Intre Basescu si Geoana, ce alegeti?

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Nu imi place sa ma cert pe teme de politica, nu imi place sa ma cert deloc pentru ca mai intotdeauna adevarul e pe undeva la mijloc, si nimeni nu are suta la suta dreptate si fiecare are dreptul la o parere asa cum o vede din prisma sa; de aceea nu ma pot abtine sa nu-i raspund Alineialinkav, pentru ca m-a intrigat "emoticonul" pus de ea la sfarsitul postarii!
Npi suntem unii din aceia care desii mergem la serviciu zi de zi, totusi trebuie sa stam "cu mana intinsa" la stat, pentru ca suntem bugetari. De fapt sotl e, ca eu nu mai lucrez de mult!
Nu ni s-a intamplat asa ceva niciodata, ca in loc sa creasca veniturile sa scada, si inca foarte dramatic. Sotul e ofiter in armata romana (atat de hultita pentru salarii si pensii "nesimtite), avea inainte cu tot cu sporuri un salariu cu care ne puteam escurca la limita 3 persoane. Dintr-o data ne trezim cu minus 8 milioane in minus, pentru ca guvernul Boc a hotarat ca nu mai au bani pentru Udrea @ comp., si s-au gandit sa taie sporurile bugetarilor.
Si cum o nenorocire nu vine niciodata singura, s-a mai intamplat si chestia cu impozitul forfetar, eu avand o firma prin care mai imi scoteam si eu un 2 milioane pe luna , impozabili, bineinteles. Acum, Boc, vroia ca eu sa muncesc degeaba pe aceasta firma, pentru ca trebuia sa ii dau lui toti banii; asa ca am lichidat si firma asta!
Ce mai urma oare? sau ce mai urmeaza daca castiga ei alegerile?
Si asa base, a imprumutat bani si nu a facut nimic cu ei; in curand ajungeam ca pe vremea lui ceausescu datori vanduti altror tari si sa gasim in magazine numai creveti (cei acre au trait vremurile acelea, stiu).
Asa ca mai lasati-ma cu basescu si guvernul lui, sper sa nu mai aud de ei niciodata!
Iar supermarketurile de care vorbesti ca sunt asa de pline, probabil ca nu vor mai fi, in scurt timp.
Asa ca Alina draga, ma bucur pentru tine si familia ta ca ati trait mai bine in ultimii 5 ani, si va doresc sa o faceti la fel in continuare, dar nu tuturor le-a mers asa de bine.
Iar asta o sa se vada pe 6 dec.

Edit: nu mai pomenesc de toate scandalurile si instabilitatea de pe scena politica de care am avut parte; crezi ca cei de la FMI sunt tampiti, de nu ne-au dat celelalte transe de bani?
Nu imi place PSD-ul, nu imi place Iliescu, Nastase, Vanghelie, etc, dar, pentru mine basescu e mai rau decat vadim, iar la un moment dat am fost nevoita sa votez cu iliescu din aceasta cauza. Se pare ca istoria se repeta!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui iileana

Logica elementara a existentei unui partid politic este de a ajunge la guvernare, pentru a-si putea pune in practica programul. Respectind, desigur, regulile democratiei.

Altfel de ce s-ar fi strins oamenii aia intr-un loc? Sa discute despre fotbal sau sa faca schimb de timbre? Exista si asocieri de cetateni cu asemenea scopuri, dar alea nu sint partide politice.




Da.
Si as spune ca e si in interesul meu ca partidul pe care il sustin pentru ca imi convine doctrina, sa ajunga la guvernare. Pentru ca la guvernare imi sustine interesele (cel putin in teorie)

Pentru asta e foarte normal ca un alegator a lui Basescu sa sustina PDL.

Dar nu e normal dublul standard, adica sa spui ca un lucru facut de altii e rau si facut de ai tai e bun.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Din ale campaniei electorale

Am vazut un afis rosu in care erau Geoana cu mutre zimbarete ale lui Iliescu, Voiculescu, Vintu, Hrebenciuc si nu mai stiu (toti dusmanii poporului) - evident facut de Basescu. M-am amuzat, pentru ca sint glume care sustin ca daca tin cu Basescu sa stea acasa sa isi numere ouale Uite ca degeaba stau acasa, ii scoate PDL la lumina

Si am aflat si ca www.pesurse.ro/2009/11/cum-a-minit-traian-bsescu-am-gsit-semnturile-sale-.html" target="_blank">Basescu a mintit ca nu a semnat nimic in legatura cu flota

Basescu incepe sa il sustina si el pe Johannis, doar doar si poate poate Interesante vremuri.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui tlaura
Nu ni s-a intamplat asa ceva niciodata, ca in loc sa creasca veniturile sa scada, si inca foarte dramatic.

Bun venit in lumea economiei de piata!
De unde naiba sa creasca veniturile cand tot globul a fost pe tobogan de un an incoace? Nici Obama, nici Raul (Castro), nici Merkel, nici Putin, n-au reusit decat sa limiteze pagubele. Nici vorba sa creasca veniturile. Este Romania oare altfel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mi-a sarit in ochi chestia asta cu: deci raman 2 camere. Bineinteles ca vor ramane 2 camere pana la un moment dat!
Voi credeti ca gata, de maine, se schimba constitutia si se stabilesc alegeri anticipate pentru noul Parlament unicameral?
No way! Asta e un proces de durata.
Si pana atunci, daca Geona castiga, trebuie numit altcineva la conducerea Camerei. Deci ramane un post negociabil.

Si uite asa intra Antonescu pe usa din dos a presedintiei daca nu a putut urca scarile prin fata.

Acuma sunt curioasa cine va lua locul lui Geoana la conducerea PSD in caza ca... Valeu Doamne! Celupte aprige se vor da. Cred ca mai vechiul nostru prieten Adrian Nastase abia asteapta.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Tlaura - faptul ca sotul tau este bugetar, asta nu inseamna ca stati cu mana intinsa la stat, ci sunt bani pe care ii meritati in schimbul muncii depuse. Nu cred ca undeva in lumea asta vreun salariu de bugerar ar fi suficient sa acopere 3 persoane. Sa stii ca salariile bugetarilor sunt mici peste tot, dar sunt mult mai sigure decat cele din domeniul privat. Avantaj/dezavantaj!
Insa eu nu te inteleg pe tine. Afirmi ca ai avut o firma care iti aducea un venit de 2 mil pe luna impozabil, aici mi se pare marea problema, de ce ai continuat cu ea si nu ti-ai cautat un job, unde cu siguranta ai fi castigat de cel putin 3-4 ori mai mult, si acum cu siguranta, nu ai mai fi data vina de sistemul politic.
Eu traiesc intr-o tara unde nimeni, dar absolut nimeni, nu primeste nimic de la stat. Intr-o tara in care copiii nu primesc nici macar alocatie, intr-o tara in care categoria cea mai trista si fata de care eu am un mare respect, si anume " persoanele cu handicap", muncesc, ca statul nu le da nimic, dar nici nu pot intinde mana, n-am vazut pe nimeni la cersit. Mi-e mila de ei cand ii vad in carucior, ca alerga prin parcari sa incaseze taxa de parcare, iar multi dintre abia isi tarasc picioarele sa ajunga cat pot de repede la tine, sa nu te tina pe loc, intr-un lot de parcare de 20 de masini. Sunt si aici saraci, dar muncesc, colectioneaza cartoane, cauta scoici in mare si le vand pe cativa dolari sa-si scoata mancarea de pe o zi pe alta. Nici o munca nu e rusinoasa, atata timp cat este cinstita. N-am auzit pe nimeni sa se planga ca-i greu, ca muncesc zi lumina, dar educatia este de o alta natura, sunt constienti de mici ca fara munca nu se poate, nu i-a crescut statul cu alocatii si ajutoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marilena12
Citat:
citat din mesajul lui alinkav
Eu si familia mea am trait mult mai bine in ultimii 5 ani, pentru ca am lucrat zi de zi, si nu am asteptat pomana din partea statului!

