Intre Basescu si Geoana, ce alegeti?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Eu una nu vad ce motive as avea sa ma duc la vot si pe 6!Spuneti-mi voi,de ce l-as mai vota eu pe basescu?pentru ce?ce mi-a demonstrat el mie,5 ani cat a fost presedinte?eu i-am acordat increderea mea,votul meu si el cum mi-a raspuns?unde sunt promisiunile de acum 5 ani?
nu,pe geoana n-am sa-l votez niciodata,dar nici pe basescu nu am de ce,pentru ca m-a dezamagit ingrozitor,mi-a demonstrat ca el e ala de striga lupu si curtea lui e plina de lupi!


"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea



Pai hai sa ne amintim cum a fost in ultimii 5 ani !!! Cat de "rau" a fost, sa ne uitam la subiectele de pe DC, sa vedem cati dintre noi si-au construit case, cati au avut vacante frumoase.

Basescu a fost presedinte in timpul asta, nu altcineva si a fost cat de "jucator" l-au lasat sa fie partenerii politici.

S-a intrat in UE, cu niste conditii indeplinite cam greu la justitie, daca nu ati uitat, de Monica Macovei cea tot atat de atacata atunci de PSD si care a fost sustinuta din rasputeri de Basescu.

Ca venea dupa madam Stanoiu, care de-atunci tot da explicatii prin tribunale despre colaborarea cu Secu. Va amintiti cum s-a infiintat ANI, cred ca ala a fost printre primele scandaluri de care a fost acuzat Basescu. Toti abonatii la ciolanul politic ziceau ca nu ne trebuie asa ceva, de ce sa caute cineva inadvertentele din declaratia de avere.

Parca tot Basescu a tinut trupele in Irak, desi niste "patrioti" pe-aici pe-acasa le-ar fi intors inapoi numai ca sa ne decredibilizeze fata de partenerii externi.

Apoi referendumul pt votul uninominal a fost tot un sut in masinaria partidelor care au trecut prin parlament o lege rasucita numai ca sa nu piarda trenul abonatii lor la ciolan si totusi multi l-au pierdut.

Altii s-au suit in tren de pe scara, venind din colegii de pe locul doi sau trei. Dar , votul uninominal i-a facut mai vizibili in ochii electoratului pe parlamentari si v-as ruga sa va amintiti ce circ si taraboi a fost si atunci si ce scenarii apocaliptice preziceau unii vis-a vis de asta!
Eu cred ca reforma ce ar trebui sa rezulte din ultimul referendum i-ar face si mai vizibili pe domnii parlamemntari, i-ar obliga sa fie prezenti la vot si ar mai scurta plimbatul si blocarea legilor, nu s-ar mai vota intre ei, sau chemandu-si amantele sau nepoatele in sala!
Asta daca nu cumva majoritatea din parlament nu va gasi prin comisii o chichita sau o cale de-a ne aburi ca nu avem nevoie de modificarea Constitutiei si ca parlamentul e minunat asa cum e, iar 80% din alegatori vor fi fraieriti ca tot s-au dus la referendum cand oamenii seriosi si cu experienta politica le-au zis sa stea acasa, sau sa refuze hartiile alea!

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Olympia,faptul ca unii si-au facut case,si-au luat masini,etc nu e nicidecum meritul lui basescu!Guvernarea asta in care s-au luat case si masini a fost una pdl-pnl 2 ani,por'ma pnl 2 ani,ce contributie a avut basescu la guvernare?zici de referendum,scuza-ma,da s-a trezit acum,cu o luna inainte de alegeri sa faca referendum,da pana acum ce-a pazit?De ce a asteptat 5 ani,nu cumva si pentru faptul ca si ai lui ingroasa randurile parlamentului asta plin de oportunisti!
care sunt atributiile unui presedinte?Cat de bine si-a indeplinit presedintele ales atributiile timp de 5 ani?ce intalniri importante a avut el?ce lobby a facut el pentru Romania?
Da,a mentinut trupele in Iraq,da cu ce sacrificii din partea soldatilor se intreaba cineva?Voi stiti cu ce se descurca ai nostri acolo?De la uniforme,pana la armament si nu mai zic de bani!Voi stiti cat are salariu un militar american si cat are unu roman?
Sa nu ma mai apuc acum si de hayssam,de rapitii din Iraq,pe spatele carora base a acumulat capital politic imeeens,de tiganca imputita versus"maria ta"spus de presedintele Romaniei ,unui rrom care se autointituleaza "regele tiganilor",etc,etc ...
Acum psd-ul nu e bun,vai domne daca liberalii se aliaza cu psd-ul ne ducem inapoi 20 de ani????Da ca base si pdl-ul s-a alioat cu psd-ul nu acum 100 de ani,ci acum 1 an,asa nu ne-am dus inapoi??
Hai ma,ca nu il doare pe base si pe pdl in cot de noi!Ii doare de ei!De jimichu-uri,de vuitoane,de ferrari de bugati,de,de si de.
Noi suntem doar aia care trebuie sa-i votam cand trebuie!Atat!
Nu pot sa-l votez pe geoana,da nu pot sa-l votez nici pe basescu!Nu pot!Ma ia cu frisoane cand ma gandesc ca trebuie sa pun stampila pe unu din ei!

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui valentinag
Olympia,faptul ca unii si-au facut case,si-au luat masini,etc nu e nicidecum meritul lui basescu!Guvernarea asta in care s-au luat case si masini a fost una pdl-pnl 2 ani,por'ma pnl 2 ani,ce contributie a avut basescu la guvernare?

Antibasescienii se contrazic pana la penibil. Ba sustin ca au fost 5 ani de dictatura, 5 ani de scandaluri, 5 ani de regres. Ba ca basescu n-a avut nicio contributie, niciun merit, niciun rol. Hotarati-va odata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Phuu, decat Geoana cu gasca din spate - nea Nelu, Bombonel, Vanghelie, Ponta - bleax, de o mie de ori mai bine Base!
La noi Base a iesit cu 31%, apoi Crin cu vreo 22, iar Geoana pe locul 3 cu habar n-am cate procente. Si maghiarii l-au preferat pe Base, lui Hunor nu prea i-au dat atentie.
Ardealul va vota cu Base, asta-i clar!


Alina si Marc Alexandru (28.03.2006) si 35+ cu
pozele noastre



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui valentinag
Olympia,faptul ca unii si-au facut case,si-au luat masini,etc nu e nicidecum meritul lui basescu!Guvernarea asta in care s-au luat case si masini a fost una pdl-pnl 2 ani,por'ma pnl 2 ani,ce contributie a avut basescu la guvernare?

Antibasescienii se contrazic pana la penibil. Ba sustin ca au fost 5 ani de dictatura, 5 ani de scandaluri, 5 ani de regres. Ba ca basescu n-a avut nicio contributie, niciun merit, niciun rol. Hotarati-va odata!

Multumesc pentru compliment,ce sa zic,foarte matur!
Ca si cum as fi""tiganca imputita" de ex nu?

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaalex spune:

Cel mai interesant mi se pare ca la Sibiu, acasa la Johannis, Basescu a luat 44,45%, la maaare distanta de Crin (22%) si Geoana (21%)

Alina si Marc Alexandru (28.03.2006) si 35+ cu
pozele noastre



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Basescu a fost la toate butoanele guvernarii numai de cind a ajuns Boc prim ministru. Cred ca e destul de clar cit de valoros e Basescu la guvernare.

Inainte de Boc nu era Basescu, erau PNL sustinuti de PSD in parlament. Ca de aia a si incercat atita timp sa il dea jos pe Tariceanu, ca nu avea control deplin.

Basescu ar trebui judecat dupa rezultatele lui ca presedinte. Cit de mult succes a avut axa Bucuresti-Londra si nu mai stiu, nu mai pomeneste nimeni de ea. Cit de vizibila e Romania in lume, ce proiecte prezidentiale au trecut, cit de bine a mediat intre partidele politice ca sa mearga rom in directia buna.

Eu cred ca a dat chix la toate capitolele.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog si poze in album
Diferenta intre cum este si cum ar trebui sa fie

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

http://www.romanialibera.ro/a170834/cum-s-a-impartit-romania-intre-basescu-si-geoana.html


"Traian Basescu isi depaseste fara emotii adversarii in Ardeal, unde aduna peste 40% din voturi in judete precum Bistrita- Nasaud, Cluj, Timis, Alba si Sibiu. Surpriza a aparut pentru Basescu in judetul Constanta, fieful PSD al primarului Radu Mazare, unde actualul presedinte l-a devansat pe candidatul PSD cu aproximativ trei procente, obtinand aproape 37%. Recordul de votanti pentru Basescu s-a inregistrat in judetul Arad – aproape 47%. Presedintele in functie este cel mai prost cotat in Harghita, unde doar 12,7% din votanti l-au preferat. In restul tarii, voturile pentru Basescu variaza in intervalul 25-35%.


Mircea Geoana atinge maxime electorale in judetele Vaslui si Dolj, unde a adunat peste 44% din sufragii. Peste 40% din voturi a strans Geoana si in judete precum Botosani, Vrancea sau Ialomita. seful PSD este cel mai putin dorit ca presedinte in Harghita (5,69%) si in Covasna (9,86%). Judetele grele din Ardeal, pro-Basescu, l-au sanctionat pe Geoana la vot, el obtinand in jur de 20% din voturi in Arad, Brasov, Cluj, Timis, Bihor, Mures si Sibiu.
Liberalul Crin Antonescu este cel mai omogen distribuit candidat in preferintele romanilor. Nu exista diferente mari intre rezultatele obtinute pe judete, acestea variind in intervalul 18-23%. Antonescu a obtinut cele mai multe procente in Brasov, in Ilfov si in unele sectoare ale Bucurestiului – peste 25%. Cele mai proaste rezultate le-a inregistrat in Harghita (5,44%), Covasna (9,89%) si Dambovita (12,6%)."



"Mircea Geoana castiga in zonele sarace, iar Traian Basescu in cele bogate", explica sociologul Mircea Kivu preferintele alegatorilor in functie de nivelul lor de trai. Transilvania este mai urbanizata, iar PSD nu a reusit sa-si infiga serios radacinile in aceasta regiune, de aceea e greu de crezut ca social-democratii vor putea recupera terenul pierdut"



Iata ca cei care au dus-o mai bine in ultimii 5 ani au votat cu Basescu!

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Eu nu pot sa cred ca in anul 2009, dupa atatia ani in care l-am avut in fruntea noastra pe Iliescu care ne-a tras in jos in halul in care ne-a tras, dupa aroganta si atitudinea lui Nastase, dupa halul de coruptie si mizerie create de PSD, dupa - repet - aroganta si atitudine pe care o au si au avut-o fata de tot si de toate, vrem inca sa votam cu PSD-ul si cu Geoana.

Este Basescu perfect? Nici cum. Insa pe langa Geoana si ai lui este parfum.

Gabi

There is no taste like the taste of being thin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manon spune:

asa e, cum spui. numai ca numele aflat in spatele lucrurilor bune nu e basescu ci TARICEANU. ca, vezi mata, nu presedintele e cel care guverneaza ci GUVERNUL. in momentul in care presedintele a reusit sa puna mana pe guvern, ca sa fie 2 in 1...uite rezultatul: land of choices...adica a LOR, care cum a apucat sa inhate/sa vanda/sa fure/sa...
asa ca...pe mare sau in mare, oriunde, cu dl. base, numai la presedintie NU!!

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Citat:
citat din mesajul lui valentinag

Eu una nu vad ce motive as avea sa ma duc la vot si pe 6!Spuneti-mi voi,de ce l-as mai vota eu pe basescu?pentru ce?ce mi-a demonstrat el mie,5 ani cat a fost presedinte?eu i-am acordat increderea mea,votul meu si el cum mi-a raspuns?unde sunt promisiunile de acum 5 ani?
nu,pe geoana n-am sa-l votez niciodata,dar nici pe basescu nu am de ce,pentru ca m-a dezamagit ingrozitor,mi-a demonstrat ca el e ala de striga lupu si curtea lui e plina de lupi!


"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea



Pai hai sa ne amintim cum a fost in ultimii 5 ani !!! Cat de "rau" a fost, sa ne uitam la subiectele de pe DC, sa vedem cati dintre noi si-au construit case, cati au avut vacante frumoase.

Basescu a fost presedinte in timpul asta, nu altcineva si a fost cat de "jucator" l-au lasat sa fie partenerii politici.

S-a intrat in UE, cu niste conditii indeplinite cam greu la justitie, daca nu ati uitat, de Monica Macovei cea tot atat de atacata atunci de PSD si care a fost sustinuta din rasputeri de Basescu.

Ca venea dupa madam Stanoiu, care de-atunci tot da explicatii prin tribunale despre colaborarea cu Secu. Va amintiti cum s-a infiintat ANI, cred ca ala a fost printre primele scandaluri de care a fost acuzat Basescu. Toti abonatii la ciolanul politic ziceau ca nu ne trebuie asa ceva, de ce sa caute cineva inadvertentele din declaratia de avere.

Parca tot Basescu a tinut trupele in Irak, desi niste "patrioti" pe-aici pe-acasa le-ar fi intors inapoi numai ca sa ne decredibilizeze fata de partenerii externi.

Apoi referendumul pt votul uninominal a fost tot un sut in masinaria partidelor care au trecut prin parlament o lege rasucita numai ca sa nu piarda trenul abonatii lor la ciolan si totusi multi l-au pierdut.

Altii s-au suit in tren de pe scara, venind din colegii de pe locul doi sau trei. Dar , votul uninominal i-a facut mai vizibili in ochii electoratului pe parlamentari si v-as ruga sa va amintiti ce circ si taraboi a fost si atunci si ce scenarii apocaliptice preziceau unii vis-a vis de asta!
Eu cred ca reforma ce ar trebui sa rezulte din ultimul referendum i-ar face si mai vizibili pe domnii parlamemntari, i-ar obliga sa fie prezenti la vot si ar mai scurta plimbatul si blocarea legilor, nu s-ar mai vota intre ei, sau chemandu-si amantele sau nepoatele in sala!
Asta daca nu cumva majoritatea din parlament nu va gasi prin comisii o chichita sau o cale de-a ne aburi ca nu avem nevoie de modificarea Constitutiei si ca parlamentul e minunat asa cum e, iar 80% din alegatori vor fi fraieriti ca tot s-au dus la referendum cand oamenii seriosi si cu experienta politica le-au zis sa stea acasa, sau sa refuze hartiile alea!

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput