numele copiilor nostri

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Copilul meu, daca era fetita, urma sa se numeasca Maria-Diana, iar daca era baiat David sau Dragos. Cum este plina lumea de baieti pe nume David (numai eu personal cunosc 6, iar aici pe forum o multime), l-am numit Dragos-Cristian. Nu are nume de sfant, asta daca nu vrem sa consideram ziua de Craciun ca fiind onomastica lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Pe baietelul meu il cheama Pierre-Sebastien Awad(a se citi.Auad[nume de fam)

Pierre vine de la numele bunicului (asa e traditia aici) iar Sebastien(de cand am simtit ca e baiat,asta inainte de a vedea la eco,am spus ca el e Sebastien.Pur si simplu numele acesta il reprezinta.Acum cand ma uit la fatuca lui,are fata de Sebastien nu stiu nu-mi pot imagina sa-l strig altfel...i se spune Sebi iar de catra bunici e alintat Pippo,Pippolino lucru ce il amuza enorm,rade in hohote cand aude aceste diminutive

Daca urmatorul bebe va fi fetita se va numi Miruna -Rhoneea Awad
(a se citi Roneia),nume inventat de tata,unicat...este de la masculinul Roni/Rhony/Rhon...un amestesc...

Irina mamica sefului mic Pierre-Sebastien





www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">


Perle de shef!!
*Miracolul nostru*




[b] "If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a change!"
Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Pe fetita mea o cheama Miruna, mi s-a pus mai de mult pata pe melodia cu acelasi nume de la Pasarea Colibri. Tati nu a fost prea incantat, dar cum nu a venit cu nicio alta varianta, a ramas Miruna. Oricum, am cazut de acord ca va fi doar un singur prenume. Am constatat ca e foarte usor de pronuntat in mai toate limbile.

Apropo de nume caraghioase, o pritena avea o colega de clasa Andromeda si toti copii o strigau "Andromaca mulge vaca!"


Dia, mami de Miruna stapana toboganelor (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela7575 spune:

Cand am ramas insarcinata sotul meu a ales numele de fata-Isabel, iar eu pe cel de baiat-Raul.Am cazut imediat amandoi de acord,ne-au placut amandoua numele la nebunie.Am nascut o fetita si o cheama Isabel Victoria Jung.Victoria dupa mama mea si bunica sotului,iar mie mi se pare ca suna mai complet cu 2 prenume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorothee spune:

Pentru mine, cele mai frumoase nume de fata sunt: Maria, Ana, Elena, Teodora. Sunt romanesti, curate ca apa de izvor si, cei mai important, nume sfinte. Asadar, un singur nume pt copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Andrei al meu - tot ca apa de izvor.


Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

putin off topic

Mama mea avea o idee mica si fixa cand eram mica: nu suporta sa spun ca ma cheama X Anamaria ci trebuia sa spun ca ma cheama Anamaria X. Imi spunea ca atunci cand m-oi marita sa spun ca ma cheama Y Anamaria.

Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm2011 spune:

Noi i-am ales fetei noastre prenumele Miléna iar cum in Franta trebuie sa ii alegi inca doua prenume pentru certificatul de nastere , i-am alaturat Chrystel,Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

blackgirl0 si mie tare mult imi place Maria Diana..si numele asta il avem!


CODRIN *15.02.2005 si DIANA *10.11.2009


Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Abia vazusem cele doua liniute si am zis ca o sa am o fata cu par cret si ochi mari,pe care o sa o cheme Eva-Maria sau Sofia-Maria.Cum Sofia e fata unor prieteni si e mai mare doar cu patru luni ca Eva,a ramas Eva-Maria.
Nume de baiat nu am avut,nici macar nu m-am gandit.Acum ma uit la ea si i se potriveste perfect numele.

Insa al meu nu mi s-a potrivit niciodata.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput