Trombofilia o cauza a infertilitatii - 18 -

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dezamagita spune:

Ceva foarte interesant:

http://www.prenate.com/about/folate_protection.html
In josul paginii sunt niste avertizari:

Ingerarea a mai mult de 3 grame/zi de acizi grasi Omega 3 (precum DHA) poate provoca efecte antitrombotice, inclusiv cresterea timpului de sangerare (ce se regaseste in hemograma) precum si cresterea INR. Administrarea de acizi grasi Omega 3 trebuie evitata de pacientii care iau anticoagulante (cred ca se refera la Lovenox sau clexane?!), mai ales la cei care au mostenita predispozitia de sangerare, episoade trombotice.

Supradozele accidentale de produse ce contin fier (cred ca e vb de suplimentele cu fier) este cauza fatala de otravire la copiii sub 6 ani. In cazul unei supradoze de fier – sunati doctorul imediat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Da Miki, fac inhibare cu AC. E clar ca nu am cum sa opresc totul, ca doar trebuie sa iau femibion. Uscateasca poate e "buna" pe hematologie, dar ar fi super sa gasim un dr ginecolog-endocrinolog-hematolog specializat in FIV.
Eu cred ca voi face asa: voi lua tratamentul dat de Uscatescu cu exceptia faptului ca nu voi intrerupe tot cu 12 zile inainte de stimulare, ci voi schimba acidul folic cu femibion, vit C voi lua doar 500 mg, nu voi lua vit e, clexane voi face de 0.2ml pana la confirmarea sarcinii, iar apoi voi merge la consultatie sa vedem ce fac.
Ce parere aveti de schema mea?
Dezamagita nu stiu ce sa zic de renuntarea la carnea rosie, caci tocmai in ea se gaseste vit. B.

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina97 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Uff ce ma enerveaza ciocolata aia care se tine dupa mine, eu tin post de luni si astea ma fugaresc cu ciocolata.
Goldi sa inteleg ca-ti tb progestative , incearca un tratam naturist cu extract de zmeur si mult ceai de napraznic, face minuni. A... si supozitoare Carpicon din zi 5 pana in zi 15(vezi ca au aparut unele acum cu mai multe extracte in ele , se gasesc la plafar). Pup fata
Tamaryllis ce spui tu acolo e o noutate pt mine, sa inteleg ca s-a desteptat Uscatescu? Pai ma duc si o strang de gat acum . Eu ma conversez cu ea pe mail si ii reamintesc de n ori ce balarii am si doza mai mare de 0,2 pana la test nu a vrut sa-mi dea. La ultimul ET i-am zis ca fac 0,3 si mi-a zis sa raman asa, ca-l crestem odata cu sarcina. Si de ce oare 12 zile inainte de FIV? Eu cel mai devreme am auzit ca se face din zi 1 clexane.
Schema mi se pare f buna, nu stiu de ce ti-a dat clexan 0.4 asa de devreme , poate mai ai ceva pe langa MTHFR heterozig . Prot C, S cum sunt?
Cristina m-am hotarat sa-i fac si eu o vizita lui Avram. De ce se da rezultatul la analize asa tarziu? 2 sapt mi se pare enorm de mult. Eu credeam ca dau sange dimi si apoi mi le interpreteaza dupa amiaza Tu ce analize ai proaste? Scuze dc ai scris dar nu am retinut si nici nu vad ceva scris la semnatura.
Raluca-deza eu mi-am luat de mult vitaminele, acum merg doar pe omnibionta si taxofit folsaure, nu mai iau B-ri in cantit mari pt ca am luat destul
Cami pai uite ca nu stiam ca poti avea homocisteina mare si cantit mare de vitamine in organism. Nu stiu cum sa explic asta. Poate iti tb metafolin , forma naturala de acid folic care e in Neevo, Femibion si Taxofit folsaure.
Danny
Lavinia
Goggy
Si restul fetelor


Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)


buna miki,
mie mi-a recomandat ginecoloaga sa merg la dr. avram dupa doua sarcini oprite in evolutie, inca nu stiu ce voi descoperi.
acum nu stiu ce sa zic, de ce dureaza doua saptamani rezultatele, poate alte analize dureaza mai putin, nu m-am gandit s-o intreb pe doamna doctor, na...

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

M-a ramat undeva si am sunta la Coltea, sa-mi fac o programare. Am facut programarea, numai ca am rugat asistenta sa imi spuna cu ce analize sa mai vin, caci nu pot veni de 3 ori (consultatie, recoltari analize s interpretat analize) si mi-a dat-o pe dr-ta la telefon care era f nemultumita ca am insistat! Pai ce naiba, eu trebuie sa fac trei drumuri sa imi dea o shema de tratament?
Am inceput sa caut pe la alte clinici, dar din pacate nu prea sunt.
Stiti ceva de Maria Vladareanu - Sef Clinica de Hematologie Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti? Am citit ca are mai multe domenii de interes, printre care si patologia hematologica in sarcina si lauzie.
M-as duce si la ea, mai ales ca am ineles ca sotul ei este Vladareanu de la Elias, deci poate de aici si interesul pt patologia hematologica in sarcina.
Stie cineva ceva de ea?

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danubia spune:

ziua buna tuturor

tocmai ce m-am intors de la celioscopie . Sunt pe lovenox 0.4 , si din 29 dec incep stimularea . Pana acum toate bune , a trecut si asta si parca , parca incep sa prind curaj si sa sper ca va trece barza si pe la noi . Sotul deja stie toate pretzurile la biberoane, carucioare si alte accesorii , cred ca el are sperantze mai mari decat mine .

Va pup pe toate , eu intru mai rar cum nu am noutati , dar va citesc zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Miki, sa nu ma iei la rost ca trimit atatea mesaje si am semnatura ...lunga!
Va rog, cine a mai fost la Avram, sa imi spuna ce analize suplimentare v-a mai dat de facut, caci daca merg la ea, as vrea sa plec de acolo cu schema facuta. Imi e f greu sa vin de trei ori la Bucuresti pt asta! De aceea, vreau sa merg cu toate analizele facute.
Plus de alta, azi incepusem sa iau magneb6, vit C, ac folic. Daca le opresc cand pot sa fac analize gen APTT, AP, INR?

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2bobocei spune:

Tamaryllis, si eu am fost la d-na dr. Avram. Analizele pe care le-am luat cu mine au fost cele facute pentru sindromul antifosfolipidic (facute la Fundeni) si cele facute la Synevo - Profil trombofilie II.
Din pacate la mine s-a ferit sa-mi dea un tratament, a spus ca pe acesta il stabileste medicul ginecolog. Totusi avand in vedere mutatiile mele a spus ca nu as avea nevioe de heparina si ca aspirina ar fi suficienta, plus acidul folic si complexul de vitamine B. Inca odata, sbliniez ca nu a vrut sa-mi recomande dozele exacte, n-am prea inteles de ce. A ramas ca, in cazul in care in urma FIV-ului rezutatul este pozitiv, sa ma programez din nou la dansa sa-mi faca D-dimerii (la acea data habar nu aveam ce sun. Acum, multumita lui Miki m-am mai desteptat). Alte analize nu mi-a cerut si nici nu mi-a facut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Buna treaba, 2Bobocei! Iti dai seama ca mie, la mutatia C677T hetero, sigur nu o imi dea heparina. Si atunci o sa fiu total in pom!
Si complexul de b sub ce forma il iei?
Multumesc pt raspuns!

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dezamagita spune:

Tamy,

sunt foarte curioasa ce o sa-ti dea dr Avram la C667 heterozigot, sa intrebi te rog mult si de aspenter (la cate zile), de acid folic, de B-uri (daca e cazul, eu am uitat sa intreb:(....de clexane.

Ai o semnatura lunga si frumoasa, doar ca lipseste diagnosticul tau de acolo:D

Cand mergi la dr Avram? Imi dai te rog un pm cand ai rezultatele si intepretarile de la ea?

Tie cum ti-au iesit testele pt Proteina C...S, INR...?

we frumos tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2bobocei spune:

Tamaryllis, eu am luat Medyn forte (de capul meu bineinteles) si inca 2.5g acid folic (pe langa cele 2.5g din Medyn Forte). Habar nu am daca au fost suficiente, habar nu am ce ar mai trebui sa iau ca sa fie totul bine. Inca nu am reusit sa gasesc un medic ginecolog care sa se priceapa putin si la probleme de trombofilie. Stiu ca au mai fost intrebari pe tema asta, dar daca ati dat de vreunul fetelor va rog sa-l deconspirati.

Mergi la inceput