pentru a fi mai usor de "vazut". Am incercat sa fac un ansamblu. Poate nu mi-a reusit metafora...
La primul caz pe care l-ai expus si pe care l-am citat ai, intradevar, nevoie de schimbarea benzii. In Bv sunt rareee cazurile.
In al doilea caz te incadrezi de la intrarea in giratoriu pe banda care te avantajeaza, exact ce povesteam si in prima mea postare, daca iesi imediat din sens te inscrii pe banda intai si pui semnalizare dreapta.Lucrurile se complica, intradevar,daca strada pe care iesi are o singura banda si mai sunt participanti la trafic aflati in giratoriu, care vor sa intre pe aceeasi strada. Acolo nu stiu exact cum se procedeaza, cred ca la bunul simt, despre care pomeneam in alta postare ca fiind necesar unei circulatii fluide in giratorii( si nu numai)
Drum bun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Citat:
citat din mesajul lui diuna

Cand iesi din sens iesi pe aceeasi banda pentru ca in Bv sensurile sunt noi si facute cu cap, deci nr. de benzi de intrare=nr. de benzi in giratoriu=nr. benzi pe care sa iesi, la fiecare exit in parte, si la fiecare intrare in parte. Daca, de exemplu, folosesti sensul ca sa intorci, te inscri pe banda de langa axul drumului, cedezi trecerea celor aflati in giratoriu si, cand e liber, te inscrii pe cercul central, sa-i zicem cel mai mic. Pui semnalizare stanga pentru ca iei curba. In momentul in care ajungi la iesirea care te intereseaza pui semnalizare dreapta. In momentul acesta cei care sunt pe cercurile exterioare tie vad semnalizarea si reduc viteza ca sa ai loc sa iesi. In majoritatea cazurilor nu e nevoie sa opreasca. Tu iesi linistita exact pe banda de langa axul drumului si continui vesela calatoria. Mentinez ca giratoriile sunt relativ mici, nu prea ai cand si de ce sa schimbi banda. Pur si simplu schimbi doar directia de mers.


Chestia asta o fac pentru ca sunt ei draguti, dar nu te mai baza pe asta pentru ca NU ai prioritate.

De, asemenea:
Citat:
citat din mesajul lui diuna

Acolo nu stiu exact cum se procedeaza, cred ca la bunul simt, despre care pomeneam in alta postare ca fiind necesar unei circulatii fluide in giratorii( si nu numai)


da, bunul simt trebuie sa existe in trafic, dar asta nu e regula de circulatie.
Parerea mea e ca trebuie sa stapanim foarte clar regulile de circulatie, iar bunul simt intervine (eventual) ulterior pentru ca circulatia sa se desfasoare relativ fluent.

Diuna, nu te supara , dar cel mai sigur e sa cunosti regulile, nu sa zburzi vesela la volan fiind convinsa ca ceilalti iti fac tie loc sa treci.
Gandeste-te ca intr-o buna zi vei ajunge sa sofezi in alta parte decat in BV si acolo nu-s toate giratoriile facute "cu cap" (?) sau poate e vreunul grabit care chiar vrea sa profite de faptul ca are prioritate in vreo intersectie, fie ea cu sens giratoriu sau ba.


Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

O.k., @soleil, asa voi face! Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

vezi aiamoni daca nu ai ramas in SUA, cata bataie de cap ai

cum stai cu dulciurile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Aseara am trecut printr-un giratoriu si m-am asezat pe banda exterioara, cu ochii insa pe banda de mijloc sa nu-mi taie calea cineva. Mi se pare mai usor decat sa merg pe interior si sa dau prioritate cand vreau sa ies celor de pe exterior. Stiu ca nu-i chiar corect, dar mie mi se pare cel mai usor sa evit un accident. Sa nu aruncati cu rosii!

Da, Danamiha, asa-mi trebuie daca n-am stat pe fundul meu unde eram si unde n-aveam astfel de probleme!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Tocmai mi-a promis o colega ca sotul ei care e politist la circulatie va trece intr-o dimineata sa-mi explice ce si cum! Daca o va face cat mai e subiectul activ o sa scriu aici ce-mi zice.

Danamiha, ti-am trimis un PM pentru cealalta intrebare.

Mergi la inceput