Trombofilia o cauza a infertilitatii - 18 -

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dezamagita spune:

Mirela,

Imi pare rau pt sarcina pierduta:(
Si eu facusem aproape toate analizele in afara de astea, pana cand m-am trezit si eu in august, ca s-ar putea sa fie o problema....

Iti tinem pumnii sa iasa analizele bine si sa vina bb repede, sanatos si voios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

miki, diagnosticul de insuficienta venoasa cronica bilaterala mi s-a pus acum vreo 6-8 luni, cand am facut o ecografie doppler venos (am varice de vreo 12 ani, si am luat pe atunci tratament doar 3 luni cu Tanakan, Ginkor fort si Aspenter, desi medicul care m-a consultat la momentul respectiv, mi-a zis ca trebuie sa iau tratamentul asta toata viata;...mda...cum sa nu...toata viata...; diagnosticul de atunci nu mi-l amintesc, doar tratamentul il tin minte). Ideea este ca acum la mine sunt afectate si venele profunde, nu doar cele superficiale (la eco s-a detectat lucrul asta si de aici vine si diagnosticul de insuficienta venoasa cronica). Simptome nu am, nu ma deranjeaza deloc varicele, in afara de faptul ca sunt inestetice si nu pot purta fusta.
Doctora la care am facut ecografia Doppler venos mi-a prescris Detralex si ciorapi medicinali Sigvaris cu compresie medie. Cand i-am spus insa ca vreau sa fac bebe, mi-a zis sa nu iau Detralex deocamdata, doar sa port ciorapi medicinali. Si, f f important: sa nu ma ingras.



mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Balanta nu stiam ca ai varice. Eu cunosc o fata care a luat detralex la recomadarea dr pana inainte de FIV, pt un alt diag decat al tau. Dc vrei iti scriu pe PM despre cine e vb ca apoi sa o contactezi, nu pot sa-ti scriu aici fara acceptul ei.
Mirela2 imi pare rau pt pierdea suferita, te intelegem prin ce treci acum pt ca mai toate de la ac sub avem sarcini pierdute. E f bine ca te-ai hotarat sa-ti faci aceste analize si sa nu faci ET-ul pana nu ai rezultatele.


Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

miki, da, am varice, mostenite de la tata .
Te rog, scrie-mi pe MP/mail de fata aceea care lua Detralex. Multumesc.


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Fetelor cam cat costa analizele care se fac la Coltea? Si ce analize fac?


Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ceva haios sa va inveseliti. Ma bate gandul sa invat yoga, sa fiu pregatita http://stirileprotv.ro/show-buzz/entertainment/oldies-but-boobies-uite-de-ce-nu-pot-mamicile-sa-faca-yoga.html


Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alla76 spune:

miki, lovitura sub centura cu Gena PAI
mi-ai retezat sperantele pt niste homozigote pe care tocmai le-am admirat azi... frumoase, piele fina toc comod
cand am citit "In ceea ce priveste patologia sarcinii, potrivit unui studiu, prezenta genotipurilor 4G/4G sau 4G/5G este clinic semnificativa pentru dezvoltarea tromboembolismului venos in sarcina. Un alt studiu a aratat ca genotipul 4G/4G, statusul homozigt pentru mutatia Val34Leu a factorului XIII sau homozigotia/heterozigotia compusa pentru ambele defecte se asociaza cu pierderile de sarcina din trimestrul I, prin afectarea formarii placentei2." parca nu ma mai intereseaza asa mult cizmulitele

_
mutatie homozigota a MTHFR A1298C, sarcina pierduta in s7/ 8 in aprilie 2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Miki, Adrianei i-a cerut urmatoarele analize: PT, INR, APTT, Fibrinogen, D-dimeri. Am inteles ca mergi cu trimitere si adeverinta de serviciu si nu costa nimic.
Eu vreau sa merg la medicul de familie sa-i cer trimitere, poate reusesc sa le fac inainte sa ajung la Avram, a.i. sa plec cu cshema gata facuta de la ea.
Semnatura mea e gata!

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

fetelor voua la cat timp dupa intreruperea tratamentului de sustinerea va venit menstra?
de 3 zile l am intrerupt si nik, niciun semn, vreo doua pete maronii ieri dimineata si alalteri seara si apoi ciuciu, nada de nada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Mirela eu am luat ultimele utrog vinerea dimineata si duminica noaptea a venit. Dar eu nu mai aveam HCG in organism si progesteronul scazuse, dc tu tot mai ai HCG si prog at iti vine mai tarziu. Dc nu vine ar fi bine sa faci un BHCG sa vezi cat mai e, chiar dc s-a vazut un embrion in uter nu e exclus sa ai ceva pe trompa
Tamy f frum completarea semnaturii, dar ar fi bine sa o faci verde pt ca toate mutantele o avem asa.
Cine e Adriana? Pai doar anal ac mi le face? Sunt ieftine rau , voiam sa stiu dc ma ajunge la pretul unor homozigote
Alla PAI 1 mi-a spus Claudia79 ca e des intalnita la fetele cu PCOS (dar nu obligatoriu) si ca toate fetele cu PCOS ar tb sa o faca. E o mutatie urata care tb luata in serios.
Fetelor, care aveti doar MTHFR hetero si nu ati facut Gena PAI 1 sau Mutatia protrombinica tb sa le faceti.




Miki Anul asta pun d'un pui.
DOAMNE AJUTA!

Trombofilie ereditara (MTHFR C677T homozigot + FVL heterozigot)
2 sarcini oprite din evolutie (8s,5s)

Mergi la inceput