Intre Basescu si Geoana, ce alegeti?

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Manon:
1. Poporul a ales acum 4 ani, majoritar, dreapta. Nu a ales PSD +PNL. Da, stiu ca vei spune ca PSd a guvernat cu PDL. Dar asta pentru ca PNL nu a vrut sa faca tandem cu PDL. De ce? Impunerea lui Tariceanu ca premier si ura lor fata de Basescu si fata de fostii colegi PNL-isti care au dezertat.
Nu cred ca Basescu se razbuna. PSd s-a razbunat iesind de la guvernare, nefiind de acord du parerile celorlalti de a-l demite pe Nica. Si nu uita, ca Basescu a spus clar ca postul MI ramane tot la PSD. Basescu s-a purtat dictatorial sau PSd-ul? Cine a santajat cu retragerea de la guvernare Basescu sau Geoana? Da, si astea se cam uita! Cine a instaurat atunci dictatura? PSD. Da, si asta se uita.
2. Guvernul Boc cu PSD-ul lor cu tot a fost un guvern slab. Si PSd-ul a fost slab. Am urmarit cu atentie canalele de stiri si nu am vazut, retinut nicio actiune de control a activitatii guvernului care sa fi fost ilegala sau anticonstitutionala.
3. Daca se amesteca in magistratura, acuma Nastase, Boureanu si altii erau urmariti penal. Asa o sa avem la conducerea Camerei Deputatilor un Adrian Nastase alb imaculat si fara pata.
4. Petre Roman, avea altceva mai bun de facut nici macar nu a incercat prea tare sa se lupte – el a abandonat.
Plesu si-a dat Demisia pentru ca se plafona. El a spus asta. De ce as crede altceva sau pe altcineva. De ce nu trebuie sa cred spusele celor implicati dar pot sa le cred pe ale celor care isi dau cu parerea?
5. Ma faci sa rad. A fost singurul care a facut ceva pentru educatie. Sa amintim celebrul pact despre care pana si Antonescu a spus ca este foarte bun. De unde stii tu cum a fost in anii scolii si ce a invatat?
6. Cunosti modelul Ceausescu? Nu din povesti subiective. Cati ani ai trait pe vremea lui? Stii ce e aia dictatura? Sau cum se manifesta? Ti se pare ca poporul roman e asuprit? De Basescu? E obligat poporul roman sa I se inchine si sa-I cante osanale? A facut cineva puscarie pentru ca a vorbit impotriva lui? S-au inchis posturi de radio si Tv? Au luat foc redactii de ziare? Nu i-a dat Basescu voie Poporului sa fie liber? Asta cu dictatura copiata de pe posturile Tv ma umple de mila.
7. Chestia asta cu piezisul si raspunsurile ulterioare se inscriu in categoria Antonescu:”Eu, nu am spus ca alegatorii sa-l voteze pe Geoana, am spus doar ca nu il vom sustine pe Basescu.
8. Isi asuma sau nu. Lumea are memorie scurta. Toti, absolut toti politicienii dau vina pe guvernele anterioare si isi asuma parte din realizarile lor. Nimeni nu face exceptie.
9. Da, sa traga cu dintii. Antonescu nu trage cu dintii sa-l dea jos? Geoana nu trage cu dintii? Jefuita Romania? Tu chiar traiesti in Romania? Romania mai jefuita decat in guvernarile anterioare? Asta chiar nu poti sa o spui. CEC, Romgaz? Stai ca vine acuma PSd si PNL. Ei au promis ca nu maresc taxele si impozitele, TVA si alte alea. si atunci de unde bani la buget? Din privatizari. Si or sa apara ca niste feti-frumosi pe cai albi si o sa ne spuna ca bugetul tarii a crescut o data cu privatizarea X si noi o sa ne bucuram ca ne cresc salariile si pensile.
10. A avea o optiune si a crede in ceva, indeferent in ce, nu este o rusine. O rusine e sa furi, sa violezi, sa minti, sa inseli.


Daca credeti in Geoana si in cele ce spune el si credeti ca Basescu are un comportament conflictual pe care nu mai vreti sa il vedeti inca 5 ani, si considerati ca el este salvarea Romaniei votati-l pe Geoana. E simplu.

Daca credeti in Basescu si vreti continuarea reformelor statului, daca nu credeti cu adevarat in proiectul lui Johannis, daca ati vazut ce se ascunde cu adevarat sub masca lui Antonescu si nu credeti in dorinta lui subita de bun-simt, daca considerati ca Romania nu mai are nevoie de un sef de stat PSD-ist atunci votati Basescu. E la fel de simplu.

Dar, niciodata sa nu spuneti si sa nu credeti ca din cauza lui Basescu sau a guvernului PDL-PSd tara este in criza economica. Tara este in criza economica din cauza crizei economice mondiale.

Niciodata sa nu credeti sau sa sustineti ca criza politica este vina lui Basescu. Sunt toti vinovati pentru ca nici unul nu a vrut sa faca un pas inapoi. Absolut niciunul nu a vrut sa cedeze. Este o vina impartita.

Antonescu m-a dezamagit. Cu toate ca ma asteptam la asta am fost profund suparata.
Sotul meu, care este membru PNL, iubitor de nezdruncinat a lui Antonescu - se aseamana in vehementa cu Iileana - nu va vota Geoana. A trait si suferit prea multe ca sa-si mai permita luxul de a o lua de la capat cu PSd. Deci va vota Basescu.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:

Dar, niciodata sa nu spuneti si sa nu credeti ca din cauza lui Basescu sau a guvernului PDL-PSd tara este in criza economica. Tara este in criza economica din cauza crizei economice mondiale.

Niciodata sa nu credeti sau sa sustineti ca criza politica este vina lui Basescu. Sunt toti vinovati pentru ca nici unul nu a vrut sa faca un pas inapoi. Absolut niciunul nu a vrut sa cedeze. Este o vina impartita.



Eu spun si cred ca din cauza guvernului PDL-PSD in loc sa o luam in sus am luat-o la vale, ca este un guvern foarte prost.

Si cred cu tarie ca Basescu este marele responsabil de criza politica. El trebuia sa fie mediator, adica a esuat in functia de presedinte pe care o are. Daca eu o dau in bara la servici de multe ori, ma dau astia afara. Vreau sa i se intimple si lui la fel.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

lory : "Precizez ca Mircea Geoana era baiat de general".
corect. tatal sau a fost seful ala si nu cred ca e elegant sa arunci suspiciuni asupra ofiterilor superiori ai armatei romane. nicaieri in lume nu se intampla asa ceva.
p.s. n-o mai tine ca surdu' pe mormant cu ofensa adusa persoanelor cu handicap pentru ca ti-am "tradus" sensurile adverbului "piezis".
iti promit ca nu mai intervin cu nicio postare in ceea ce te priveste, m-ai convins ca dialogul este inegal. in favoarea ta, bineinteles !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

ce faci, ma ameninti ??!! ca nu mi-e clar ?? sa cred ca tot electoratul aceluia pe care nu-l voi vota e la fel de ranchiunos si razbunator ca "tatucul" lui ??
by the way, zici ca i-ai facut reprosuri lui mimonix din cauza mea ?? pai...e neatentia domniei tale. hai, pa!

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Pe Manon o rog frumos sa citeasca toate reprosurile pe care le-am facut, nemeritat, lui Mimonix si sa-si asume responsabilitatea postarilor sale!
Daca era un om de onoare isi asuma afirmatiile inainte ca eu sa fac greseala sa acuz pe altcineva!

Manon am sa te tin minte pt. un comportament incalificabil!

Nu ai avut curajul sa-ti sustii afirmatiile si ai lasat sa cada "necazul" pe Mimonix profitand de o confuzie!
Urat si te asigur ca nu am sa uit nick-ul Manon,nu de alta dar fata de el trebuie sa fim atenti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

viviana : "Dar, niciodata sa nu spuneti si sa nu credeti ca din cauza lui Basescu sau a guvernului PDL-PSd tara este in criza economica. Tara este in criza economica din cauza crizei economice mondiale.

Niciodata sa nu credeti sau sa sustineti ca criza politica este vina lui Basescu. Sunt toti vinovati pentru ca nici unul nu a vrut sa faca un pas inapoi. Absolut niciunul nu a vrut sa cedeze. Este o vina impartita."


asa este. traiesc, mai ales, in romania, si recunosc aproape tot ce ai postat referitor la "imbogatitii" romaniei si mai stiu si ca toti, dar absolut toti, au jucat si inca mai joaca la doua capete.
am declarat ca nu-l iubesc pe geoana, aleg raul mai mic. speranta mea pentru o viata de cetatean european, respectat, cu drepturi constitutionale intangibile, etc. a fost calcata in picioare de prestatia actualului presedinte.
cat despre "pactul pentru educatie"...daca ai timp intra pe forumul profesorilor si o sa te convingi care este realitatea.
poate, totusi, ne iubeste si pe noi cineva, acolo sus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

"Dear God, so far this year you have taken away my favorite dancer Michael Jackson, my favorite actor Patrick Swayze, my favorite singer Stephen Gately and my favorite actress Farah Fawcett. Just so you know, my favorite politician is Mircea Geoana. Regards" :D

Adriana si Aidan - 4 ani
A ticket to hell has never been funnier

"May the fleas of a thousand camels infest the crotch of the person who screws up your day and may their arms be too short to scratch...AMEN"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancuta-Maria spune:

Basescu ziceti? Mamici, dar asta ati vazut'o?

http://www.youtube.com/watch?v=X0PQLIj0hEM

Daca am ajuns sa ne reprezinte un golan... si sa il mai si vrem inapoi, ce mai ramane de spus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Iata si explicatia pentru care Iohannis
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-6567227-klaus-johannis-pentru-die-welt-dupa-alegeri-vad-romania-guvern-politic-condus-premier-politic.htm

In ceea ce priveste acel clip,de a carui existenta Dinu Patriciu vorbea de ieri,este foarte interesant cum ,pe Antena 3,un criminal ca Iliescu este adus sa il comenteze.Dinu Patriciu spune ca si el era acolo.Poate explica mai clar situatia De ce nu a intervenit daca Basescu l-a batut pe acel copil?Si de ce apare acum ?Oare Basescu va fi transformat si in bataus de copii???Ce s-a intamplat dupa acel moment?Sotul meu spune ca el crede ca l-a ciupit de mana.


Die Welt spune ca Iohannis se indoieste ca un guvern politic are nevoie de el.Sunt curioasa cand va veni Iohannis in tara si ce va spune concret in sprijinul lui Mircea Geoana.Pana acum,nu zice nimic.Cineva imi spune ca de fapt Iohannis n-a semnat nimic cu Mircea Geoana.


Eu iau o pauza,am vrut sa o fac de mai multe ori.


PS:Vai,draga Manon,ce nesimtire pe capul meu sa ma iau de ofiterii superiori ai securita ..,pardon Armatei Romane.E intr-adevar un lucru regretabil.
Vezi,uneori unii se cred mai destepti decat sunt
si e foarte trist pentru ei ca incep sa se tamaieze singuri.Poate ca ar trebui sa-ti revezi postarile si si apoi sa vezi ce e cu inegalitatea aia de care vorbesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marilena12

Citat:
citat din mesajul lui loryi1974

Citat:
citat din mesajul lui manon
7. pentru ca ma priveste piezis si nu am incredere in oamenii care nu te privesc in ochi atunci cand ti se adreseaza.


Vai,ce jenant,draga Manon ,sa sustii asa ceva.Copiii si adultii care au defecte de vedere ar trebui izolati undeva,inchisi din calea ta???Ei nu ar trebui sa aiba dreptul democratic de a candida?Pentru ca nu inspira incredere.,inteleg.E anul 2009,draga Manon.
Credeam ca domnu Radu Mazare echipat in hitlerist a fost ceva izolat ,dar oare ma insel???




Eu nu vad legatura cu copiii si adultii cu defecte de vedere si nu vad nici sa fi recomandat Manon sa fie inchisi undeva. Nici macar in legatura cu Basescu, chiar daca nu-l place ea ca presedinte. Iar Hitler...e mort demult!

Marilena
Blogul meu


Eu inteleg ca tu nu ma intelegi,dar asta-i situatia.Uite de maine iau cateva zile de pauza si te las sa-ti reversi toate argumentele economice sau despre programe pe care le ai.Eu am incercat sa prezint argumente in general ,dar situatia se rezuma de fapt doar la privirea lui Basescu .Xenocid a pus pe topic "101 de motive pentru care sa nu-l votezi pe Basescu".Eu raspunsul perfect.
Oricum din 6 decembrie sunt in opozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:

Dar, niciodata sa nu spuneti si sa nu credeti ca din cauza lui Basescu sau a guvernului PDL-PSd tara este in criza economica. Tara este in criza economica din cauza crizei economice mondiale.

Niciodata sa nu credeti sau sa sustineti ca criza politica este vina lui Basescu. Sunt toti vinovati pentru ca nici unul nu a vrut sa faca un pas inapoi. Absolut niciunul nu a vrut sa cedeze. Este o vina impartita.



Eu spun si cred ca din cauza guvernului PDL-PSD in loc sa o luam in sus am luat-o la vale, ca este un guvern foarte prost.

Si cred cu tarie ca Basescu este marele responsabil de criza politica. El trebuia sa fie mediator, adica a esuat in functia de presedinte pe care o are. Daca eu o dau in bara la servici de multe ori, ma dau astia afara. Vreau sa i se intimple si lui la fel.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei



Acel guvern a coincis cu aparitia crizei economice.CAnd noi nu eram pregatiti pentru ca ,desi avusesem crestere,statul nu avea resurse,in mod paradoxal.

Mergi la inceput