Intre Basescu si Geoana, ce alegeti?

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui sirimie

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui natynic
...se intoarce in groapa Bratianu cand vede cum seniorii liberali dau mana cu PSD-ul...





Bratianu? Care Bratianu? Ai mai auzit tu vreun liberal din zilele noastre sa-i pronunte numele? Nici nu cred ca mai stiu ei cine a fost Bratianu...
Modelul liberalilor astazi (si nu vorbesc doar in contextul alegerilor astea), mentorul PNL, visul oricarui liberal verde de invidie pe banii lui Patriciu, este Ciolanul.
Nu exista alta alternativa: orice pentru Ciolan.
O sa-si schimbe si numele: Partidul National al Ciolanarilor.




PDL nu numai ca nu a renuntat la guvernare desi guvernul a fost demis, dar Basescu a propus tot prim ministru PDL neagreat de parlament desi asta inseamna ca FMI nu a dat transe de bani si governul se imprumuta scump pentru a plati pensii si salarii.

In comparatie cu PDL care se acroseaza de putere cu ce poate sacrificind orice, PNL e de "bun simt".

Esti de acord?




Nu, desigur.
Probabil ai uitat cu ce "bun simt" a guvernat cu PDL, l-a sustinut pe Basescu, a fost sprijinit de PSD in acelasi mandat (aratand dosul alegatorilor sai, care au votat o alianta, alta decat facea Tariceanu in timp ce se tinea cu toti coltii de scaun), spera sa guverneze acum cu PSD si il sustine pe Geoana, in pofida tezelor liberale istorice.
PNL a devenit a doua "fata mare" tavalita cand de unul, cand de altul, dupa UDMR. Si asta, doar in 5 ani.
Daca pentru tine asta inseamna "bun simt", e clar ca nu pot sa te conving altfel; dar pot sa te contrazic.



Cred ca nu vorbim despre acelasi lucru.

Eu am spus ca PDL se agata de ciolan cu orice consecinte si am argumentat. Esti de acord cu asta sau nu?



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Citat:
citat din mesajul lui magdalena67

oare de ce nimeni nu sta sa se gandeasca si sa faca o comparatie a mandatului lui Basescu cu celelalte mandate?
ce ne-au oferit ultimii 5 ani , in afara de scandaluri, intrigi si o viata din ce in ce mai grea?
comunisti sau necomunisti, pe vremea psd din ultimele mandate nu am fost atat de infometati, nu am fost atat de batjocoriti, nu traiai cu securea deasupra capului.cand ai copii de crescut, cand ai rate de platit, cand te uiti in vitrine si iti dai seama ca nu poti cumpara mai nimic, cand sute de mii de oameni stau cu frica ca vor ramane fara servici, mai poti face alegerea intre comunism si capitalism?
isi permit sa spuna ca " Nu ne-am propus s#259; scoatem #355;ara din criz#259;", pai cum sa imi dau votul unui asemenea om?
ar inseamna ca imi semnez singura sentinta. Nu fac parte din nici un partid, nu tin partea nimanui, dar totusi nu imi pot permite sa fac o astfel de greseala.

stoian

Si pe vremea lui Ceasca oamenii erau linistiti, fara convulsii sociale, fara comparatii (ca nu stiam unii de altii ce au si ce invart), toti aveau salar decent numai ca nu prea aveau ce cumpara din vitrine cu el...
Intre unul care spune nu ca NU VA SCOATE tara din criza (ci ca asta e greu de infaptuit, problemele sunt mari si multe, mentalitatile bolnave, mafiile locale -facute dupa scoala de baza a PSD-ului-zdravene) si unul care promite ca imediat aduce prosperitate cand E CLAR ca asta nu se poate, eu il aleg pe primul. E mai sincer.
Iar ultimii 5 ani au fost marcati de intrigi si scandaluri pt ca a fost o lupta crancena intre un om cu spirit puternic (desi shui, cu capu) care se distreaza batandu-si joc de restul clasei politice si toti cei care s-au simtit lezati de fermitatea lui, duritatea lui, (ne)dreptatea lui. Asta-i adevarul.

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui sirimie


Cred ca nu vorbim despre acelasi lucru.

Eu am spus ca PDL se agata de ciolan cu orice consecinte si am argumentat. Esti de acord cu asta sau nu?






Da, sunt, desigur.
Nu sunt de acord cu faptul ca, daca PDL face asa ceva, e acceptabil sa faca si PNL la fel, ba inca si cu "bun simt".
Ba, din contra: as zice ca e mai grav din partea lui Antonescu, care da si lectii de morala...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui sirimie


Cred ca nu vorbim despre acelasi lucru.

Eu am spus ca PDL se agata de ciolan cu orice consecinte si am argumentat. Esti de acord cu asta sau nu?






Da, sunt, desigur.
Nu sunt de acord cu faptul ca, daca PDL face asa ceva, e acceptabil sa faca si PNL la fel, ba inca si cu "bun simt".
Ba, din contra: as zice ca e mai grav din partea lui Antonescu, care da si lectii de morala...



Nu inteleg.
PDL si PNL fac acelasi lucru rau din punctul tau de vedere, adica vor functii de conducere in guvernare. De ce PNL trebuie sa se cheme partidul cu ciolanul si PDL nu? De ce PNL sint aia rai si PDL aia buni daca sint la fel??

Cum adica daca PDL face asta PNL nu are voie?


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Logica elementara a existentei unui partid politic este de a ajunge la guvernare, pentru a-si putea pune in practica programul. Respectind, desigur, regulile democratiei.

Altfel de ce s-ar fi strins oamenii aia intr-un loc? Sa discute despre fotbal sau sa faca schimb de timbre? Exista si asocieri de cetateni cu asemenea scopuri, dar alea nu sint partide politice.

Triunghiul portocaliu *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daiana_raluk spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui sirimie


Cred ca nu vorbim despre acelasi lucru.

Eu am spus ca PDL se agata de ciolan cu orice consecinte si am argumentat. Esti de acord cu asta sau nu?


Rufus,Antonescu a iesit din cursa.Nu pricep ce tot il pomenesti cu atata ura si inversunare.E vinovat el ca Basescu nu a castigat din primul tur?



Da, sunt, desigur.
Nu sunt de acord cu faptul ca, daca PDL face asa ceva, e acceptabil sa faca si PNL la fel, ba inca si cu "bun simt".
Ba, din contra: as zice ca e mai grav din partea lui Antonescu, care da si lectii de morala...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daiana_raluk spune:

Rufus,Antonescu nu mai e,a iesit din cursa.Nu pricep de ce atata inversunare impotriva lui.In primul tur,am inteles,dar acum...care e problema? din cauza lui si a pnl-ului nu castiga Basescu? Daca era tare si mare o facea din primul tur,sau castiga in turul 2 si fara ajutorul liberalilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Nu va mai certati pe aliante. Sa ne aducem aminte ca PNLul era sub limita electorala cand a fost adunat din resturi si resuscitat de Stolojan si Valeriu Stoica. PNLul a tradat alianta DA cand Base a refuzat sa intervina in sprijinul lui Patriciu si a guvernat singur tara (dupa ce au fost demisi ministrii PDL pana la ultimele alegeri parlamentare). Cu sprijin parlamentar de la PSD. Din punctul meu de vedere, de cand Stolojan si Valeriu Stoica au parasit PNL-ul, PSD a devenit identic cu PNL. Au numai interese comune. Praf in ochi la saraci (asta cica e politica de stanga), pensii si salarii uriase pentru privilegiati (o fi tot politica de stanga) si furturi din afacerile cu statul si din privatizari (asta e politica de dreapta, banuiesc).

Am fost sustinatoare PNTCD care a murit o data cu Coposu si Ratiu. O sa vedeti cum se va duce la fund si PNLul si vor ramane sa se infrunte pe scena politica romaneasca doua partide puternice, care vor alterna la putere ca in orice tara civilizata. Dar pana atunci vor avea grija PSDul si PSDul sa fure si ce mai e de furat: Posta Romana, CECul, Minele de sare, ROMGAZul si TRANSGAZul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi


Patriciu in sus, Patriciu in jos.....ca doar nah, trebuie sa repetati poezia lui Basescu....

Dar inafara de propaganda, dovezi, argumente aveti?



copiloi, ia de aici:
http://www.catavencu.ro/melescanu_nastase_si_srs_in_audienta_la_patriciu-11335.html

http://www.catavencu.ro/nastase_la_patriciu_a_fost_o_discutie_privata_ca_intre_prieteni-11403.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalia05 spune:

Am vrut sa spun ca pana atunci vor avea grija PNLul si PSDul sa fure si ce mai e de furat: Posta Romana, CECul, Minele de sare, ROMGAZul si TRANSGAZul.

Scuze pentru greseala de editare

Mergi la inceput