Supermarketurile s-au inmultit pentru ca sunt intretinute de oameni ca tine, care ati trait mult mai bine in ultimii 5 ani, voi stati la cozile alea de parca a doua zi ar veni foametea!


Marilena si Alina, suntem la Alegeri nu la ZZ. Se discuta despre viata politicienilor, nu despre viata noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Nu am citit tot ce ati scris insa totusi vreau sa va intreb ceva.
De unde sa fie bani la buget?Plateste cineva taxe in Ro?
Eu sunt absolut mirata,am avut de-a face cu mai multe lucrari mari in Ro(renovari,etc)si nimeni,dar absolut nimeni,nu mi-a lucrat oficial,cu deviz si cu garantie.Toti au fost f mirati, mi-au zis ca ce,sunt picata din luna sa platesc mai mult ,etc.
Alt exemplu:mama a mers in ultimul timp la mai multe cabinete medicale,a platit serviciul dar nicaieri nu a primit nici o chitanta...clar ca majoritatea fenteaza taxele,la-la-la,de unde sa fie bani la buget?!

Acum nu stiu cum e cu profesorii DAR declara ei si platesc impozit pt toate meditatiile pe care le fac?Am vazut pe forum,pina si meditatii cu doamna invatatoare .
Inutil sa mai zic cu cite atentii sunt "stimulate"doamnele educatoare,ingrijitoarele...e ok?


Sistemul medical e asa cum e,stiti,nu intru in amanunte...nu te poti duce in spital fara sa ai buzunarul garnisit cu hirtii de 50 de lei.Asistentele sunt bugetare si cu venitul asta "extra"cum ramine???

Cred ca exemplele pot continua.Nu zic ca toti bugetarii primesc venituri din cele mai sus mentionate DAR o buna parte asa ca...sa fim seriosi,nu toti bugetarii o duc rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgi

electoratul lui Basescu, care din ce-am observat, reprezinta categoria intelectuala si activa

"activa" da, "intelectuala" nu neaparat

Structura votului ptr turul 1:

Basescu, ales de cei mai multi romāni care au doar liceul
Pensionarii, votantii lui Geoana
Liberalul, reprezentantul romanilor cu facultate.
Conf. sondaj CURS http://prezidentiale.evz.ro/emain/articolul/877112/Basescu-si-Geoana-se-bat-pe-acelasi-electorat--GRAFIC

si

Basescu. Oras. Transilvania. Sub 50 de ani. Studii medii.
Geoana. Sat. Muntenia, Moldova. Peste 50 de ani. Cel mult zece clase.
Antonescu. Bucuresti. Studii superioare.
Conf. sondaj Insomar http://www.riscograma.ro/1236/cele-trei-romanii-structura-votului-pe-studii-varsta-regiuni/





Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Alina,corect!Ai punctat foarte bine!Marea majoritate a firmelor nu platesc impozite corecte la stat!Angajatii au salariu mic pe cartea de munca si triplu net.
Cat despre bugetari,nu,nu toti luam spaga,ca n-avem meserii de luat spaga si nici cafea,tigari,etc nu primim!Da flori,recunosc ca am mai primit,la sfarsitul anului,cand au venit copii sa-mi multumeasca ca i-am ajutat si am fost mereu draguta si amabila,desi poate aveam nervii incretiti.
Eu una vreau sa vina si 6 decembrie mai repede,sa se termine odata si cu alegerilea astea,pentru ca oricare ar veni,noua tot n-o sa ne fie bine!N-o sa scoata psd-ul acuma tara din criza,cum nici pdl-ul nu este in stare.
Adevarul este ca nu avem guvernaanti capabili sa faca ceva,sa ia decizii corecte,sa ne saltam si noi un pic.
In 20 de ani,absolut toate partidele s-au perindat la guvernare,absolut toate,cu base in frunte, ministru al transporturilor in 2 mandate,ce autostrazi avem noi???Aud?
Mi-e sila de toti!De vanghelie,de udrea,de nastase,de videanu,de hrebenciuc,de mantog,etc,etc

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput